Skip links

Falošná Dilema

Predstav si, že si v gyme a činka, ktorú chceš zdvíhať, je x-krát ťažšia ako to, čo zvládneš. 

Môžeš sa snažiť koľko chceš, no nedáš to. Už síce niekoľko rokov nie som tréner v gyme, napriek tomu stále skladám klientom kotúče z činky, aby ju vedeli zdvihnúť. Sranda je, že si tam tie extra kotúče, ktoré ich paralyzujú, nevedomky naložili sami.

Ako?, cez svoje dysfunkčné presvedčenia vo forme „buď-alebo“ / „čiernobieleho“ / „binárneho“ pohľadu na situáciu, ktorý sa v teórií robenia rozhodnutí tiež nazýva aj FALOŠNÁ DILEMA.

Príklad: „Buď ostanem tam, kde už nevidím budúcnosť alebo quitnem a idem all-in do niečoho neistého.“

Ja na to: „Načo, keď existuje kvantum iných nebinárnych iteratívnych riešení?“

Si na niečom už dlhšiu dobu zaseknutý? Možno ťa len limituje falošná dilema. Všimni si to a zníž závažie.

Tiež som bol najprv dosratý dať o sebe vedieť, že som kouč a pozeral sa na to, že „všetko alebo nič“. Premýšľal som, ako mať grandiózny štart, ale len ma to zacyklovalo.

Závažie som znížil tým, že som sa prestal snažiť prísť na to sám, ale dal som si pomôcť. Oslovil som koučku, ktorá mi pomohla identifikovať niečo menšie, čo môžem urobiť a hlavne začať. 

Ešte v ten deň v roku 2018 som dal užšej skupine vedieť, že si chcem vyskúšať koučovanie za symbolickú cenu a že to beriem ako experiment. Ani to nebolo ľahké, ale už to bola činka, ktorú som zdvihol, oproti všetkým predchádzajúcim nápadom, ktoré ma len paralyzovali.

Tak som si našiel prvých klientov a hlavne to začal robiť. Klienti mali progres, mňa to osmelilo a chytil som momentum. Akonáhle som mal momentum to už bolo easy, ale kľúčové bolo znížiť závažie a začať.

Stavím sa, že máš tiež takú skúsenosť, kedy si bol na niečom zaseknutý, lebo si mal „buď-alebo“ falošnú dilemu a to ťa riadnu dobu paralyzovalo.

Potom si niečo zmenil, pozrel sa na to celé šikovnejšie, znížil závažie a instantne sa rozhýbal. Tak si zosilnel, pridával postupne a teraz ideš čisté bomby.

Spomeň si na to nabudúce, keď budeš zaseknutý a pripomeň si, že kľúčom k progresu nebolo snažiť sa viac, ale urobiť niečo inak.

Cheers!

M