Skip links

Instant Life Coaching A4 – môj free nástroj na rozhýbanie sa

Predstav si túto situáciu: Cítiš sa zaseknuto. Chceš sa rozhýbať, ale nevieš, kde začať. Je toho priveľa, aaaaa!!! a tak neurobíš nič – pustíš si radšej Netflix alebo si ľahneš do postele a ideš surfovať na Instagrame…

Ale teraz sa zbadáš a povieš si: “STAČILO!”.

Ako prvé ti napadne, že sa mi ideš ozvať, lebo “Mišo Duchoň mi určite pomôže zmapovať realitu, zúžiť focus, stanoviť ciele, rozsekať to na úlohy a rozýbať sa!” – čo máš pravdu, je to môj job, ale potom si uvedomíš, že je noc a pravdepodobne sa mi nedovoláš a aj keby noc nebola, pohľad na tvoj stav účtu ti hovorí, že mať kouča aktuálne pripadá do úvahy len keď predáš obličku.

Presne pre TEBA som urobil Instant Life Coaching A4 (ILC-A4), ktorú si môžeš vytlačiť (ale aj vyrobiť, stačí ti pero a papier). Je to free rýchle cvičenie, ktoré ti pomôže:

  • upratať si v hlave a ukľudniť sa
  • prísť na nové nápady a riešenia
  • zamerať sa na to, čo je aktuálne najdôležitejšie
  • stanoviť si konkrétny špecifický cieľ
  • a rozsekať ho na jednotlivé úlohy

Ja sám si podobné cvičenie robievam na pravidelnej (cca týždennej) báze, zvyčajne koncom týždňa, aby som sa zastavil, pozrel sa, kde sa nachádzam a stanovil si, čo je na najbližší týždeň najdôležitejšie. Keď to mám potom pred očami, som kľudný, lebo viem, čo je najdôležitejšie. Potom si podľa toho naplánujem týždeň. Cez týždeň to mám pred očami, ráno si to pozriem, nech nestratím focus. Cez týždeň ma baví odškrtávať si úlohy a posúvať sa vpred. Na konci týždňa si to vyhodnotím a spravím si to opäť.

Znie to moc dobre? Vyskúšaj a uvidíš.

Tu si zdarma stiahni Instant Life Coaching A4 (ďalej už len ako ILC-A4) alebo si ju podľa toho nakresli a ideme na to! (nemusí to byť ani A4-ka, zober čo máš – blok, zápisník, servítku, to je jedno, hlavne to urob a vylepšuj nabudúce.

Disclaimer: 

  • Je pre mužov aj pre ženy, ale vysvetľujem to na ženskej hrdinke, takže ťa budem oslovovať ženským rodom, ale myslím všetkých.
  • Určite to nemá nahradiť koučing, ja sám mám kouča, ktorého mi ILC-A4 nenahradí, ale ak si mám vybrať, či toto alebo nič, vyberám si toto.
  • Je to nástroj, ktorý použi alebo nepouži na vlastnú zodpovednosť, používaj svoj mozog a neurob nič hlúpe. Ak si nie si istá, nepouži ho.
  • Urobené je lepšie ako perfektné! Hlavne to urob a vylepšuj postupne, čím viac to budeš robievať, tým lepšie ti to pôjde.

10 krokov, ako vypĺňať ILC-A4

1. Začíname: poznač si dátum, miesto a pár poznámok!

Najprv vyplň dnešný dátum, zapíš si, kde sa nachádzaš a daj si ľubovoľné 2-3 poznámky ohľadom dneška.

Túto časť vypĺňame preto, aby sme si v budúcnosti vedeli pozrieť, kedy sme to vypĺňali a kde sme sa nachádzali. Poďakuješ si za to neskôr, keď už tých ILC-A4 budeš mať viac.

ps: už to rob, šup šup!, sprav toto, až potom sa vrhni na ďalšie. A nie, nemusíš postnúť do storky, že to práve vypĺňaš. Áno, ty vieš, že hovorím o Tebe! 😀 Najprv to vyplň! 😀

2. Mind Sweep – čo všetko ti teraz behá po rozume?

Tu si vypíš hlavné veci, ktoré riešiš / behajú ti po rozume. David Allen (autor knihy Getting Things Done) toto volá mind sweep, čiže pozametanie v hlave. Cieľom je odľahčiť myseľ a vidieť to všetko pred očami. 

Najprv sa možno zľakneš, koľko toho máš, ale potom príde úľava, lebo vieš, že to najhlavnejšie máš pred očami a teda nemáš na čo zabudnúť.

Z mojich skúsenosti ľuďom nespôsobuje úzkosť to, keď majú toho veľa, ale to, že sú nezorganizovaní, nemajú prehľad a majú preto konštantný pocit, že niečo zabudli, čo sa často aj deje a potom len riešia krízy, hasía požiare a nič nestíhajú, takže z pocitu sa stane realita. A preto – pozametaj to na kôpky.

Rozdelil som to do 4 oblastí, do ktorých by sa malo dať rozdeliť všetko, čo v živote riešiš:

  • ?: zdravie, tréning, pohyb, fyzický rozvoj, energia, strava, atď…
  • ❤️: láska, vzťahy, rodina, kamoši, blízki, emocionálny rozvoj, atď…
  • ?: práca, peniaze, úspech, majetok, myseľ, side-hustle, atď…
  • ☀️: relax, hobby, voľný čas, pokoj na duši, vyrovnanosť, atď…

Zameraj sa hlavne na tvoje “roly” (napr.: frajer, syn, marketér, bežec…) a “projekty” (veľká rodinná oslava, pracovný projekt pre klienta, 3-mesačný tréningový program, atď) a pak k nim si popíš jednotlivé veci, môže to byť formou myšlienkovej mapy alebo zoznamov – opäť, čo ti lepšie vyhovuje.

Ak sa nevieš rozhodnúť, do ktorej danú vec dať (napr. “bežecké tréningy s najlepšiou kamoškou“, mám to dať medzi kamošov alebo zdravie?), vôbec to nerieš, hlavne to do nejakej oblasti daj ako ti to feelingovo sedí (ja by som to dal do zdravie) a potom neskôr vylepšuj :).

Tu je príklad vyplnenia, povedzme, že sa jedná o moju typickú klientku, nazvime ju Evka, má 29 rokov a toto všetko jej behá po rozume:

Táto časť je dôležitá, neodflákni ju, ale ani ju neprekomplikuj. Najčastejšie mi klient (perfekcionista :)) povie, že: “fuuu, ja mám toho tak veľa, že si na to potrebujem vyhradiť v kľude hoďku-dve, aby som nič nevynechal”. S takými mi dobre funguje, keď im na to dám 5min a pustím časovač, zvyčajne zvládnu zachytiť +95% všetkého, čo sa im v živote odohráva a potom sa už na to len zadívajú, prejdú si kalendár, ohviezdičkované emaily alebo to-do list, aby sa uistili, že na nič nezabudli a máme to. Často sú šoknutí, že do 5min majú to najhlavnejšie a majú krásne upratané :). 

Potrebuješ na začiatok 10min? Alebo 15min? OK!, ale na prvý draft určite nepotrebuješ hodinu, nekresli si pekné myšlienkové mapy, neprekresľuj to na 3x, proste to urob, krajšie to bude nabudúce, lebo budeš zorganizovanejšia (a môžeš “opisovať” z toho predchádzajúceho, keďže za týždeň sa asi nezmení celý tvoj život :)).

3. Dashboard – ako hodnotíš jednotlivé oblasti?

Teraz, keď máme spísané, čo ti v jednotlivých oblastiach behá po rozume, skús sa na ne zadívať a subjektívne ohodnoť svoju spokojnosť s každou z nich od 1 do 5. Toto je dôležité pre to, aby sme vedeli stanoviť to, na čo sa aktuálne treba zamerať. Tu je moja hodnotiaca škála:

  • ? (1) : vyslovene trpím! pomóóóóc!!! Toto daj vtedy, ak sa jedná o krízu, ktorú kým nevyriešiš, tak bude trpieť celý tvoj život.
  • ? (2): je to zlé. Môže byť aj horšie, ale nie som happy. Nie je to akútna kríza, ale stále, je to naprd. Ak je to hovno, neklam si, že je to veterník :).
  • ? (3): stagnujem, sú tam dobré aj zlé veci, taký priemer. Toto daj vtedy, keď má daná situácia aj klady, aj zápory, zvyčajne toto je taký level typický pre zaseknutosť – nemastné, neslané, nie je sa poriadne na čo sťažovať, ale vlastne to ani nie je nič moc.
  • ? (4): je to dobré, ale stále to môže byť lepšie. Toto je level, na ktorom chceš dlhobodo operovať a mieriť na ten najvyšší. Vždy je čo zlepšiť, ale si spokojná.
  • ? (5): wow!, teraz si toto fakt užívaš na 100%! Pravdepodobne je stále čo zlepšiť, ale teraz si presne tam, kde si chcela byť a je dobré si to uvedomiť a osláviť to. Neboj, hedonistická adaptácia ťa čoskoro stiahne na 4/5, ale teraz je to super!

pár extra tipov, ako to vypĺňať:

  • snaž sa vyhnúť „bezpečnej 7čke“, čo by na tejto škále bolo 3,5, lebo to ti nič nepovie. Zakázať ti to ale nemôžem 🙂
  • vypĺňaj subjektívne, čiže neporovnávaj sa s ostatnými, hodnotíš svoj život podľa svojich kritérií kde si teraz. Nikto iný to neuvidí. Buď sama sebou.
  • 10/10 (čiže 5/5 = ?) si smelo daj, ak je nejaká oblasť v úžasnom stave presne tak, ako má byť. Necíť sa vinne a užívaj si to!, ale zase je ti jasné, že 10/10 (5) dlhodobo nie je udržateľných a čo bolo 10/10 (5/5) dávnejšie sa môže ustáliť na 8/10 (4/5) a byť stále super (pretože hedonistická adaptácia je sviňa :)).
  • nekomplikuj to 🙂

Naša hrdinka Evka by to podľa predchádzajúceho cvičenia vyplnila takto:

4. Focus – na čo sa zamerať?

Teraz sa pozri na tie hodnotenia a vyber si to, na čo sa chceš aktuálne zamerať. „Aktuálne“ môže byť dnes, najbližších pár dní ale aj týždňov, to je na tebe, ale stále, ktorá oblasť, keby ju zlepšíš, tak by to mohlo mať najväčší pozitívny vplyv na celý tvoj život?

Dôraz je tam na slovo “mohlo”. Ty nevieš. Až realita ti ukáže, či si mala pravdu a do budúcna to budeš vedieť stále lepšie a lepšie. Ale nezabudni, skúsiť ju nájsť a urobiť ASPOŇ NIEČO je na 99% lepšie ako pustiť si Neflix. Napíš si ju, aby sme sa na ňu vedeli sústrediť, lebo ak sa snažíš fixnúť všetko naraz, zvyčajne nefixneš nič :).

ako tú oblasť vybrať:

  • zvyčajne by to mala byť tá, kde máš najnižšie hodnotenie.
  • ak je to remíza, vyber si buď to, čo je v tabuľke nižšie ALEBO sa zamysli nad tým, že “ktorú si mám vybrať, aby pozitívne ovplyvnila všetky ostatné”?
  • mrkni sa aj na mind sweep cvičenie. Skús konkretizovať, ktorý problém by si mala odstrániť. Napr. máš najnižšie ? a máš tam popísaných 10 problémov. Ktorý z nich by si mala odstrániť, aby to malo najväčší efekt? Je to ako strúhanie ceruzky, ideme stále užšie a užšie.

U Evky je to jasné, nie je spokojná s oblasťou ? (práca, úspech, peniaze, atď) a keď sa na ňu bližšie pozrie, že čo všetko v nej rieši, tak neznáša svoju prácu, potrebuje podokončovať projekty, blížia sa eventy, na ktoré sa neteší, chcela začať freelancovať alebo si hľadať novú, ale odkladá to a ešte jej aj šéf nedal sľúbenú dovolenku, na ktorú mala nárok. 

Uvedomila si, že keby fixla túto oblasť, tak by to malo zároveň aj pozitívny vplyv na oblasti ?, ❤️ a ☀️, takže nie je o čom a preto si sem napísala toto:

Gratulujem!

Máš za sebou prvú polovicu, čiže spísané to, kde sa práve nachádzaš a identifikované to, na čo sa chceš zamerať! Ešte kým sa vrhneme na druhú časť (riešenia), tak pár vecí na ukľudnenie:

  • to, že máš teraz identifikované to, na čo sa ideš zamerať, neznamená, že nemáš riešiť nič iné 😀 napr. spomenula si si, že sa blíži rodinná oslava a nemáš darček pre babku – neboj, naplánuješ si v kalendári, kedy ho budeš riešiť, prípadne sa rozhodni, že to budeš riešiť neskôr (ak je tá oslava ešte ďaleko). Ale máš to spísané, nikam ti to neujde, poďme najprv na to hlavné a potom tam pridáš to ostatné.
  • ak zistíš, že máš toho MRTE veľa, že tú A4 si si musela vytlačiť na A3 a stále sa tam všetko nezmestilo 😀 tak zváž to, že nejaké projekty alebo roly proste necháš tak, dropneš, quitneš, zrušíš… Nedá sa stíhať všetko, uľaví sa ti. Ale opäť, je to na tebe.
  • čo teraz máš, je PRIORITA, čiže niečo, čo budeš riešiť prioritne, niečo, na čo si budeš chcieť vyhradiť kúsok viac času. Nemusí to byť najdôležitejšia vec na svete (možno tvoj vzťah je dôležitejší ako práca a to je OK), ale očividne vzťah je v klídku a práca ťa serie, takže rieš teraz prioritne tú, nezanedbávaj vzťah, ale ak si máš urobiť ešte extra pár hodín do týždňa a zúžiť focus (čo je presne to, čo robíme), tak si ich urob na riešenie práce (a posunutie sa z 2 -> 3) a nie na vzťah (a posunutie sa na 4 -> 5).
  • postupne ako toto cvičenie budeš robievať zistíš, čo ti najlepšie funguje. Len si daj pozor na to, aby si sa nechcela zamerať na všetko naraz. Hlavne to urob, vylepšovať budeš nabudúce.

A teraz, keď už vieme, kde sme a kde nás tlačí päta, poďme to zlepšiť!

5. Mier na hviezdy!

V tomto políčku si popíš to, ako by vyzerala tá oblasť (na ktorú sa ideš zamerať, čiže v Evkinom prípade práca) keby bola 5/5 (?). Popíš to, ako by to vyzeralo DNES.

Cieľom tohto cvičenia je zamyslieť sa nad tým, čo vlastne chceš. Veľa ľudí prirýchlo preskakuje na stanovenie cieľa a vytvorenie to-do listu, keď ešte ani nevie, o čo sa vlastne snaží. Neboj sa myslieť vo veľkom, napíš si ideálny stav. Chceš to mať hlavne pred očami, dostať z hlavy to, čo by ťa nadchýnalo. Zasnívaj sa, keď treba! Ešte nestanovuješ cieľ, zreálnime to potom. 

Evka by si napísala toto:

6. Brainstormuj nápady!

Keď už vieš, ako by vyzerali hviezdy (5/5 ?), zamysli sa nad možnými nápadmi, ako sa tam dostať. Cieľom je trošku otvoriť myseľ, pretože opäť, veľa ľudí sa snaží prirýchlo skočiť na stanovenie cieľa a to-do listu, pričom ešte ani len nezvážili všetky možnosti, čo majú.

Druhý dôvod – veľa ľudí sa cíti zaseknuto, lebo majú pocit, že nemajú žiadne možnosti. Preto na tomto cvičení stráv čas (minimálne 5min!) a naozaj pobrainstormuj, neboj sa napísať aj nejakú úplnú kravinu, cieľom je vidieť to pred očami, vidieť, že nie si bezmocná, ale vlastne je toho dooosť veľa, čo všetko by sa dalo robiť.

Pomocné otázky:

  • čo by bolo úplne super top, čo by sa mohlo stať?
  • čo by si spravila, keby nemôžeš zlyhať a všetko ti vyjde?
  • čo je úplne maličká vec, ktorú zvládneš aj dnes?
  • čo by ti poradil tvoj vzor, tvoja hrdinka? čo by urobila ona?
  • čo by si spravila, keby si dieťa a nevieš, „ako to beží” ?
  • čo je najpraktickejšie riešenie, ktoré by zabilo viac múch?

atď, atď… postupne si začneš generovať vlastné otázky a pôjde ti to lepšie a lepšie, ale hlavne to urob :). Evka pustila uzdu fantázie a napísala si toto:

ps: kľudne pokračuj na druhej strane, ja si niekedy dávam challenge, že kým nenapíšem 20 nápadov, tak sa nepohnem ďalej. Nelimituj sa veľkosťou toho políčka, hlavne potráp svoju myseľ trošku, pretože potom sa ti bude oveľa lepšie stanovovať cieľ a úlohy.

7. Sformuluj svoj cieľ!

Už sa blížime ku koncu, super práca zatiaľ, nepoľavuj! 

Keď teraz vidíš, čo chceš dosiahnuť a aké možné nápady ti behajú po rozume, skús sa nad nimi zamyslieť a mierne ich zreálniť.

Evka ich vidí a hovorí si, že zázrak by bol super (predstava toho jej vyčarila úsmev), ale asi dúfať v neho nie je dobrá stratégia :D.

Veľmi sa nadchla pre riešenie, že si spraví web a bude slávna, ale potom si predstavila, že to bude trvať aspoň rok a pretože nechce ďalší rok trpieť a aj túto A4 robí s ohľadom na najbližší týždeň-dva, tak si povedala, že je rada, že si to napísala, ale pozerá ďalej.

Tretia stratégia – teraz brutálne zamakať, je niečo, čo si stanovila aj predtým, keď si robila túto A4 a zistila, že to nikam nevedia, lebo to nerieši problém, vyhýba sa konfrontácií so šéfom, iba v nej rastie pocit nespokojnosti, lebo si ten idiot zase nevšimol, keď niečo spravila dobre.

Evka chce mať prácu, ktorá ju baví, chce sa tešiť do práce… A povedala si preto, že popýtať sa kamošov na novú prácu znie ako super nápad, ktorý je ľahký a odbrzdí ju. V jej hlave sa formuje cieľ “nájsť si novú prácu”. Čím viac nad tým premýšľa, tým viac sa na to teší! 

Ale keďže čítala tento článok, vie, že to je stále moc veľký a neurčitý cieľ a že toto je “Instant Life Coaching” a nie “complex fucking life project”, takže sa rozhodla znížiť laťku nižšie a povedala si, že najbližšie 2 týždne jej bude stačiť urobiť si prieskum o tom, čo je k dispozícií a že začne s kamošmi.

Tiež si povedala, že už si konečne spraví ten kurz, ktorý odkladala, lebo tak či tak jej to pomôže, nemá čo stratiť. Napadlo jej, že sa ozve pár neziskovkám, pre ktoré chcela robiť marketing – možno prídu nové príležitosti, ale ak aj nie, aspoň sa zlepší v marketingu. A na záver, povedala si, že minimálne napíše šéfovi ohľadom tej dovolenky. 

Zatvorila oči a reálne si predstavila, kde sa chce vidieť v blízkej budúcnosti. 5.6.2020 ide s frajerom na 48 hodín na výlet do Prahy a preto si povedala, že zoberie 5.6.2020 ako cieľový dátum a napísala si takýto cieľ, ktorý je špecifický, realistický, časovo ohraničený a vzrušujúci:

poznámky:

  • mať nejaký cieľ je lepšie ako nemať žiadny cieľ. Aj keď totálne zlyháš, môžeš sa nabudúce poučiť, ale ty potrebuješ vedieť, kam mieriš, inak nedokážeš zistiť, či ideš úplne mimo alebo sa približuješ. Nedávaj si zbytočne veľký cieľ, kľudne si daj niečo do konca týždňa, radšej menšie. A teraz, keď už máš cieľ, poď to rozdrobiť na jednotlivé úlohy…
  • vždy predtým ako si budeš stanovovať cieľ, je mi jedno, či do konca dňa alebo do konca roka, vždy si najprv napíš nápady / možnosti a až potom, keď to budeš mať pred očami v hojnom počte, začni jednotlivé alternatívy porovnávať a vyberať si. Vrhnúť sa hneď na prvú vec, čo ti napadne, nemusí byť šťastné, lebo to bude veľmi ovplyvnené emocionálnym stavom, v akom sa nachádzaš, ale vidieť všetko vedľa seba ti pomôže možnosti porovnať a lepšie sa rozhodnúť.

8. Rozdrob cieľ na konkrétne úlohy

Chceš mať konkrétne vykonateľné veci, ktoré ti pomôžu na ceste k tvojmu cieľu. Nedávaj si tam vágne veci typu “zamakať na projekte XYZ”, lebo to nevieš, či bolo spravené alebo nie, daj si tam “odovzdať projekt XYZ”, pretože tam už vieš jasne rozhodnúť, či to je spravené alebo nie.

Ak niečo nezáleží plne od teba (možno na projekte makajú ďalší ľudia), tak si stanov to, čo záleží len od teba a máš to plne vo svojej moci, čiže napríklad: “dokončiť grafický návrh projektu XYZ”.

Ďalšia vec, nebuď prehnane optimistická, to sme mali byť pri mierení na hviezdy a brainstormovaní riešení, ale teraz sme už na Zemi, takže už ber do úvahy aj iné oblasti svojho života, lebo nebudeš mať teraz 16 hodín denne na svoju prácu 😀

Plánuj preto také úlohy, ktoré sú realistické a čas na ne si budeš musieť nájsť alebo spraviť, takže popri tomto cvičení máš otvorený už aj svoj kalendár alebo to-do list appku, kde máš VŠETKY svoje úlohy. Toto je pomaly alchýmia, ale ak si neodflákla mind sweep a brainstorming, tak ti to pôjde ľahšie + čím zorganizovanejšia už si bola, tým lepšie ti to pôjde, ale opäť 73.krát ti pripomínam: hlavne to urob a zlepšíš sa postupne.

Evka si napísala tieto konkrétne úlohy:

poznámka: možno sú naprd, možno sú super, možno sa realita zmení a bude si musieť dopísať ďalšie neskôr, nevadí, stále lepšie ako ostať zaseknutá!

9. Daj si to všetko do kalendára!

Toto je kľúčové pre uzavretie tohto cvičenia, lebo veľa ľudí spraví skvelé plánovanie, potom si ten papier založí do diára a zabudne naň :D. Nezabudni, že vyplniť túto A4 nie je cieľ, táto A4 je len nástroj. Cieľ je rozhýbať sa. 

Takže, čo teraz urob, je otvor si svoj kalendár a reálne si UROB ČAS na jednotlivé úlohy. Vyhraď si dosť času, nechaj si radšej viac, premýšľaj, čo budeš kedy robiť, kľudne si nastav pripomienky, hlavne to implementuj do svojho života, aby to neostalo len tak zabudnuté na papieri.

V tejto poslednej fáze sa už kľudne vráť na začiatok a daj si do kalendára aj ostatné oblasti, ale hraj sa s tým trošku – možno budeš musieť niečo zrušiť alebo odvolať svoju učasť niekde – to je OK, špeciálne ak si people-pleaserka, ktorá má problém s asertivitou.

No a úplne na záver, urob čokoľvek treba, aby si na to nezabudla – ja osobne si takýto papier na záver pripnem na nástenku, nalepím na dvere alebo pripnem na chladničku, nech to mám stále pred očami.

10. Začni!

Až keď reálne niečo malé urobíš, až vtedy toto cvičenie skončilo. Dovtedy je to stále len príprava, ktorá je možno dôležitá, ale sama o sebe nemá cenu, ide o to, čo s ňou spravíš a preto sprav niečo hneď.

Nehovor si, že “OK, mám to rozplánované a ZAJTRA spravím grandiózny štart”, to je len perfekcionista v tebe snažiaci sa spraviť to výborne, v skutočnosti ale sa zajtra zobudíš a ten tlak urobiť to perfektne ťa prinúti spraviť si ešte jednu kávu, zastrúhať si ceruzky, vytrhať si obočie, až kým zistíš, že poldňa prešlo a ty si nič neurobila.

Ak ale urobíš niečo malé už dnes, zajtra sa ti bude oveľa ľahšie pokračovať, pretože už si začala. Zároveň, dnes to máš všetko čerstvo v hlave, máš to v kalendári a pravdepodobne aj motivácia je na maxime, čiže dnes sa ti aj bude začínať ľahšie. Začať je najťažšie, preto urob niečo malé už dnes, vylepšuj neskôr…

A potom zase, a zase a zase… Aby si toho 5.6.2020 sa obzrela za sebou a povedala si, že WOW!, super!!! Uži si skvelý víkend s frajerom a keď sa z neho vrátiš, môžeš si v nedeľu večer urobiť toto cvičenie znova.

Nezabudni:

1) “urobené je lepšie ako perfektné”! Urobiť to priemerne je lepšie, ako snažiť sa o perfektnosť a neurobiť to vôbec. Toto nejdeš odovzdávať odbornej komisií a ani si to nejdeš zarámovať, takže tá A4 nemusí (a ani prvá verzia nemá) byť pekná! Preto je dole logo “AP”, čo znamená Against Perfectionism, takže ak to spravíš “moc pekné”, tak to je zle 😀 pretože ti pravdepodobne stačilo o polovicu menej času a ten ušetrený čas si mohla venovať robeniu na samotných úlohách. Ak chceš, aby to bolo pekné, tak to robievaj pravidelne a uvidíš, že postupne to bude vyzerať krajšie a krajšie, lebo už budeš vedieť, čo ako zvyčajne vypĺňaš (a navyše budeš mať pred sebou minulú verziu, povedzme z minulého týždňa). Teraz to proste urob.

2) “perfektné aj tak neexistuje“ – jediné, čo existuje, je zlepšovanie sa. Dnes začínaš na nejakej úrovni sebapoznania, sebaohodnotenia, schopnosti vymýšľať riešenia, stanovovania si cieľov, rozdrobovania na malé úlohy a samotnej exekúcie. To je OK. Možno si stanovíš zlý cieľ. Alebo zle ohodnotíš nejakú oblasť. Neboj sa toho vopred, stále to bude dobré, lebo sa môžeš poučiť a zlepšiť to nabudúce. Ak to nespravíš vôbec, lebo sa bojíš, že to nespravíš dobre, tak ostaneš zaseknutá v perfekcionizme a nikam sa neposunieš. Preto nezabudni: “správne riešenie neexistuje”, existuje iba “vyplnila” a “nevyplnila”. Ktoré z toho si ty?

3) drž sa pravidiel 1) a 2)

Je to nástroj a nie cieľ. Ak ti pomôže, budem rád! Vďaka za dočítanie.

Tu si zdarma stiahni Instant Life Coaching A4

Mišo


ps: Ako vidíš, v ILC-A4 nie je tam žiadny text, iba samé emoji a čísla, je to naschvál, aby to bolo využiteľné medzinárodne. Neváhaj zdieľať s kamošmi. Kľudne si to prispôsob sebe. Zmeň si emoji. Rozvrhnutie strany. Čokoľvek. Je to nástroj, nie cieľ. Ak si kouč(ka), tak to využi tiež, kľudne si urob svoj vlastný inšpirovaný týmto alebo to skopči, za každý “credit” (=že ma spomenieš ako zdroj) budem rád, ale prinútiť ťa nemôžem. Urob, aby sa tebe dobre spávalo :).

Nech slúži!