Pravidlá môjho blogu, sociálnych médií a newslettra

Ahojte všetci,

rozhodol som sa spísať pravidlá, ktorými sa riadim, s cieľom predísť sklamaným očakávaniam.

VŠEOBECNÉ PRAVIDLO POUŽÍVANIA

 1. Som zodpovedný za to, čo píšem, ale ty zodpovedáš za to, čo konzumuješ a tiež čo s tým následne urobíš. Nezabudni používať hlavne zdravý úsudok a neurob nič hlúpe.

KOMENTOVANIE POD ČLÁNKAMI ALEBO NA SOCIÁLNYCH MÉDIACH

 1. Ak chceš, aby ti v komentároch pod článkami na blogu natiahlo tvoju fotku, nahraj si ju k svojej emailovej adrese cez www.gravatar.com, zaberie ti to minútu a potom na väčšine wordpress blogov keď budeš komentovať (a zadáš svoj email) ti automaticky natiahne tvoju fotku :)
 2. Správaj sa v komentoch prosím tak, ako keby si bol/a u mňa v obývačke na návšteve – ak budeš urážať mňa alebo ostatných diskutujúcich (hostí v mojej obývačke), budeš vyhodený. Naopak, na konštruktívnom vyjadrení nesúhlasu nevidím nič zlé.

EMAIL NEWSLETTER

 1. Na môj email newsletter sa dá kedykoľvek zdarma prihlásiť na odber tu a takisto sa dá kedykoľvek jedným klikom odhlásiť priamo v emaile, ktorý ti príde, kliknutím na “unsubscribe”.
 2. Môj newsletter chodí z emailovej adresy news-zavinac-misoduchon-bodka-com a zo žiadnej inej.

ODPOVEDANIE NA INDIVIDUÁLNE OTÁZKY ALEBO STRETNUTIA

 1. Na individuálne správy na facebooku alebo emaily odpisujem, len ak je otázka stručná a zodpovedateľná jednoducho. Veľmi rád pomáham ľuďom, ale odpisovať individuálne každému, kto napíše “Čauko Mišo, viem, že si bizy, ALE….<sem vlož dlhý email>” nedávam, hlavne ak sa jedná o kilometrové správy a životné dilemy.
 2. Na správu typu “Ahoj, mám NIEČO skvelé, rád ti to predstavím osobne, stretnutie ti vyhovuje tento týždeň alebo ten ďalší?” ani len neodpíšem. Buď to rovno vyklop, alebo ak chceš osobne, tak ty prídi za mnou – na tréning, prednášku, školenie, event, alebo čokoľvek, kde budem. Pár minút ti rád venujem, ak vidím, že si ty vynaložil(a) námahu prísť, ale inak si svoj čas strážim a preto na žiadosti o stretko odpovedám zvyčajne záporne.
 3. Výnimkou sú aktivity, ktoré sú neziskového/vzdelávacieho charakteru. Ak vidím, že sa snažíš robiť niečo prospešné a naozaj makáš, tak rád prídem (zadarmo), rád si s tebou popíšem, pomôžem. To neznamená, že prídem na každý narýchlo zbúchaný event, alebo že budem automaticky podporovať všetko, čo je “na dobré účely”, no ak mi to časovo vyhovuje a vidím v tom zmysel, tak rád pomôžem.
 4. Všeobecne, svoj čas si strážim viac ako svoje zdravie (a to si strážim ako oko v hlave), takže prosím prosím prosím, nezabudni na ohľaduplnosť (napríklad nepýtaj sa niečo, čo si vieš aj vygoogliť, typu “Mišo, čítala som, že si bol na Filipínach, aké je tam teraz prosím ťa počasie”)

ZDIEĽANIE A ODPORÚČANIE ČOHOKOĽVEK A PR SPOLUPRÁCE

 1. Na “prosím ťa pozdieľaš mi…” ani len neodpisujem, aj keď si milý človek a myslíš to dobre. Články, videá, ankety na diplomovku, odkazy na čokoľvek. Nič. V newslettri, na sociálnych médiach, tu na blogu. Nikde. :)
 2. Platené spolupráce tiež nerobím. Odporučím to, čo ma zaujalo a nie to, za čo mi zaplatia. Ak chceš, môžeš mi poslať čo len chceš, dám ti aktuálnu adresu, vyskúšam, ale ak ma to nezaujme, tak to vyhodím alebo si to zober späť na svoje náklady. Len pretože mi niečo daruješ to neznamená, že ti niečo dĺžim, takže je na tebe, či máš budget na skúšanie. Ak ma naozaj “sleduješ” (ako často tvrdíš :)), tak odhadnuť môj vkus by nemalo byť predsa ťažké, ale ako hovorím, nulová garancia návratnosti investície.

KOPÍROVANIE / POUŽÍVANIE MôJHO OBSAHU

 1. Nemusíš sa pýtať o zvolenie, ak chceš využiť akýkoľvek obsah z môjho blogu, sociálnych médií alebo newslettra na nekomerčné účely (napr. tvoj osobný blog) ak uvedieš odkaz na daný príspevok alebo aspoň na moju stránku alebo zdieľaš priamo môj originál. Nech slúži, len nevytrhávaj veci z kontextu a nekopči celý článok.
 2. Ak chceš využiť čokoľvek z môjho blogu, newslettra alebo sociálnych médií na komerčné účely (infoprodukt, reklamný text, iné), musím o tom vedieť, dať súhlas a aj potom odsúhlasiť finálnu verziu. Už sa mi raz stalo, že moje trénerské tipy boli povytŕhané z kontextu a vložené aj s mojim menom do reklamného textu na produkt, ktorý by som nikdy neodporúčal. Dozvedel som sa to od mojej zverejnkyne, ktorá časopis čítala a priniesla mi ho na tréning, že ako je možné, že robím reklamu niečomu takému. Akýkoľvek prípad zneužívania môjho obsahu riešim bez zľutovania.

CHYBY, OMYLY, KRIVDY

 1. Som len človek. Ak sa pomýlim, rád to priznám – či už niekomu ukrivdím, alebo uvediem nepravdivú informáciu, prípadne urobím chybu.
 2. Ak niekde uvidíš chybu, omyl, krivdu, čokoľvek, budem rád, keď mi dáš vedieť na news-zavinac-misoduchon-bodka-com.

Sledovaním môjho blogu, sociálnych médií a newslettra, ktoré sú všetky zdarma, súhlasíš s týmito pravidlami.

Záver

Ja viem, že znejú všetky tie pravidlá strašne nafúkane, ale vznikli viacerými rokmi ako protiopatrenie na všetko, čo mi najviac znechuťovalo blogovanie – čiže asi v skratke:

 • poburovanie sa nad niečím, čo som napísal, pričom nikto nikoho nenúti ma čítať
 • kilometrové súkromné správy (na ktoré keď odpoviem mi občas nepríde ani len ďakujem)
 • žiadosti o stretnutia alebo iné žiadosti o môj čas
 • žiadosti o zdieľanie článkov, odkazov, dotazníkov, produktov
 • návrhy na (PR) spolupráce,
 • …a všeobecne zabúdanie na to, že nikomu nič nedĺžim len pretože sem zablúdil, rovnako ako ani ja nič neočakávam za to, že tento blog píšem :).

Verím tomu, že ak tieto pravidlá eliminujú tých, ktorí sa ich nemienia držať, o to kvalitnejší obsah dokážem produkovať pre tých, ktorí sú s nimi v pohode :)

A rovnako, ak si dobrý človek a máš aj dobré úmysly, týmito pravidlami by som rád zabránil sklamaným očakávaniam, preto verím, že ich prečítaním si ma lepšie pochopíš. Možno nie hneď, ale raz hádam určite :).

Ešte raz diky moc za tvoju pozornosť, znamená to pre mňa veľa, že mi venuješ čas, keď zo všetkých blogov na svete si práve teraz na tom mojom! Nikdy tvoju pozornosť nebudem brať za samozrejmú, na oplátku prosím rešpektuj moje pravidlá.

Cheers!

Mišo