ako byť fit, sebarozvoj

Mojich 5 techník “dokopania sa” urobiť niečo dôležité

Určite poznáš ten pocit, keď sa chceš “dokopať” urobiť niečo dôležité, čo vieš, že bude trvať aspoň hoďku-dve, či už je to tréning, upratovanie, štúdium, pracovné zadanie, odpovedanie na emaily, čítanie alebo plánovanie. Tu je mojich 5 techník, ktoré používam:

1) ZAČNI 5-MINÚTOVKOU

Nastav si časomieru na 5min a dohodni sa sám so sebou, že to budeš robiť iba 5min. Je jednoduchšie začať, ak vopred vieš, že ideš makať iba 5 minút – „to je nič“, povie si tvoj mozog a nebude sa až tak vzpierať.

9 z 10 prípadov, keď uplynie tých 5min, zistím, že mi to celkom ide a ľavou zadnou zvládnem celú hodinu.

Kde toto používam: upratovanie akéhokoľvek druhu.

2) KAŠLI NA MRKVU, POUŽI PALICU

V preklade, oveľa lepšie ako pozitívna motivácia mi v prípade zdĺhavých úloh funguje negatívna motivácia. Ak si sľúbim odmenu, často si v strede činnosti poviem „kašlať na odmenu, nestojí za to“, ale ak viem, že ma čaká trest, ak niečo nesplním, tak makám.

Každý funguje efektívnejšie, keď sa blíži deadline, ale ak sa žiadny neblíži, je dobré si ho dať sám, napríklad ja vedome ľuďom sľubujem, že „ak ti neodpíšem do 19:00, máš u mňa pozvanie na večeru“, čo veľmi dobre funguje.

Finančná pokuta je najčistejšia možnosť, na tomto princípe fungujú tzv. „commitment contracts“, základom je, aby si mal čo stratiť.

Kedy toto používam: odpovedanie na emaily, pracovné veci.

3) SPOJ DVE VECI DO JEDNEJ

Obrázok na titulke tohto článku je z môjho dnešného večerného behu, ktorý ma inšpiroval napísať o týchto technikách, ktoré používam. Vytrvalostné behanie je často nuda, ale niekedy je to presne to, čo chcem robiť. Rovnako počúvanie audiokníh je zdĺhavá vec, ale viem, že to chcem robiť.

Pokiaľ je to možné, spájam tieto dve veci dokopy, ten pocit efektivity ma tak poteší, že sa na to normálne teším. Pointou je, že obetovať hodinu svojho života na štúdium mi prinesie iba X dielikov potešenia, detto hodina cvičenia, ale ak zvládnem obe naraz, dostávam 2X a to je stimulácia na steroidoch :).

Kedy toto používam: behanie, strečing alebo bicyklovanie, v spojení s počúvaním podcastov alebo audiokníh.

4) POVEDZ O TOM OSTATNÝM

Sú dve stratégie: prvou je povedať o tom ľuďom predtým, ako to urobíš a potom využiť to, že ich nechceš sklamať, lebo sa bojíš, že sa ťa niekto na to spýta (napr. ráno napíšeš na fb, že večer pôjdeš behať, tak večer radšej pôjdeš behať, lebo čo keď sa ťa niekto na druhý deň spýta, ako sa behalo, isto sa nechceš cítiť ako idiot bez integrity).

No a druhá stratégia je napr. patriť do nejakej skupiny (povedzme otužilcov), kde ľudia píšu svoje výkony, čiže napr. vieš, že máš dať večer studenú sprchu a využiješ to, že sa tešíš na to, ako večer napíšeš druhým, koľko minút si vydržal/a a aké boli pocity.

Aby som to skrátil, je to „peer pressure“ a funguje super, ale odporúčam ho iba na jednoduché hodinové veci a nie životné ciele typu „zarobiť milión“, lebo ak ti to má trvať povedzme 5 rokov a ty po roku zistíš, že sa ti zmenili hodnoty, ocitneš sa vo veľmi nepríjemnej situácií, kedy zmeniť svoj cieľ ti bude veľmi nepríjemné.

Kedy toto používam: cvičenie, otužovanie v ľadovej vode, alebo špecifické projekty (napr. terajší projekt zbavovania sa 90% svojich vecí a s tým spojené nudné nahadzovanie fotiek na net, posielanie objednávok a podobne).

5) NÁJDI SI PARŤÁKA

Ak sa nevieš dokopať napr. do učenia sa na skúšku alebo inej nudnej veci, ktorá zaberá čas, skús si nájsť parťáka. Ja som mal v Nemecku parťáka spolužiaka Doda a na všetky skúšky sme sa učili spoločne, nie pretože sme retardovaní a naše dva mozgy dokopy boli za jeden normálny, ale pretože vzájomná prítomnosť toho druhého zabraňovala, aby sme surfovali na facebooku alebo robili čokoľvek iné ako sa učili.

Kedy toto používam: učenie sa, alebo, varenie.

ZOPAKOVANIE:

Ak je pred tebou nejaká 60-120 minútová úloha a tebe sa do nej nechce, môžeš skúsiť jednu z týchto 5 techník:

Samozrejme, používať tieto techniky podmieňuje v prvom rade sa uistiť, že ideš robiť niečo, čo je hodné robenia. Nie je nič neefektívnejšie, ako efektívne robiť niečo, čo by si nemal/a robiť vôbec ;).

Ak máte tiež nejaké cool techniky, ktoré používate, budem rád, keď ich dopíšete do komentárov pod článok, poteším sa ja a isto aj ostatní čitatelia tohto článku ;)

ps1: ak sa ti článok páčil, je dosť možné, že sa ti bude páčiť aj môj 13x dlhší článok, ktorý som písal na tému Lifehacking ;)

ps2: ak hľadáš knihu, ktorá je plná takýchto techník, odporúčam Tools of Titans, o ktorej som písal tu.

Cheers!

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *