Skip links

Antivízia

Antivízia je písomné cvičenie, v ktorom popisujem budúcnosť, ktorej sa chcem vyhnúť. Za posledné roky malo veľký vplyv na celý môj život a preto som ho začal používať aj v práci s klientmi, ktorým často prináša dôležité uvedomenia a zjednodušuje robenie rozhodnutí v podmienkach neistoty.

Logika cvičenia

“Všetko, čo chcem, je vedieť, kde zomriem a uistiť sa, že tam nikdy nepôjdem.”
Charlie Munger

Antivízia sa zakladá na metóde inverzie, čiže popísaní toho, čo nechcem a následnej snahe vyhnúť sa tomu.

Konzistentne nekonať hlúpo má z dlhodobého hľadiska väčší zmysel ako snažiť sa byť neustále brilantný, pretože väčšina všetkého úžitku v živote (nielen vo financiách) prichádza zo zloženého úročenia a na to sa treba v prvom rade neeliminovať z hry a až v druhom sa snažiť zlepšovať sa.

  • Chceš mať úspešnú športovú kariéru? V prvom rade predchádzaj zraneniam.
  • Chceš mať dobrý vzťah? Dávaj si pozor, aby si nerobil to, čo vieš, že ho ničí.
  • Chceš budovať kariéru vo verejnom sektore? Vyhni sa zdiskreditovaniu sa.
  • Chces sa zo seba cítiť dobre? Nerob to, kvôli čomu ťa bude hrýzť svedomie.
  • atď, atď…

A tu sa dostávame k životu ako takému, v celej jeho komplexite. Veľa ľudí, vrátane mňa, si stanovuje víziu, čo je podľa mňa užitočnejšie, ako nemieriť v živote vôbec na nič.

Ale život je plný rázcestí, ktoré vedú na miesta, aké sme si vo vízií ani len nevedeli predstaviť a v týchto okamihoch mi lepšie slúži antivízia, vďaka ktorej sa rozhodujem vyraďovaciou metódou, to znamená uistiť sa, že v prvom rade neskončím tam, kde nechcem. A hlavne, nekonať hlúpo je mentálne jednoduchšie ako snažiť sa nájsť niečo úžasné. 

Ako si napísať antivíziu

Krok 1: Popremýšľaj nad nasledujúcimi vecami, ešte kým začneš písať:

  • Zamysli sa nad ľuďmi, ktorí dopadli v živote tak, ako nechceš dopadnúť. Čo boli tie rozhodnutia, ktoré urobili (alebo práveže neurobili), ktoré ich tam dostali? Ako môžeš dopadnúť podobne, ak si nedáš pozor?
  • Spomeň si tiež na svoje slabšie stránky a negatívne návyky, ktoré máš a popremýšľaj, ako by sa ti tieto mohli vymknúť spod kontroly a priviesť ťa niekam, kde nechceš byť.
  • Predstav si, ako by mohol vyzerať tvoj život o 3-5 rokov, keby zlyháš v prebratí zodpovednosti zaň; keby si nezadefinuješ svoje ciele, nevytvoríš si plán na ich dosiahnutie a nepracuješ na nich; keby sa iba vezieš, no prúd ťa zoberie tam, kde nechceš skončiť… 

Krok 2: Začni písať o týchto veciach a neprestaň minimálne 15 minút. Nezastavuj, nesúď, dostaň to všetko z hlavy von. Preskúmaj všetko, čo ti napadlo a čo ťa desí. Môžeš písať v odsekoch, ale aj celé vety. Čím konkrétnejšie, tým lepšie. Chceš popísať veci, ktoré ťa úprimne desia a zároveň sa môžu stať, ak si nedáš pozor, čiže nie málo pravdepodobné katastrofické scenáre, ktoré ťa len vyúzkostnia a paralyzujú, ale realistické veci, ktoré si môžeš sám zapríčiniť a preto im aj predchádzať.

Krok 3: Uprac daný text, aby mal hlavu aj pätu. Môžeš to nechať odležať a vrátiť sa k tomu neskôr. Prečítaj si to po sebe. Ak nájdeš výstižnejšiu vetu, použi tú. Ak nájdeš konkrétnejší obraz, použi ten. Doplň tiež, aké konsekvencie budú mať neskôr tie veci, ktorých sa bojíš. Pozri sa na súvislosti a nezabudni, že tvoj život je komplexný a všetko so všetkým súvisí. Je to tvoja antivízia, dostaň ju do takej podoby, aby ti jasne nakreslila koherentný obraz budúcnosti, ktorej sa chceš vyhnúť. Odporúčam písať v prvej osobe prítomného času, akoby sa to už stalo. Pôsobí to na mňa realistickejšie, keď si to čítam.

Iné variácie

Ja osobne používam antivíziu aj na iné obdobia ako len na horizont 3-5 rokov:

Celoživotná antivízia – je to taká inverzná alternatíva ku Coveyho cvičeniu o tom, čo chceš, aby o tebe ľudia povedali na tvojom pohrebe. Kniha Päť vecí, ktoré pred smrťou najviac ľutujeme od Bronnie Ware bola pre mňa dobrý základ k zamysleniu sa nad týmto.

Ročná antivízia – má oproti dlhodobejším tú výhodu, že môže byť oveľa špecifickejšia, pretože čím bližšie do budúcnosti pozeráš, tým lepšie zaostrenie na detaily. Nemusí byť len na prelome kalendárnych rokov – narodeniny alebo začiatok niečoho nového sú tiež dobré príležitosti.

Mikro antivízia – tak definujem antivíziu na kratšie obdobia a používam ju na nejaký presný okamih, na ktorý sa chcem pripraviť, resp. sa chcem vyhnúť svojim častým chybám.

  • Napr. keď som o 2 týždne odlietal s kamošmi na výlet do Amsterdamu, napísal som si antivíziu toho, ako sa cítim v autobuse na letisko (dobehol spotený na poslednú chvíľu, ešte riešim rýchlo emaily a telefonáty v buse, nevyspaný a mentálne roztečený, zabudol si niečo doma, zistil som, že som si zabudol urobiť online check-in, atď). To mi pomohlo obrátiť to, čiže začať plánovať od konca – ako sa chcem cítiť v autobuse na letisko a pripraviť sa na ten výlet tak, že som si ho v prvom rade sám nekazil svojimi zvyčajnými chybami, na ktoré som náchylný a potom som si už naplno mohol užívať nenaplánovateľné zážitky.

Antivízia je sluha a nie pán, takže povedal by som, že stanov si ju na taký dátum, ako ti dáva zmysel a popíš veci, ktoré sa zakladajú skôr na zlých rozhodnutiach a nie na súhre náhod a smole. Niekedy proste shit happens a žiadna antivízia ti nepomôže, ale to neznamená, že si nemôžeš prestať svoj život zhoršovať sám.

Odporúčania

Zatiaľ čo nemám návod na dokonalú antivíziu (taká podľa mňa ani neexistuje), mám tri odporúčania na to, čomu sa vyhnúť:

  1. Rýchlosť a neprítomnosť v okamihu – netvrdím, že viac času a focusu = lepšia antivízia, ale často vidím koreláciu nedostatočný čas/focus = neuspokojivá antivízia. 
  1. Vágnosť a bez súvislostí – používanie všeobecných formulácií, vyhýbanie sa konkrétnosti a súvislostiam, toto všetko často spôsobuje, že daná antivízia je “suchá” a nič nové ti nepovedala. Môj tip je sa aj 3x spýtať otázku “prečo” a dostať sa ku konsekvenciam druhého a tretieho rangu, kde sa často skrýva to, čomu sa chceme naozaj vyhnúť.
  • Je rozdiel medzi vágnou vetou “fyzicky upadám, moja kondička ide dole” a konkrétnou so súvislosťami “na turistike so svojou rodinou ma všetci musia čakať, moja 5-ročná dcérka povie “ocko pridaj” a ja sa nebudem cítiť ako zdatný muž, na ktorého sa môže spoľahnúť, že ju ochráni, ale ako kus hovna, na ktorý musí ona čakať”.
  1. Nepersonalizácia – znamená určitú lenivosť urobiť si to podľa seba a nezamyslenie sa, len slepo nasledovať inštrukcie. Je to prirodzené, keďže sme boli väčšinu života učení riadiť sa inštrukciami, ale rovnako sa to vieme aj pomaly odúčať. Ja osobne si tam občas pridám nejakú fotku, zmením formátovanie, vyexportujem do pdfka, prípadne nájdem nejakú obrazovú metaforu, ktorú si dám na viditeľné miesto. Píšem svojim štýlom, ktorý zahŕňa expresívne výrazy, pretože je to moja antivízia, ktorá má služiť mne a preto ju nepíšem tak, aby som niekomu vyhovel. Ak chceš, nazvi si toto cvičenie iným názvom. Iné inštrukcie. Urob si template. Nahraj si audio. Urob si antivision board. Napíš si antirules for life. Čokoľvek, čo ti napadne.

Ak by som mal všetky 3 odporúčania zhrnúť do jedného, asi by to bolo “neodflákni to”, no stráviť nad ňou týždeň mi príde zbytočné, pretože to nie je socha alebo maľba – je to text, ktorý sa dá upravovať a to by som ti aj odporučil – občas si ju po sebe prečítať a aktualizovať ju. Antivízia je nástroj a nie cieľ.

FAQs

Na záver dávam odpovede na tri najčastejšie otázky, ktoré sa ma klienti pýtajú ohľadom antivízie.

“Je toto dobrá antivízia?”

To musíš povedať ty a nie ja. Dobrým znamením býva, keď mi klient reportuje, že po sforumlovaní a prečítaní si svojej antivízie ho až zamrazilo, lebo pravdepodobne uvidel niečo, čo predtým nevidel – a to je dobre. Antivízia je nástroj, takže by som vychádzal z toho, čo je cieľ. Môj cieľ je vyhnúť sa tomu, aby sa moje zlé rozhodnutia nakopili a dostali ma niekam, kde sa nechcem ocitnúť; všimnúť si čím skôr, keď smerujem k antivízií a čo najrýchlejšie zmeniť kurz.

“Čo keď si to týmto práveže privolám?”

Ja osobne tomu neverím, príde mi to ako confirmation bias. Čo by povedal kardiológ na to, že nechcem hovoriť o potenciálnych rizikách, pretože sa bojím, že si ich tým pritiahnem? Ale pravda je, že zadefinovať si to, čoho sa bojím, ešte neznamená, že sa to vďaka tomu automaticky nestane. 

“Kde si o antivízií môžem prečítať viac?”

Ja osobne som anglické slovo “antivision” prvý raz počul u Jordana Petersona, keď niekde vysvetľoval, prečo ľuďom môže psychologicky pomôcť kombinácia definovania toho, čo chcú a toho, čomu sa chcú vyhnúť. V tomto videu to vysvetľuje v časti 1:22 až 3:15, aj keď nepoužil slovo „antivision“.

Sformulovanie vízie a antivízie je súčasťou Self Authoring programu, ktorý spoluvytvoril pre mladých ľudí na vyznanie sa v sebe prostredníctvom obšírnejšieho písania o svojej minulosti, súčasnosti a budúcnosti. Ten som absolvoval a veľmi ho odporúčam každému, kto chce ísť fakt do hĺbky. Dokopy som ho písal 15 hodín, rozdelených na 3 dni a prinieslo mi veľa uvedomení, na základe ktorých som urobil viaceré zmeny, za ktoré som spätne vďačný.

Síce nikde v celom programe nenájdeš explicítne slovo “antivision”, no časť “Future Authoring” obsahuje sekciu “A Future To Avoid”, v ktorej píšeš o budúcnosti, ktorej sa chceš vyhnúť a tá sa pre mňa stala základom pre toto cvičenie, ktoré som si nazval antivízia. 

Neskôr som vygooglil aj pár blogov, kde niekto píše o antivízií (ale len veľmi málo, napr. tutu alebo tu), potom Talebova Via Negativa má podobnú logiku a existujú aj cvičenia staré tisícky rokov (napr. stoické Premeditatio Malorum, čo je podobné, ale nie to isté), ale keď som hľadal po slovensky, našiel som iba svoj vlastný rozhovor pre Forbes z roku 2020, kde ľuďom radím sformulovať si antivíziu, no nikde potom nenájdu, ako na to 😀 a tak som napísal tento článok.

Záver

Tento článok píšem, aby som toto cvičenie predstavil viacerým ľuďom, pretože je jedno z najužitočnejších, aké poznám, takže mi príde zmysluplné posunúť to ďalej, no je na individuálnej zodpovednosti, či si ho urobíš, ako ho urobíš a čo s tým potom urobíš. Môže ti pomôcť upratať si myšlienky, vyjasniť si v hlave, zjednodušiť rozhodovanie, ale stále je to len cvičenie a život sa nedeje na cvičisku.

Zámerne som preto nedával inštrukcie “čo ďalej po napísaní antivízie”. Ani na škole ti nikto po jej absolvovaní nepovie, čo s nadobudnutými vedomosťami a kontaktami a to je podľa mňa dobre. To najlepšie, čo podľa mňa môže škola v danom ohľade facilitovať, je pomôcť ti prísť k uvedomeniu, že je to tvoja zodpovednosť a že ako urobíš, tak bude.

Drž sa!