ako byť fit

REAKCIA NA: Slovensko – krajina výživových poradcov

Práve som si prečítal blog Slovensko – krajina výživových poradcov a napadlo mi, že pridám svoj pohľad. Myslím, že autor je veľmi inteligentný človek, ktorému vadia veľmi dôležité veci.  Aj mne veľa z nich vadí. Len by som chcel priniesť aj svoj pohľad, ktorý má za cieľ jedno – obohatiť diskusiu a priniesť lepšie porozumenie.

Keď som začínal pred vyše 3 rokmi robiť stránku www.fitnessa.sk, bol som PRESNE také to hovädo, ktoré autor článku popísal :) Prečítal som si pár kníh a mal som pocit, že som objavil zlatý grál. Znížením sacharidov v strave sa mi podarilo schudnúť pár kilo a myslel som si, že som nový Hippokrates, Weston Price a Stuart McGill v jednom :) Tak som začal radiť ľuďom – opakujem, mal som načítané viac ako bežný človek, moje názory boli pevné, výsledky jasné a každý, kto tvrdil niečo iné ako ja, mi prišiel ako šarlatán.

Tľapkal som sa po pleci, aký som super, že čítam stránku Bodybuilding.com, ktorá je taká populárna. Neskôr mi už viac cool prišla Authority Nutrition, ktorá sa opiera o vedecké štúdie. Začal som čítať viac štúdií. Doktori boli pre mňa banda zaostalých teoretikov. No stala sa zaujímavá vec – namiesto toho, aby som mal svoje názory pevnejšie, som ich mal oveľa otvorenejšie. Začal som nachádzať výnimky, stretávať sa s nezvyčajnými prípadmi, začalo sa mi stávať, že aj keď som dal niekomu veľmi solídne výživové rady, tak ich jednoducho nedodržal. Metódy, ktoré som považoval za totálne šarlatánstvo, som si zrazu uvedomil, že NIEKOMU možno aj reálne pomohli viac ako moje, fundované rady. Prestal som generalizovať. Začal som si doktorov vážiť a posudzovať každého až potom, ako som ho dobre spoznal, nie predtým.

Začal som sa rozumieť tomu, že čím viac viem, tým viac viem, koľko ešte neviem.

ego-vedomosti

Tento citát som dnes čítal u jedného veľmi zdravo rozmýšľajúceho chalana a uvedomil som si, aký bol ten Albert Einstein beťár a že akú mal pravdu!

Čím som mal na začiatku menej vedomostí, tým som mal väčšie ego a väčšiu neomylnosť. Avšak čím viac viem, každou ďalšou knihou, každým ďalším klientom, každou novou informáciou, tým menšie je moje ego a tým menej som sebaistý v dávaní univerzálnych konštatovaní.

Začal som uznávať, že ten „lotor“, ktorého som tak niekedy hejtoval, možno nie je až taký odkundes a že veď on vlastne tým ľuďom V KONEČNOM DôSLEDKU pomáha. Možno sú jeho rady tak zlé, že im vlastne pomáha dostať sa k tým dobrým :D Neviem. Možno on VIE, že jeho riešenie nie je to NAJVEDECKEJŠIE, ale tiež vie, že to jeho riešenie zabralo viac. Neviem. Prestal som sa stavať do pozície sudcu.

Za posledné 2 roky som osobne pracoval s vyše 100 ľuďmi, ktorí za mnou prišli s tým, že chcú byť fit. Nerátam skupinové tréningy alebo jednorázové rady, rátam riadnych klientov, ktorí mi vyplnili 8 stranový dotazník o ich živote. Nehrám sa na odborníka, nie som žiadny guru. Ale čítam, vzdelávam sa, skúšam, učím sa a praktizujem. Čiže vyše 100 individuálnych osobných príbehov. Nie je to veľa, ale ani málo. KAŽDÝ Z NICH JE INÝ, hoci podobný. Chcú sa cítiť lepšie. Chcú schudnúť! Vybudovať stravovacie návyky. Byť zdravší! Sebavedomejší…

Ciele sa až tak nerôznia, každý sa chce ZLEPŠIŤ. Málokedy sa mi stalo, že niekto chcel naháňať nejakú dokonalosť ako napr. Marek, drvivá väčšina ľudí chcela proste zlepšenie. U veľa ľudí sa mi podarilo pomôcť, u veľa ľudí sa mi nepodarilo pomôcť.

Ako som si ale dnes prečítal u autora pôvodného článku, tak ľudia mi platili zbytočne, pretože on má riešenie, ktoré je zadarmo. A moje riešenia, ktoré sú zadarmo – ebook alebo články alebo všetko, čomu som obetoval mrte času, tak to dokážeme nahradiť jedným odstavcom, ktorý som sem z toho pôvodného článku okopíroval:

zdroj: https://dennikn.sk/blog/slovensko-krajina-vyzivovych-poradcov/
zdroj: https://dennikn.sk/blog/slovensko-krajina-vyzivovych-poradcov/

Autorovi článku som už dávnejšie navrhol, aby sme sa stretli a pokecali. Verím tomu, že keď chceš, aby ti ľudia rozumeli, musíš rozumieť ty im. V našom prípade by to bolo veľmi obohacujúce. Avšak je dosť zaneprázdnený lovením šarlatánom a aj dnes mi napísal, že Svoj volny cas neobetujem stretnutim s ludmi ktori chcu o vsetkom osobne diskutovat aby obohatili svoje vedomosti na zaklade informacii ktore im ja poskytnem a su v podstate mojim know-how”.  Škoda, že to tak berie, takže asi sa nepochopíme, ale tak chápem, keby mám toľko veľa vedomostí ako medik, tiež by som bral ne-medikov prvotne ako že ma chcú len vykrádať o vedomosti. Však jasné, študoval som ekonómiu, ani sa netvárim, že som na jeho úrovni. Ale je to škoda, mohli sme si porovnať názory a POCHOPIŤ jeden druhého, nie preto, aby sme sa stretávali a držali sa za ruky, ale pretože mám pocit, že sa tu hejtujú dva tábory, ktoré sa pritom snažia o to isté (aby ľudia boli zdravší), len pomáhame iným ľuďom, s inými problémami, máme iné názory, iné vedomosti a všetká tá nenávisť pramení z toho, že si nerozumieme.

Autor svoje názory zdieľa radšej so svetom ako s niekým, kto tie veci v praxi reálne robí a mohol by mu nastaviť užitočné zrkadlo. Rovnako autor by mne nastavil užitočné zrkadlo na moje názory, ktoré, priznávam, tiež majú veľa blind-spotov. Tým nehovorím, že autor je zlý. Nie, podľa mňa je dobrý človek, len vyjadrujem svoj subjektívny názor, že pochopenie je základ, výmena názorov nech príde potom. Nie nadarmo máme až 2 uši a len 1 ústa.

Tak či inak, rozhodol som sa tento vzorový odstavec rozanalyzovať a dať mu verejne pohľad, ktorý mu možno zvýši vedomosti a upraví tak kúsok jeho vlastnú verziu einsteinovej rovnice. Najprv som tento článok písal trošku tak ješitne, že “ja ti ukááážem” :D ale k čomu by to bolo?, iba by vznikla ďalšia hádka a ľudia by boli len zmätenejší. Preto som si ho po sebe prečítal, vychladol, porozmýšľal a zameral sa na konštruktívne podanie svojich názorov a nie na hru “kto má väčší”. Tento článok a nasledujúce commenty som teda napísal preto, lebo chcem pomôcť šikovnému človeku pochopiť a byť lepší; a tiež ľuďom, ktorí ešte predtým ako sa začnú pozerať na výživových poradcov ako na najzbytočnejšiu háveď ako pán Goldacre, dať možno aj iný pohľad.

„V prvom rade považujem za nutné pripomenúť fakt, na ktorý sme ako ľudstvo už asi zabudli. Ľudia nie sú stroje, sme zvieratá!“

Maximálne súhlasím. Priateľu, keby som mal euro za každý krát, keď som klientovi pripomínal, že nie je stroj, mal by som už zarobené na ďalšiu dovolenku :D Povedz človeku, že nie je stroj, keď je prepracovaný, má na teba 60min do týždňa, sám si kurví život a snaží sa aspoň trošku ho zlepšiť. On vie, že je nie stroj, zároveň vie, že sa dostal do situácie, kedy nie je ani ten čovek, ktorý býval :/ Tiež ma to serie! Ale ja mu nepoviem „pozri sa, ty nerozumieš tomu, že nie si stroj, hľadaj radu inde…“ a on bude. Na svete sú MILIONY ľudí, ktorí ZABUDLI, ako správne píšeš, že kto vlastne sú. Ale tak moja úloha nie je kázať, ale POMôCŤ, čiže vidím, že neprišiel za mnou ideálny klient, ktorý presne vie, čo chce, ovláda základy, je racionálny a uvedomelý (stále o ňom snívam :)), ale prišiel reálny človek, často zahrabaný do problémov bežného života… Čiže zmieril som sa, že môj klient nie je dokonalý a že mu chýba základné porozumenie, ale ja mu CHCEM POMôCŤ a tak si ho idem vypočuť…

„Nepotrebujeme teda počítať či na obed zjeme 453kCal alebo 471kCal a či je z toho 31% tukov alebo 40% tukov. Ľudskému telu nevadí keď prijmeme raz tej raz onej živiny viac či menej, prebytku sa vieme zbaviť pri nedostatku vydržať zo zásob.“

No tomu ver, že nie! Ja osobne neznášam počítanie kalórií, ani macros. Nie som žiadny Rainman, nechodím po kuchyni s kalkulačkou, ani to nechcem od klientov. ALE, spýtaj sa výživových poradcov, ako často človek príde PRÁVE s touto otázkou – „koľko % by mali byť tuky v strave? Koľko gramov bielkovín mám zjesť denne“. Ľudia používajú appky ako myfitnesspal, trackujú toho príliš veľa a chcú mať 100% kontrolu, ktorá je nereálna.  Ale oni nevedia, že nevedia. Myslia si, že vedia. Proste chcú a hľadajú riešenie.Chcú mať prehľad. Pýtajú sa naň. A ja, hoci to nepraktizujem, uznávam, že NIEKOMU, kto je analytický typ, pomôže presne to, že si veci zapisuje. Nie je to dokonalé, ale možno práve to ho prinúti uvedomiť si, že „aha, sakra, to je otrava, ale schudla som 3 kilá, skúsim nájsť lepšie riešenie“ a začne sa vzdelávať, čítať, možno natrafí na vašu stránku, na našu, možno príde na naše školenie, ktoré robíme PRESNE pre toto a možno jeho cesta bude iná a začne kriticky myslieť, hľadať to svoje a bude raz spokojný, že sa cíti fit. Čiže s týmto odsekom súhlasím na 100%, ale je rozdiel niečo „vedieť“ a vedieť. Človek je nedokonalý. Ľudia VEDIA, že nemajú mínať svoj život na internete, vedia, že majú nasledovať svoje sny, vedia, že sedenie im neprospieva, ale je to tá praktická aplikácia toho, čo je ťažké…

“Pre dlhodobé udržanie normálnej váhy a vitality (veľmi obľúbené slovo výživových poradcov) stačí jesť bežné jedlá na ktoré sme všetci zvyknutí.”

Akože ja nechcem znieť ako chuj, no toto keď poviem obéznemu človeku, tak presne tak budem vyzerať. Klientová bežná veta: „Mišo, potreboval by som zmeniť stravovacie návyky, nemám v tom systém, neviem poriadne, čo mám kedy jesť, ako, prečo.“ Ja: „Pozri sa, stačí jesť bežné jedlá na ktoré sme všetci zvyknutí.“ … Takto to v praxi nefunguje. Prečo? Jednoducho si pod tým nevie nič predstaviť a predsa „bežné“ je veľmi relatívne. Pre mňa je bežné polkila zeleniny. 5 rokov dozadu bolo pre mňa bežné 5 pív v piatok večer. Na intráku som mal bežné iné veci. Doma kde som vyrastal jeme iné bežné veci.  Tak čo sú to tie bežné? Akože opäť, ja s tým v teoretickej rovine súhlasím, však sakra ľudia, nepotrebujete čarovné pilule, biohekerské večere ani žiadne vlny, potrebujete jesť normálne jedlo. Ale to je mrte individuálne a v tom mu idem pomôcť, aby to našiel. Chcete to vy medici bagatelizovať? Nech sa páči, ale potom nečakajte, že sa zmení náš pohľad na vás. Druhá vec je, ľudia chcú často veľmi individualizované tipy pre veľmi špecifické ciele. Ja už som to prestal robiť, ale veľmi často príde chlap, ktorý chce mať väčšie svaly, pretože chce mať väčšie sebavedomie. Možno to nie je zdravé, však ja sa ani netvárim, že výživový poradca dáva vždy len rady, ktoré sú 100% zdravé, ale je to to, čo chce. „Výživový – poradca“, to je človek, ktorí mi PODARÍ o VÝŽIVE.

Klient: Akú výživu mám žrať, ak chcem byť mutant?, ALE nemám veľa času.

Ja: No, takú, ako mutanti. Toto, tamto, nie je to ale zdravé.

Klient: Nie je to zdravé? Ale ja chcem, aby to bolo zdravé.

Ja: Nuž, tak potom prečo chceš byť mutant?

Klient: Pretože všetci moji kamaráti sú mutanti a ja chcem byť mutant…

Proste, ten človek za mnou prišiel, lebo chce byť mutant. Vie, že sa zaoberám výživou a vie, že mu dám tipy, aké mu doktor nedá. Ja mám možnosť ho odmietnuť, ale viem, že pôjde za iným, ktorý rozumie súvislostiam ešte menej ako ja a možno mu ublíži. Keby poznám lepšieho mutantieho poradcu, pošlem ho za ním. Ale ak nepoznám a nechcem, aby sa riadil tým, čo si prečíta v prvom broscience fóre, tak sa snažím poradiť, pochopiť, odporučiť, varovať, vplývať… No snažiť sa mu vyhovárať, že nemá chcieť byť mutant? Áno, aj to je časť našej práce. Nie, nesnažím sa tváriť, že viem, čo je preňho najlepšie. Na to má svoju mamu :). Tá vie :). Ja mu chcem pomôcť. Dať mu radu, aby jedol bežnú stravu je to najlepšie, čo mu môžem dať, on to nechce a ja sa ho snažím naučiť, že je zodpovedný za svoj život – poviem mu riziká, nebudem si nič vymýšľať, ale dám mu jasne najavo, že on je ten, ktorý má zodpovednosť. Myslím, že aj vy doktori oceníte, keď ľudia nebudú dávať zodpovednosť za svoje zdravie vám… Ale to už som trošku odbočil :).

“Ideálne by bolo nejesť žiadne údeniny, nepiť alkohol a samozrejme nefajčiť.”

Áno, to BY bolo ideálne. Dobre. A teraz sa ma človek spýta – a čo keď CHCEM piť alkohol? Čo potom? Poviem mu, že „ja neviem, v tom univerzálnom odstavci pána lovca šarlatánov sa o alkohole nič nepísalo“ ? Nie. Práca výživového poradcu je o pochopení klienta, o empatií, o hľadaní riešení, ktoré fungujú, to nie sú dokonalé scenáre (nepi alkohol), ktoré proste nevydrží, to sú také, ktoré sú sub-optimálne, ale stále mu pomôžu. Ja neviem, či si vy lovci šarlatánov myslíte, že sme takí tupí, že tieto základné rady ľuďom nedávame, ale je to tá prax, kde narazí kosa na kameň a kde vzniká priestor na hľadanie riešení a podľa vás zbytočných článkov. Ten článok, ktorý možno nejaký „šarlatán“ píše o tom, ako si „dopriať pár pohárikov, ale mať pod kontrolou svoje zdravie“, je podľa vás možno zbytočný, lebo však máme univerzálnu poučku, ale v praxi, v praxi niekomu pomôže byť aspoň u kúsok zdravší. O kúsok viac sa zaujímať. Prepojíme bulvár s troškou teórie, nenápadne ju tam skryjeme a takto nenápadne edukujeme človeka, postupne. On si nikdy neprečíta v učebnici proces metabolizmu alkoholu. Čiže čo BY bolo ideálne my vieme a vedia to aj naši klienti, ale my sa pohybujeme vo svete neideálnych podmienok a kompromisov. Ja viem, že keď príde pacient ku vám, tam o kompromisoch nie je ani reč, lebo nemá na výber, ale my pracujeme s kompromismi každý deň, lebo ku nám chodia relatívne zdraví ľudia, ktorí majú na výber a rozmýšľajú že “how to have a cake and eat it too”…

“Všetko čo zjeme by sme mali zjesť v primeranom množstve tj. – neprežierať sa.”

Toto je tiež taká rada asi ako „proste jedz bežné veci.“. Áno, proste nežer ako sviňa, jedz s mierou. Dobre. A čo keď za mnou príde klient, ktorý má PRÁVE s týmto problém. Čo mu poviem? No, tak vážiť si jedlá má zakázané, sledovať si príjem tiež, bežné jedlá neje (alebo  PRÁVE že je, lebo dnes je mekáč na obed bežný),  čiže mu asi poviem, že „no proste nebudz chuj!“ – ale sakra, on presne preto za mnou prišiel, lebo on VIE, že nemá žrať, ale žerie. Preto ľudí vzdelávame o tom, ako funguje leptín, ako funguje inzulín… Preto hľadáme rôzne biohacky. To nie je o tom, že si ulietavame na pa-vede. To je o tom, že hľadáme nevedecké riešenia PRETOŽE ľudia majú netradičné problémy, kde teória zlyháva. Dnešná doba nie je BEŽNÁ. Máme fast foody 24/7, máme 24-hodinovú pizza delivery, máme cukor dostupný 12 mesiacov v roku, potravinársky priemysel mixuje cukor so soľou a kofeínom a vedia prečo, máme prepracovaných, usedených, vystresovaných, nevyspaných ľudí s prebytkom jedla, pohodlia a stimulov… My výživoví poradcovia sa z toho netešíme, že v akom stave to tu je, áno, tiež poznám pár chujov, ktorí zneužívajú situáciu, napr. na predaj doplnkov, ale my, čo sa snažíme ľuďom pomáhať, sme z celého stavu vecí smutní a snažíme sa pomôcť! Opakujem, 2 roky dozadu, keď som bol majster sveta, by som mal rovnaký názor – „však neprežierajte sa“, dnes, po skúsenostiach s klientmi najrôznejšieho zrna, si uvedomujem, že pre veľa z nich je táto rada nedostatočná a psychológia a nevedecké riešenia hrajú rolu, vždy aj hrali, len na to zabúdame.

Šport niekoľkokrát do týždňa by mal byť samozrejmosťou.”

Áno. Mal by byť. Tak prečo nie je? :) Niektorí ľudia majú mrte záhul v práci, niektorí celý týždeň cestujú, niektorí si ZVOLILI nešportovať. Ja tu nie som na to, aby som ich súdil. Chcem im pomôcť čo najviac. ALE, pôvodne som bol „iba“ poradca, až neskôr som začal robiť aj trénera, presne pre to, aby som pomohol. Uvedomil som si, že lepšie spravím, keď nejaké tie tréningy budem sám organizovať. Nabádať ľudí svojim vzorom. Robiť skupinovky, ktoré aj robím. Ale iba to odbiť že „však to by malo byť samozrejmosťou“, no tak viete ako, aj empatia by mala byť samozrejmosťou a nie je. Veľa vecí BY malo byť, ale nie je. Nehádžme kameňom, podajme radšej pomocnú ruku.

“BODKA. KONIEC VEDY. Tento 11 riadkový odstavec je náhradou za všetky blogy o výžive.”

Priateľu. Aj váš blog lovci šarlatánov je blog o výžive. Nie ste WHO. Máte vlastné názory. Opierate sa o štúdie, ponúkate interpretácie, odporúčania. Nedovolil by som si nikdy napísať, že nejaká učebnica medicíny alebo pubmed je náhradou za blogy ako ste vy. Ste dôležití. Máte význam. Nie ste nahraditeľní vo svojej unikátnosti. Ale nezhadzujte prácu ľudí, ktorým nerozumiete.

My, výživový poradcovia, sa vám nechceme kafrať do roboty. Ste odborníci na ľudské telo, máte vedomosti, ktoré my nemáme, ani nebudeme mať. My sa snažíme ľudí motivovať, aby prevzali zodpovednosť za svoje zdravie. Aby skúšali. Ponúkame im nedokonalé riešenia, vo viere nech ľudia majú radšej vrabca v hrsti (menej cukru, lepšie zdravie) ako holuba na streche (bezproblémovú stravu a pravidelný pobyh), ale uvedomujeme si, že sa môžeme mýliť. Hovoríme im, že naše odporúčania nie sú náhradou lekára. Ale oni za nami chodia, pretože oni nechcú teoretickú poučku od doktora. Oni prídu a povedia „Mišo, mne sa páči tvoj prístup, chcem robiť s tebou, daj mi tvoje typy“. “Vysvetli mi to po lopate.”

A ja si vážim všetkých, ktorí sa snažia pomáhať. Mali by ste výživovým poradcom pomáhať a nie ich debtať. Výživový poradcovia nie sú vaši nepriatelia. Pacienti vám nepribúdajú preto, lebo pribúdajú výživoví poradcovia, pacienti vám pribúdajú preto, lebo ľudia chorľavejú a je to z milión faktorov. Aj najväčší šarlatán, ktorý vám pije krv svojimi totálne hlúpymi radami – oceňte aspoň to, že motivuje ľudí starať sa o svoje zdravie. Či súhlasím s najväčším šarlatánom? Jasné, že nie, ale nevedecké rady tu budú vždy. Burina bude na poli vždy. Vzdelávaj ľudí. Na to ale musia byť tvoje rady aj populárne. Musia sa šíriť. Nechýbajú nám fakty. Chýba nám praktická aplikácia.

Áno, mne tiež vadia rýchlokvasení poradcovia, tiež som bol rýchlokvasený, možno stále som rýchlokvasený, ale poviem ti jedno – podarilo sa mi zmeniť život ľuďom a učil som sa za behu, spätne si hovorím, že aký som bol šarlatán, fakt, veľa mojich rád bola čistá broscience, ale KEBY som si mal vybrať, začal by som EŠTE SKôR. Pomáhať, keď som mal EŠTE MENEJ vedomostí. Snažiť sa. Učiť sa. Nebáť sa!

No a že niekto niečo predáva? Opäť, viete ako som hejtoval v minulosti herbalife??? Skoro každý, s kým som sa stretol, že predával ich doplnky, mi prišiel ako šarlatán. Proťák plný sóje, hypokalorické jedálničky, neudržateľné, drahé, nezdravé a ešte na tom ľudia zarábajú. Začal som im písať v diskusiach, kde verbovali nových ľudí. Bol to zabitý čas. Potom som chcel písať články o nich, nech ľudí varujem. ALE potom som si povedal, že však na internete sú predsa už recenzie ľudí, či im to zabralo alebo nie. 90% ľudí spomína jojo efekt, že to bolo drahé, nezdravé. Kto CHCE, nájde si tie informácie. Ja nie som zodpovedný za to, čo si ľudia kupujú. Keď si to nebudú kupovať, skrachuje to a nebude to tu. Toooľko vecí mi vadí – cigarety, drogy, hazard, doplnky, online hry… Ale Voltaire raz (vraj) povedal, že “Nesúhlasím s vami, ale dal by som život za to, aby ste mohli slobodne hlásať svoj názor.” Preto sa ja osobne držím často toho, že “nesúhlasím s tým, čo predávate, ale pokiaľ to ľudia kupujú…”. Prečo by som sa mal stavať do role nejakého sudcu. Svet je plný klamárov a podvodníkov. Vy sa proti nim snažíte bojovať. Ale niekedy mi to príde tak, že si nájdete produkt alebo človeka a ten chcete zdiskreditovať. Áno, ale potom príde ďalší. A ďalší. A ďalší. Chcete mať reálny dopad? Snažte sa pôsobiť na zákonodarcov, aby bol predaj zakázaný, dokážte na politickej rovine, že niečo škodí, presaďte povinné značenie, stanovte novú normu. Samozrejme, tým nechcem povedať, že to čo robíte je zbytočné, možno niekto iný nadviaže na vašu prácu, ale čo tým chcem povedať je to, že ak chceme spoločne proti niečomu bojovať, tak bojujme proti ľahostajnosti ľudí a nezáujmu. Výživový poradcovia a všetky produkty na eshopoch sú dôsledok iných faktorov a nie príčina. My sme sa nerozhodli vzniknúť. My sme sa rozhodli pomôcť tam, kde ľudí tlačí päta. Naše produkty nie sú dokonalé, marketing často nafúknutý, ale ako som už písal, sú to kompromisy, ktoré robíme.

A verte mi, že keď ľudí radšej bude tlačiť niekde inde päta ako v tom, čo majú kedy žrať, keď sa raz stane Slovensko bohatou a zdravou krajinou, vznikne zase článok „Slovensko – krajina investičných bankárov“ a ja budem len rád, že viac a viac ľudí rieši problémy na inom levely. Áno, je tu veľa výživových poradcov, ale stále lepšie ako keby mali ľudia depresie a množili by sa rýchlokvasení psychológovia. Zatiaľ, skúsme si trošku viac rozumieť a nehádzať kamene nesprávnym smerom.

Sorry, že som nereagoval na všetky veci, ktoré boli v článku ale VYPICHOL som len jeden odstavec, proste som ho použil na demonštrovanie mojich názorov, cieľom nemalo byť dokázať autorovi, že sa mýli, ale ponúknuť svoj názor. Podľa mňa má dobré názory a verím, že ho raz lepšie pochopím. Rovnako vidno, že svojou prácou sa snaží pomáhať, takže to je hlavné a ja nemám dôvod hádzať kamene. Ak to tak týmto blogom vyznelo, je mi ľúto, ale ako som napísal, nesnažím sa o dokonalé veci, snažím sa o správne veci, so správnym zámerom a verím, že keď ľudia pochopia moje zámery, tak mi odpustia, že sem-tam nejaký kamienok odfrkne aj spod môjho bicykla.

Cheers!

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Comments

 1. Ahoj, neda mi nereagovat ked vidim aky “patent” na rozum maju niektori ludia studujuci medicinu.
  Napisem osobnu skusenost:
  Presiel som si +- podobnymi fazami aku tu uvadza Miso. Tiez mi pomaly ego klesa s poctom precitanych knih a informacii. Nezivim sa ako poradca, som IT-ckar, nedrzim nikomu stranu iba vidim prakticke vysledky na sebe a par ludoch co ma prosili o radu ked videli moje vysledky (ano mozem povedat ze som skoro-odbornik na sameho seba nie na vsetkych ludi, no napriek tomu som dokazal zopar dalsim pomoct). Stalo sa to jednoducho mojim hobby a postojom k zivotu od cias kedy som vaznejsie ochorel a lekari mi nevedeli pomoct dokonca tvrdili v istej dobe ze som zdravy, alebo velmi oblubene odporucanie navstevy psychologa ked uz nevedeli kam s konopi :oD. Priznat si ze nieco neviem v tomto systeme jednoducho nie je pripustne. Nakoniec som si musel pomoct sam za co som vo vysledku vdacny inak by som nebol prinuteny prevziat zodpovednost za svoje zdravie a vzdelavat sa okrem knih aj od lekarov co boli ochotni so mnou diskutovat, poradit a pripustili aj ine ako moderne riesenie.
  Btw: V mojom zivote pre mna zdravotnictvo zlyhalo uz x-krat, avsak nezanevrel som nan a stale viem ze ich potrebujem, a som rad ze sme kde sme v medicine no uz nie na take mnozstvo problemov ako v minulosti.
  Osobna skusenot je tiez cca 2-3 roky uzivania liekov na vysoky tlak. Zlom prisiel po hlaske jedneho nemenovaneho primara ze na nich budem do konca zivota a davky budeme zvysovat, na otazku ci sa tym da nieco robit mimo brania liekov mi bolo povedane ze ak sa mi to podari je to na nobelovku (Obcas premyslam kedy sa prihlasit :D). Pre cloveka ktory este nedovrsil ani 25 rokov vcelku podpasovka. Chudnutie, zmeny v strave, pohyb a lovcami sarlatanov casto zosmiesnovany termin “detox” a voala tlak je ukazkovy uz niekolko rokov. Samozrejme ze tomu predchadzal dlhy cas vzdelavania sa, studia, pokusov a omylov ale podstatny je vysledok bez vedlajsich ucinkov.

  S kamaratmi co studovali medicinu sa uz o temach zdravia nebavime v zaujme zachovania dobrych vztahov, kedze v ziadnej debate neboli ochotni ani len pocuvat nieco ine ako svoje nastudovane teoreticke poznatky. Ved predsa co uz moze vediet nejaky inzinier o ich odbornosti. Dostalo sa mi aj oblubeneho medickeho na vychode oblubeneho vtipu: Ing=(I nadalej glupy). Jedneho dna som si uvedomil ze zdravotnici za to ani vlastne nemozu a ich obcasna arogantnost a pohlad zhora na vsetkych “laikov” ma korene uz v samotnom studiu kde ich tomu vedu.
  Nebudem sa rozpisovat o prehnitom systeme na to ma kazdy svoj usudok, ja vidim ze stale su tu lekari, ktori chcu pomahat a snazia sa ako len mozu pomedzi ten bordel co tu vladne.
  Uz na skolach ich ucia v koridore od-do a nijak inak. Co si budeme hovorit, kto financuje studijne materialy a celkovo vzdelavanie v oblasti mediciny? Ten kto na to ma predsa (PS: Stat to nie je vo vacsine pripadov). Ked nie priamo tak nepriamo cez rozne granty, projekty a pod. su to farmaceuticke spolocnosti a tie si cez prepracovane nenapadne metody presadzuju svoje zaujmy, koniec koncov ide o biznis nie o charitu. Nie kazdy student je vnutorne tak silny ze si ponecha svoj zdravy usudok alebo aspon ochotu pripustit ze este stale vieme malo a malo tiez bolo preskumane v tejto oblasti ako v mnohych inych a preto sa moze mylit.
  Na skoleniach kde dostavaju kredity sa casto vedu vtipy o “alternativnych postupoch” ci uz lekarov alebo “laikov”=sarlatanov. Aj takto je nanapadne vyvolavany konflikt medzi tymito tabormi.
  Clanky lovcov sarlatanov mi obcas pridu nieco na sposob parazitovania: “O com pisat?, najdem ludi co nieco prakticky robia, maju ake take vysledky mozno raz lepsie raz horsie, vypichnem zopar veci a urobim si reklamu”. Dovody co ich k tomu vedie netusi mozno sa snazia naozaj pomoct, mozno nie neviem. Zalozit si vlastny blog, pisat vlastne clanky, myslienky a ist s kozou na trh a celit kritike to uz chce trosku gule. Nedajboze zdravotnicky pracovnik napise mierne “alternativny” clanok, uz ho komunita zavrhne a zosmiesni, cize asi preto casto nepisu nic a iba rypu. Asi je to v poriadku vyvazuju tak mozno informovanost ktovie.

  Dalo by sa pisat velmi dlho, mojim cielom ale nie je zosmiesnit zdravotnikov, chcem poukazat na to ze si treba skusit vidiet aj dalej ako je spicka nosa, potlacit ego a to na oboch stranach a skusit konecne spolupracovat. Ak sa teda najdu aj taki ktorym ide o realne zlepsenie zdravia a nie len popularne liecenie do konca zivota.

  Na druhu stranu napisem aj to ze sa urcite mozme stretnut pri rieseni zdravia na vlastnu past so skutocnymi “sarlatanmi” alebo postupmi, ktore mozu ublizit alebo iba vytiahnut peniaze od ludi. Ako ich spoznat? To uz je na zodpovednosti kazdeho cloveka odhadnut riziko ci uz fyzicke alebo financne. Mame hlavu a treba ju aj pouzit nastudovat si co najviac z roznych zdrojov a urobit si nazor. Je to zdravie kazdeho z nas a pokial si ublizime je to nasa zodpovednost. Dnes je moderne chranit ludi pred nimi samymi, alebo ked sa nieco pokazi obvinit milion ludi okolo.

  Takze na zaver chcem dodat peace pre obe strany (zdravotnici vs. poradcovia). Skuste odlozit vsetky tieto sracky bokom a uvedomit si ze pokial spojite sily dosiahnete ovela viac a budu z toho profitovat obe strany ale co je dolezite hlavne ludia v tejto krajine. Ak bude vacsina populacie zdrava prejavi sa to casom aj na stave spolocnosti celkovo. Alebo ako sa Slovanom v historii neraz stalo nechate sa dalej stvat proti sebe? A nemenovane subjekty co to riadia zvonku sa budu chytat za brucha od smiechu aki tu ziju hlupaci a ako sme ich zase raz postvali proti sebe, zatial co si hladia svoje ciele? Vyber je na kazdom z nas.

  1. Gepard – Vyborne, trefne a strucne napisany koment. Myslim, ze si tymto vystihol velmi vela odbornych aj menej odbornych nazorov :)

 2. Michal, výborne napísané. Myslím, že si to zhrnul bravúrne a stotožní sa s tým veľmi veľa ľudí. Bez zbytočných rečí a zosmiešňovania, fakty a názory. Ja by som ešte doplnil k tomu Einsteinovi Sokrata “Viem, že nič neviem.”, pretože presne ako píšeš čím viac študujeme, tým viac nachádzame oblastí, o ktorých ešte nevieme nič, Senecu: Errare humanum est, sed in errare perseverare diabolicum, teda “Mýliť sa je ľudské, ale zotrvávať v omyle je diabolské (hlavne z dôvodu ega)”. A poslednú vec, “Kto nič nerobí, ten nič nepokazí”. Je ľahké kritizovať (s čím sa stretávame predovšetkým v diskusiách pod podobnými “kritikami”, “útokmi” alebo ako to nazvať), ale spraviť niečo prospešné nielen pre seba, ale aj pre spoločnosť, dokáže málokto. Nech sa ti darí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *