Skip links

Koleso Pracovného Života – 80/20 cvičenie na zorientovanie sa

“Ako si spoko so svojím pracovným životom, od 1 do 10?”

Je to možno kľúčová otázka pre zmapovanie reality, ale je to tiež ťažká otázka na zodpovedanie takto z fleku. Odpoveď je často ovplyvnená tým, či máš za sebou dobrý deň alebo nie a nezahrnie všetky faktory.

A druhý problém, čo mám aj z toho, keď mi povieš “vieš čo Mišo, takých sedem z desať”, keď neviem, čo to znamená?

Preto som si vytvoril tento nástroj. Nazval som ho Koleso Pracovného Života (KPŽ) a je inšpirované známym koučovacím cvičením koleso života (wheel of life).

Cieľom KPŽ je vizuálne zmapovať pracovnú situáciu a poskytnúť základ pre rozhodovanie sa. Tu je celý návod:

Krok 1 – Príprava

Nakresli si kruh a rozdeľ ho na 8 častí, ku ktorým si napíš názvy políčok. Pdf verziu nájdeš tu.

Krok 2 – Ohodnoť

Subjektívne ohodnoť každú časť od 1 do 10, pričom 10 je najlepšie a podľa toho vyfarbi alebo obtiahni danú časť, nech to vidíš graficky.

Pár príkladov vyfarbení rôznych kolies:

A tu sú vysvetlivky k jednotlivým častiam môjho KPŽ:

Moja skutočná náplň práce

Čo robíš a ako veľmi si s tým spoko? Pozor, nepýtam sa na názov pozície alebo popis práce, ale na skutočné činnosti, ktoré robíš a tvoju subjektívnu spokojnosť. Využívaš svoje silné stránky a dané činnosti ťa denne tešia alebo nie?

Časová spokojnosť

Koľko času ti zaberá tvoja práca a koľko ti ostáva na nepracovné veci. Máš flexibilitu alebo nie?, vyhovuje ti tento režim, alebo ti vôbec nezapadá do tvojho života? Ak chceš pracovať veľa a pracuješ veľa, tak super!, je to subjektívne.

Moje pracovisko

Ako ti vyhovuje tvoje miesto práce?, zbožňuješ to alebo to tam neznášaš?, musíš tam (dlho) cestovať?, je to príjemná cesta? Sú ľudia, ktorí majú nulovú flexibilitu miesta, ale svoje miesto práce zbožňujú, ale aj naopak… Ohodnoť realitu.

Ľudia, s ktorými sa stretávam

Tešíš sa na tých ľudí alebo nie? Posúvajú ťa hore alebo ťa ničia? Rátajú sa tam kolegovia, klienti, nadriadení, zamestnanci, zákazníci, proste tí ľudia, s ktorými sa stretávaš na pravidelnej báze a preto ťa ovplyvňujú.

Finančné ohodnotenie

Ako si spoko so svojim finančným príjmom?, v akejkoľvek forme a pravidelnosti, ale jednoducho finančné ohodnotenie tvojej práce. Je to toľko, koľko aktuálne chceš zarábať alebo sa cítiš radikálne podhodnotene? Subjektívne zhodnoť.

Nefinančné benefity

Ako si spoko s nefinančnými benefitmi?, od voľných vstupov do fitka, preplatené cestovanie, free jedlo, kontakty, vzdelávanie, atď… Pozor, je to subjektívne. ps: na výhody typu “dobrý pocit, super kolektív, výhľad” sú iné políčka.

Vnútorné naplnenie

Aké naplnenie cítiš z robenia toho, čo práve robíš? Napĺňa ťa to (zadosťučinením, zmyslom, istotou ak je pre teba dôležitá) alebo vidíš totálne nenaplnenie v tom čo a pre koho robíš? Nepýtam sa na benefity, ale čisto na ten tvoj pocit na duši.

Investícia do budúcnosti

Aká investícia do budúcnosti je pre teba toto, čo práve robíš? Možno to nechceš robiť dlhodobo (napr. internship), ale je to super Do budúcna. Niekto chce stabilnú firmu (istoty), iný zase ambiciózny startup / nové technológie (potenciál rastu).

ps: je to tool, ktorý som si vytvoril pre svoje koučovacie potreby a podľa najčastejších faktorov, ktoré s klientmi riešime, strávil som na ňom dosť času, ale je mi jasné, že nie je univerzálny pre každého (žiadne cvičenie nie je). Je to 80/20 a využitie prípadne úpravy sú na vlastnej zodpovednosti jednotlivca. Kto chce, môže si nakresliť svoje koleso, rozdeliť ho na ľubovoľný počet častí a pomenovať si ich podľa svojich kritérií. Možno aj na základe feedbacku niečo pridám / zmením / odoberiem, na to je formulár na konci tohto newslettra, zatiaľ som ho urobil najlepšie ako som vedel.

Krok 3 – Súvislosti

Keď máš vyplnené, obodované, vyfarbené, pozri si tiež sumárne políčka, napríklad:

  • Ako ti vyhovuje ODMENA, ktorá je combo finančnej a nefinančnej?
  • Aký vidíš ZMYSEL vo svojej práci ako combo vnútorného naplnenia a investície do budúcnosti.
  • Je EFEKTÍVNE to, čo počas dňa robíš a kedy a koľko času ti to zaberá alebo nie?
  • A čo PROSTREDIE?, to fyzické prostredie kde pracuješ + ľudia, ktorými sa stretávaš.

Taktiež som celé koleso rozdelil na 4 pologule, možno toto ti tiež niečo napovie (sú moje hlavné problémy INTERNÉHO alebo EXTERNÉHO charakteru?, trápia ma veci POČAS PRÁCE alebo skôr to, čo mám a cítim PO PRÁCI?)

Krok 4 – Fokus

Identifikuj hlavnú fokus oblasť, ktorú chceš zlepšiť (môže to byť jedna konkrétna (1/8 kolesa) alebo sumárna oblasť (1/4) ale aj pologuľa (1/2). A možno to bude naopak veľmi špecifická časť jednej časti (napr. vzťah s konkétnym človekom, ktorý ťa serie – šéf / klient / biznis partner / zamestnanec, atď…).

Ako vybrať tú oblasť, na ktorú sa chceš zamerať?, to je subjektívne, ale ja sa v tom snažím byť smart a pýtam sa sám seba “Čo keď zlepším, tak to bude mať najväčší komplexný pozitívny dopad na všetko ostatné?”.

Môže to byť to, čo má najnižšie hodnotenie, ale nemusí. Kde vieš zabiť viac múch jednou ranou a/alebo získať najväčšie momentum?

To už je podľa mňa o skúsenostiach a je to viac umenie ako veda.

Krok 5 – Akcia

Rozhodni sa o jednej konkrétnej špecifickej akcií, ktorú urobíš čím skôr (za mňa najneskôr do týždňa, ideálne do 24hod) a ktorá ťa najviac posunie v danej Fokus oblasti.

Mne funguje zamerať sa na niečo, čo mám maximálne vo svojej moci a daná vec nezávisí od iných ľudí, aby som na tej veci nezostal zaseknutý a zároveň nájsť niečo smart, keďže verím tomu, že šikovné rozhodnutia porážajú tvrdú prácu (môžeš pracovať 2x viac a 2x tvrdšie, ale má to strop, zatiaľ čo šikovné rozhodnutia strop nemajú a multiplikujú danú námahu). Work smarter, not harder.

Commitni sa urobiť jednu konkrétnu vec, to je záver cvičenia, potom ju urob a uvidíš čo sa stane! Možno tá daná akcia magicky nevyrieši všetky tvoje pracovné problémy, ale aspoň začneš a porazíš zaseknutosť!, už konáš, kým ostatní stále overthinkujú, nice!, využi momentum a neprestávaj, rob ďalej malé veci s veľkým impactom a tie sa postupne nakopia a vzniknú veľké zmeny!

Drž sa!

Mišo