ako byť fit, cestovanie, iné, podnikavosť, sebarozvoj

Mojich 12 tipov na knihy – marec 2019

V tomto článku nájdeš tipy na knihy, ktoré som čítal, s krátkym predstavením, rozdelené do 4 kategórií: skvelý príbeh, užitočné návody, ako byť fit a moje špecifické. Užívaj! :)

Kategória SKVELÝ PRÍBEH

Tu nájdeš 3 knihy, ktoré majú podľa mňa skvelý, pútavý príbeh a preto sa skvele čítajú napríklad počas cestovania, na dovolenke alebo cez prádzniny – mozog si oddýchne, nerobíš si (zvyčajne) žiadne poznámky, iba čítaš a užívaš si to, plus keďže sú to moje tipy, tak ti garantujem, že sa aj veľa naučíš.

Neil Strauss – Pravda

Bez hanby, vtipná a pútavá! Neil píše o svojich experimentoch s inými formami vzťahov ako len monogamiou – testoval orgie, budovanie vlastného harému, dobrovoľne sa prihlásil do liečebne pre sexuálne závislých a mnoho iných pokusov na ceste za optimálnym vzťahom – veľa príbehov je tak vtipných, že som viackrát vybuchol smiechom a čítal to so slzami v očiach, iné sú zase brutálne úprimné a citovo vyspelé, ale celé je to top príbeh, ktorý keď začneš čítať, tak budeš chcieť zistiť, ako to celé skončí. Pre mňa osobne veľmi poučný, zábavný a prinútil ma rozmýšľať nad otázkami, nad ktorými by som predtým určite nikdy nerozmýšlal.

Link: česká verzia.

Michal Truban – Support

Inšpiratívna, startupová a rýchla na prečítanie! Toto je príbeh o tom, ako začal Websupport – od úplných začiatkov, až po jednotku na trhu a miliónovú firmu. Odporúčam ju každému začínajúcemu podnikateľovi, ktorý má svoj sen, ale je netrpezlivý a ambiciózny zároveň. V knihe je popísaných veľa omylov, ale aj super rozhodnutí a ako to celé prispelo k vybudovaniu mega firmy. Nechýba aj nejaká tá teória k podnikaniu a celé je to napísané ako inšpiratívny a pútavý príbeh, kde sa sem tam aj nasmeješ, takže ju pravdepodobne prečítaš za jeden večer ako ja :). Špeciálne odporúčam, lebo popisuje slovenské prostredie, žiadny silicon valley, ale budovanie firmy z intrákovej izby v mlynskej doline a boj proti slovenskej byrokracií. Prečítaj si, aj keď nepodnikáš, neoľutuješ, prípadne super darček pre študenta, len sa uisti, že ju ešte nečítal, lebo je veľmi populárna :).

Link: slovenská verzia.

Arnold Schwarzenegger – Total Recall

Motivačná, biografická a gigantická. Nie je veľa ľudí na svete, ktorí dosiahli také úspechy v toľkých oblastiach ako Arnold – v bodybuildingu, v podnikaní (nehnuteľnosti / stavebníctvo) v herectve a aj politike. No a v tejto knihe dostávaš výcuc tých najlepších príbehov a poučení z celého Arnoldovho života, od vyrastania v Rakúsku až po jedného z najvplyvnejších ľudí na zemeguli. Hovorí aj o svojich chybách, na viacerých pasážach som sa dosť pobavil a bezohľadu na to, či ťa najviac zaujíma fitness, podnikanie, showbiznis alebo politika, je to priam až neuveriteľný príbeh, ktorý trvá neuveriteľne dlho prečítať :D ale nepoznám jedného človeka, ktorému by sa tá kniha nepáčila, takže vrele odporúčam!

Link: slovenská verzia.

Kategória UŽITOČNÉ NÁVODY

Tu nájdeš 3 knihy, ktoré sú podľa mňa skvelými návodmi na niečo užitočné – konkrétne na upratovanie, pýtanie sa lepších otázok a cestovanie. Každý z nich mi veľmi pomohol a každý z nich si myslím, že sa bude páčiť aj proaktívnym ľuďom, ktorí ma sledujú :). Enjoy!

Marie Kondo – Kúzelné Upratovanie

Užitočná, minimalistická a praktická. Marie píše o tom, ako si doma upratať – v prvom rade, ako sa čoho všetkého zbaviť a prečo, v druhom rade ako si zorganizovať to, čo si necháš. Mladšia generácia sa v nej nájde oveľa skôr, pretože nám je minimalizmus a praktickosť oveľa bližší ako našim rodičom, ktorí vyrastali v dobe nedostatku a preto majú dodnes zapratané povaly, plné pivnice, garáže a skrine vecí, ktoré len zaberajú miesto, pretože “to je škoda vyhodiť” alebo “raz sa zídu” – pointou je, že všetko je škoda vyhodiť a všetko sa raz zíde, no potom ani nevieš ako a celý tvoj život je preplnený haraburdami. Mne osobne praktický minimalizmus vyhovuje, zbaviť sa 90% vecí bolo jedným z naj rozhodutí môjho života a ak si chceš tiež aspoň trošku upratať svoj život, odporúčam túto knihu. Ženám sa zvyčajne páči viac ako mužom, ale nie je to pravidlom, poznám aj mužov (vrátane mňa), ktorí na jej rady nedajú dopustiť :).

Link: slovenská verzia.

Michael Bungay Stanier – Správne Návyky Kouče

Kvalitné otázky, rýchla na prečítanie, okamžite aplikovatelná. Preklad je trošku mätúci, pretože v origináli sa volá “Coaching Habit”, čo je “koučovací návyk”, čo je presnejšie – pretože kniha nie je len pre koučov, ale je pre každého, kto sa chce inšpirovať koučovacími praktikami a využívať ich aj v bežnom živote. Dozvieš sa 7 otázok, ktoré keď začneš používať, budeš viesť kvalitnejšie konverzácie a reálne aj pomôžeš ľuďom okolo seba ujasniť si svoje myšlienky, premýšľať proaktívnejšie a celkovo dosahovať svoje ciele a mať lepší život – v podstate to, o čo sa snaží koučing, tak tu máš to naj z neho, čo môžeš použiť na kamarátov, ktorí si chodia po radu, na svoje deti, kolegov v práci, zamestnancov, v podstate na kohokoľvek, s kým sa chceš naučiť menej hovoriť, lepšie počúvať a pýtať sa lepšie otázky. Obsahuje tiež veľa zásad a dobrých rád, ja osobne by som túto knihu dal najradšej prečítať úplne každému :D a keď sa spätne pozriem na to, ktorú knihu som najviac odporúčal za posledný rok ľuďom v mojom okolí, tak by to bola práve táto!

Link: česká verzia.

Janka Schweighoferová – Cestuj Bez Miliónov (verzia 2018)

Cestuj šikovne a lacno, praktická a skvelá investícia. Toto je hlavne návod na to, ako a kde hľadať lacnejšie letenky, na čo si dať kde pozor, aké vyhľadávače na čo a ako využiť, do ktorých krajín kedy cestovať a kedy bookovať letenky a ako si vďaka tejto knihe splniť svoje cestovateľské sny. Ja sám som už (v čase písania tejto recenzie) cestoval vo vyše 50 krajinách sveta, väčšinu z toho sme precestovali spolu s Jankou a nikdy sme neplatili viac, ako bolo treba, práve naopak, väčšina našich exotických tripov nás vyšla lacnejšie ako naša prvá dovolenka v Taliansku. Ako to celé hacknúť sa dozvieš v tejto knihe a paradoxom je, že hoci toto je najdrahšia kniha z celého tohto zoznamu, tak tie peniaze sa ti vrátia asi najrýchlejšie – dokážeš si v nej do hodiny nájsť super rady a potom ísť na internet a po pár kliknutiach tie peniaze ušetriť na letenkách, ktoré si práve bookneš. Naučíš sa jednoduché triky, ktoré raz určite využiješ, teda pokiaľ sa nebojíš lietania :).

Link: slovenská verzia.

Kategória BYŤ VIAC FIT

Tu nájdeš 3 knihy, ktoré ti pomôžu byť viac fit. Začnem od konca – poslednú odporúčam totálnym začiatočníkom, ktorí poriadne ani nevedia, čo jedia, potom tú strednú radím tým, ktorí už majú aké také informácie, ale hľadajú niečo ucelené, no a tá hneď prvá je podľa mňa pre najpokročilejších ľudí – ale rovnako to môže byť aj úplne naopak. Najlepšie bude, ak posúdiš sám/sama :).

Scott Carney – Čo Nás Nezabije

Posúvanie limitov, pútavé spracovanie, náučné zároveň. Ak ťa fascinuje prekonávanie limitov, ovplyvňovanie vlastnej fyziológie, biohacking, Wim Hof Method a skúmanie svojho tela, prídeš si na svoje. Autor píše o svoje vlastnej ceste, pričom keď zistil, že existuje nejaký Wim Hof, ktorý sa chváli tým, že dokáže ovplyvniť svoj autoimúnny systém a že to dokáže naučiť aj iných, tak autor si bol 100%tne istý, že sa jedná o šarlatána, tak sa vydal na jeho viacdňové školenie a tam totálne zmenil názor. Okrem otužovania tam inak nájdeš aj čo to o extrémnych prekážkových pretekoch (OCR) ktorým sa venujem, autor sa tiež rozhodol vyskúšať si to na vlastnej koži a napísať o tom, čiže ak chceš byť viac fit (čo sa autor rozhodne stal) a láka ťa prekonávanie svojich limitov a chodenie mimo svoju zónu komfortu, tak si určite prečítaj túto knihu!

Link: slovenská verzia.

Tina Zlatoš Turnerová a Vlado Zlatoš – Supertelo

Zbav sa mýtov, preber zodpovednosť a buď viac fit. Na úvod by som povedal, že to nie je ľahká lifestylová kniha, ktorá ťa motivuje, urobíš 2-3 “hacky” a budeš fit rýchlo, ľahko a jednoducho :). Priprav sa na myšlienky, ktoré si možno predtým nikde nepočul, čo sa týka životosprávy ako takej, ale teda hlavne stravy a cvičenia. Vladovi vďačím asi najviac za ovplyvnenie môjho stravovania a tréningu za posledných 7 rokov – našiel som si životosprávu, ktorá mi dnes vyhovuje a máme za sebou aj niekoľko spoločných školení a seminárov. Individuálna aplikácia je základ – nemusí ti všetko z nej fungovať, nájdi si to svoje, i keď niektoré zásady (napríklad ohľadom nevyhýbania sa zdravým tukom) by som označil za všeobecne univerzálne a taktiež platí, že prečítať si knihu nestačí, treba tie veci robiť. Ak ti teda “malé hacky” nezaberajú, skús možno kompletne prestaviť svoju životosprávu a v tejto knihe nájdeš veľkú stratégiu.

Link: slovenská verzia.

Mgr. Michal Pataky – Potravinový Podvod Páchaný Na Vašich Deťoch

Krátka, praktická, veľmi užitočná. Názov je dosť veľavravný – dozvieš sa, ako potravinový priemysel často škodí zdraviu tvojmu a tvojich blízkych, prečo “fitness” potraviny majú často veľmi ďaleko od zdravých potravín a čo kupovať radšej. Kniha je veľmi rýchlo prečítateľná a odporučil by som ju každému rodičovi, ktorý kupuje sebe a svojim deťom potraviny iba podľa obalov – nauč sa čítať etikety a táto malá peňažná a časová investícia sa ti na zdraví teba a tvojich blízkych vráti niekoľkonásobne. Kniha vyšla na základe veľkej popularity rovnomenného článku, takže ak chceš, prečítaj si najprv ten a keď ťa zaujme a budeš chcieť vedieť ešte viac, siahni po knihe.

Link: slovenská verzia.

Kategória MOJE ŠPECIFICKÉ

Tu nájdeš 3 knihy, ktoré sa mi páčili pre špecifické dôvody, ktoré neodporúčam každému, ale ktoré odporúčam zároveň ako prvú voľbu pre tých, ktorí riešia niečo špecifické – v tomto prípade tu mám 3, ktoré odporúčam na otázky “kde začať s koučingom”, potom “ako sa zlepšiť na OCR prekážkach” a do tretice “ucelená priručka podnikania”. Nech sa páči! :)

Zuzana Karpinská a Denisa Kmecová – Koučovanie Podľa Pyramídy

Základy koučingu, super spracované, všetko na jednom mieste. Od minulého roka sa venujem koučingu a odvtedy sa ma veľa ľudí pýta, že akú knihu by som im odporučil, ak sa chcú sami začať venovať koučingu a ja každému z nich odporúčam práve túto. Nájdeš v nej tie najlepšie koncepty z iných známejších kníh a ako píšu autorky, tak napísali knihu, ktorú by si oni sami rady našli, keď začínali. Môžem potvrdiť – mne samému najviac v začiatkoch pomohla, takže ak ťa zaujíma koučing ako profesia (prípadne chceš koučovť svojich zamestnancov, čo tiež silno odporúčam) a hľadáš rýchlo prečítateľnú knihu, kde je všetko na jednom mieste a je kvalitne spracovaná, tak toto je ona.

Link: slovenská verzia.

Milan Hybner a ďalší – Parkour & Freerunning

Praktická, krátka a super ilustrovaná. Ako OCR pretekár sa stretávam na pretekoch s množstvom netradičných prekážok, kedy treba niečo preskočiť, prerúčkovať, preliezť a podobne. No a v tejto knihe som si našiel úplne skvelé tipy! Chcem sa venovať parkouru & freerunningu? Ani moc nie, ale napriek tomu som veľký zástanca toho, že keď sa chceš zlepšiť v niečom (OCR), tak skús sa zlepšiť v niečom inom (parkour) čo bude mať potom priamy prenos do tvojej cieľovej oblasti – asi ako keď sa chceš zlepšiť v time-managemente a začneš študovať meditáciu, lebo ja osobne som presvedčený o tom, že zvýšená mindfulness a väčší pokoj v mysli má priamy dopad aj na to, aby si bol produktívnejší a nežil v konštantom nestíhaní. Takže ak robíš OCR, alebo sa venuješ lezeniu, či kalistenike, tipy z tejto knihy budú mať podľa mňa priamy dopad na zlepšenie v tvojom primárnom športe.

Link: slovenská verzia.

Robert Vlach – Na Volné Noze

Komplexná, zo skúseností, o tom, ako byť sám sebe šéfom. Na začiatok poviem, že je gigantická a najväčšia kniha v tomto zozname, takže ak hľadáš rýchlu inšpiratívnu knihu, táto to nie je :). Napriek tomu je top, pretože je v nej všetko a tým myslím naozaj všetko o tom, ako podnikať. Píše ju Čech, ktorý sa už niekoľko rokov živí konzultáciami začínajúcim podnikateľom, takže brutálne vidno, že vie, o čom píše, nekladie si ružové okuliare, je to k veci, je to z nášho prostredia a keďže ja sám som po odchode z Nesedy 100%tne na voľnej nohe, veľmi som túto knihu ocenil. Ak chceš “proste začať”, sú oveľa lepšie a kratšie knihy, ale ak chceš ísť fakt do detailov, tak táto kniha je podľa mňa to najlepšie na našom trhu a preto ju tak rád odporúčam.

Link: česká verzia.

Viac tipov odomňa

Podobný zoznam som napísal aj pred rokom, v marci 2018, nájdeš ho tu a knihy z neho stále odporúčam, čiže ak ti bolo málo, tam sú ďalšie moje tipy.

V tomto jednom som sa zameral čisto na slovenské a české knihy, ale pravdou je, že väčšina kníh, ktoré za rok skonzumujem sú po anglicky. Najviac typov na anglické knihy dávam do facebook skupiny Tim Ferriss Slovak / Czech (4-hodinová skupina).

Všetky knihy od zahraničných autorov v tomto zozname nájdeš v origináli ako audio na Audible, ktorý vrelo odporúčam. Ak sa regneš cez tento link, dostaneš namiesto jednej až 2 free knihy na stiahnutie na začiatok.

No a na záver, ak nechceš čakať ďalší rok na moje tipy na knihy takto na jednom mieste, ale chceš ich dostávať aj priebežne, odporúčam ti zostať v kontakte cez môj instagram, tam tipy priamo do storiek aj s nejakým tým commentom :). Alebo najlepšie, odoberaj môj newsletter, ale predpokladám, že tak už robíš, keďže čítaš tento článok.

Záver

Priatelia, každý si vyberá, čo do seba dáva – niekto Nový Čas a večerné správy, iný radšej kvalitné knihy, ja si vyberám to druhé, pretože to tvorí to, aký si ty sám, aké máš myšlienky, činy a život – nemôžeš čakať, že budeš konzumovať hnoj a reklamy a mať potom v hlave proaktívne nápady, široký rozhľad a byť príjemný spoločník do diskusie, rovnako ako nemôžeš očakávať, že keď budeš jesť fast food a piť sladké žbrndy, tak že tvoje telo bude fungovať a vyzerať skvele.

Takže, vyberaj rozumne, ouk? :) Ak ti moje tipy pomohli, som len rád! :).

ps1: len teda full disclosure ako vždy, že Martinus odkazy sú prelinkované affilmi, čo znamená, že tvoja cena je rovnaká, ale ja dostanem malé odporúčacie percento. Dávať tipy je niečo, čo ma baví a ak mi za to príde nejaký afil z martinusu, to ma vždy poteší (ani nie finančne, lebo sú to drobné, ako skôr morálne, že “aha, odmena” :)) – za to si kúpim ďalšie knihy, dám ďalšie tipy, niektoré knihy podarujem, alebo posuniem ďalej a myslím, že všetci budú happy :).

ps2: ak máš tiež nejaké tipy na knihy, budem rád, keď dáš tu do komentára – jednak tým obohatíš tento článok o ďalšie užitočné tipy pre ostatných a jednak ja sám sa dám rád inšpirovať.

Cheers!

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *