sebarozvoj

Jedna otázka pre nájdenie svojej práce snov

Nasledujúce cvičenie môže trvať od 5min do 5 rokov :). Ak ho urobíš poriadne, pomôže ti nájsť prácu tvojich snov.

Dám ti jednu otázku. Dobre sa nad ňou zamysli.

Keby máš zjesť raz za čas hovno, akú by si si k nemu dal/a najradšej oblohu?

:D ešte predtým, ako znechutene odídeš z mojej stránky, zamysli sa nad tou otázkou. Je to totiž metafora.

Každý z nás počas pracovného života, či sa nám to páči alebo nie, bude občas musieť zjesť hovno. Robiť niečo, čo nás nebaví. Jednať z úradmi, vykonávať nudnú prácu. Občas sa niečo poserie. Budeš musieť zamakať celú noc. Niekto ťa vytočí. Minú sa peniaze. Nebude sa dariť… Toto je bez výnimky. Vždy sa to stane! Otázka ale je, v akej pracovnej náplni ti to bude najmenej vadiť (alebo inak, “aká bude obloha”)?

Zamysli sa nad tým. Čo je práca, pri ktorej dokážeš najviac tolerovať?, pretože to je práca, ktorá pre teba pravdepodobne prináša najviac celkových pozitív a preto to “hovno” nebude chutiť AŽ tak zle.

Existuje veľa ľudí, pre ktorých je to práca s deťmi. Skoré ranné vstávanie, neskoré večerné zaspávanie, celý deň vymýšľanie v tábore, občas si nejaké dieťa rozbije koleno, sem-tam sa niečo rozbije, odmena je slabá, problémov veľa, času to žerie maximálne a PREDSA to dokážeš tolerovať celkom dobre, pretože ťa tá práca napĺňa.

Pre niekoho je to zase niečo v IT. Je jedno ako dlho to trvá, že nemáš na nič čas, riešiš problémy, nespíš a meškajú výplaty – si vo svojej oblasti naozaj macher a jednoducho to stojí za to.

Ja som podobné veci zažíval v AIESEC. Spomínam si, ako som na jednu konferenciu, február 2011, cestoval z Nottinghamu do Skopje – posledným vlakom do Lutonu, tam som bol celú noc, skoro ráno lietadlo do Sofie, odtiaľ autobusom do Skopje. V Skopje ma vyzdvihol chalan rakušan autom, zastavila nás polícia, dali mu pokutu, dodnes nevieme za čo, prišli sme večer na stretnutie organizačného tímu, pracovali sme zase do rána, narastal stres, blížila sa konferencia, jedlo bolo hnusné, nebolo na nič čas, začala sa konfera, bol som vo svojom živle, hasil som nejaké krízy, ale všetko dopadlo nakoniec super! Že nešla teplá voda, nevadilo. Že som si zničil foťák, nevadilo. Bol to jeden mojich naj zážitkov, makal som 100 hodín za týždeň, nedostal som za to ani euro, ešte ma to aj stálo vyše 200€, ale napriek všetkým “hovnám” to bol perfektný týždeň. Čo ma na tom bavilo? Vzdelávanie ľudí. Conference management. Medzinárodná atmosféra. Spoznávanie novej krajiny. Byť stále “tu a teraz”, prítomný v okamihu. Kultúrny šok. Párties. Všetko dokopy.

Keby mám toto zažívať v nejakej nudnej administratívnej práci, kde mi dobre platia, ale vôbec ma to nebaví, už prvé “hovno” by zapríčinilo, že by som podal výpoveď. Mal som rôzne práce – s pohľadávkami, v zdravotnej poisťovni na marketingu, na internom audite, vo veľkej firme s databázami, vo fitness centre, v reštaurácií, v DVD požičovni, na stavbe, no vždy, bez ohľadu na to, koľko mi platili, som si uvedomil, že tak veľa, ako keď som mohol vzdelávať ľudí a realizovať svoje nápady, som nikde inde nezniesol a preto to používam ako taký benchmark.

Či viem PRESNE, ktorá práca je presne tá, kde znesiem najviac hovien? Povedzme, že to mám celkom dobre zadefinované a neustále si pokladám túto otázku, aby som sa dostal bližšie a bližšie k mojej práci snov. Že to je podnikanie som už zistil. Že to musí súvisieť so zlepšovaním ľudí, som už zistil, že ma musí byť počuť, som už zistil. A zisťujem stále viac a viac. Preto aj tebe odporúčam zamyslieť sa nad touto otázkou.

Veľa ľudí si myslí, že počet hovien, ktoré znesie, je priamo úmerné výške platu a že čím je práca lepšie platená, tým sa aj očakáva, že človek viac znesie. “Daj mi 3000€ mesačne a znesiem aj to najhrubšie hovno”. Myslím, že toto je veľmi nešťastný pohľad na kariéru, s ktorým skončíš so spánkovým deficitom 3,5 roka, nervami v kýbly, obezitou a šedami ešte pred tridsiatkou. Naozaj vymeníš svoj život za peniaze? Nechceš radšej robiť niečo, čo ťa baví a napĺňa? Ja viem, že chceš. Nehovorím ti, že teraz luskneš prstami a máš to, hovorím ti len, zamysli sa nad tou otázkou, nájdi odpovede a uprav kurz svojej lode čo najviac v smere svojich odpovedí.

Ak by peniaze nehrali žiadnu rolu – ak máš neobmedzene času a môžeš byť úspešný presne tak, ako si zaumieniš – aká práca by bola najznesiteľnejšia aj v časoch Najväčších problémov?

Skús si na to odpovedať a ešte lepšie, napíš mi odpoveď do commentu pod článok.

ps: pozor, degustátor portských vín na portugalskej pláži to pravdepodobne nebude – znie to super, ale myslím, že nechceš byť celý deň unudený a v liehu. Ak hej, je to OK, ale verím, že nájdeš niečo lepšie ;)

Čiže, otázka za milión: Keby máš zjesť raz za čas hovno, akú by si si k nemu dal/a najradšej oblohu?

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Comments

 1. Super článok , čosi podobné som už nedávno čítal od Marka Mansona ale ty si to podal jednoduchšie. Vďaka za “návod” k ideálnemu povolaniu ( nie práci :) …). Už len získať ďalšie indície a kto vie, možno ich nájdem v tvojich ďalších článkoch.

  1. haha, dikes za comment Adam, zrovna u Marka som čítal tú otázku prvýkrát, ale shit sandwich flavour mi prišlo trošku menej zrozumiteľné :D drž sa!

 2. Suoer clanok aj ked rok stary. Prave ten clanok ma nakopol, viem co chcem uz to len zrealizovat..
  1.vratit sa z Belgicka na Sk alebo do Cz(aj ked menej zarobim)
  2.stat sa trenerom, vyzivovym poradcom
  3.Zit volne a cestovat.
  Este raz vdaka za clanok!

 3. V každej práci mi servírujú hovná až až. Práve som odišla z práce ktorú som mala rada,ale strašne ma ničila fyzicky do práce,ktorá ma ničí psychicky. Neviem čo mám robiť. Zatiaľ len plačem a nespím celé noci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *