sebarozvoj

Lifehacking bez anti-stresovej omaľovánky: Ako žiť rýchlejšie, lacnejšie, pohodlnejšie a nekaziť si život

Spísal som pre teba všetko, čo sa týka lifehackingu – umenia vylepšiť si život – nech si viac happy a neprivedie ťa to k anti-stresovým omaľovánkam. Ak hľadáš jeden kompaktný článok a nechceš čítať hromadu kníh, vitaj!

Intro

Za posledné 3 roky som hackol skoro všetko, čo sa hacknúť dalo:

To najlepšie na tom: najnovšie trendy som nikdy neadoptoval medzi prvými “early adopters”, ale vždy sa uistím, že keď už ich do svojho života implementujem, tak dávajú zmysel. A preto píšem aj tento článok. Som totiž presvedčený o tom, že nemusíš byť zrovna IT GEEK na to, aby si úspešne hackol svoj život, nemusíš byť crazy experimentátor, odvážny risker, zanechať prácu a ísť cestovať. Som presvedčený o tom, že life hacking je dnes rovnako normálne “umenie” a časť našich životov, akým sa pred 100 rokmi stalo šoférovanie aut, či pred 5-10 rokmi sociálne média. Lifehacking je pre každého, lifehacking je cool, ale rovnako ako šoférovanie či social media, je lepšie robiť to poriadne, nech neskončíš horšie, ale lepšie. Poďme na to!

Kde sa vzalo, tu sa vzalo

Slovné spojenie life hack vzniklo v roku 2004 a odvtedy je svet posadnutý hľadaním skratiek. V roku 2005 bolo “Life hack” vyhlásené ako druhé najviac trendové (ak chceš vedieť, prvé slovo bolo “podcast”) a odvtedy ho hromadne adoptovali bloggeri a začali vznikať populárne webové stránky ako lifehack.org (2005), hackcollege.com (2006), či lifehacker.com (2005).

Jasné, zlepšováky hľadajú ľudia už od nepamäti, ale keď už je na to nové slovo (ktoré sa už stalo aj súčasťou Oxford dictionary) a existujú stránky, magazíny, knihy či konferencie na túto samostatnú tému, tak vieš, že je to revolúcia.

Nasledujúce udalosti veci len a len urýchlili:

Dnešná generácia hackla za posledných 10 rokov všetko – svoje telá, stravu, športovanie, podnikanie, cestovanie, vzdelávanie, komunikáciu, ešte aj fotky a videá začíname robiť pomocou dronov… Nemáme sa na čo sťažovať, teda určite nie na nedostatok možností, či zaostalosť. To znamená, že by sme mali byť aj šťastnejší, no nie?

But we are fucked up

10 rokov šialenej jazdy na kolotoči, ktorý nás mal vďaka pasívnemu príjmu doviezť do exotických destinácií, kde sme mali na pláži popíjať mojito a robiť si selfies, na ktorých vidno naše sixpacky. Namiesto toho sme sa ale ocitli v dobe, kedy si prepracovaní, obézni, zadĺžení, dospelí (!!!) ľudia kupujú antistresové omaľovánky, PLATÍME za to, aby sme sa mohli plaziť v blate, preskakovať oheň a robiť angličáky počas 20-kilometrových prekážkových behov a na záver, naše ultra-rýchle smartphony s instantným prístupom ku všetkým informáciam sveta využívame na lov pokémonov.

Možno by stačilo poznamenať, že ľuďom jebe, ale nie je to tak jednoduché. Všetko sa totiž dokáže stať jedom. Dokonca aj čistá voda. Je voda zdravá? Jasné, že je. Ale ak vypiješ naraz 20 litrov vody, môžeš zomrieť. Tak čo, je voda zdravá? Vidíš, záleží od dávky. Oheň je perfektný “hack”, ktorý vynašli už naši osrstení predkovia. Ale od popálenín, cez zhorené domy, až po požiare berúce životy – oheň je nie IBA dobrý, vie sa z neho stať aj pekná špina! (pôvodne som napísal “kurva”, ale nechcel som byť zas vulgárny, tak som to zmenil).

Nástroje treba vedieť používať, no toto sú najčastejšie chyby, ktoré ľudia pri lifehackingu robia:

Kiežby tomuto ľudia rozumeli

Veľa ľudí si myslí, že “hacking” alebo appky alebo skratky sú odpoveďou na ich shitný život – nie nie, treba vybudovať základy a až potom vylepšovať.

“Life hack” pre mňa vystihuje citát, ktorý som si zapamätal o alkohole: “Nepi preto, aby ti bolo lepšie – pi preto, aby ti bolo ešte lepšie”. Asi to nepovedal žiadny Marcus Aurélius, ale je v tom svätá pravda. Nepoznám jedného človeka, ktorý sa išiel opiť, lebo sa cítil hrozne a potom sa zrazu cítil super. Skôr sa z neho stalo opité zdeprimované hovädo, ktoré malo na druhý deň opicu, minulo prachy a pravdepodobne si aj narazilo lakeť alebo niečo také… Nie dobrý life hack. Naopak, sami si spomíname na veľa momentov, kedy šlo všetko super a pohár kvalitného Cabernet Sauvignon ešte viac umocnil celú atmosféru…

Neviem si predstaviť “biohack”, ktorý ti pomôže schudnúť 30kg. Na to netreba žiadny hack, ale lepšie jesť a viac sa hýbať. Ale že oveľa lepšie jesť a oveľa viac sa hýbať, lebo 30kg nadváha je masaker. Ale, poznám veľa biohackov, ktoré ti pomôžu schudnúť ešte dodatočné 1-2kg, keď už máš stravu a pohyb v poriadku. Chápeš? Hack je len vylepšenie a nie riešenie.

Ak sa kompletné riešenie tvári ako “rýchle, lacné a jednoduché”, tak tak často aj dopadneš – rýchlokvasený, lacný a jednoduchý… Ruky preč od hackov, ktoré ťa majú spasiť.

Druhá vec, ktorú si ľudia často mýlia a musím vysvetliť, je to, že akonáhle sú life hacky dobré niekde, tak si myslia, že sú dobré všade. To je tiež veľká chyba. Konkrétny príklad: porady fungujú, ale vždy sa predĺžia a nie sú efektívne. Preto zavedieš politiku, že ľudia majú použiť nejakú appku, napr. sli.do, aby napísali svoje otázky/podnety a keď ich tam nenapíšu, dostanú pokutu. Ľudia sa začnú na porady oveľa lepšie pripravovať, efektivita stúpne o 200%, všetci sú happy. Teraz si predstav rodinné oslavy – tiež je tam často chaos, trvajú dlho a občas vznikne nepokoj prameniaci z chaosu. Poslal by si svojej babke a celej rodine link na appku aby poslali svoje podnety a keď ich tam nedajú, tak nedostanú rezeň? Myslím, že nie… Tam totiž nejde o to zvýšiť efektivitu, tam ide o niečo úplne iné… Ja viem, je to šokujúce, ale predsa: v niektorých oblastiach je life hacking kontraproduktívny.

Vidím to všade okolo seba – ľudia, ktorí nie sú spokojní s niečím vo svojom živote, si myslia, že nejaký jednoduchý trik všetko zmení. Funguje seba-rozvojová literatúra? Podľa mojich pozorovaní možno tak v 2% prípadov, kedy už ľudia sú happy a dokážu tak byť vďaka novým trikom ešte viac. Zvyšok sa zacyklí vo svojej patetickej situácií a lepšie by urobili, keby si prečítali nejakú učebnicu.

Myslím, že s týmto majú problém všeobecne nespokojní a neúspešní ľudia (pomýliť si hack s riešením) – vidia spokojných a úspešných ľudí, ktorí hacking úspešne implementovali do svojho života, urobia to tiež a divia sa, že ako to, že oni nemajú sixpack, keď jedia rovnaký kolagénový proťák… No asi je to preto, lebo okrem neho jedia aj hranolky a pizzu a majú sedavé joby, ale na to už zabudli.

Ten druhý problém (že ak to funguje niekde, funguje to všade) sa týka zase tých inteligentných a povedzme, že aj úspešných ľudí – úspešne hackujú svoj život, ale OBČAS, možno aj častejšie, sa pristihnú v tom, že optimalizujú niečo, čo by nemuseli. Snažia sa skrátiť čas, ktorí trávia s priateľmi, aby boli efetívnejší, aby potom zistili, že sú osamelejší… Kupujú si viac vecí za menej, aby zistili, že vlastnia viac, ale cenia si to menej. Našli si optimálny life style, aby potom zistili, že keď vypadne elektrina a wifi, tak sú úplne bezradní… Viem, o čom hovorím… Našťastie som mal ale zvyčajne dosť sebazáchovy, aby som zbadal varovné signály a “pílu” nezlomil.

Dám ti konkrétny tip z mojej vlastnej minulosti, prkotina, ale ilustruje point – moje najdôležitejšie veci bez nejakého ukladania zaplnili príručnú batožinu a vážili 5kg. Dal som do nej všetko potrebné a bolo. Keď som aplikoval všetky hacky, ktoré poznám (reorganizácia, vysávanie vzduchu a pod), dokázal som do tej batožiny napratať až 15kg vecí. Ale to neznamená, že to bola výhra. Tých extra 10kg som musel vláčiť na chrbte a navyše som so sebou zobral veľa zbytočných vecí… Užitočnosť išla dole. Možno “sweet spot” by bol niekde na tých 7kg, ale podstata ostáva – viac vychytávok nie je viac šťastia.

Zopakovanie: life hacking nie je riešenie, life hacking je vylepšenie. A druhá vec – life hack má služiť tebe a nie ty jemu, preto pozor, nech ho neaplikuješ tam, kde netreba…

4 + 1 kritérium hackovania môjho života

Aby som niečo bral ako life hack, tak mám tieto 4 kritéria:

1) daná oblasť už musí byť v dobrom stave aj bez life hacku.

2) v danej oblasti má zmysel hľadať skratky a hacky.

3) konkrétný life hack mi prinesie urýchlenie, zlacnenie alebo zjednodušenie. Aspoň 1 z toho!

4) po danom life hacku neutrpí kvalita, ktorá ostane buď zachovaná alebo zvýšená.

Prvé dva body som vysvetlil vyššie. To sú K.O. kritéria. Podstata. Sväté písmo. Ak nerozumieš týmto dvom, nerozumieš filozofií. Ak rozumieš týmto dvom, ešte stále to neznamená, že to urobíš správne, ale si na dobrej ceste.

Čo sa týka tretieho bodu, posúdenie je veľmi jednoduché. Spýtam sa: “Ušetrí mi to peniaze, čas alebo námahu?” – ak neviem aspoň 1x povedať jasné “áno”, tak to nechcem. Je mi jedno, že vďaka tej appke si budem môcť nastaviť farebné pozadie môjho emailového konta, alebo že budem mať 24/7 prehľad o niečom, o čom nepotrebujem prehľad 24/7, či prípadne, že je niečo moderné, že to letí a používa veľa ľudí a tak musím aj ja (na toto som extra ostražitý). Každá appka ti NIEČO prinesie, otázka ale je, či na tom NIEČOM záleží… Život je príliš krátky, aby sme si ho zaplnili nepodstatnými chujovinami (alebo slovami Garyho Vaynerchuka: “Stop focusing on dumb shit” :)).

No a štvrtá podmienka sa vyslovene týka kvality – ak má zlacnenie/zrýchlenie/zjednodušenie byť na úkor kvality, tak to nechcem. Je mi jedno, že nejaký softvér je lacnejší/zdarma ako ten, ktorý používam, ak nie je rovnako dobrý na to, na čo ho používam. Je mi jedno, ak sa dokážem 2x rýchlejšie najesť, ak je horšia kvalita jedál. No a do tretice, je mi jedno, ak je nejaký prístroj pohodlnejší na použitie, ale utrpí celková kvalita (napr. luxusné stroje na cvičenie sú určite pohodlnejšie ako zdvíhať ťažké železo alebo cvičiť s vlastnou hmotnosťou, ale nie sú rovnako efektívne, čiže radšej volím “nepohodlnejšiu” alternatívu…

Na záver mám ešte špeciálne bonusové kritérium a to sú “negatívne externality” – čiže nejaké negatívne vedľajšie efekty, ktoré vyplývajú z používania daného life hacku. Napríklad, povedzme, že dokonale optimalizuješ celý svoj život, všetky kritéria splnené. A zrazu zistíš, že celý deň sedíš a tvoje kríže potrebujú ortopéda. Alebo že celý deň čumíš do displejov a zrazu potrebuješ okuliare. Prípadne, že tvoj život sa tak mega zrýchlil a zlacnel, že máš zrazu veľa času a peňazí a pristihneš sa, že sa mega nudíš a míňaš na blbosti (napr. drogy, pretože realita je nudná). Proste, to posledné kritérium je niečo ako “big picture”, čiže ak jednotlivé hacky sú zásahy do “mikroprostredia” (časti celku), nezabudni si pozrieť aj “makro” (celok).

Dajme to už do praxe (prečo je tento článok taký dlhýýýý???)

Oukeeej, poďme na jednotlivé časti. (Čooo?, prečo je tento článok taký dlhý??? Lebo je zadarmo a je v ňom všetko!, bol/a by si radšej, keby je to 10-eurové pdfko? No vidíš, pokračuj v čítaní :)).

Spísal som pre teba pár častí môjho života, kde sa mi life hacky osvedčili. Či už sa jedná o nejakú appku, alebo filozofiu, systém, či autora, vždy som sa snažil pozrieť na to, čo mi prináša najviac hodnoty a pritom nepôsobí kontraproduktívne. Nezabudni, že cieľom je, aby sa tvoj život zlepšil a nie zhoršil, čiže pozri si zoznam a ak sa ti niečo páči, vyskúšaj tiež, ak ti to nebude vyhovovať, nerob to, prípadne, ak nájdeš niečo ešte lepšie, budem rád, keď mi dáš vedieť.

#1 – Kontinuálne vzdelávanie / inšpirácia

V tejto oblasti sa zameriavam na hacknutie toho, aby som bol inteligentnejší a kreatívnejší, ideálne bez dodatočnej časovej a finančnej investície. Moja odpoveď je AUDIO. Ak je jedna vec, ktorou som optimalizoval svoje vzdelávanie, tak je to “cez sluchátka”. Dôvodom je, že veľa jazdím na bicykli, alebo občas auto/vlak/bus – no a audio mi pomáha vzdelávať sa v časoch, ktoré by som pravdepodobne minul “len prepravou”. Konkrétne 3 nástroje.

 1. Audible – ak je nejaká kniha dostupná cez Audible a neutrpí kvalita vzdelávania, tak volím túto verziu. Prvých 30 dní je zdarma, stiahni si akúkoľvek audioknihu zdarma a zruš účet ak nechceš platiť, prípadne ešte ti poradím taký trik, že pri rušení účtu je možné zakliknúť, že ti to príde moc drahé a dostaneš na ďalšie 3 mesiace 50% zľavu, takže prvé 4 mesiace (=4 akékoľvek knihy a ja si rád sťahujem tie dlhé, drahé) máš za cca $22, čo je 5 éčok na knihu na rozbeh. Nie zlé, keď si predstavím, že som tak dal GIGANTICKÉ, +20 hodinové knihy ako napr. životopis Arnolda Schwarzeneggra, či iné “šmaky”, ktoré by stáli +$20, ale keď máš subscription, máš každý mesiac 1 knihu, akúkoľvek :) Samozrejme, kniha ti ostane navždy, nemusíš ju dať do mesiaca… 
 2. Podcast – fascinuje ma, koľko namakaných ľudí zdieľa svoje vychytávky a tipy cez podcast, ktorý je zdarma a viem ho počúvať rovnako ako audioknihy. Sme ochotní zaplatiť ťažké peniaze za to, aby sme si prišli vypočuť profíka, aby sme sa učili od najlepších, ale že 99% svojho know-how rozdávajú zadarmo, to často prehliadame. Pravidelne počúvam iba 2 podcasty: The Tim Ferriss Show a The #AskGaryVee Show – tieto sú čisté zlato. Okrem toho mám asi 10, z ktorých si raz za čas stiahnem nejakú epizódu. Na iPade používam natívnu appku na podcasty, na svojom androide som verný appke Podcast Republic, ktorá funguje super aj na itunes podcasty a umožuje veľa funkcií, o.i. aj meniť rýchlosť po 10% zmenách (1,1x, 1,2x,), čo je super, lebo často appky majú možnosť dať si niečo buď 1,5x rýchlejšie alebo až 2x rýchlejšie, ale niekedy je presne 1,3x naj, niekedy 1,8x, je to malá zmena, ale povedzme, že ak viem občas ušetriť 15-30min na 2-3hod podcaste bez utrpenia kvality, tak som in. Pozor na nastavenie sťahovania, ja som si vypol automatické sťahovanie nových epizód a mám nastavené, že “sťahovanie iba cez wifi”, lebo ak budeš mať opak – automatické sťahovanie nových epizód a možnosť sťahovať aj cez mobilné dáta, tak sa priprav na prečerpaný net, 2 hodinový podcast je cca 100MB, ak odoberáš viacero kanálov ako ja, môže ti to na šupu prečerpať celý mesačný mobilný net :)
 3. Download to MP3 – toto v podstate znamená, že ak je niečo (youtube video, TED talk, čokoľvek), čo sa dá stiahnuť ako klasická mp3 a neutrpí tým kvalita, tak neváham. Na toto používam Smart AudioBook Player, opäť, umožňuje meniť rýchlosť po 10% a má super funkcie, myslím, že free bola na 30 dní a potom premium stála asi euro alebo tak. Veľa autorov už dnes ponúka ku svojim článkom aj stiahnuteľnú audioverziu (napr. Mark Manson, ktorého mám rád, alebo na slovensku Vlado Zlatoš cez svoj podcast, čo hodnotím mega kladne), myslím, že vedia prečo. Na sťahovanie čokoľvek do MP3 používam Clip Converter.cc, veľmi univerzálny nástroj.
 4. Rádio – pozor, nemyslím tým fun rádio a pod, ale keď už, spojil by som vzdelávanie sa s učením sa cudzieho jazyka – ja sám som v Anglicku počúval vždy keď som niekam bicykloval BBC a v Nemecku zase Radio Brocken, šlo mi hlavne o učenie sa jazyku, v druhom rade ale super informácie a veľa som sa dozvedel. Na Slovensku sú podľa mňa prekvapivo cool veci na Rádiu Slovensko, nie vždy, priznávam, občas je to nuda pre dôchodcov, ale hlavne kvalitné reportáže zo sveta alebo rozhovory s odborníkmi sú top. Čo sa týka rádio appiek, to si vieš nájsť ľahko, ale tu je zopár cool appiek podľa krajín a v každej veľa staníc: https://play.google.com/store/apps/developer?id=InternetRadio+FM

Malý not-to-do list

Tieto opatrenia mi pomohli čas uvoľniť, IQ neznížiť, mentálnu kapacitu udržať uvoľnenú na to dôležité, či peniaze ušetriť:

Záver: Audiom som nenahradil čítanie kníh (okrem fyzických kníh si frčím na Kindle), ani pozeranie videí (TED.com je super) , ani navštevovanie vzdelávacích podujatí, ani iné vzdelávanie. Klasické vzdelávanie, kedy sa vzdelávam a nerobím pritom nič iné, je na prvom mieste. Univerzitu som nevyštudoval počas jazdy na bicykli, knihy som neprečítal počas varenia, praktické vzdelávanie som si nestiahol do MP3… Ale zistil som, že vďaka audiu som za rok 2016 pridal ešte neskutočných +500 hodín vzdelávania navyše ku všetkým ostatným formám, (ktoré nešli do úzadia), bez toho, aby som musel pridať extra čas niekde, ale zobrať z nejakej aktivity, čo je tak fascinujúce, že mi to robí husiu kožu, keď si predstavím, koľko je to informácií a vedomostí.

#2 – Cvičenie / šport / pohyb

Zdravé, funkčné a výkonné telo je základ, ak chceš fungovať na 100%. Čo však v dnešnej usedenej dobe, kedy pravidelný tréning je skôr nevyhnutnosť ako len hobby? Moja odpoveď je maximálna nezávislosť vďaka BODYWEIGHT (cvičenie s vlastnou hmotnosťou). Vysvetlím. Stať sa “expertom” na cvičenie s vlastnou hmotnosťou mi do konca života umožňuje cvičiť kdekoľvek, čokoľvek – je to najlacnejšie (nemusíš nič platiť), najrýchlejšie (nemusíš hľadať gym) a často aj najjednoduchšie, i keď nie najpohodlnejšie. Potom ak chceš pridať stroje/náradie, tak jasné, prečo nie, ale základ je pre mňa vedieť používať svoje telo samo o sebe.

Tu sú konkrétné programy, ktoré som otestoval a odporúčam, ale každý si musí dotvoriť “big picture”, lebo ak zistíš, že ťa to nebaví alebo prináša negatívne externality, ktoré nechceš (menšie bicepsy oproti chodeniu do posilky a cvičeniu podľa Jima Stoppaniho z jeho programov v Muscle & Fitness) tak prehodnoť. Ja mám priority nastavené.

 1. Gymnastic Bodies coacha Sommera. Vysoké ceny, ale veľa zdrojov nájdeš zdarma. Odporúčam Foundations 1 – 4 podľa toho, kde sa nachádzaš. Pre 99% bude stačiť 1+2.
 2. Vahva Fitness – títo týpci z fínska s hlavným trénerom Eerom Westerbergom majú systém/online kurz MOVEMENT 20XX, z ktorého veľa čerpám, dosť podobné Idovi Portalovi, ktorý je skôr taký trend-setter, ale keď príde na vzdelávanie, nachystaj si veeeľa $$$$… Okrem toho majú týpci z Vahva oveľa viac zdrojov zdarma.
 3. Al Kavadlo – tohto týpka sledujem už dlhšie a jeho videá sú fakt top, učí základy a nedávno začal robiť aj vlastné kurzy, v septembri 2017 bude v Poľsku. S Alom som vydrilloval úplné základy, vďaka jeho blogu a youtube kanálu.

Toto sú online zdroje. Okrem toho som ale navštívil dosť školení a možno také, ktoré mi dalo dosť ocelený pohľad, bolo školenie trénerov kalisteniky a street workoutu od svetovej organizácie kalisteniky (WCO), ktoré som spoluorganizoval a aj absolvoval. Lektor Aslan Steel z UK bol top.

Ak hľadáš “prezenčnú” formu, tak určite checkni No Will No Skill Academy, kde pôsobím, čiže toto bude možno zaujaté, ale zistil som, že u nás najlepšie učíme základy a prenositeľné skills cvičenia svojho tela. Ak vieš robiť kľuky a vieš, ako pracovať so svojimi ramenami a lopatkami, tak to vieš aj “otočiť o 180°” a robiť tlaky na lavičke s jednoručkami. Ale naopak to až tak nefunguje. Okrem denných tréningov robíme aj jednodňové školenia, kde sa môžeš prísť naučiť všetko komplexne za deň.

Pozitívna externalita: čím menšia “špecializácia” na určitý typ cvičenia s nástrojom a pod, tým menšia daň, ktorú potom neskôr tvoje telo zaplatí. Bodyweight je pre mňa systém, do ktorého ostatné veci zapadajú, ale keď som predtým cvičil výlučne v posilke a následoval fitness program, zistil som, že často iné typy pohybu (behanie, plávanie…) a športy sú skôr v protiklade s rôznorodosťou a aj preto som zvolil niečo, čo mi prináša viac slobody a nie menej.

Negatívna externalita: pozor na skĺznutie do ilúzie, že cvičenie s vlastnou hmotnosťou je dokonalé, či najlepšie. Veľa ľudí si to myslí a odmieta stroje / činky / náradie už len z princípu. To je podľa mňa chyba, no žiaľ častá externalita. Nezabudni, systém má slúžiť tebe a nie ty jemu.

Ak je potom poradie vecí, ktoré vlastním a perfektne dopĺňajú moje cvičenie, sú to tieto:

 1. Gymnastické kruhy. Ja mám tieto od slovenského Forward Fitness. Kruhy sú podľa mňa najuniverzálnejšia pomôcka, ktorou dopĺňam cvičenie bez akýchkoľvek pomôcok.
 2. Penový valec. Ja mám od BlackRoll, kupoval som tu, u slovenského Protrening.sk. BlackRoll je podľa mňa najjednoduchšia pomôcka na zvýšenie mobility pred tréningom. 
 3. TRX – ja mám toto, ale kupoval som z druhej ruky cez Bazos.sk, kde ho iste nájdeš. TRX sa lepšie prichytáva napr. na vertikálnu tyč / strom a nepotrebuješ horizontálny konár ako pri kruhoch – vhodnejšie pre začiatočníkov, váži menej v príručnej batožine, nechám na každého, pokročilým radím kruhy, ktoré sú lepšie na ťažšie cviky, začiatočníkom zase TRX. 

Ako ďalšie poradie, keď už chceš niečo univerzálne, by som “ovládol” tieto 3 pomôcky:

 1. Olympíjska tyč – nájdeš ju v každom gyme a cviky s ňou prinášajú najväčší prírastok SILY a platí, že O.T. je pre mňa najuniverzálnejšia pomôcka, ktorá môže hravo meniť hmotnosť za pridania kotúčov.
 2. Kettlebell – univerzálna pomôcka, čo sa týka pomeru SILA+KONDÍCIA / CENA VYBAVENIA. 90% žien stačí combo 8+12+16kg kettlebell na precvičenie celého tela, 90% mužov stačí combo 12+16+20kg. Dnes by mala mať každá moderná posilka – nemyslím moderná čo sa týka IT, ale čo sa týka toho, že vedia, čo je efektívne.
 3. Pre páry, ktoré cvičia spolu a sú športovci, kde niečo triafaš/odrážaš/hádžeš/chýtáš, odporúčam DYNAMAX medicinball. 3 výhody, ktoré prináša párom oproti čistému bodyweight: väčšiu interakciu, prídavnú externú záťaž a prvok presnosti. Myslím, že vlastniť 2,3 a 6kg DYNAMAX uspokojí 99%, ja som mal DYNAMAXY od slovenského FitCore.sk, absolvoval som aj školenie, super investícia, ale musíš vedieť, čo s nimi (nezabudni, použi “just in time” a nie “just in case”)

Pár “hackov”, ktoré mi tiež pomáhajú byť slobodnejší a všestrannejší:

POZOR: všetkých 5 “vychytávok”, ak prepáliš, stanú sa z nich negatíva – zodraté ruky, zničené členky – uisti sa, že na nič nejdeš “hrrrrrr” ale s rozumom. Platí princíp hormézy – čiže pozitívnej odozvy na stres, ak je správna dávka, ani veľká, ani malá.

Záver: tento celý “fitness hack” vyžaduje síce počiatočnú časovú aj finančnú investíciu, ale môj prechod na BODYWEIGHT ako hlavný cvičebný systém a zameranie sa na slobodu, všetstrannosť a odolnosť ako hlavný cvičebný systém mi už v priebehu roka vrátil túto investíciu aj s úrokmi, nehovoriac o tom, že svoje telo plánujem ešte veľa desiatok rokov používať, čiže opäť – pre mňa no-brainer a keď si toto uvedomíš ako big picture, donúti ťa to zamyslieť sa tak ako mňa cca 1 rok dozadu… Bodyweight (cvičenie s vlastnou hmotnosťou) nie je dokonalé, ale šetrí mi čas a peniaze tam, kde ich viem využiť inak lepšie a dáva mi väčšiu slobodu.

# 3 – Komunikácia / Messaging

V dnešnom hyper-prepojenom svete nie je problém vymieňať si informácie. Problémom je, uistiť sa, aby nás komunikačné nástroje “nepohltili”, hlavne z časového hľadiska, čo sa dnes bežne deje. Tu by som riešenie zhrnul pojmamy hlasové správy, integrované systémy a minimalizácia objemu správ ako takých.

Hlasové správy

sú cool, pretože:

 1. šetria čas, rýchlejšie hovoríš ako píšeš a navyše vidíš, koľko času zaberá tá message ako ju robíš, čiže nestrácaš prehľad
 2. nútia ťa prejsť hneď k veci a nepísať niečo na 3x, nič neformátuješ, naopak, simulujú osobný pokec
 3. obsahujú aj “emócie”, čiže to, AKO niečo povieš, čo je pre efektívnu komunikáciu dôležité. V texte nezachytíš, či sa pri tom smeješ alebo si smrteľne vážny.
 4. ich vytváranie je praktickejšie a jednoduchšie

Ja používam najčastejšie tieto:

Nevhodné využitie: napríklad ak potrebuješ dať veľa údajov, čísiel a pod, prípadne ak si s niekým píšeš a on môže IBA písať a pozerať, nemôže počúvať – vtedy je lepšie to napísať, ale zistil som, že stále častejšie používam voice a je to super…

Integrované systémy

Druhý bod sú integrované systémy a tu sa mi mega páči Slack. Totiž, problémom bolo, že ak som mal s niekým rozbehnutú pracovnú debatu o niečom, obsahovala aj linky, prílohy, často odkazovanie na iné média a bol v tom chaos. Slack je iný – výborná prehľadnosť (ak si ju spravíš), integrované ostatné appky (napr. google docs), v tom je aj chat, reminders, notifikácie, proste topka. Túto inováciu zaviedol do môjho života Marián Černý a.k.a. Moderný Pračlovek a frčíme si na nej v No Will No Skill Academy tíme.

Objem emailov klesá a čo by bolo niekedy 10 emailov je teraz prehľadný systém, ktorý podporuje aj možnosť “olajkovať” niečo, na znak, že si to videl a súhlasíš a podobne, denne mi šetrí niekoľko minút, ročne niekoľko hodín. Predtým som mal v inom tíme pokusy o používanie Azendoo, ktorá funguje podobne, ale jej implementácia bola fail.

Čo sa týka minimalizácie objemu správ ako takej, neznášam, keď sa ocitnem v tom, že si o jednej veci s niekým musím vymeniť 100 správ. Určite to poznáš, chaty typu:

Tento rozhovor som si totálne vymyslel, ale podobné sa mi diali skoro stále (aj dnes, ale eliminujem) – toto je typ rozhovoru, ktorý je neefektívny, plodí správu za správou a kým sa dostanete k pointe, obom to zaberie 30min života rozsekaných na 2 dni, aby ste potom prišli na to, že ste nič nedohodli. Možno si povieš, že to je nič, ale ak máš takýchto triviálnych konverzácií 10 na rôznych médiach (slack, gmail, facebook, sms) tak ver tomu, že to je väčší time-waster ako si myslíš, že je.

Dám ti príklad, ako by to mohol ideálne spraviť človek A:

A: “čauko, prosím ťa, hľadám niekoho, kto by za mňa zobral o týždeň v pondelok o 6:30 ráno tréning, ak si free, stretnime sa prosím v gyme, potrebujem 15min, nech si prejdeme, aká je skupina a čo na tréningoch robíme, môžem vo štvrtok medzi 9:00 a 11:00 a potom medzi 14:00 a 20:00, alebo v piatok medzi 12:00 a 16:00, napíš, ak môžeš v pondelok, ktorý čas ti vyhovuje na stretko – ak žiadny, daj mi ty nejaké intervaly, kedy môžeš a ja sa prispôsobím. Potom ti meeting potvrdím a vidíme sa. diky.”

Čo v prípade, že ty si “B” a niekto neefektívny sa snaží zaplaviť ťa správami? Tu je pár rád:

A: “čauko, potrebujem sa s tebou stretnúť ohľadom účtovníctva…”

B: “nazdar, super, dnes/zajtra som bizy, ale môžem vo štvrtok a piatok hocikedy medzi 10:00 a 16:00, napíš mi čas, ktorí ti vyhovuje a prídem. Ak žiadny, navrhni 2-3 iné a ja sa prispôsobím. Zároveň mi prosím napíš, čo všetko ti mám doniesť a aké body chceš preriešiť. Ak je niečo súrne, čo nepočká do štvrtku, nepíš, ale zavolaj mi. Ak mi stíhaš pripraviť tú zmuvu pre XY sro, prosím priprav mi ju na podpis na stretko. Diky. M

Asi vidíš, že z tohto bude oveľa menej správ ako keby som odpísal “čauko, jasné, kedy?” :) Pritom toto zefektívnenie nejde na úkor kvality. Samozrejme, je dôležité, predtým, ako začneš hackovať komunikáciu, si ujasniť, kedy je to OK a kedy to môže vypáliť naspäť, ak totiž niekto, na kom ti záleží, vycíti, že sa snažíš minimalizovať komunikáciu s ním, môže sa uraziť, čiže buď si ujasni, kde hackuješ a kde nie, prípadne ako to ľuďom vysvetlíš, alebo radšej začni jemne, používaním “AK->TAK” a uvidíš, ako to pude.

Pre mňa osobne to nie je o tom, že sa chcem “zbaviť” ľudí, je to o tom, že chcem skrátiť čas na emailoch/messages, aby som ho mal viac a mohol ho s nimi tráviť osobne a na kvalitu, nie na kvantitu. Nie je nič horšie ako človek, čo od rána do večera odpisuje na správy a myslí si, že pracuje a potom na nič nemá čas a viní ostatných, že mu chodí toľko správ…

Iné nástroje:

Čas šetrí:

Bonusový tip: nikdy, opakujem NIKDY, ak niekto za tebou s niečím nedôležitým príde, mu nepovedz, že keď teraz nemôžeš, tak “sa mu potom ty ozveš…”. Musíš to potom držať v hlave a vlastne si naložíš tú zodpovednosť na seba, za niečo, čo pravdepodobne asi ani nevieš, o čo ide. Namiesto “teraz nemôžem, zavolám ti večer”, preferujem:

Záver: Komunikáciou v písomnej forme trávim do 1000 hodín ročne, čo je extrémne veľa, ale taká je doba. Myslím, že táto oblasť stojí za optimalizovanie, ale netreba zabúdať, že kvalita správy je stále na prvom mieste – radšej poviem niečo inteligentné starým spôsobom, ako blbosť novým, rýchlejším spôsobom :). Ak viazne medzi ľuďmi dôvera, prípadne komunikujete o niečom, čo nemá hlavu ani pätu, dajte si najprv dokopy tieto základné veci a až potom by som zefektívňoval komunikáciu.

Na záver – daj si veľký pozor na to, aby si nepoužíval na každého rovnaké “hacky”, nie vždy je všetko len o tom, aby to trvalo čo najkratšie, niekedy práve čas je to najcennejšie, čo môžeš druhému dať a budete obaja šťastnejší, ako keby ju/ho zahrnieš “AK->TAK” vetami…

#4 – Cestovanie po svete

Táto oblasť si zaslúži sama o sebe kategóriu. Jednak preto, lebo cestovanie po svete je dnes dostupnejšie ako kedykoľvek inokedy. A tiež preto, lebo napriek nesporným benefitom to stále veľa ľudí až tak moc nerobí, pretože to stojí veľa peňazí a veľa ľudí si stále mýli cestovanie s jadrovou fyzikou – je to v skutočnosti jednoduchšie ako si myslíš, keď vieš, ako na to.

Výhody cestovania:

A to som spísal iba praktické výhody, veľa ľudí cestuje aj z iných dôvodov (sociálny status, uznanie okolia, pekné fotky, opálenie, ovládnutie instagramu a neviemčoešte…:)), no proste, cestovanie je pre mňa jedna z top aktivita, ktoré rád robím, A, ktoré, keď sa dajú optimalizovať, tak optimalizujem – ale nie ten čas, ktorý TAM trávim, ale všetko okolo toho – ako sa TAM dostať, za koľko a podobne… Dnes optimalizovanie cestovania sa už bežne nazýva pojmom “travel hacking” a tu sú moje obľúbené travel hackerské metódy, ktoré aj s Jankou využívame:

Vyhľadávanie leteniek:

Okrem týchto stránok používame aj záujmový zoznam na Facebooku. Nájdeme tam všetky momentálne ponuky podobne ako cez Flightor.com, no toto je na Facebooku, stačí sa subscrib-núť na tento zoznam a kedykoľvek kliknete, máte najnovšie akcie pokope.

Flight alert cez fly4free.com – fly4free.com je jedna z najväčších medzinárodných stránok s akciovými letenkami. Keď chceme ísť do konkrétnej krajiny a nemáme presné dátumy, kedy tam chceme ísť, nastavíme si Flight Alert. Akonáhle prídu nové akciové letenky do našej krajiny, príde nám email a my môžeme bookovať.

Booking ubytovania – Airbnb

Dnes už skoro všade, kam cestujeme, bookujeme cez Airbnb. Výhodou je cena, rýchlosť, ale taktiež aj vybavenie. (často za lacnejšie máme celý byt aj s kuchyňou ako prázdnu hotelovú izbu). Ak si nikdy cez Airbnb necestoval/a a chceš si to vyskúšať, určite sa neregistruj “len tak”, ale choď cez pozývací hyperlink niekoho, kto už tam konto má – dostaneš $$ na svoj prvý booking a daný človek dostane referral prémiu. Ak nemáš nikoho, kto ťa môže pozvať, tu máš Jankin link, prispeješ nám na naše cestovanie.

Nezabudni, že na Airbnb sa dá narozdiel od hotelov aj zjednávať cenu, taktiež, že tvoj domáci často poskytuje nadštandardné služby (vyzdvihnutie zo stanice, prehliadka mesta, sranda večer a pod…), no a do tretice, cítiš sa viac ako doma a menej ako v chladnej hotelovej izbe. Niektorí ľudia berú Airbnb stále ako taký risk, ale z vlastných skúseností z desiatok Airbnb ubytovaní, môžem potvrdiť, že nie sú väčšie ako keď bookuješ cez booking.com.

Orientácia po meste – Offline Google Maps

Pamätám si, akoby to bolo dnes, keď som niekam cestoval, ako som si tlačil mapy :) a potom behal s hárkami papierov ako pán a tešil sa, že som si nemusel kupovať mapu. Tomu je koniec, zoznám sa s offline mapami. Postup je jednoduchý – nájdeš si oblasť, ktorú chceš stiahnuť a stiahneš si ju offline, potom aj bez internetu vieš presne, kde sa nachádzaš (zoznám sa s GPS :)), ako si od čoho ďaleko a kadiaľ ísť. Jediné riziko oproti tlačeniu papierov – vybiteľná batéria (viď ďalší bod :)).

Powerbank (na solárny pohon)

Toto je pre mňa 2v1 – powerbank (externá nabíjačka na mobil / ipad / iné) je už dnes niečo ako povinnosť. Vyšší level je, keď si nájdeš takú, ktorá funguje na solárny pohon. Napr. na Seychellách sme mali takú – boli sme na pláži hoci aj celý deň a keď sme povedzme počúvali audiobooky alebo niečo fotili, natáčali a klesala baterka, powerbank bol po ruke. Zároveň ho slnečná energia nabíjala a to už je fakt šupa. Ale aj obyčajný powerbank na nesolárny pohon je cool.

Čím vyššia kapacita, tým viac nabije, pod 10000 mAh by som si nekupoval a tiež radšej výstup 2.1 A a nie 1.0 A, samozrejme je mi jasné, že tieto čísla budú už o zanedlho smiešne tak ako rýchlo 1 GB USB kľúč prestal byť cool :D

Presuny po cudzom meste – ak funguje v danom meste, tak jednoznačne UBER

Hackom číslo jedna je pre mňa jednoznačne UBER (Apple, Android). Fungoval mi rovnako spoľahlivo v Bratislave (kde bývam) ako v Manile na Filipínach, kde som nedávno bol. Oproti klasickej taxi službe šetrí peniaze a zjednodušuje komunikáciu medzi vodičom a mnou (čas je často konštantný), oproti MHD šetrí veľa času, ale treba sa uistiť, že zvýšený náklad za to stojí, no a oproti vlastneniu/požičaniu auta šetrí neskutočné množstvo peňazí a námahy (napr. hľadania miesta na zaparkovanie). O UBERi by som mohol básniť hodiny, skončím ale len tým, že tak ako pri Airbnb, ak si chceš prvýkrát nainštalovať appku, tak  PRVÚ jazdu do 8€ máš zdarma, LEN ak ešte PRED ňou zadáš promo kód. Opäť, vie ti ho dať každý kamoš, ak chceš urobiť radosť mne, zadaj “5wjpubzque“.

Záver: Ak ma sleduješ dlhšie, tak vieš, že moja priateľka Janka má stránku Travel Hacker a že o travel hackingu píše na svojom blogu travelhack.me a teda ak hľadáš jeden zdroj, kde sa naučiť umenie travel hackingu, tak určite u nej. Môžeš tak spraviť zadarmo, keďže 99% svojho know-how zdieľa už skoro 2 roky vo svojich článkoch a videách, alebo si môžeš kúpiť jej knihu, ktorú nájdeš na www.cestujbezmilionov.sk, kde máš všetko know-how po ruke – opäť, tu som zaujatý, ale viem, že posledné roky nám Janka rieši naše cestovanie po svete a každoročne ušetríme niekoľko TISÍC (!!!) eur na travel hackingu. Myslím, že to stojí za to.

#5 – Strava a životospráva

Táto časť by sa dala nazvať populárnym termínom “biohacking”, čo pre mňa znamená “ako optimalizovať svoju biológiu cez to, ako žijem a čo jedávam”. Tu by som bol extrémne opatrný nad tým, aby si vybudoval/a najprv pevné základy, lebo ak si myslíš, že vďaka jednoduchému, lacnému a rýchlemu biohacku zdravo schudneš 30kg, tak si na omyle. S týmto problémy nemám, som certifikovaný tréner a poradca pre výživu. Svoje základné rady som spísal do ebooku, ktorý si zadarmo priamo v pdfku môžeš stiahnuť tu: http://bit.ly/misoduchonebook.

No pozor – ja sa zaujímam, ako si veci zjednodušiť a urýchliť, aby to nešlo na úkor kvality, práve naopak. Čo sa týka šetrenia, aj to sa dá a dám ti tipy, ale VEĽMI by som si dával pozor na lacnejšie alternatívy, čo sa týka jedla, to nie je travel hacking, kde si kúpiš rovnakú letenku za 1000€ alebo za 200€, kde sa kvalita nemení, iba cena – ak si kúpiš niečo 5x lacnejšie, je veľká šanca, že je to spojené aj s poklesom kvality…

Môj výživový hack by som sumárne nazval “nízkosacharidová personalizovaná strava” do ktorej pridávam ostané hacky ako zásuvné moduly. Znamená to jesť tak, aby sacharidy prinášali rozhodne menší podiel energie ako u bežnej populácie, kde je to nad 50%, často nad 60-70%… U mňa je podiel sacharidov na celkovej energií niekde okolo 30-40% a to musím povedať, že ako tréner vydávam dosť veľa energie! Čiže ak máš sedavú prácu, rozhodne by som išiel ešte nižšie a hľadal riešenia MOŽNO aj na úrovni ketogenickej stravy.

Ale preto som napísal “personalizovaná”, lebo strava má slúžiť tebe a nie ty jej. Základ, prečo si idem nízkosacharidovo, je ten, že stravovanie je flexibilné, že ak rozumieš princípom, rozumieš aj aplikácií, no a do tretice, že moje telo funguje o poznanie lepšie a ak veda sa zhoduje, že za veľa zdravotnými problémami nie sú tuky, ale často cukry. A tu už sa nebavíme len o kazení zubov… Jednotlivé biohacky, ktoré som zaradil do svojho režimu ako zásuvné moduly obsahujú tieto:

Intermittent Fasting (IF), čiže prerušované hladovanie. Viac o tom nájdeš napr. u Vlada Zlatoša v tomto článku.

– Tzv. “bulletproof coffee” – čiže káva s tukom. Bežne nahrádzam raňajky, ak nie cez IF, tak kávou s poctivým maslom 83% (alebo GHEE) + MCT olejom. Tento hack mám zase od Dušana Plichtu (tu je návod) a ak ho správne aplikuješ, môže ti veľmi poslúžiť. Naopak, ak nevieš, čo robíš, prečo to robíš a ako to robiť, pravdepodobne skončíš sklamano. Rovnako produkty nakupujem priamo u Dušana na www.powerlogy.com

Otužovanie. Nezaberá extra čas, je zdarma a je jednoduché. Pre mňa momentálne #1 “biohack” a aj preto som o ňom napísal tento komplexný návod, kde sa dozvieš od A po Z, ako začať s otužovaním a byť pán.

– minimalizácia modrého svetla (displeje, svetlá) pred spaním. Určite by som si dal na toto pozor, ak si nechceš kaziť spánok, pretože modré svetlo znižuje tvorbu melatonínu, potrebného na kvalitný spánok / zaspanie. Ak to chceš hacknúť, nainštaluj si f.lux, ktorý ti zníži modré svetlo displeja podľa toho, koľko je hodín a kde sa nachádzaš. Do 3:00 ráno čumieť do compu a potom ísť spať – asi vieš, že zaspať nie je jednoduché a teraz vieš prečo.

– minimalizália elektrosmogu počas spánku – zariadenia všetky na letový režim, vypnúť wifi a nespať s mobilom / ipadom pri hlave

Potom sú tu veci, ktoré zo svojho jedálnička a životosprávy v maximálnej miere (ale nie vždy úplnej) vysadzujem , čo mi prináša viac výhod ako nevýhod. Patrí sem napr.:

Čo sa týka doplnkov, mám jednoduché pravidlo – má to 80% výsledkov za 20% námahy? Ak áno, zakomponujem. Ak nie, často neriešim. Napríklad veľa, veľa doplnkov výživy, ktoré som predtým užíval, som zistil, že námaha sa rovná výsledok, prípadne, že veľa námahy (peňazí) za malé výsledky, čiže také nepoužívam, sem patria rôzne proťáky, ďalej špeciálne športové drinky a gély, stimulanty a potom rôzne multivitamíny a haluze.

Momentálne (situačne) používam tieto doplnky:

vitamín D3 počas studených a neslnečných mesiacov (+- október-február) keď som na SVK.

krill oil / rybí olej počas období, kedy nejem veľa rýb, čo je mimo dovoleniek, keď som na SVK.

melatonín na zlepšenie spánku pri cestovaní cez časové zóny, inokedy nie.

“predtréningovka” (pre-workout) ak to má fakt 80/20 zmysel (=nežrať ako default), ročné použitie viem spočítať na prstoch 1 ruky, ale mám ho po ruke a keď už, tak už! (v podstate, čokoľvek v combe kofeín/taurín/arginín/NO a pod).

aminokyseliny (komplex alebo BCAA) počas cestovania prípadne intenzívneho tréningového protokolu, 5-10g denne + 5-10g pred a po tréningu (nie defaultne, možno 33% roka).

kreatín monohydrát počas intenzívneho tréningového protokolu (nie defaultne, ale možno 33% roka)

srvátkový proteín ako náhrada “snacku”, úprimne, 2kg balenie Wellness proteínu mi vydrží na rok.

proteínové tyčinky ako náhrada “snacku” alebo doplnenie, priemerne zjem možno kartón (21) wellness bárov za rok.

Záver: pri biohackoch sa zameriavam na to, aby mi priniesli vyššiu kvalitu života ako také. Aj preto som založil Fitnessu a robil školenie “Zdravé, funkčné a výkonné telo” – verím tomu, že fungujúce telo je ZÁKLAD pre kvalitný život, pre vyšší output, pre lepšie fungovanie, opäť, možno som ako tréner zaujatý, ale je to tak do očí bijúce, že ak by som mal vybrať z tohto celého zoznamu jednu oblasť, na ktorú by sa mal každý zamerať na ako prvú, tak je to práve táto – strava a životospráva. Ale nehovorím len o “skratkách a hackoch”, hovorím o celkovom vylepšení od základov.

#6 – Práca bez obmedzení a jej zefektívnenie

Na záver som si nechal niečo, čo zaberá najviac času, u mňa rozhodne vyše 3000 hodín ročne. Či už zrovna “pracujem” v klasickom zmysle slova, alebo niečo researchujem alebo si niečo chystám, stále je to čas, ktorý definujem ako priame alebo nepriame zháňania obživy. Bez zbytočných okolkov, tu sú moje nástroje:

Cloud cez Dropbox a Google Drive

Používam dropbox a google drive. Dropáč má 2GB free, ale ak napozývaš kamošov, za každého máš +0,5GB až do limitu 16GB, kde som napr. teraz ja :) Google Drive má 15 GB free, obe ponúkajú upgrage. Myslím, že za pár rokov nám tieto čísla prídu ako kedysi veľkosť diskety, ale mne už teraz 30GB stačí viacmenej na všetko. Videá si vieš “odložiť” na youtube, fotky na facebook,zvukové záznamy na soundcloud a keď to aj nechceš mať online, terabyte dát na externom disku je už dnes za facku. Do roka chcem mať v cloude všetko tak, aby keď sa mi náhodou pokazí notebook / mobil / ipad, tak keď si kúpim nový, zapnem ho a môžem pokračovať tam, kde som skončil.

Outsourcing cez jaspravim.sk

Či už sa jedná o grafickú prácičku, alebo upratovanie, kódenie, či jednorázovú pomoc, snažím sa robiť čo najmenej toho, v čom nie som dobrý a kto to dokáže urobiť lepšie a rýchlejšie a v konečnom dôsledku aj lacnejšie, lebo ak mi má niečo trvať deň, ale niekto to spraví za mňa za 15-20€, tak outsourcujem. Najviac sa mi osvedčilo www.jaspravim.sk, vystavia aj FA a môžeš zaplatiť hoci aj stredoškolákovi za jeho služby a dať si to do nákladov, bez draftovania nejakej príkaznej zmluvy a pod…

Scheduling cez Doodle

Toto znie ako zdravý rozum, ale nie je. Ak treba dohodnúť stretnutie s viacerými ľuďmi, nepíšem správy, neposielam voice, netelefonujem, ale posielam Doodle formulár. Ľudia zaznačia, kedy môžu (YES), kedy nemôžu (NO), prípadne kedy nepreferujú ale ak to inak nepôjde tak môžu (IFNEEDED) a ty si pozrieš prieniky. 

Sync poznámok cez Evernote

Veľa si zapisujem, niekedy do mobilu (krátke veci, zoznamy, idey), inokedy do ipadu (napr. keď z neho počúvam v lietadle podcast a sú tam super veci, čo si chcem zapamätať alebo keď čítam knihu (kindle priamo z ipadu) alebo tlačenú, tak sa lepšie robia screenshoty/fotky ako na mobile), či laptop, keď píšem dlhé veci a najlepšia je klávesnica, tak vždy používam Evernote. napr. aj tento článok píšem cez Evernote, začal som v lietadle na ipade, pokračujem na noťasi… Evernote je naj, predtým som používal OneNote, ale Evernote mi príde jednoduchší, menej errorový (sync error a pod) a krajší.

NEGATÍVNE EXTERNALITY: neviem, či ste si to všimli, ale všetky tieto vychytávky sú elektronické a cez internet. Môže sa ti vypomstiť, že keď budeš cestovať a zrazu nebudeš mať net, že budeš… v riti :) Preto radím, pred cestami, si najdôležitejšie veci stiahnuť do svojich zariadení, nech sú prístupné aj offline, občas niečo vytlačiť (áno, občas aj niečo vytlačím) či inak poistiť (USB kľúč a pod).

Dosahovanie cieľov – nakopnutie svoho zadku

Toto je malý bonus, ktorý som zaradil do pracovnej časti, pretože sa mi najviac osvedčil na pracovné veci, ale je prierezovou disciplínou všetkých ostatných častí. Dosahovanie cieľov. Dostať sa z A do B. Zadať úlohu -> splniť úlohu. Neprokrastinovať. Tu je môj 7 krokový recept, ktorý používam už vyše rok na dôležité veci (čiže nie na blbosti):

1. Definícia úlohy. ČO chceš urobiť. Dokedy je DDL. Zadefinuj to jasne!
2. Big Picture. PREČO to chceš urobiť? Zapadá to do tvojej vízie / plánov / života?
3. Najlepšia alternatíva. To AKO to chceš dosiahnuť je ten naj spôsob a podľa 80:20 nie je nič lepšie. 
 • ak nie, tak to urob efektívnejšie (prípadne deleguj) a tú starú úlohu buď preplánuj na inokedy alebo ju nahraď novou.
4. Prítomný okamih. Si v prítomnom okamihu? Nemáš na mysli ďalšie 4 úlohy a v hlave bordel?
 • ak hej, tak sa ukľudni, sprav si čajík, vypni, čo sa vypnúť dá a buď tu a teraz. Ak máš na mysli ďalšie úlohy, tak si ich naplánuj, nech vieš, že ti to nehorí za chrbtom, ale vieš čo kde kedy.
5. Nie je cesta späť. Aký je trest ak to nedáš?
 • Trest musí byť nepríjemný a nemôžeš sa z neho vedieť vyvliecť, inak to nebude pôsobiť.
6. Nepriestrelné okolie. Okolo teba nie sú žiadne rozptýlenia. Vypnutý telefón, vypnutý net (alebo bloknuté stránky), oznámené ľuďom, že nech ťa nerušia, proste dokonalé podmienky.
 • ak nie, musíš mega sprísniť trest.
7. Nakopni sa a poď! Zopakuj si svoje silné stránky, spomeň si na prípad, kedy si zažiaril!
 • Musíš byť v top stave keď ideš do toho!
Výsledok (final checklist):

Zvyčajne toto používam na veci, ktoré sú MEGA dôležité a zároveň nie sú ani trochu urgentné + sú nudné alebo nepríjemné. Klasické veci, ktoré prokrastinujem – napísať účtovníkovi, pripraviť nejaké pracovné veci, atď atď. 3 veci by som zdôraznil:

 1. všimni si, že auditujem, či je to dôležité a či to idem robiť správne. Občas sa mi stane, že zistím, že to vlastne vôbec nedáva zmysel a tak to nerobím.
 2. všimni si, že používam TREST – palica na mňa v týchto prípadoch funguje lepšie ako mrkva. Napríklad, dohodnem sa s niekým, že ak mu niečo do XY:XY nepošlem, tak napríklad že má u mňa steak v El Gaucho a podobne, prípadne si vymyslím niečo hnusné, čo FAKT NECHCEM spraviť a poviem Janke o svojom záväzku – musí to byť fakt niečo, čo NECHCEŠ spraviť, nech to funguje ako motivácia pred prokrastináciou – zvyčajne som vtedy “sharp” ako nôž a 10/10 vždy všetko splním.
 3. všimni si, že si “upravujem okolie” – minimalizujem vyrušenia, keďže robiť niečo nudné je už samo o sebe ťažké, mať zapnutý mobil na wifi a vyskakujúcimi fb notifikáciami ozaj nie je dobrý nápad – tvoj mozog bude hľadať ČOKOĽVEK, nech nemusí robiť to, čo nechce, tak mu nepomáhaj :)

Jednoduchšia verzia je taká, že ak potrebujem niekomu poslať email a v ňom niečo a chcem sa dokopať, aby som to isto spravil, tak mu napíšem (email / sms) v štýle “čauko, tú vec ti pošlem dnes najneskôr do 17:00” – netreba dávať žiadny trest ani nič, pre mňa už to, že som mu to oznámil, je dosť motivácia neporušiť svoje slovo. Opäť, funguje čarovne, na malé úlohy. Naopak neplatí na veľké veci typu “schudnem 20kg” – čím viac budeš ľuďom hovoriť, že niečo ťažké a zdĺhavé ideš urobiť, tým menej sa tvojmu mozgu bude reálne chcieť to urobiť, pretože sa bude cítiť uspokojeno – o tom som ale písal v tomto článku o dosahovaní cieľov, tak to už nebudem až tak rozmazávať.

—-

Zvyšné metódy, ktoré na prácu používam, neberiem ako hacky, ale proste ako systémy, ktoré tvoria gro a nie vylepšenia toho gra, tak tu nebudem rozpisovať všetko, ako pracujem, ale treba si uvedomiť základnú vec – prácou trávime minimálne tretinu svojho života. Keď si toto uvedomíš a spomenieš si na to, že raz zomrieš, začneš svoj čas brať vážne a hľadať spôsoby, ako ho ušetriť. Veľa ľudí hovorí, že čas sú peniaze – podľa mňa je cennejší ako peniaze, lebo peniaze môžeš ušetriť, ale čas minieš, či chceš, alebo nie…  

Záver: Veľa hackov, ktoré som popísal vyššie, sa týkajú práce, ale teda práca ako taká je niečo, čo chcem optimalizovať. Nie na úkor kvality, ale skôr neefektívne veci, ktoré zaberajú čas, energiu, peniaze, sú zložité a mohli by byť jednoduchšie.

—–

KTORÉ OBLASTI NAOPAK NEHACKUJEM

Bez zbytočných slov ti tu vymenujem oblasti, na ktorých sa vôbec nesnažím ušetriť peniaze, čas, ani námahu, pretože som si overil, že sa to spája s poklesom kvality v danej oblasti. Tento zoznam by si mal každý vytvoriť vlastný, je podľa mňa úplne OK, ak sa nezhodneme, ale tu je môj:

Nehovorím, že na tieto oblasti neexistujú hacky, hovorím, že tieto som vylúčil a som s tým totálne OK. Iste, všetky sa dajú vylepšiť, ale ja nehovorím o vylepšeniach, hovorím o skratkách. Tu nehľadám skratky, pretože viem, že zvýšenie kvality je o vynaložení viac času, peňazí alebo námahy.

Life hacking -> a čo potom?

Ako každá dobrá vec, ktorej keď je priveľa, stane sa z nej zlá vec, tak aj life hacking sám o sebe je hlavne nástroj a nie cieľ. Toto je top uvedomenie, na ktoré som prišiel, ale chvíľu mi to trvalo.

Kedysi som robil všetko pre to, aby som bol slobodný a voľný. Aby som mal nekonečne veľa času, dosť peňazí a nemal starosti. Všetci “guruovia” sebarozvoja to prezentovali ako cool vec, tak som im uveril, že to je to najlepšie, čo sa mi môže stať. Ale nie je to až tak úplne pravda – je to pekné, ale samo o sebe to nestačí.

Raz som tak sedel na jednom z tropických ostrovov, na ktorý sme sa úspešne hackli, mal som čas, mal som peniaze, žiadne starosti a … začal som sa nudiť. Bolo to pred rokom. Hovoril som si, že všetok ten čas, ktorý som zrazu mal, ma nenapĺňal tak, ako keď som povedzme makal od rána do večera na budovaní svojho gymu, keď som bol na rodinnej oslave, keď sme s Jankou organizovali projekt, alebo keď som viedol tréning a vôbec nevnímal, koľko je hodín. Ocitnúť sa v situácií, že čas ubieha a ty ho nemáš na čo zmysluplné minúť, je ako vidieť peniaze postupne plávať dole toaletou, lebo si ich nemal na čo minúť…

O.K., nechcem dramatizovať, takých momentov bolo zopár, ale pointa ostáva:

Čas, pokiaľ nevieš, čo s ním chceš robiť, sa stane bremenom a nie aktívom. Optimalizácia a získavanie viac času, peňazí a energie má zmysel vtedy, keď vieš, čo s nimi chceš potom urobiť – inak zistíš, že life hacking ťa nenapĺňa, ale vyprázdnuje. Ak uvoľňuješ miesto, spýtaj sa seba, pre ČO uvoľňuješ to miesto.

Možno to znie haluzne, ale všetok life hacking, ktorý robím, robím preto, aby som uvoľnil miesto pre tie veci, ktoré na prvý pohľad až tak cool neznejú: nové problémy a nové výzvy, všedné momenty s blízkymi, užitočnosť pre druhých, schopnosť pomôcť, pretože môžem a viem, nové riziko, nový diskomfort, robenie menej vecí, ale robenie kvalitnejších vecí, seba-spoznávanie a sebareflexia… Sú to paradoxne veci, ktoré sme robili automaticky v časoch, kedy na všetko nebola appka. Robili sme to automaticky pre to, lebo nás to robilo šťastnými. Dnes však žijeme v dobe, kedy sa nám hocikto snaží nahovoriť, že ak hackneme svoje životy, budeme happy, pritom končíme s omaľovánkami. Mám lepší nápad – dohodnime sa na tom, že cieľom nebude nemať žiadne problémy, ale práve naopak – mať lepšie a väčšie problémy. Cieľom nebude mať viac času (aj tak máme stále rovnako času, plynie tak či tak), ale cieľom bude tráviť ho kvalitnejšie. Myslím, že ak zmeníme svoj pohľad na life hacking, tak bude naozaj prinášať šťastie. Keď na toto nezabudneš, tak hovorím “smelo do útoku!”, začni testovať, inštalovať, hackovať a optimalizovať, ale nehackuj všetko preto, lebo môžeš, hackuj preto, lebo ti to pomôže, lebo ako povedal Abraham Maslow – “keď máš v ruke iba kladivo a nič iné, začne ti zrazu všetko pripadať ako kliniec” – bacha teda, aby si nezatĺkol niečo, čo kliniec nie je. Life hacking je mocný sluha, ale zlý pán.

Cheers!

Mišo

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Comments

  1. wueheeeej, dikes Dado, som rád, že sa páčil :) chcel som to dať v prvom rade pokope všetko von – ale to pdf znie ako super nápad, asi sa to bude lepšie čítať. cheers ;)

 1. Miso, uplne fantasticky clanok. Ty dokazes pisat o veciach tak ze clovek sa musi nad tym zamysliet, v duchu ti pritakava a naj na tom je, ze davas konkretne a odskusane rady. Tvoj clanok som si vytlacila a chcem sa k nemu vracat. Ty by si mohol kludne robit coaching ludi, a to aj mimo oblasti sportu a vyzivy :-) Len tak dalej.

 2. Miso toto si zabil…v dobrom!
  Realita je ze aj ja sklzavam presne do toho syndromu prepalenia hackingu, ale treba si to skoro uvedomit ! v sucasnosti myslim, ze je lepsia schopnost vhodne eliminovat a focusovat na important ako byt hero pre vsetko ! Toto aj mna dobehlo, ale od kedy som zacal “hackovat” na important staff, tak to ma hned vysledky …potom clovek pride na to, ze k stastiu mu staci doska a voda a vlny :-) alebo bike trail a energia v tele. Kazdopadne kazdy ma svoju cestu a hacking je podla mna skvela pomocka pre motivaciu presne preto, aby sme vyclenili cas na learning a rast…Mna sameho mrzi ked pre povinnosti prezijem pracovny den kde chybal learning thinking , alebo novy insight , pomoc niekomu , sebarealizacia…to je potom clovek prazny …Tolko moje myslienky, len mam pre teba este jednu vyzvu :-) Ked som ako ty pohackoval veci a vlastne si zabezpecil uz krasne system, business …Tak ako hovoris isiel som na nove vyzvy a prve dieta. Kamo a to je oblast ktoru asi nehacknes :-) To dieta proste neriesi a nemas sancu …To je pre mna teraz otazka, ze ako toto vymakat hehehe . Inak tieto myslienky implemntuj ako modul do kurzu nejakeho …Good job

  1. diky Duki :) súhlas, keď si uvedomíš, že ti treba hlavne jednoduché veci, si happy – niekedy najlepší hack je v jednoduchosti, až potom nastupujú komplexné vylepšováky :) nestratiť rozum a uistiť sa, že ‘first things stay first’ je dôležitejšie umenie, na to by som najradšej spravil kurz, ale to sú veci, ktoré sa ťažko učia, skúsim ešte napísať pár článkov a uvidím, aká je odozva, tento článok sa mi viacmenej písal sám, lebo to bolo, akoby som niekomu rozprával :) tak asi ešte niečo porozprávam :) cheers

 3. Spätné upozornenie: Blog Miša Duchoňa
  1. ahoj kati, medzičasom sa mi pokazila :D tak mám adata 10000ku :) zatial mi solárna nechýba, ale na seychellách bola velmi uzitocna. mišo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *