Koučing

Na tejto stránke nájdete všetky informácie k možnostiam koučingu so mnou.

Čo je koučing

Ujasnime si jednu vec – hovorenie ľuďom, čo majú robiť, nie je koučing!

Je veľký rozdiel medzi koučom a mentorom. Mentor je človek, ktorý je na danú oblasť expert a je tvojim učiteľom. Napríklad ak prídeš za mnou, že chceš byť viac fit a potrebuješ tréningový plán, upraviť výživu a že ti mám povedať, čo máš robiť, tak potrebuješ mentora a nie kouča.

Ale kouč je človek, ktorý sa od mentora odlišuje takto:

1) koučing sa orentuje na tvoje výsledky a nie na odovzdávanie skúseností.

2) +90% sa kouč hlavne pýta a neradí – pomáha ti nájsť odpovede sám/sama.

3) kouč nie je tvoj “učiteľ / guru”, je tvoj rovnocenný parťák na tvojej ceste.

Ako pracujem ako kouč

Na úplný začiatok je potrebné vyplniť mi tento ultra-krátky dotazník vstupnej konzultácie, v ktorom mi napíšete, s čím si myslíte, že by som Vám mohol pomôcť a necháte mi svoje kontaktné údaje.

Následne si dohodneme stretnutie a vrhneme sa rovno na to. Koučovacie rozhovory plne vediem ja, prípadnú prípravu naň Vám pošlem vopred.

Koučing je formálne stretnutie, kedy pristupujem ku klientovi 100% profesionálne, ale keď si vybudujeme priateľský vzťah tak nemá zmysel tváriť sa prehnane formálne. Na fotke s Mirom, mojim klientom, s ktorým mávam pravidelné stretnutia. S fotkou sám súhlasil, inak všetko čo odznie na stretnutí je dôverné, nikde nebude záznam o tom, že nejaké stretnutie bolo a nebude z neho ani zhotovoaný žiadny záznam. Len som chcel dať touto fotkou vedieť, že to občas vyzerá aj takto, z tých formálnejších fotky nerobím a súkromie svojich klientov rešpektujem.

Čo hovoria o koučingu so mnou moji klienti:

“S Mišom som doteraz mal 2 coaching stretnutia. Moja východzia situácia bola taká, že chcem kompletne zmeniť svoju profesiu, a v podstate viem presne čo chcem robiť o 5 rokov. To “presne” nebolo až tak presne, ako som rýchlo pochopil. Keď som Mišovi všetko opísal, začal sa ma pýtať otázky. Veľa otázok. Veľa nepríjemných otázok. Ale presne takých, ktoré bolo treba sa pýtať. Ako rýchlo pochopil, v podstate som vedel, čo chcem a čo mám robiť, ale až neuveriteľne všetky tieto veci posúvam na dlhé mesiace dopredu. Všetko som to opodstatnil – ale už len vyslovenie týchto dôvodov nahlas ma pobavilo, lebo zrazu to ani mne nedávalo zmysel. Až takéto “zrkadlo” mi to umožnilo pochopiť to samému. Zrazu moje veľmi nahrubo definované úlohy na Q2 2019 boli jednoduché úlohy, ktoré som mal za úlohu spraviť ešte ten deň – a áno, viem, že to znie ťažko uveriteľne a až gýčovo – ale fakt som to ešte večer po stretku spravil a veci sa začali hýbať. Výsledok je taký, že asi polovica cieľov naplánovaných na 2019 bola splnená v decembri 2018, a ďalšia polovica bude hotová do konca januára 2019. Okrem toho sme spolu vybrainstormovali ďalšie relevantné veci, na ktorých makám. Najväčším prínosom bolo pre mňa zavedenie “today” sekcie do To-Do listu, namiesto môjho obľúbeného “štvrťroka/polroka” – a z toho vyplývajúci mindset akčnosti. Toto mi umožnilo tasky naozaj vykonávať, vymýšľať nové a nabrať momentum. A v takomto nastavení aj ďalšie nápady a vylepšenia prichádzali samé, a často. Toto novembrové 2-hodinové stretko s Mišom sa pri mojom osobnom vyhodnotení roka dostalo do top 10 zážitkov – a to som mal naozaj dobrý a zaujímavý rok. Taký silný vplyv to na mňa malo. Ťažko sa vyčísľuje, ako moc ma to priblížilo k tomu, čo chcem “o 5 rokov” robiť. Veľmi! Z 5 rokov je zrazu 9-12 mesiacov. 

Druhé stretko – mal som skromnejšie očakávania, však už som na dobrej ceste, všetko už mi je jasné a všetko viem, a v podstate som ani nevedel, o čom sa budeme baviť. O 1,5 hodiny odchádzam opäť prekvapený. Ciele sa nám debatou a tým “nepríjemným” dotazovaním opäť podarilo konkrétnejšie špecifikovať. Zo 4 taskov bolo 8 – veci, ktoré som myslel, že bude treba riešiť o pol roka (áno, znova..) zrazu má najväčší zmysel riešiť teraz + sme spolu prišli na ďalšie nové. Srandovné mi príde, že to Mišo nakoniec zo mňa samého vždy vytiahne dotazovaním sa. Zas a znova. Nasledovala prioritizácia – ďalší z mojich problémov. Veď všetko je dôležité. Nakoniec sme sa spoločnou diskusiou ale dostali k tomu, ktorý jeden je najdôležitejší voči hlavnému cieľu. Ide to ľahšie, keď je tak presne určený. 

Keď to zhrniem, hoci mi nebolo hneď úplne príjemné niekomu cudziemu hovoriť o svojich životných plánoch (a hlavne problémoch s ich napĺňaním), Mišo veľmi rýchlo navodil tú správnu atmosféru. Celé je to profesionálne, ale v príjemnom duchu – človek sa necíti ako na pohovore, ale skôr ako na pive s blízkym kamošom. A najviac ma prekvapilo to, že v zo mňa vytiahol odpovede, ktoré som sám nebol schopný nájsť rok.. Vlastne viac ako rok.. :) Nemám iný záver ako to, že vrelo odporúčam každému, kto chce niečo dosiahnuť, a mierne tápa. “Zrkadlo” funguje.”

Matej

 

“Ďakujem za koučing, pravdupovediac neviem, či som mala očakávania, možno skôr tipy, aké to vlastne bude :-) Myslela som si, že budem hovoriť o cieľoch, o tom, kam v živote smerujem, a pod. a pritom to bolo o inom :-) O strachoch, o emóciách, o tom, čo ma neteší/robí smutnou/trápi a zopár vecí sme aj rozlúskli a uvedomila som si, že niektoré veci treba riešiť hneď, nečakať. Super bolo, že si ma časovo neobmedzil (nemal si hneď po hodine ďalšieho “pacienta” :-D, ale náš koučing sa natiahol až na 3 hodky, a vlastne som si to ani veľmi neuvedomila :-) Viac sa snažím niektoré veci robiť inak, a dosť mi to v živote pomohlo :-) Nejakú dobu po koučingu som si uvedomila, že boli témy, o ktorých, aj keď mi napadli, som sa veľmi nezmienila-nerozoberala, čo si myslím, že bolo pre to, že sa nepoznáme a zároveň trochu poznáme, ak chápeš, ako to myslím. Sú veci, ktoré si nechávam len pre seba a nevie o nich ani moje najbližšie okolie a o tom som sa nerozhovorila (i keď o časti áno, ale o viacerých nie). Keby som išla napr k psychológovi/psychiatrovi/lekárovi/…, nie som si istá, či by som “sa zdôverila”. Uvedomila som si, že aj sama so sebou preto musím častejšie viesť koučing. Ďakujem za skúsenosť!”

Grétka

 

“S couchingu som nemal nejake velke ocakavania, ale musim povedat ze nakoniec to bolo lepsie nez som cakal. “Strukturovana konverzacia” mi pomohla sa lepsie zamysliet nad niektorymi vecami z mojho zivota. Pri niektorych temach som si vsimol, ze mam take osobne mentalne barličky, ktore ma podporuju v tom ako nieco neurobit – aj ked by som mal – a prave v nasich rozhovoroch sa mi ich podarilo identifikovat. So it feels like this: imgur.com/gallery/XkrEyvv Urcite si myslím, že si šikuliak a verim ze sa vyskiluješ na riadneho couchiska.” 

Dávid 

 

“Bol som príjemne prekvapený prínosom konzultácie s tebou, kládol si trefné otázky, vyhýbali sme sa klišé a išli sme tvrdo k podstate problému, ktorú sme našli, napriek tomu, že som si myslel, že je to mi to aj samému celé jasné vopred.”

Hugo

 

Cenník

Pre koučing platia produkty:

1) individuálne 1-na-1 – jednorázovo

2) individuálne 1-na1 – balík 10 hodín

Môj aktuálny cenník nájdete tu.

Moje vzdelanie

Mám za sebou desiatky spokojných klientov – skúsenosti s ich koučingom sú pre mňa najlepším vzdelaním. Prečítal som vyše 10 kníh o koučovaní a v januári 2019 som absolvoval medzinárodné certifikované koučovacie školenie World Coaching Organisation v Helsinkách.

International Coaching Certification, Helsinki

Kde začať

Prosím vyplňte mi tento ultra-krátky dotazník vstupnej konzultácie, v ktorom mi napíšete, s čím si myslíte, že by som Vám mohol pomôcť a necháte mi svoje kontaktné údaje a ja sa Vám ozvem!

—————————-

Teším sa na spoluprácu!

s pozdravom

Mišo Duchoň