ako byť fit

Univerzálna výživová rada plus rozdiel medzi tvojim telom a WiFi routrom

Toto je moje perfektné jedlo. Dobre sa naň pozri.

Možno to vyzerá dosť low-carb, ale zdanie klame, je tam dosť fazule, takže skôr slow-carb ;). Rozdiel je tento: low-carb znamená jesť nízkosacharidovo, povedzme do 50 alebo 100g sacharidov denne, podľa hmotnosti, levelu fyzickej aktivity a cieľov. Slow carb je skôr o tom, aby zdroje sacharidov boli komplexné a pomalšie vstrebávané, najbežnejšie sa ako ukazovateľ používa glykemický index a glykemická nálož, čiže taká tá skrývajúca sa fazuľa na tanieri má nad 50g sacharidov sama (a to sú tam ešte iné zdroje sachrov + toto je nie je jediné jedlo dňa), ALE, vstrebávajú sa pomalšie a preto “slow” carb (slow=pomalý). Množstevne sa pohybuješ od 50 až do 300g sacharidov denne, lebo ak sú skutočne slow a obsahujú veľa vlákniny, ak ich viac do seba ani nedostaneš…

Slow carb odporúčam aktívnym ľuďom s vyhovujúcim % telesného tuku, low carb zase sedavým ľuďom s pre nich nevyhovujúcim % telesného tuku. Ak ale ideš výkonnostne (či už fyzické výkony napr. triatlonové, profi tréning napr. vzpieračský, bodybuilding alebo si horský nosič) alebo chceš proste pribrať, tak smelo pridaj aj pre slow-carb nevyhovujúce potraviny = biela ryža, zemiaky, cestoviny, pečivo (pozor, issues s lepkom sú samostatná kapitola).

Je veľa trénerov, ktorí na “klasické” zdroje sacharidov nedajú dopustiť a to je v poriadku, boja sa, aby sa ich klienti neprejedli masla a kokosového oleja, ale je zodpovednosť VÁS, ktorí chcete schudnúť, aby ste rozoznali, či ten jedálniček, ktorý vám váš tréner dáva, odráža VÁŠ životný štýl, alebo či vám to naordinoval, pretože “mne to funguje a pozri ako vyzerám, takže jedz tak tiež”.

Žijeme žiaľ v dobe, kedy si vyberáme trénerov podľa toho, ako ONI vyzerajú, ale oveľa lepšie urobíte, keď si budete vyberať podľa toho, ako ICH klienti vyzerajú a AKO podobní sú ich klienti vám (životným štýlom, cieľmi a pod).

Ako by ste mali jesť? Neviem, nepoznám vás. Mali by ste jesť tak ako ja, lebo to funguje tak mne? Určite nie.

Najlepšie, čo môžete urobiť? Zvyšujte svoju “fitness gramontnosť”, študujte si aspoň základy toho, ako to funguje vo vašom tele. Potom lepšie zistíte, či to, čo navrhuje váš tréner, má hlavu a pätu. Nemáte na to čas a chcete, aby to urobil za vás? Tak si uvedomte, že vaše telo je váš jediný domov, ktorý máte a vy máte zaňho 100% tnú zodpovednosť. Ak budete tuční a chorí, nie je to chyba potravinárskych spoločností, ani neodborných trénerov, ale VÁS.

Vaše telo, to nie je pokazený wifi router, kam zavoláš opravára, povieš mu, nech to vybaví za teba a si happy. Neopraví? Zavoláš nového opravára alebo kúpiš nový router. Nie je to ani daňové priznanie, výmena oleja, oprava potrubia, webdesign, hairstyling ani nič, čo je lepšie nechať na profíkov. Prečo? Lebo nikto nikdy nebude lepší profík na tvoje telo ako ty sám a lebo telo máš len jedno.

Ak je teda jeden esenciálny skill, ktorý by mal každý zvládať, je to schopnosť JESŤ tak, aby ste boli spokojní s výsledkom a aspoň tušili, prečo to tak.

Tréner, či výživový poradca, ktorý toto naučí svojho klienta, je kvalitný. Tréner, či výživový poradca, ktorý má s klientom výsledky aj napriek tomu, že mu iba naordinoval postupy, mal proste len šťastie a čím viac šťastia má, tým viac je presvedčený o tom, ako svojim klientom rozumie, hoci stále len háda. Keď som začínal, bol som si istý, že viem, ako by ľudia mali jesť. Dnes si vôbec nie som istý.

Možno je to slabosť, povedať klientovi, že nevieš, že iba hádaš, ale ak by to povedal každý výživový poradca svojmu klientovi, tak tí by možno pochopili, že je to naozaj na nich.

Výživový poradca / tréner má v ideálnych prípadoch vedomosti, skúsenosti, vie ako pracovať s ľuďmi, motivovať, vyhodnocovať, konzultovať, ale to jedno, čo nikdy nebude mať, je zodpovednosť za tvoje výsledky a tiež nikdy nebude VEDIEŤ, vždy bude iba hádať. Niekedy vyslovene slepo, niekedy s 99% pravdepodobnosťou. Ale vedieť NEBUDE. Áno, ani ty nebudeš nikdy vedieť, ale rozdiel je, že ty máš oveľa lepšie predpoklady na to, aby si vedel lepšie, pretože vo svojom tele žiješ a, nezabudni, máš za svoje telo zodpovednosť. Tá je tvoja, či sa ti to páči, alebo nie, či niekomu platíš alebo nie, či ti niekto tvrdí, že sa o to postará alebo nie, stále to je a bude na tebe. Nezbavuj sa zodpovednosti za svoje telo. Vlastne sa to ani nedá a navyše, neexistuje cesta späť a nemôžeš si kúpiť nové telo a začať odznova.

A to je aj rozdiel medzi tvojim telom a tvojim wifi routrom.

Cheers ;)

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *