Začni tu – o mne

Ahoj!, volám sa Mišo Duchoň, som kouč (dosahovania cieľov a zvyšovania kvality života), workout tréner v SOWA gyme, OCR pretekár za slovenský elitný team ETOS Slovakia, lektor na eventoch, mentor a večný lifehacker.

Milujem sebarozvoj, šport, cestovanie a mám 3 špecifické poznávacie znaky: závislosť na avokádach, ADHD a som skalný fanúšik Interu Miláno.

Som extrovert, líderský typ a dobrý prezentátor, naopak neznášam administratívnu tabuľkovú prácu a často sa nadchýňam príliš rýchlo bez dôkladného premyslenia. Dôležité je (ťa)žiť zo silných stránok a nenechať tie slabé určovať tvoj život.

Odjakživa som veľmi energický, športovo založený, iniciatívny a komunikatívny. Neznášam výhovorky a zbavovanie sa zodpovednosti. Verím tomu, že kto chce byť skutočne slobodný a šťastný, musí prebrať 100% zodpovednosť za svoj život.

Nevadí mi vybočovať z davu, ak vidím, že dav sa mýli – čo je skoro vždy. Ako povedal Mark Twain, “vždy, keď sa ocitnem na strane väčšiny, zastavím sa a popremýšľam“.

Môj príbeh v skratke

Mišo – študent

Narodil som sa v Bojniciach a celé detstvo až do 18tky som vyrastal v Prievidzi, kde som chodil na 8-ročné bilingválne Gymnázium V. B. Nedožerského. Vyštudoval som Ekonomickú univerzitu v Bratislave (Ing.), popritom som stihol double degree štúdium na Nottinham Trent University vo Veľkej Británií (BA Hons) a double degree štúdium na Martin-Luther-Universität v nemeckom Halle (MSc.). Double degree je to, keď študuješ spoločný program dvoch univerzít, plníš dvojo kritérií a získaš titul z oboch.

Z môjho príhovoru na promóciach

Popri štúdiu som viedol organizáciu AIESEC Bratislava, zarábal si na život brigádami, cestoval, čítal knihy, chodil na vzdelávacie konferencie, blogoval, žúroval a snažil sa získať z tohto času maximum. A neuveríš, aj frajerku som mal popri všetkých tých aktivitách.

Mišo – tréner

“Prečo si vyberať medzi smart a fit, keď môžeš byť oboje?”

Vždy ma fascinovala optimalizácia výkonu a tak som ku koncu svojho štúdia venoval veľa energie do vzdelávania v oblasti tréningu, stravy a životosprávy. Stal sa zo mňa certifikovaný tréner a poradca pre výživu.

Práca s individuálnymi klientami ma napĺňala, najviac taká komplexná, kedy sa mi podarilo človeku pomôcť zmeniť nielen svoju postavu, ale celý život (Monika o našej spolupráci veľmi pekne napísala tu).

Začal som zdieľal tipy pre ľudí, ktorí chcú mať zdravé, funkčné a výkonné telo. Napísal som ebook. Spoluzaložil som Fitnessa Gym, kde som okrem trénerstva organizoval svoje vysnívané školenia. Fitnessa Gym bol skvelý projekt, avšak budova, v ktorej sídlil, šla nečakane do búrania a tak sa bolo treba posunúť ďalej…

Ako lektor na školení Ovládni Svoje Telo, ktoré som spoluzaložil. Top školenie!

Mišo – manažér

“Je možné zladiť manažment a trénerstvo?”

Študoval som ekonómiu, počas toho naberal veľa manažérskych skúsenosti v AIESEC a aj preto ma popri trénerstve vždy lákalo niečo manažovať. Po skončení Fitnessa gymu som sa stal manažérom v No Will No Skill Academy, kde som stále mohol robiť svoje tréningy a svoje eventy. Staral som sa tiež o chod celej akadémie, bola to super kombinácia manažment + trénerstvo.

Aj vďaka výsledkom z manažovania No Will No Skill Academy som sa potom dostal do startupu Neseda, ktorý som neskôr riadil ako jeho CEO. Pracoval som s top ľuďmi. Veľa som sa naučil o tom, ako funguje začínajúci startup, podarilo sa mi rozšíriť tím a keď som prezentoval naše úspechy pred plným SND vo finále Startup Awards, cítil som sa ako ryba vo vode.

Startup Awards 2017, ktoré sledovali stovky ľudí v publiku a tisícky v TV.

Popritom som stále udržiaval aj svoju trénerskú vášeň. Paralelne s Neseda vznikla SOWA (“Slovak Outdoor Workout Academy”), ktorú sme spoluzaložili s trénermi, s ktorými sme sa predtým spoznali v predchádzajúcich gymoch, takže sme si skvele rozumeli.

Na jar 2018 som som pocítil, že môj čas sa v Nesede sa naplnil – dal som tej pozícií maximum, ona mne a zistil som, že tak ako firma už potrebuje iný typ riaditeľa, tak aj ja som cítil, že potrebujem inú prácu. Môj kolega Marek sa stal mojim nástupom a firma ďalej rastie pod jeho vedením.

Po tom, ako som ukončil skoro všetko čo sa dalo (nesedu, školenia, dlhoročný vzťah, bývanie v Karlovke) som sa mohol venovať s parťákmi stavbe SOWA gymu – nášho sna, ktorý sme si teraz splnili.

SOWA gym – ďalšie splnenie sna

Hlavne je to pre mňa top tréningové miesto pre môj vlastný tréning, presťahoval som sa blízko gymu, takže som v ňom skoro denne, 2-4 hodiny týždenne trénujem skupinovky v SOWA gyme, ale inak sme na ten gym viacerí, máme rozdelené povinnosti aj tréningy a ja mám čas venovať sa full-time svojej špecializácií a tou je koučing.

Mišo – kouč

“Až keď už nie je čo odobrať môžeš začať pridávať.”

Keď sa spätne poohliadnem za svojou “kariérou”, vždy som bol kouč, len som o tom ešte nevedel. Keď som sám stagnoval, používal som sebakoučovacie nástroje ešte predtým, ako som vedel, že sa využívajú v koučingu. Vždy ma fascinovalo pomáhanie druhým. Aj keď sme riešili stravu a cvičenie, aj tak som sa vždy zaujímal aj o ostatné časti života toho človeka a pristihol som sa, že namiesto jeho jedálnička riešim jeho hodnoty a to, čo ho v živote napĺňa.

A už veľa krát som si naplánoval, že sa začnem venovať určitej forme pomoci ľuďom v oblasti sebarozvoja, ale nikdy som na to nemal čas popri všetkom, čomu som sa venoval. A myslím, že to je aj dobre, lebo som do toho rozhodnutia musel dozrieť, nabrať skúsenosti a utriediť si to v hlave.

A potom som sa prvýkrát stretol s koučingom a bola to láska na prvý pohľad. Začal som čítať knihy o koučingu, vzdelávať sa, navštívil som viacerých koučov, aby ma koučovali a keď som si povedal, že idem do toho, tak som cez svoj newsletter zistil záujem o moje koučingové služby. Mal som malú dušičku a nulové očakávania, no záujem ma prekvapil, hlavne keď mi jeden chalan napísal, že “Mišo, neuveríš, ale aj keď si ešte nerobil koučing som ťa chcel osloviť, či by si nebol môj kouč!”…

Aktuálne už mám +200 hodín koučingovej praxe, stále som na začiatku, ale už mám za sebou medzinárodnú koučovaciu certifikáciu v Helsinkách, kde som rozšíril svoje vedomosti a kvalifikáciu.

Dnes je teda koučing môj full-time job. Koučujem individuálnych klientov, pracujem s firmami, prednášam na eventoch, tvorím obsah, pripravujem koučovacie workshopy a som pracovne aj v súkromnom živote najšťastnejší, aký som kedy bol, lebo ma to napĺňa a zapadá mi to. Ak chceš vedieť viac o tom, čo je koučing a ako sa dá so mnou spolupracovať, tu som to spísal.

Mišo – OCR pretekár

Počas pretekov Rugged Race Extreme

Môžeš ma stretnúť na Obstacle Course Race (OCR), čo sú extrémne prekážkové preteky, kedy prekážky zahŕňajú často ručkovanie a lezenie, nosenie ťažkých premien, balančné prvky, šplh po lane, brodenie cez extrémny terén (bahno, ľadová voda, atď…) a iné, často nepredvídateľné prekážky.

Je to pre mňa skutočný test kondície, sily, odolnosti a všestrannosti, asi ako život, takže preto to mám tak rád. Na sezónu 2019 som dostal pozvánku do elitného slovenského tímu ETOS, čo je pre mňa česť, aj záväzok a tak sa pripravujem na ME v OCR v júni 2019 v Poľsku a tiež aj na MS v OCR v októbri 2019 v Anglicku. Môj cieľ nie je vyhrať, ale chcem patriť k tým lepším, lebo viem, že top fyzická forma sa potom prenáša aj do pracovného a osobného života.

Po pretekoch Tvrďák BB s mojim najväčším fanúšikom, mojim otcom :)

Mišo – cestovateľ

Bejrút – Libanon :) máj 2018

Cestovanie mám rád, pretože mi dáva veľa inšpirácie. Byť v cudzej krajine je vždy dobrodružstvo a navyše, je to výborná forma mentálneho oddychu a dobitia bateriek.

Počet navštívených zahraničných krajín: 55 (ak som nevyšiel z letiska, tak to nerátam – napr. Omán alebo Taiwan. Na druhej strane, niekto by nerátal Zanzibar, lebo je to len polo-autonómny ostrov, ale keďže sa dosť líši od Tanzánie, má hlavné mesto a je to geograficky oddelené územie, tak som ho zarátal. Rovnako Anglicko a Škótsko, hoci niekto by povedal, že to je Veľká Británia, keďže sú tak odlišné a majú rôzne futbalové reprezentácie, beriem ich od mala ako dve rôzne krajiny). Tu je celý môj zoznam:

Kambodža
Írsko
Indonézia
Brazília
Rakúsko
Izrael
Belgicko
Škótsko
Bulharsko
Chorvátsko
Česká republika
Francúzsko
Egypt
Nemecko
Grécko
Vietnam
India
Taliansko
Litva
Zanzibar
Luxembursko
Macedónsko
Slovinsko
Malajzia
Maďarsko
Thajsko
Holandsko
Poľsko
Filipíny
Portugalsko
Rumunsko
San Marino
Srbsko
Španielsko
Anglicko
Vatikán
Gruzínsko
Seychelly
SAE
Tanzánia
Švédsko
Dánsko
Nórsko
Maledivy
Irán
Turecko
Čierna Hora
Bosna a Herc.
Fínsko
Estónsko
Lotyšsko
Island
Švajčiarsko
Kuvajt
Libanon

Moje hodnoty

Mám 4 základné hodnoty, ktoré dávam do svojich článkov, do svojej práce a do svojho života. Tu sú, aj s vysvetlením, cez ktoré ma aj trošku lepšie spoznáš:

  1. zodpovednosť: píšem a žijem proaktívne, neviním okolie, ale pýtam sa, aké sú moje možnosti a čo môžem JA urobiť. Nepíšem pre ľudí, ktorí sa vyhovárajú a odmietajú zodpovednosť za svoj osud. Preto tu nenájdeš reaktívne sťažovanie sa ani bedákanie nad tým, čo sa mi stalo, ale naopak, riešenia, ktoré vychádzajú z toho, že som sa rozhodol prebrať zodpovednosť. Ak chcem mať kvalitnejší život, viem, že to mám vo svojich rukách.
  2. perspektíva: snažím sa vidieť “big picture”, uvedomujem si, že je viac toho, čo neviem ako viem, že mám v živote veľa toho, za čo môžem byť vďačný a rovnako, nemám rád skratky, ak mi pomôžu krátkodobo, ale z dlhodobého hľadiska ma skôr posunú naspäť. Všetko je to o perspektíve. Preto napr. nevidím zmysel v naháňaní peňazí AK mám v konečnom dôsledku skončiť opustený a smutný – o tom je perspektíva – vidieť cez stromy les.
  3. efektivita: dobré riešenie, ktoré je praktické a funguje, je pre mňa lepšie, ako výborné riešenie, ktoré v praxi nefunguje alebo je nepraktické. Pre mňa efektivita je v prvom rade vybrať správne aktivity a nesnažiť sa niečo robiť rýchlejšie / lacnejšie, čo by som nemal robiť vôbec. No keď už mám správne aktivity, snažím sa robiť ich efektívne a šikovne. Nehľadám dokonalosť, hľadám zlepšenie.
  4. diskomfort: Poznáš citát, že “všetok rast začína za hranicami tvojej zóny komfortu”? Ja sa ním riadim. Nie som masochista, ktorý sa vyžíva v tom, že trpí, ale uvedomujem si, že čím viac diskomfortu vedome aplikujem do svojho života dobrovoľne, tým lepšie budem znášať akýkoľvek diskomfort, ktorý príde – a on príde. Preto sa otužujem, snažím sa žiť minimalisticky, preferujem intermittent fasting alebo robím OCR. Slovami Jerzyho Gregoreka: “Hard choices, easy life. Easy choices, hard life”.

Čo je mojim cieľom?

Mojim cieľom je pomáhať ľuďom, aby žili svoj vlastný život plnohodnotne a robili tak tento svet lepším. Možno to znie strašne klišé, ale chcem zlepšovať svet. Preto makám. Ak budem kvalitný kouč, inteligentný človek, zdravý chalan a vyrovnaná osoba, tak verím tomu, že budem pre svet užitočnejší, ako keď budem negramotný, chorý a zchaosený. Iste, byť “kvalitný človek” nestačí, svet z teba nič nebude mať, ak budeš iba stále makať na sebe a na sebe a na sebe, celý život na sebe (a potom zomrieš… :)). Ale ak máš viac, dokážeš dať viac a iba prostredníctvom pomáhania druhým dokáže byť človek skutočne naplnený. Takže buď dobrý človek a využi to pre tento svet.

Ako ostať v kontakte

Najjednoduchšie je, keď sa prihlásiš na odber mojich článkov cez email – príde ti každý môj nový článok na mail a všeobecne, keď mám niečo cool nové, tak to dávam vedieť von cez svoj newsletter.

Dá sa z neho kedykoľvek odhlásiť a aj zase kedykoľvek prihlásiť. Ak nechceš, aby ti spadol do spamu alebo promotions alebo tak nejak, ulož si adresu news-zavináč-misoduchon-bodka-com do kontaktov, napr. ako “Mišo Duchoň Newsletter”.

Taktiež, celkom aktívne komunikujem cez svoj facebook, kde sa poteším interakcií – newsletter je taká jednostranná komunikácia s anonymným publikom, naopak, keď mi napíšeš pod príspevok na facebooku, tak jednak je to osobnejšie a jednak sa vie do pokecu pridať aj niekto iný a môžeme mať zaujímavú diskusiu, ktorú si vie každý pozrieť.

No a do tretice, tu ma nájdeš na instagrame , kde stačí kliknúť na sledovať a budeš vidieť nejaké moje aktuálne fotky, videá a mudrovačky :).

Záver

Diky, že si sa zastavil/a na mojom blogu, či už pravidelne, alebo len jednorázovo, je to super pocit, vedieť, že zo všetkých blogov, ktoré môžeš práve čítať, si teraz na to mojom. Je to privilégium, cením si to!

Ešte raz rekapitulácia na záver:

Cheers! :)

Mišo