Tools of Titans: švédske stoly vychytávok Tima Ferrissa & vyše 100 top achieverov

O tom, prečo som si knihu kúpil ja, v čom je super a v čom nie, na čo sa pripraviť, pár ukážok a záberov z knihy a tipov, ako z nej vybúchať maximum. Žiadne spoilery, recenzia pre tých, čo zvažujú kúpu + náhľady do knihy. 

Tim Ferriss (NY Times bestselling author, Lifestyle Designer a veľa iného) interviewoval za posledného 2,5 roka na svojom podcaste kvantum namakaných ľudí, spomeniem len niektorých:

 • Tréneri: Pavel Tsatsouline (sila, kettlebell), Charles Poliquin (sila, svaly), Kelly Starrett (sila, mobilita), Christopher Sommer (sila, gymnastika)
 • najzdatnejší jedinci: Amelia Boone (Spartan Race), Wim Hof (otužovanie)
 • Výskumníci: Dom D’Agostino (strava, ketóza), Patrick Arnold (doplnky, steroidy)
 • Hollywood: Arnold Schwarzenegger, Jamie Foxx
 • Autorov: Seth Godin (marketing), Maria Popova (Brainpickings.org)
 • Vojenskí velitelia: Jocko Willink, Gen. Stanley McCrystal
 • Tech podnikatelia: Matt Mullenweg (WordPress), Luis Van Ahn (Duolingo)

…a mnohých iných ako Tony Robbins, Derek Sivers, Mike Shinoda, Amanda Palmer, atď. atď… Creme de la creme

Prečo je podcast The Tim Ferris Show taký úspešný?

Podcast nemá 100 miliónov (!!!) stiahnutí náhodou, je veľa podcasterov, ktorí majú namakaných hostí, ale pokiaľ tie epizódy nie sú niečím “extra”, tak si ich len každý vypočuje a nikto nezdieľa, resp. neodoberá nové epizódy. Za seba uvediem tieto dôvody, prečo ho ja počúvam a odporúčam a prečo si myslím, že je tak úspešný:

 • Veľká koncentrácia praktických tipov, rád, postupov => veľmi náučné a užitočné, zistiť, aké rituály používajú najkreatívnejší spisovatelia počas ich písania. Tim sa vie spýtať veľmi špecifické otázky k témam, či už cvičenie, strava, podnikanie, seba-rozvoj, biznis – nepýta sa také tie všeobecné blbosti, ale k veci, typu “aký používaš text editor?” a 5min si vymieňajú tipy na softvériky a pod…
 • Schopnosť pýtať sa otázky, ktoré produkujú veľmi inšpiratívne odpovede, napríklad veľmi super otázka je “čo by si dal na billboard, keby si naň mohol dať čokoľvek a videlo by ho veľa ľudí”…
 • Pohodové konverzácie, kde nechýba ani humor a ľudská stránka tých najväčších makačov (napr. story o tom, ako Matt Mullenweg (zakladateľ wordpress, na ktorom dnes beží štvrtina VŠETKÝCH internetových stránok) získal od investora šek na $400000 a potom ho stratil a až o pár mesiacov keď v lietadle otvoril knihu z nej vypadol, lebo ho použil ako záložku :D takéto haluze pomáhajú menej si lámať hlavu nad svojimi nedokonalosťami a viac sa sústrediť na svoje silné stránky.
 • Ku každej epizóde sú k dispozícií shownotes – zoznam otázok aj s časmi + odkazy na veci, ktoré zazneli (mená, linky, appky, atď…), čo mega spriehľadňuje všetko, lebo zvyčajne počúvam na bicykli, ale potom večer keď si chcem vyhľadať niečo, tak nemusím počúvať celý podcast znovu a striehnuť, kde to odznie, ale nájdem to v shownotes…
 • Na záver, Tim podľa mňa vybudoval komunitu veľmi proaktívnych fanúšikov, ktorí sa vedia pýtať správne otázky a dávať super dotazy a poznámky, čiže ešte každá epizóda má dohru v commentoch.

Suma sumárum: Skĺbiť inšpiráciu, vzdelávanie, zábavu, komunitu a dať tomu celému praktický formát s usporiadanými zdrojmi, navyše celé zadarmo, tomu hovorím seba-rozvoj v roku 2016.

Čo ďalej? Kniha!

Asi sa teda nečuduješ, že som sa tešil, keď v lete oznámil vydanie knihy s názvom Tools of Titans (“nástroje titánov”). Termín celosvetového vydania je 6. december 2016, ten už je tu!, knihu mám však už doma pár dní (vďaka náhodnému pokecu na facebook skupine :)) a tak ma napadlo urobiť takýto pre niekoho dúfam užitočný sumár / recenziu.

zuzana_tools_of_titans

Ako je kniha robená:

 • Je napísaná ako “švédske stoly” tých najužitočnejších informácií od jednotlivých ľudí z podcastu, či už napr. ich ranné rutiny, podnikateľské tipy, obľúbené citáty, doporučené knihy, vysvetlené koncepty v oblastiach, kde je daný človek top expert, súhrny, odporúčania, inšpiratívne príbehy či poučenia na vlastných chybách.
 • Kniha má +700 strán, dokopy sú v nej rady od vyše 100 ľudí, okrem toho sú tam aj Timove 1-2 stranové tipy, návody a podobne.
 • Je rozdelená na 3 časti – healthy, wealthy & wise, čiže zdravý, bohatý a múdry, v každej časti sú daní ľudia a to najlepšie z nich.
Obsah knihy - klikni pre zväčšenie

Obsah knihy – klikni pre zväčšenie a priblíženie

—–

neprofilove_kapitoly_tools_of_titans_recenzia

Rôzne vychytávky roztrúsené po celej knihe – samé o sebe by spravili jednu knihu

Prečo som si knihu kúpil ja:

 • Podcasty sú fakt top a vedel som, že ak bude v knihe to naj z naj + nepublikovaný materiál, ako Tim sľúbil, tak bude bomba
 • Je to mega knižnica zdrojov na zvýrazňovanie, robenie poznámok, testovanie, porovnávanie
 • Aj keď väčšina nebude nová, lebo som to už počul v podcaste alebo čítal na jeho blogu, prečítať si to pokope a “derivovať” z toho vlastné poznámky a postupy ma na tom láka najviac.
 • Stojí 13€, keby to bola nejaká predražená mega pálka, tak si to premyslím, ale toto bol no-brainer, vzhľadom na to, že je to menej ako lístok do kina pre dvoch.
Asi takto to u mňa vyzerá...

Asi takto to u mňa v knihe pomaly začína vyzerať…

Keď som ju otvoril a “prebádal”, prišiel som na toto:

 • Veľmi som ten náklad tipov a vedomostí podcenil, len som ju prelistovával a híkal, že aké mega veci, mal som pocit, že mi praskne hlava, že aká je super, kvantá vedomostí a potom som pozrel, na ktorej strane, lebo som mal pocit, že to už dávno presiahlo klasickú užitočnosť seba-rozvojovej knihy a bol som ešte len na strane 130!
 • Veľmi dobre naformátovaná, informácie sú prehľadné, do knihy sa super píše a poznámkuje.
 • Budem ju čítať odhadom aspoň mesiac a postupne skúmať a skúšať (čo je celkom náhodička, že sa za chvíľu chystám cestovať na nie krátko:)).
 • Nedá sa čítať ako beletria, ale treba si vyberať. Ja som zvolil veľmi randomizovaný postup, po prelistovaní som si našiel pre mňa top 20% ľudí & kapitoliek a tými som začal a postupne budem pridávať zvyšok…
 • Na konci je hyper zoznam odporúčaných kníh od každého z +100 ľudí, čo znamená, že na celý rok budem mať isto čo čítať.
 • Som veľmi rád, že som si ju nekúpil na Kindle, čo som pôvodne zvažoval – bol by to chaos a nepraktické vracanie sa k poznámkam, teda možno v tom len nemám ešte systém, ale Kindle formát preferujem na knihy, kde chcem robiť minimum poznámok a po prečítaní knihy na 99% viem, že už si ju druhýkrát neprečítam (nejaká story, román a pod). Audio ako možnosť ešte nebola, ale tam chýba tá možnosť práce s knihou a rýchleho skákania, navyše, audio verzia už vlastne dávno je a navyše plná bonusov: +200 dielov na podcaste :)

Pár fotiek z knihy:

Komu ju radím schmatnúť:

 • Ak si fanúšik Tima Ferrissa a páčila sa ti nejaká z jeho kníh, tak nebudeš sklamaný – je to jeho štýl, praktické vychytávky, komplexný rozvoj, to naj od tých naj a spájanie súvislostí ako dokáže asi fakt len on (v knihe sa venuje porovnávaniu, že čo majú niektorí top ľudia spoločné, spája niektoré jeho staršie rady s novými, nechýbajú ilustrácie a vyslovene focus na 80/20…
 • Ak nehľadáš ľahké riešenia zásadných problémov, ale super vylepšováky už zabehnutých postupov. Toto podľa mňa nie je kniha pre tých, ktorí chcú zmeniť svoj nespokojný život vďaka magickému triku – toto je kniha, ktorá ti dá tipy, ako svoj dobrý život urobiť ešte lepším. Ako Tim píše, ber ju ako “benzín, ktorý prileješ na oheň” – čiže znásobovanie a urýchľovanie, ale neradím ju niekomu, kto má problémy s totálnymi základmi, v akejkoľvek z tých kategórií.
 • Ak vieš po anglicky aspoň konverzačne, tak ber! – v slovenčine ani češtine ešte nie je ani len ohlásená, že bude, ale tipujem, že vydavateľstvo Jan Melvil ju eventuelne raz isto bude robiť tak ako jeho predchádzajúce knihy.
 • Ak ťa baví lifestyle design a hľadanie zlepšení & skratiek tam, kde existujú, či identifikovanie 20% najdôležitejších elementov prinášajúcich 80% všetkých výsledkov, optimalizovanie a hackovanie…

Ako ju môžeš objednať či zistiť viac:

 • Na stránke www.toolsoftitans.com sú linky na kníhkupectvá ako Amazon, Barnes & Noble, atď… Na tejto stránke je aj celý úvod knihy a predslov, dá ti dosť prehľad o tom, ako je kniha robená.
 • Ak ale nežiješ v zahraničí, ale na Slovensku, odporúčam si ju objednať v origoši cez Martinus, odkiaľ ju mám aj ja. Za extra 3€ ju môžeš mať poslanú aj do Česka, stále lacnejšie ako Amazon.

Záver:

Toto nie je kniha ako 7 Návykov od Coveyho, kde proste pochopíš a aplikuješ a navyše v nej sa učíš byť proaktívny a pod, táto kniha počíta s tým, že už také vlastnosti máš – tu je totiž tých rád KVANTUM a nikto neaplikuje VŠETKY, dokonca niektoré rady si môžu navzájom odporovať – niektorí hostia podcastu vstávajú o 4 ráno, aby boli produktívni. Iní vstávajú zvyčajne o 10 ráno, lebo boli produktívni noc pred. Niektorí pijú kávu, aby sa im lepšie myslelo, iní ju nepijú, aby sa im lepšie myslelo. Niekto cvičí ráno, iný večer.

Pointou je, sú to švédske stoly a rady v súvislostiach – môžeš ísť až tak hlboko, že si vypočuješ celú epizódu s daným človekom, nech ho lepšie pochopíš a zistíš, čo aplikovať a čo nie. Doba zaručených návodov, kedy sme konzumovali iba samé “what” je preč, toto je doba syntézy, porovnávania, pýtania sa “how” & “why” a individuálnej aplikácie.

Na pokecanie si s ďalšími ľuďmi, ktorí čítali knihu alebo počúvajú podcast som urobil facebook skupinu Tim Ferriss Slovak / Czech kde si môžeš viac pokecať o jednotlivých radách, nájsť rovnako mysliacich ľudí, navzájom sa inšpirovať a poradiť :) Minimálne keby nebolo tej skupiny tak by som knihu ešte nemal :)

—> Objednať Tools of Titans na Martinuse <—

(mám na ňom afil link, ak by to niekoho zhrozilo, tak som ti to chcel oznámiť a zhroziť ťa prvý ešte skôr ako sa zhrozíš sám :)).

(mám na ňom afil link, ak by to niekoho zhrozilo, tak som ti to chcel oznámiť a zhroziť ťa prvý ešte skôr ako sa zhrozíš sám :)).

Uži si knihu, ak máš k recenzií čo zmysluplné doplniť, budem rád, keď to dáš do commentu a keď chceš dať ostatným vedieť viac o knihe, ale máš dôležitejšie veci na práci ako písať recenziu, môžeš zdieľnuť tento článok so svojim odporučením ;)

Cheers!

Mišo

------------

Prihlás sa tu na odber môjho newslettra a okrem cool tipov nezmeškáš žiadny môj nový článok alebo workshop a ako darček ti príde aj moja večerná a ranná rutina pre top deň, v pdf, s detailným komentárom! Je to 100% free, píšem to vždy len ja a dá sa z neho kedykoľvek odhlásiť jedným klikom.

6 Comments

 1. inak co sa tyka objednania, je fajn vyuzit aj http://www.amazon.de, kde riesim mnohe svoje knihy z USA, lebo postovne je len 3 € za knihu, co je super, oproti USA. Daju sa tam kupit super knihy pod 1 Eur a postovne.
  a uz teraz tam maju Tools of titans v ponuke za 13,98 € (v sekcii Gebraucht und neu) plus 3 ecka za postovne, co nie je zle.

  Reply
 2. Kniha vyzerá úžasne a plánujem si ju kúpiť. Práve ešte len začínam so 4-hodinovým pracovným týždňom, tak verím, že keď ho po Vianociach dočítam, bude Tools of Titans dostupná. Momentálne je beznádejné vypredaná v Martinuse a ako pozerám tak aj v Pantha rei.

  Reply

Leave a Comment.