Stupeň zaujatosti

Tiež neznášaš, keď ti niekto niečo srdcervúco odporúča ako najlepšiu vec na svete, aby si sa potom dozvedel, že mu vlastne zaplatili za reklamu? ? Alebo že ten fitness/wellness vlastne patrí jeho strýkovi?

Ja tiež! Necháp ma zle, odporúčať niečo, čo robí tvoj kamarát, na tom nie je nič zlé, rovnako nevidím ani problém v odporúčaní niečoho, čo si dostal zadarmo (alebo nebodaj zaplatenééé, áááá!!!), ale myslím si, že je fér, aby si o tomto konflikte záujmov vedel/a!

A preto som spravil túto stránku, kde popisujem jednotlivé moje stupne zaujatosti a vždy, keď niečo budem v newslettri odporúčať, tak bez obalu priznám, že o aký stupeň zaujatosti sa jedná. Deal? ? Tak poďme na to!

Stupeň zaujatosti: žiadny

Sem patria produkty a služby, kde nemám žiadnu zaujatosť – nie som kamoš s nikým vo firme, danú vec som si riadne kúpil a nedostal ju zadarmo, ani so zľavou, z odporúčania nemám žiadny benefit, nejedná sa o affiliate link, nemám žiadny podiel vo firme, ani iný nepriamy záujem na tom, aby ste si to kúpili :). Čistý fanúšik a nič viac.

Stupeň zaujatosti: priateľský

Sem patria produkty a služby, kde mám iba takú zaujatosť, že som kamoš s niekým, kto to predáva, ale inak som si danú vec riadne kúpil a nedostal ju zadarmo, ani so zľavou, z odporúčania nemám žiadny benefit, nejedná sa o affiliate link, nemám žiadny podiel vo firme, ani iný nepriamy záujem na tom, aby ste si to kúpili. Myslím, že je dobré priznať aj takúto zaujatosť, lebo už tam nejaká je, ale na druhej strane to beriem ako výhodu, lebo o to lepšie poznám ten produkt a o to viac mu (ja osobne) aj verím.

Stupeň zaujatosti: affiliate link

Sem patria produkty a služby, kde mám iba takú zaujatosť, že odkaz na produkt je affiliate link, čiže ak si ho kúpiš, budem mať z neho nejaké malé percento (napr. v Martinuse je to 7% z tvojho celého nákupu, tebe sa cena nezvýši, ale ja si zbieram kredit na knihy). Inak som si danú vec riadne kúpil a nedostal ju zadarmo ani so zľavou (v prípade knihy som si ju možno len požičal, ale to je myslím úplne jedno :)), z odporúčania nemám okrem affil linku žiadny ďalší benefit, nemám žiadny podiel vo firme, ani iný nepriamy záujem na tom, aby ste si to kúpili. Affil linky beriem ako win-win, ak je to úprimné, ale ak si to (napr. knihu) nájdeš u iného predajcu, budem s tým ok :).

Stupeň zaujatosti: benefit

Sem patria produkty a služby, kde som dostal nejaký benefit – napríklad produkt/y zadarmo alebo s mega zľavou, prípadne nejaký barter a podobne. Nemám žiadny podiel vo firme. Môj názor je, že toto je veľmi sporný stupeň zaujatia a veľa blogerov ho neuvádza len pretože sa nejedná o priamy finančný sponzoring, ale ak dostávaš niečo zadarmo, tak by o tom ľudia mali vedieť, bezohľadu na to, že by si si ich aj kúpil ?  čiže toto platí aj pre mňa – tiež by som si to aj kúpil, ale keďže tomu tak nebolo (alebo nie za plnú cenu) tak je fér to priznať. A ak viem vybaviť zľavu alebo iný benefit aj tebe, tak to dám do newslettra a tiež to bude win-win :).

Stupeň zaujatosti: sponzor

Sem patria produkty a služby, kde som dostal za odporúčanie toho produktu zaplatené. Áaaano, zapredanec jeden! ? Presné detaily uvádzať nebudem, ale ak ma niekto za to odporúčanie zasponzoroval, tak chcem, aby si o tom vedel/a. Nič to stále nemení na tom, že som s danou službou alebo produktom mega spokojný, že by som to odporúčal aj zadarmo a že sa nejedná o firmu, v ktorej mám podiel, ale pri sponzoringu je stupeň zaujatosti extrémne vysoký, takže skrývať to podľa mňa ani nemá zmysel, lebo je to často taaaak očividné, keď niekto niečo prechvaľuje a tlačí ťa do jej kúpy ? Takže taaak! 

Slovo na záver

Bez rozdielu na stupeň zaujatosti platí, že daný produkt alebo službu som osobne vyskúšal, som s tým spokojný a preto to odporúčam, lebo verím tomu, že to môže byť užitočné mojim čitateľom. Jasné, že stupeň zaujatosti sa môže neskôr zmeniť, ale v čase odoslania newslettra máš moje slovo, že som uviedol pravdivý stupeň. Ak by sa stalo, že som odporučil niečo, s čím si nebol spokojný, daj mi vedieť a rád Vám pošlem aj dodatočné varovanie, že “toto som síce odporúčal, ale veľa mojich čitateľov sa sťažovalo, že…”. 

Diky moc za dočítanie sa až sem, ak máš nejaké odporúčania ohľadom tejto stránky (alebo rubriky “odporúčam” v mojom newslettri), ako ju spraviť ešte lepšie, prípadne ti príde niečo zahmlievačské alebo neviem čo, tak budem rád, keď mi dáš vedieť.

Cheers!

Mišo

Author