podnikavosť, sebarozvoj

O čom nie je kniha The 4-Hour Work Week od Tima Ferrissa

Jeden z mojich obľúbených autorov má dnes narodky a napadlo ma, ak už nič iné, napísať tento článok a ak to pomôže aspoň 1 človeku, prečítať si knihu 4-hodinový pracovný týždeň (dostupná v češtine) a reálne sa zaujímať o lifestyle design, tak to splní svoj účel, lebo začne sledovať Tima a bude to win-win. A win pre mňa? Možno spoznám a „pritiahnem“ viacero ľudí, ktorým sa tento článok zapáči, pretože sa rád obklopujem ľuďmi, ktorí rozmýšľajú podobne… :) A možno nie, ale aspoň si utriedim myšlienky o tejto knihe. Poďme na to…

Takže, kniha The 4-Hour Work Week (odteraz už len 4HWW) vyšla v roku 2007 a považuje sa za jednu z prvých, prípadne najvýznamnejších kníh na tému „lifestyle design“, čiže „vytváranie takého životného štýlu, aký chcem mať“… Vysvetlím: ako ideálne by si chcel žiť? Skús popísať svoj ideálny deň / týždeň / mesiac / rok. Faktom je, že skoro nikto nepopíše svoj ideálny život tak, ako reálne vo veľa prípadoch vyzerá (nudná práca od 9 do 18, stres, málo cestovania, iba 2 týždne letná dovolenka, stagnácia, nuda), ale mnohí ľudia by najradšej napr. „ráno vstávali na pobreží, šli si zaplávať a zacvičiť, dať si sprchu, mať sex, dať si raňajky, podieľať sa na kreatívnej práci, ktorá využije ich potenciál, mať inšpiratívny obed so starým kamošom, poobede sa učiť cudzí jazyk, podvečer sa ísť zabávať / tancovať / za kultúrou / rodinou, opäť mať sex, večer si čítať, dať si pohár vína a šťastný ísť spať…“.

Prípadne, keď sa bavíme o horizonte jedného roka, niektorí ľudia by najradšej povedzme „pracovali 2 mesiace a vždy ten tretí strávili cestovaním“ alebo „polroka od marca do augusta žili doma a druhého polroka, od septembra do februára žili v Thajsku“. Lifestyle design sa zapodieva otázkami „ako si vyskladať a žiť život, aký naozaj chcem“… Nehovorí o tom, že „ako žiť sci-fi život, ktorý by ťa omrzel po týždni“ (ako napr. ležať furt na pláži a popíjať mojito, to by ťa omrzelo, či sa ti to páči, alebo nie) ale skôr o tom, objaviť, „čo by si robil, keby si nemusel robiť veci, ktoré ťa nebavia a mohol robiť veci, ktoré ťa fascinujú a robia tvoj život bohatší… Čiže ak ťa tvoj život baví, nedaj si nahovoriť, že sa musíš ráno zobúdzať pri oceáne, aby bol lepší… No ak chceš mať život ešte lepší a hlavne si ho žiť podľa seba, lifestyle design ťa určite osloví a práve to je podľa mňa jeden z dôvodov, prečo sa táto kniha okamžite dostala a dlho udržala na zozname NY Times Bestsellers – naša generácia chce byť slobodná, chce cestovať, robiť prácu, ktorá nás baví, učiť sa, zažívať, hýbať sa a proaktívne riadiť svoj osud. No a táto kniha je návodom, ako na to.

O čom nie je kniha 4HWW: veľa ľudí si myslí, že je to ďalšia motivačná chujovina o tom, ako žiť na pláži a NEPRACOVAŤ, ako sa celý deň opaľovať a žiť z pasívneho príjmu. Takých kníh je tu kopu a keďže postupne ľudia zistia, že je to len blbosť, nepoznám jednu knihu, ktorá sa tomuto venuje a reálne je uznávaná čitateľmi ako skvelá kniha, ktorá im zmenila život. Čiže, kniha 4HWW nie je knihou o tom, ako pracovať len 4 hodiny týždenne a váľať sa na pláži. NIE! Táto kniha je návodom na to, ako čo najmenej robiť veci, ktoré ťa NEBAVIA, ako ich minimalizovať, prípadne eliminovať a robiť namiesto nich tie, ktoré ťa oveľa viac nadchýňajú. A to je rozdiel. Ani Tim nepracuje len 4 hodiny týždenne, myslím, že pracuje minimálne 8 hodín denne, ale rozdiel je, že robí veci, ktoré ho bavia a ktoré chce robiť.

Nebudem prezrádzať nejaké spoilery, ale kniha bola inšpirovaná tým, že Tim založil firmu BrainQuicken, ktorá predávala doplnky výživy slúžiace na maximalizovanie mentálneho výkonu. To nie je až tak podstatné, čo je podstatné, je to, že Tim pracoval +12 hodín denne, robil prácu, ktorá ho nebavila a uvedomil si, že hoci zarába veľa, tak nemá skoro žiadny čas a nežije tak, ako by chcel. Začal na tom aktívne makať a radikálne zmenil svoj život a ako on hovorí, napísal knihu, ktorá mu vtedy chýbala a venoval sa v nej presne tomu, AKO a PREČO si budovať životný štýl, ktorý ti dovoľuje žiť tak, ako by si ideálne chcel/a. Nechceš cestovať? OK, ale daj si pozor, či si naozaj šťastný, alebo si si len zvykol. To je totiž sakra rozdiel. Opakom šťastia nie je nešťastie, ale NUDA, no a analogicky ak chcem byť viac šťastný, mal by som sa snažiť mať vzrušujúcejší život.

Vďaka knihe 4HWW som sa začal sám seba pýtať úplne iné otázky, začal som sa oveľa viac zaujímať o to, ako žiť tak, aby som bol naozaj šťastný a keďže kniha je plná super tipov, veľa z nich som začal aplikovať a dodnes využívam, za všetky spomeniem proces D.E.A.L., prípadne outsourcovanie úloh, ktoré by som outsourcovať mal, veľa zásad, ktorými sa riadim, ale ti ich neprezradím, lebo na to je kniha, nech si ju prečítaš :) alebo nepočítanie svojho absolútneho príjmu, ale relatívneho, ktorý má oveľa vyššiu výpovednú hodnotu. A posledná myšlienka: často som uvažoval nad tým, ako budem pracovať, aby som bol na dôchodku zaistený a potom cestoval po svete, bavil sa, užíval si život (ako ti chce nahovoriť každý rádový zamestnanec OVB), ale zistil som, že to je bullshit, lebo dôchodcovia na kraji svojho života už cestovať nechcú, ale skôr sa pozerajú dozadu a spomínajú na roky, ktoré prežili, zážitky, ktoré mali (ver mi, je to tak, sledujem to u všetkých dôchodcov, naposledy som o tom kecal som svojim dedkom na oslave jeho 80tky…), proste, „dôchodok“ si treba užívať už teraz, užívať si život, učiť sa, cestovať, spoznávať svet a nešetriť si to na čas o 50 rokov neskôr, vtedy ťa tie veci už ani nebudú lákať…

Ak chceš, knihu si prečítaš a aplikuješ. Mňa tak fascinovala, že som ju niekoľko krát čítal po anglicky aj česky a že som už počúval aj nemeckú verziu audioknihy na Audible :D. Čítal som video reviews, výcucy, články o nej a odkedy som ju čítal, tak čítam všetko, čo Tim tvorí a len sa utvrdzujem v tom, že knihu napísal veľmi autenticky, prakticky a že naozaj rozmýšľa tak, aby jeho život bol plný a vzrušujúci. A takými ľuďmi sa chcem obklopovať. Ak som ťa namotal, môžeš si ju kúpiť napr. v Martinuse – tu ju máš.

Samozrejme, možno si prečítaš reklamu na túto knihu, že „ako žiť tak, ako si vždy chcel/a“, ale vždy platí, že veľa ľudí to jednoducho nikdy nedosiahne, lebo sa spoliehajú, že prečítať knihu stačí na to, aby pracovali z pláže a plavili sa na jachte s Elonom Muskom… Ak však ale dáš knihe šancu, budeš ju študovať, reálne aplikovať dané rady a pochopíš, že naozaj si môžeš vyskladať život, aký chceš, tak v nej nájdeš veľa nekonečne platných praktických princípov, hoci má už 9 10 rokov…

Komu sa kniha naozaj páčila a sleduje Tima, môže sa pridať do skupiny, kde si rád pokecám o témach, ktoré odznievajú v jeho podcastoch a podobne:

Tim Ferriss Slovak / Czech (4-hodinová skupina): https://www.facebook.com/groups/272900533082588/

Dúfam, že ti táto “o-čom-nie-je-táto-kniha-recenzia” niečo dala a ak si ju už čítal/a tak verím, že tiež napäto očakávaš, či v roku 2017 vyjde jej updatenuté vydanie k 10.výročiu jej prvého vydania, pretože občas to Tim spomenie v podcaste, že nad tým rozmýšľa, tak sa nechajme prekvapiť :) UPDATE: nevyjde, ale vydal novú knihu, Tools of Titans – tu je môj článok o nej.

Cheers! ;) Mišo

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Comments

  1. Ahoj Michal,
    dobry clanok..ale zabudol si napisaat ze ked clovek klikne na Martinus link tak nejaka mala provizia ide tebe. (campaign=partner). Nie je na tom nic zle..len by to bolo dobre spomenut :)
    Inak drzim vam obom palce !!
    cuuz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *