Skip links

O mojom rozhodnutí zavesiť trénerstvo na kliniec

Rok 2019 bol v mojom živote prelomový (rovnako ako asi každý rok kua 😀 môžem mať prosím jeden neprelomový rok konečne? :D). Stalo sa v ňom aj toto rozhodnutie, o ktorom by som Vám rád napísal. 

What a man can be, he must be. This need we call self-actualization.

Abraham Maslow 

Jeseň 2013 až Jeseň 2019

6 rokov som pôsobil ako tréner a poradca pre výživu. Písal som Fitnessa blog, z ktorého vznikol ebook Zdravé, Funkčné a Výkonné Telo. Školil som budúcich trénerov a poradcov pre výživu. Spoluzaložil som Fitnessa gym. Robil som školenia (z jedného z nich vyšlo aj DVD), organizoval som medzinárodné certifikované školenia FMS a sám som navštívil školenia a workshopy na všetky možné témy.  

Odtrénoval som stovky ľudí na indivindi aj skupinových tréningoch, pričom viacerým sa mi podarilo zmeniť život. Spoluorganizoval som slovenské výpravy na FIBO (najväčší fitness veľtrh v Európe), manažoval som akadémiu pohybu NWNSA, neskôr som spoluzaložil SOWA na Slávií, z ktorej vznikol SOWA gym v jeho súčasnej podobe. Popritom som robil extrémne prekážkove preteky OCR na kompetitívnej úrovni a inšpiroval ľudí začať otužovať. 

Tak, trošku som si pohonkal ego kým som zhrnul čo všetko som ako tréner robil, aby bolo jasné, že som nebol “len” tréner a výživový poradca, ale žil tým komplexne. Rozhodnutie skončiť s tým neprišlo zo dňa na deň, ale rodilo sa postupne.

5 faktorov, prečo som sa rozhodol s tým prestať

1) autonehoda v januári 2016

Keď sme s Jankou rozšrotili auto 4 roky dozadu, prebehol mi celý život pred očami a zamyslel som sa, či je výživa a tréning to najdôležitejšie na svete… Ešte predtým by som ti asi povedal, že áno – teda minimálne, že “zdravé, funkčné a výkonné telo je ZÁKLAD všetkého”…  

Dnes viem, že je to jeden zo základných elementov, ale nie všetko… Od roku 2016 som na tomto blogu začal oveľa viac písať o sebarozvoji (naopak stránka Fitnessa, kde som mal desiatky článkov a ebook, časom skončila) a cvičenie a výživu som začal brať menej „religiózne“ ako dovtedy. 

2) Prvé prednášky na sebarozvojové témy v roku 2017

Od roku 2017 som začal viac písať a hovoriť o sebarozvoji, ktorý bol moje veľké hobby už od strednej školy. Hlavnou témou pre mňa bol vtedy “life design”, teda umenie nadizajnovať si svoj život a plniť si svoje ciele. Bol som v pár podcastoch, mal som pár prednášok, zorganizoval som event “Tim Ferriss Birthday”, ktorý bol stretko ľudí zaujímajúcich sa o sebarozvoj a plnenie cieľov, ale aj lifehackerov, optimalizátorov a všeobecne ľudí, ktorí chcú viac.  

Zistil som, že medzi ľuďmi, ktorí berú svoje telo dôležito, ale nie ako najdôležitejšiu vec v živote, sa cítim ešte lepšie ako v trénerskej komunite… Nikdy som nebol “lifehacker” alebo iný hacker, ale zaujímali ma ciele a sebarozvoj a v tejto komunite som našiel veľa spriaznených duší.  

Stále som trénoval, organizoval školenia a podnikal v cvičebnej a výživovej oblasti, ale oveľa väčší dôraz ako na striktnú techniku som dával na komunitu, aby to ľudí bavilo a zapadalo im to do života.

3) Sabbatical v roku 2018 a prvý koučing experiment

V roku 2018 som mal skvelý život a keby som v ňom pokračoval, asi by mi každý závidel, ale ja som vedel, že to nie je to, čo chcem. Ako veci vyzerajú navonok nie je to isté, ako sú vnútorne. Trápil som sa v novom startupe a trápil som sa aj v dlhotrvajúcom vzťahu. Obe som po dlhom zvažovaní postupne ukončil a mal tak veľa času na zisťovanie toho, čo chcem (trošku crazy obdobie, ale vedel som, do čoho idem…). Zahájil som sabbatical. 

V tom čase sme začali stavať SOWA gym (tento jediný projekt som si nechal), ale nebola to vec, ktorá by ma živila (skôr naopak :D) – SOWA gym ma napĺňal ako hobby a nechcel som “nič nerobiť”, takže popri OCR pretekoch a užívaní si života som videl zmysel v stavaní gymu pre skvelú SOWA komunitu, ktorú sme mali.  

Začal som rozmýšľať nad tým, čím by som sa mohol full-time živiť a v tom čase som už vedel, že to nebude trénerstvo a výživové poradenstvo, ťahalo ma to do sebarozvoja. A tak som sa dostal ku koučingu. Začal som si študovať knihy a koučovať kamošov a odberateľov newslettra, ktorí súhlasili dať mi šancu za symbolickú hodinovku.

Našiel som sa v tom, koučing ma nadchol asi ešte viac ako trénerstvo, keď som s ním začínal. Prihlásil sa na certifikované školenie koučingu v Helsinkách a rozhodol sa dať tomu šancu.

Nešiel som hneď “all-in”, stále som to bral ako experiment a to isté radím aj dnes ľuďom – nemusíte sa hneď rozhodovať “buď alebo” – stále si viete nové oblasti najprv otestovať v menšiom a rozhodnúť sa, až keď to budete mať otestované. Aj na toto certifikované školenie som sa prihlásil až potom, ako som mal za sebou desiatky hodín koučovania. Testovanie prebiehalo úspešne, postupne som pridával… 

4) Koučing a školenia prebrali iniciatívu v roku 2019 

Začal som viac a viac koučovať a robiť prednášky a workshopy na produktivitu, ktorá bola vždy moje veľké hobby. Vtedy mi tieto dve témy moc nezapadali, ale dnes vidím, ako sa krásne stretli – pri koučingu riešim s ľuďmi to, čo vlastne chcú a ako to dosiahnuť. Pomáham im hľadať spôsoby, brainstormujeme riešenia, dávam im otázky, aké sa ich nikto nepýtal, pomáham im upratať v hlave, stanoviť si ciele a začať konať. 

Workshopy zamerané na produktivitu boli o umení tie ciele dosiahnuť. Či už pracovné, alebo nepracovné, každý z nás, hoci aj keď vie, čo chce, to automaticky neznamená, že to aj dosiahne. Prokrastinácia, zaseknutosť, neefektivita, zlé plánovanie, nepoučenie sa zo svojich chýb, ale aj hlbšie faktory zasahujúce až do psychológie – toto všetko sú moje workshopy a s koučingom sa výborne dopĺňajú. 

Keď som si toto uvedomil a reálne šiel s kožou na trh ako kouč a lektor, začalo sa mi dariť. V lete 2019 som sa dokonca dokázal koučingom a workshopmi živiť a bol to najlepší pocit na svete! Videl som v tom zmysel, z firiem pre ktoré som robil workshopy, som dostával výborné spätné väzby a aj moji individuálni koučingoví klienti mi robili radosť… „Test“ (či by som sa tým vedel živiť) trval 8 mesiacov a bol úspešný! Chcel som to robiť na full-time a zistiť, kam až sa dokážem dostať… 

5) SOWA gym začal rásť a bolo treba sa rozhodnúť 

V tom čase – v lete 2019 – nám SOWA gym krásne rástol a ľudia pomaly pribúdali. Začali sme pridávať nové kurzy, robiť workshopy, pridávať vybavenie a rozšírili sme aj trénerský káder.

Ako spolumajiteľ (a hlavný zodpovedný za marketing), ktorý v tom čase už žil sebarozvojom, koučingom a workshopmi, som sa snažil, aby sa tieto moje aktivity dopĺňali (napr. robil som niektoré svoje workshopy v SOWA gyme) a veril som, že by to mohlo fungovať, ale cítil, že to nie je ono a že ma aktivity v SOWA gyme začínajú brzdiť… 

Mali sme o tom v tíme v lete serióznu debatu, ktorá nebola ľahká, ale bola úprimná a moji spoločníci ma chápali. Dohodli sme sa, že ešte zamakám na jesennom prome, nech neodchádzam v polke rozrobenej práce a odídem niekedy v budúcich mesiacoch, čo mi dávalo maximálny zmysel a znelo ako super plán.

Obul som sa do toho, aby bol SOWA gym na maxime a dal preto všetko ostatné na vedľajšiu kolaj, ale zároveň som trpel tým, že som dal koučing a workshopy do úzadia… Bolo to obdobie, ktoré mi len potvrdilo, že chcem odísť, zavesiť trénerstvo definitívne na kliniec a že ideálne čím skôr.  

„Ak naháňaš dvoch zajacov, oba ti uniknú.“

Ruské príslovie

Ako som to definitívne ukončil

Takže to bolo 5 faktorov, ktoré sa nazbierali a ja už som bol rozhodnutý odísť.

Tu chcem len povedať, že SOWA gym som stále zbožňoval a so spoločníkmi sme mali super vzťah, práve preto som si nevedel predstaviť, že budem proste len taký pasívny člen, nebolo by to fér voči gymu (keď si spolumajiteľ gymu, tak sa STÁLE niečo deje) a vedel som, že by ma to mentálne stále ťahalo niečo robiť, aj keď len 80/20 aktivity, stále by mi to bralo tých 20% času, ktorý som chcel venovať do robenia niečoho iného… 

V tom čase sme testovali nového trénera Simona, ktorý sa výborne zapracoval, s ďalším spolumajiteľom Maťom sa poznali už roky a dal nám jasne najavo záujem pridať sa do tímu aj ako spolumajiteľ. Ja som chcel zase odísť a aj som s ním počítal ako so svojím náhradníkom do budúcna, ale koncom augusta som si uvedomil, že už nie je na čo čakať, takže sme si sadli a dohodli sa na predaji podielu ešte teraz na jeseň 2019, našli sme právničku a vybalili všetky náležitosti. 

Jeseň 2019 – zmenu vo vlastníckej štruktúre SOWA gymu sme šli adekvátne zajesť :).

SOWA gym oslavoval v októbri prvé narodeniny a mal po jesennom recruite historické čísla. Ja som dotiahol všetko, čo som mal rozrobené (teda dúfam, že teraz ešte nevypadne nejaká mŕtvola zo skrine :D), odtrénoval posledné tréningy a definitívne koncom októbra 2019 zavesil trénerstvo aj spoluriadenie gymu na kliniec, aby som sa posunul ďalej.  

Timing bol dokonalý, 30.10.2019 pípla zmena v ORSR, mal som definitívne všetko ukončené a 31.10.2019 som odlietal na Bali, moju vysnívanú cestu, oddýchnuť si, načerpať nové nápady a premyslieť si akčný plán po návrate.

Čo bolo potom a kde som teraz

Na Bali som mal dostatok času premýšľať o sebe. Vedel som, že ma čaká niečo ako nový začiatok (i keď som už tie veci robil, len teraz prvýkrát na full-time a bez ostatných projektov) a tak som chcel byť oddýchnutý a mať to premyslené. Zároveň som tam v coworkingu robil prednášku pre ľudí z celého sveta, na ktorú som dostal super feedback, čo ma len utvrdilo, že toto chcem robiť a nebojím sa školiť aj v zahraničí.

11.11.2019 som prednášal v Coworkingu HUBUD na Bali o tom, ako zvýšiť svoju produktivitu, pre podnikateľov, freelancerov a zamestnancov ktorí môžu pracovať od hocikadiaľ z celého sveta a dostal som super feedback.

Po návrate z Bali som mal veľa debát so svojim koučom, rozplánoval som, čo vlastne chcem, užil si sviatky a vedel, že 2020 začínam ako kouč a tréner sebarozvoja.

A tu som teraz. Moja práca zahŕňa hlavne individuálny koučing a firemné workshopy. Popritom chcem produkovať užitočný obsah. Mám nastavené ciele na najbližšie dva roky. 

S bývalými kolegami v SOWA gyme sme ostali kamoši a stále ma môžete stretnúť cvičiť v SOWA gyme alebo na SOWA eventoch.

Ďakujem!

Trénerstvo a celá oblasť cvičenia a výživy mi dali veľa! Nie som smutný, že to skončilo – som rád, že sa to stalo. Stále pracujem s ľuďmi a pomáham im plniť si svoje ciele, len už to nie je limitované na fitness ciele. S rôznymi klientmi riešim aj prácu, vzťahy, hobbies a iné témy, z ktorých sa skladá život.  

Bez týchto 6 rokov trénerstva a výživového poradenstva by som bol chudobnejší o veľa poznatkov na témy ciele, motivácia, psychológia a sebarozvoj. Nabral som tiež skúseností s prednášaním, konzultovaním 1-na-1, podnikaním, marketingom a mnohými ďalšími oblasťami, takže novú etapu života nezačítam ako naivný začiatočník.   

To najcennejšie, čo si z tých 6 rokov odnášam? Skvelých priateľov, ktorých som po ceste získal, či už z radov trénerov a poradcov, ľudí, ktorí v danej oblasti podnikajú, alebo z radov zverencov, ktorí ma svojim nasadením na tréningoch dobíjali energiou ako jadrový reaktor :).

Ďakujem Vám priatelia a všetkým Vám fandím, nech sa Vám darí! V podstate nikam neodchádzam, len mám nový pracovný focus… 

Držte mi palce! 

Mišo