Skip links
Nebuď somár

Nebuď somár

Ak by som mal zhrnúť svoje motto do nejakej epickej metafory, bolo by to “nebuď somár” 🚫🐴.

Jedného dňa bol somár smädný aj hladný a rovnako ďaleko bolo od neho aj vedro s vodou, aj kôpka sena. Nevedel sa rozhodnúť, či sa ide najprv napiť alebo najesť a tak tam stál, premýšľal a snažil sa nájsť to najlepšie riešenie, až kým zdochol.

Túto dilemu riešim inverzne -> najprv si poviem, čo je to najhoršie riešenie – a tým je nerozhodnúť sa nijako, iba ďalej analyzovať, overthinkovať a zakapávať. Následne už je to individuálne podľa situácie, koľko času dáva zmysel venovať rozmýšľaniu, aký veľký a nezvratný je downside, prípadne či môžem asap niečo otestovať v malom a pod.

Čo bola najlepšia možnosť uvidím asi až potom, ale náklady neaktivity vidím už teraz. Občas sa ukáže, že na mikroúrovni niektorých prípadov by dávalo väčší zmysel počkať a “nebyť hrrr”, ale ja viem, že na makroúrovni celého života, keď sa to celé zráta, tak to bol win. Kľúčom je myslieť zo širšej perspektívy celého života a dlhodobejšie.

Nevýhoda tohto motta je, že prináša pády, čo nie je príjemné, ale je to cena, ktorú som ochotný zaplatiť za to, aby som nebol zaseknutý. Nechcem napísať, že “čím viac padám, tým menej sa bojím”, lebo sa stále bojím, ale čím viac padám, tým viac viem, že tie pády zvládnem a to je pre mňa osobne superpower, ktorú ale nevybuduješ inak ako cez tie pády.

Ľudia si myslia, že alternatívou k overthinkingu je len bezhlavé vrhanie sa do priepasti. My do tej priepasti už tak či tak pomaly padáme, ale ja tiež nie som kamikadze – používam cvičenia ako fear setting a mnohé ďalšie nástroje, ktoré prinášajú veľkú hodnotu za minimum času – riziko neodstránia úplne, ale vedia ho znížiť a to mi stačí.

Kto raz ochutná ten pocit toho životného flow, tie zážitky, tú energiu, to vzrušenie, zábavu a popri tom ustojí všetky tie pády a sklamania, ten už podľa mňa nikdy nebude chcieť ísť späť.

Sranda je, že ako deti sme to podľa mňa mali prirodzene všetci, len sme na to mnohí vplyvom okolia zabudli.

Ako na to? Ako neoverthinkovať? Tam nie je žiadne “ako”, návod neexistuje a čím dlhšie ho hľadáš, tým viac len ďalej overthinkuješ. Buď konáš alebo nie.

Cheers!

Mišo