Prokrustova posteľ, do ktorej si často líhame sami

Prokrustes mal podľa gréckej mytológie zvláštny zmysel pre pohostinnosť. Potom, ako pozval okoloidúcich cestovateľov na štedrú večeru, nechal ich prenocovať vo svojej špeciálnej posteli – kto bol moc dlhý, tomu dal odrezať nohy, kto bol moc krátky, toho dal natiahnuť.

Prokrustes na svoju “pohostinnosť” neskôr sám doplatil, pretože jedným z jeho hostí bol aj bájny Tézeus, ktorý dal Prokrusta do jeho vlastnej postele a keďže bol moc dlhý, odťal mu hlavu.

Verzie príbehu o Prokrustovej posteli sa líšia, niektoré hovoria o tom, že mal dve postele – dlhú a krátku – kto bol dlhý, toho dal do krátkej postele a naopak. Podstata sa nemení – nelogické snaženie sa napasovať niečo tam, kam to nepatrí a následné doplatenie na to.

Samozrejme, my sami si často líhame do Prokrustovej postele a snažíme sa “napasovať” niekam, kam by sme sa ani nemali snažiť napasovať, prípadne to očakávame od druhých. Za všetky prípady spomeniem len tie, ktoré asi nikdy nepochopím:

 • Pracujeme tam, kde vynikajú naše slabiny a nie naše silné stránky,
 • Prirodzene štíhli ľudia chcú byť vzpierači a prirodzene zavalití ľudia chcú byť vytrvalci
 • Opravujeme od začiatku nefungujúce vzťahy namiesto nájdenia si iného človeka
 • Kupujeme si veci, ktoré nepotrebujeme, aby sme ohúrili ľudí, ktorých nemáme radi
 • Apelujeme na logickosť tam, kde rozhodujú emócie a nie rozum (asi každý typ reklamy)

Tu nastupuje Nassim Nicholas Taleb.

Možno ste o tomto autorovi už počuli, pretože napísal knihu Čierna labuť (Black Swan), v ktorej popisuje chyby rozmýšľania pri nízko-pravdepodobných udalostiach (a prečo sú články a knihy typu “5 dôvodov, prečo sme vyhrali majstrovstvá sveta v hokeji 2002”, “ako sa stať novým Stevom Jobsom” či “ako predvídať nepredvídateľné” totálne šarlatánstvo…). Po prečítaní tejto knihy budeš múdrejší, ver mi!, pre mňa osobne je to jedna z naj kníh, aké som kedy čítal, pretože po prečítaní som si povedal, že “Wow, čo ti jebe!?!” (*samozrejme v pozitívnom, lebo toto isté si občas poviem, keď niekde zahliadnem čo dávajú v telke, ale tam to má úplne iný význam)…

Jeho ďalšia kniha, Antifragile, hovorí o veciach, ktoré sú buď krehké alebo odolné, teda či sa pod stresom “rozbijú” alebo nie a pridáva tretiu kategóriu, teda antikrehké (antifragile), ktoré zo stresu naopak ťažia. Toto je pre mňa mega koncept!, ak súhlasíš s tým, že “všetok rast sa deje mimo tvojej zóny komfortu” alebo si už niekedy počul/a o “horméze”, tj. pozitívna odozva na stres a príde ti to fascinujúce, tak táto kniha je pre teba, ale pozor, je dlhá :).

Písal aj o zradnej náhodnosti – Fooled by Randomness, ale túto knihu som ešte od neho nečítal, tak neviem posúdiť, ale názov je myslím veľavravný a keďže je to najstaršia jeho kniha, myslím, že veľa myšlienok z nej potom tak či tak spomenul aj v nasledujúcich knihách… (ale pravdepodobne sa mýlim :)).

Koncom októbra tohto roka vydal updatenuté vydanie poslednej knihy, ktorú som ešte nespomenul a tou je Prokrustova posteľ (The Bed of Procrustes). No a táto je zbierkou aforizmov, ktoré poukazujú na omyly v štýle Prokrustovej postele. Na rozdiel od predchádzajúcich kníh, táto bola mega krátka a aj s robením si poznámok som ju prečítal počas jedného vnútroeurópskeho letu (napriek rade Taleba čítať max. 4 aforizmy naraz…)

procrustes_cover

Tu sú niektoré aforizmy, ktoré som si vypísal:

 • “Ľudí viac zaujíma to, čo pred nimi skrývaš, ako to, čo im chceš ukázať”
 • “Prechodný stav medzi ľadom a vodou neexistuje, ale existuje prechodný stav medzi životom a smrťou: zamestnanie”
 • “Povedať NIE je ťažšie, keď to myslíš vážne ako keď to nemyslíš vážne” (trvalo mi pár minút to pochopiť, potom som si povedal veľké WOW)
 • “Jediná objektívna definícia stárnutia je keď niekto začne hovoriť o stárnutí” (brilantné! :))
 • “Veľmi mocnou manipuláciou je nechať iných vyhrať malé bitky”
 • “Alfa človek na stretnutí alfa ľudí je čašník” (mega!)
 • “Nenajímaj jednotkárov, teda pokiaľ ich úlohou nebude písať písomky” (totálna prokrustova posteľ)
 • “Ak ti dá niekto viac ako jeden dôvod, prečo chce tú prácu, neber ho”
 • “Ak v nejakej oblasti necítiš, že ešte nevieš dostatočne veľa, tak nevieš dostatočne veľa” (pre mňa má “dostatočne” iný význam, ale aj tak som si to označil)
 • “Problémom pri učení sa na vlastných chybách je to, že často to neboli chyby, čo si myslíme, že boli” (paralelne, robiť skvele niečo, čo by si nemal robiť vôbec)
 • “Keď niekoho zmlátiš fyzicky, je to dobrý tréning a uvoľnenie stresu – keď niekoho napadneš na internete, ublížiš len sebe”
 • “Vedieť niečo, čo iní nevedia, je najviac efektívne, keď iní nevedia, že vieš to, čo oni nevedia” (daaamn!)

procrustes_aphorisms_1

Musím povedať, že niektoré z tých aforizmov v knihe mi prišli odveci, niektoré urážlivé, samozrejme veľa z nich pravdivých a zopár z nich som si “osrdiečkoval” – ale toto bolo najviac super – zastaviť sa a popremýšľať: “Prečo sa ma toto dotklo?, je to preto, lebo autor je idiot, alebo preto, lebo som si vyrobil Prokrustovu posteľ a odmietam si to priznať?” – kniha je napráskaná, na vyše 150 stranách je vyše 600 aforizmov! Ja som si zvýraznil asi tak 100 z nich, že sa mi páčia a “osrdiečkoval” 23 z nich, že mi prídu super!

procrustes_aphorisms_2

Dám ti príklad takých, ktoré ma nepotešili, alebo možno aj nasrali:

 • “Hlavným dôvodom, prečo chodiť do školy, je naučiť, ako nerozmýšľať ako profesor”
 • “Je to ten dojem nekonzistentnosti a nie jej absencia, čo robí ľudí atraktívnymi”
 • “Ak chceš, aby si niekto prečítal nejakú knihu, povedz mu, že je nadhodnotená”
 • “Automatizácia robí z inak príjemných aktivít prácu”
 • “Nečítaj nič z predchádzajúcich 100 rokov, nejedz ovocie z predchádzajúcich 1000 rokov, nepi nič z predchádzajúcich 4000 rokov (iba vodu a víno), hlavne nehovor s bežným človekom nad 40 rokov – človek bez hrdinstva začne umierať už okolo tridsiatky”
 • “Šport zženšťuje mužov a zmužnieva ženy”
 • “Opakom mužnosti nie je zbabelosť, je to technológia”
 • “Nikdy nežiadaj svojho klienta o radu”

Na začiatku knihy je rada, že nikdy si neprečítaj viac ako 4 aforizmy naraz a ideálne, vyberaj si ich náhodne. Myslím, že si túto knihu nechám na WC a vždy ju randomne niekde otvorím a popremýšlam nad tým, čo som si prečítal. Je totiž fascinujúce, že na 100% neexistuje jediný človek na zemi, u ktorého by všetky tie aforizmy vyvolali rovnaké myšlienky ako u mňa. Taleb sám o sebe pôsobí ako celkom arogantný človek navonok, ale tiež aj veľa vie. Možno preto  toho človeka rád čítam, prípadne sledujem na facebooku, pretože je dosť svojský a núti ma rozmýšľať. Je to ako s tou antifragilitou – verím, že z nepohodlných myšlienok ťaží môj mozog viac ako z tých, ktoré mi hladkajú ego, ale ako všade, dávka je jed.

Túto knihu som dostal ako darček od Juraja Bednára, u ktorého som robil nedávno rozhovor na jeho podcast, ak ste ho ešte nevideli, mrknite ho, vraj to bolo super :) O Talebovi sme sa síce nerozprávali, ale načreli sme do tém lifestyle designu, otužovania, cestovania a mnohých iných…

Prokrustova posteľ je zaručene jednou z top 30 kníh, ktoré som tento rok čítal, možno preto, lebo som tento rok prečítal asi 30 kníh a netrúfam si ju zaradiť, ale bola určite jednou z takých kníh, ktoré ma nútili zamyslieť sa. Napadlo mi, že sa vám bude idea Prokrustovej postele páčiť, tak som o nej napísal. Ak si budeš chcieť kúpiť nejakú z Talebových kníh a urobíš tak cez Martinus cez môj afil link, prispeješ mi na nové knihy. Ďakujem.

Cheers!

------------

Prihlás sa tu na odber môjho newslettra a okrem cool tipov nezmeškáš žiadny môj nový článok alebo workshop a ako darček ti príde aj moja večerná a ranná rutina pre top deň, v pdf, s detailným komentárom! Je to 100% free, píšem to vždy len ja a dá sa z neho kedykoľvek odhlásiť jedným klikom.

1 Comments

Leave a Comment.