Sú sebarozvojové motivačné knihy bullshit?

Minule som bol v kníhkupectve v sekcií sebarozvojovej / motivačnej / chcem-byť-lepší / non-fiction literatúry...

Minule som bol v kníhkupectve v sekcií sebarozvojovej / motivačnej / chcem-byť-lepší / non-fiction literatúry, keď okolo prešiel týpek s kamošmi a zahlásil… 

“Toto oddelenie by bolo najlepšie spáliť, samé motivačné x#x#tiny…” 

Prišlo mi to paradoxné, že niekto, kto je v knihkupectve (a teda pravdepodobne rád číta), by povedal niečo takéto, ale uvedomil som si, že tento názor má veľa ľudí. Prečo? 

Argument 1: “Tie knihy ti hovoria, že nie si dostatočne dobrý!”

A si dostatočne dobrý?!  

Nie si dostatočne dobrý v porovnaní s ostatnými ľuďmi” je deštruktívny pohľad, súhlasím, stačí si otvoriť Instagram a hneď sa tak cítiš. A pritom nikomu nevidíš do jeho súkromia, v ktorom možno práve prežíva peklo. Dnešná doba nám definitívne dáva pocit, že nie sme takí dobrí alebo úspešní ako ostatní… Súhlasím! 

Paradoxne veľa motivačných sebarozvojových kníh hovorí “neporovnávaj sa s ostatnými“! (napr. Sarah Knight – You Do You). 

Ale!, “Nie si dostatočne dobrý v porovnaní s tým, aký dobrý môžeš byť je niečo úplne iné! Je to konštruktívny pohľad. Vidím sa lepším a preberiem zodpovednosť za to, aby som sa stal lepším (manželom, otcom, synom, šéfom, zamestnancom, študentom, podnikateľom, milencom, športovcom, atď…).  

Nehovor mi, že nenájdeš JEDNU oblasť, jednu rolu, v ktorej môžeš a chceš byť aspoň o kúsok lepší. Čo je zlé na takejto literatúre, ak nás motivuje byť lepšími, ako sme boli včera a hovorí nám, aby sme sa porovnávali sami so sebou a nie s ostatnými? (napr. Jordan Peterson – 12 Rules For Life). 

Nie si dostatočne dobrý” – áno, tieto knihy nám to hovoria, ale nie len tie – hovorí nám to svet, všade, kde sa pozrieš! Pojmeš to konštruktívne alebo deštruktívne? To je na tebe! 

Argument 2: “Také knihy čítajú len zúfalci!”

Bill Gates číta množstvo takých kníh, lebo chce rásť a riešiť problémy sveta, je preto zúfalec? Iste, nečíta IBA sebarozvojové motivačné knihy, ale to by som nikomu neradil, aby sa limitoval len na jednu oblasť. 

Ale povedz mi, bezohľadu na to, či si Bill Gates, alebo chudobný nezamestnaný – čo je zlé na tom, že sa chce niekto zlepšiť? Nič! Na snahe rásť nie je nič zúfalé. Skôr naopak! Zúfalci vinia všetkých okolo, ostatní sa pozerajú na seba a makajú na sebe. 

Môj point je ale v niečom inom – ak chceš byť lepší, čítaj také knihy hrdo bezohľadu na to, či si dole alebo hore. Nič to nehovorí o tom, kde aktuálne si, ale hovorí to veľa o tom, že na sebe makáš! A je jedno, v akej oblasti. 

Argument 3: “Tie knihy len rozdávajú falošnú nádej!”

Áno, veľa kníh vyvoláva (minimálne názvom a obalom) úplne nerealistické predstavy o tom, aké jednoduché je uspieť. Ale pre pár hnilých jabĺk nebudeme zavrhovať celú záhradu, nie? 

Na trhu je hromada kvalitných kníh, ktoré sa vôbec netvária, že úspech je jednoduchý, práve naopak (Príklad: Ray Dalio – Principles). 

A prezradím ti tajomstvo – existuje veľa kvalitných kníh, ktoré falošné nádeje odstraňujú (Napr. Oliver Burkeman – The Antidote).  

Nájdeš ich v rovnakom oddelení, len musíš prestať kupovať knihy, ktoré majú na obale “zaručené návody na rýchle, ľahké a jednoduché výsledky” a trošku aj čítať recenzie. 

Argument 4: “Vďaka tým knihám ľudia nekonajú, iba si kupujú ďalšie knihy!”

Že ľudia prokrastinujú, je fakt, ale myslím, že to skôr hovorí niečo o jednotlivých ľuďoch, ako o celom oddelení sebarozvojovej motivačnej literatúry. Alebo je to snáď chyba gymu, keď si niekto zaplatí členstvo a nechodí tam?  

Keď som dočítal Thoreau – Walden, tak som sa neodsťahoval do lesa :D znamená to, že som neakčný?, nie!, dalo mi to super idey, ktoré nezabudnem, možno v budúcnosti využijem, možno len viem použiť v debatke alebo niekoho nasmerovať…  

Sebarozvoj je kontinuálny proces a ak chceš rásť, tak si práveže kupuj ďalšie knihy!, porovnávaj kto čo hovorí, premýšľaj a rob to hrdo… 

Ale v zásade súhlasím, ľudia sú prokrastinátori, ktorí často vedia, čo majú robiť a napriek tomu to nerobia a kupujú si ďalšie knihy. Napriek tomu, toto je zodpovednosť daného človeka a nie daných kníh (Petr Ludwig – Konec Prokrastinace môže pomôcť). 

Argument 5: “Naháňanie sa za šťastím robí ľudí nešťastnými!”

Mo Gawdat v knihe Solve for Happy píše o tom, ako sa vyrovnal so smrťou svojho syna a dáva výborné návody pre ľudí, ktorí sami majú ťažký osud – je snáď niečo zlé na tom, že táto kniha pomáha ľuďom v “naháňaní šťastia”, respektíve s “odháňaním smútku”? 

Veľa sebarozvojových motivačných kníh je založených na naháňaní sa za šťastím a veľa ľuďom to spôsobuje presný opak, to je fakt! Ale kto povedal, že všetky sebarozvojové knihy sú o naháňaní šťastia? Zavrhovať celé oddelenie je nefér. 

Existuje veľa sebarozvojových kníh, ktoré píšu o utrpení, o prijatí negatívnych emócií, o zmierení sa s časmi, kedy nie si šťastný a podobne… (Mark Manson asi najznámejší z nich). Je to kontraintuitívne, ale prijatie negatívnych emócií je samo o sebe pozitívna emócia. 

Argument 6: “Ukáž mi jedného človeka, ktorému tie knihy pomohli!”

Ach jaj, ukážem ti ich oveľa viac, ale o to nejde – nečítaj knihy preto, lebo to pomohlo ostatným, čítaj ich preto, aby to pomohlo tebe. 

Ľudia mi občas píšu “odporuč mi nejakú dobrú knihu”, ale ja neviem, čo aktuálne riešiš. Dobrá kniha pre mňa môže byť hrozná kniha pre tvoju aktuálnu životnú situáciu (napr. Sam Harris – Free Will, neviem či by som ju odporučil niekomu, kto zrovna začal brať svoj život do vlastných rúk). Buď viac špecifický, čo hľadáš. 

Ja si kupujem knihy, ktoré zaujímajú mňa. Keď som bol v októbri v Kyjeve, kúpil som si tam dve sebarozvojové knihy, o ktorých som v živote predtým nepočul (Koch – Simplify; Olson – Success), ale zaujali ma a je mi úplne jedno, koľkým iným ľuďom tie knihy pomohli… 

Argument 7: “Nie je v nich už nič nové!”

Toto väčšinou hovoria ľudia, ktorí už možno aj uznávajú, že sebarozvojové / motivačné knihy sú užitočné, ale ich posledným argumentom je, že všetko už bolo povedané, že nám stačí prečítať si Napoleona Hilla, Nietzscheho alebo Senecu, pretože všetko ostatné je už iba omieľanie tých istých vecí dookola… Možno áno, ALE: 

Keby mi niekto v puberte dal knihu Meditation (Marcus Aurelius), tak ju pravdepodobne ani nedočítam – také komplikované úvahy, dnes s ňou mám problémy…  

Ale našiel som si niečo, čo bolo jednoduché na pochopenie (Richard Carlson – Netrápte sa pre maličkosti), čo ma potom nasmerovalo ďalej a ďalej a ďalej a dnes čítam Ryana Holidaya, ktorý píše okrem iného o Stoicizme a tam je veľa Marca Aurelia a sú to výborné životné lekcie!  

Vadí mi snáď, že “nehovorí nič nové”, len parafrázuje to, čo už povedal rímsky cisár?, vôbec!, práve naopak, som rád, že o tom píše dnešným jazykom a pomáha mi jeho lekcie aplikovať do dnešnej doby a na moju realitu! 

Ale samozrejme, argument, že v nich nie je nič nové, je úplný bullshit, stačí si nájsť knihy o dnešnom svete ako takom (Hans Rosling – Factfulness), knihy o sústredení sa v dnešnej dobe sociálnych médií (Nir Eyal – Indistractable), knihy o podnikaní (Chris Guillebeau – The $100 Startup) alebo ak chceš typickú sebarozvojovú motivačnú knihu, tak si daj Own The Day, Own Your Life – Aubrey Marcus. 

Záver

Predstav si, že by na Slovensku nežili ľudia, ale šimpanzy (5,4mil.) a predstav si, že by si všetky tieto šimpanzy zahrali proti sebe vyraďováka v hode mincou, to znamená, že by vždy hrali 2 šimpanzy proti sebe, hod mincou, šance 50:50 a kto by vyhral, postúpil by do ďalšieho kola (takže do druhého kola by išla polovica, čiže 2,7mil. šimpanzov, potom ďalej kolo, a ďalšie…), až kým neostane top 5 šimpanzov, ktoré by boli víťazi tejto veľkej hry. 

Takto by sa hralo celý deň a po 20tich kolách by ostalo 5 šimpanzov*!!! Len si to predstav, top 5 šimpanzov, ktorí 20x po sebe vyhrali v hode mincou (šanca cca jedna k miliónu**!). 

A teraz si predstav, že by tieto šimpanzy začali písať motivačné knihy o tom, ako vyhrať v hode mincou :D Jeden šimpanz by prisahal na svoju “morning routine” (ktorá pozostáva z toho, že si ráno poškrabká vajcia) a tak by si všetky šimpanzy začali ráno škrabkať vajcia, aby boli úspešnejšie… 

Niekto iný by si všimol, že 4 z 5 výherných šimpanzov pochádzali zo Žiliny – ahaaa, jasná korelácia!!! a tak by sa ostatné šimpanzy začali sťahovať do Žiliny, lebo je to “hub” úspechu. A tak ďalej a tak ďalej, pričom je jasné, že tých 5 šimpanzov malo proste len šťastie, nič viac, nič menej… (viď napr. Taleb – Fooled by Randomness

Čo tým chcem povedať – áno, som veľký zástanca sebarozvojovej motivačnej literatúry a nemyslím si, že toto oddelenie je bullshit, ale to neznamená, že slepo beriem všetko, čo vidím.  

Práve naopak, som veľmi kritický. Je dôležité vedieť si vybrať, porovnávať a to isté radím aj Vám – čítajte, makajte na sebe, ale nezabudnite myslieť kriticky! (Super je v tomto Tim Ferriss – Tribe of Mentors, kde niektorí z najúspešnejších ľudí na svete dávajú rady do života – a niektoré sú úplne protichodné – to je pre mňa kritické myslenie – porovnávaj, študuj, aplikuj na svoju realitu). 

Ak tento článok aspoň 1 nového človeka nakopne prečítať si kvalitnú sebarozvojovú knihu, tak mal zmysel! (ak nevieš, kde začať, zober Viktor Frankl – Hľadanie Zmyslu Života, tú by som odporučil úplne každému dospelému človeku). 

Alebo sa prihlás na môj newsletter a čítaj moje články. Nové články o sebarozvoji už sú totiž na ceste ;). 

Držte sa! 

Mišo 

———- 

*aby to presne vyšlo na 5, tak by sa muselo začínať od 5242880, čo je 5×2^20, ale chápeš pointu. 

** presná pravdepodobnosť uhádnuť 20x po sebe hod mincou, kde je šanca 1/2, je 1/1048576. 

Author