sebarozvoj

Jedenásť mojich tipov na knihy – marec 2018

V tomto článku nájdeš moje najnovšie tipy na knihy po slovensky, po anglicky a tiež aj na audio. Čítaniu zdar! ?

1) Mark Manson – Jemné umenie mať veci v p**i

Toto je podľa mňa jedna z najlepších sebarozvojových kníh, aké som kedy čítal a nie nadarmo bola jednou z najpredávanejších kníh 2017 na Amazone.

Kniha je vtipná, proaktívna a hlavne obsahuje veľa príbehov, kedy som si zrazu povedal, že “ahaaa, ty vole, good point!”. Názov hovorí za všetko, ale nedaj sa oklamať, nie je to o tom, byť salámista – je to o tom, vedieť, kedy nestresovať a nerobiť si ťažkú hlavu, pretože presne to je výsledkom dnešnej motivačnej literatúry – každý chce robiť všetko na 100% a potom sme vyhoretí ?

Knihu som čítal v oktobri 2016 na Filipínach a veľmi sa mi páčila, lebo po prečítaní som sa cítil: 

1) viac v pohode nad (svojimi) nedokonalosťami

2) zabavený vtipnými príbehmi

3) múdrejší vďaka dobrým radám

takže sa teším, že konečne vyšla slovenská verzia, ak budem chcieť niekoho potešiť nejakou sebarozvojovou knihou, asi mu kúpim túto, prípadne si ju znova prečítam sám, keď budem mať pocit, že chcem byť zase všade, robiť všetko, byť najlepší, ale v realite zabúdam žiť :).

Plus bonus, veľmi kvitujem aj nízku cenu!

Pozri knihu Jemné umenie mať veci v p**i (a malý náhľad do nej) na Martinuse po slovensky, prípadne aj po anglicky (The subtle art of not giving a f*ck).

2) Tim Marshall – V zajatí geografie

Táto kniha vysvetľuje dejiny krajín tak, ako som to ešte nikdy nevidel, možno aj preto je z nej taký bestseller. Napríklad, India a Čína, hoci sa neznášajú, medzi sebou ešte nemali poriadny konflikt a akú rolu v tom hrajú Himaláje. Alebo ako prispela geografia rozmachu USA a podobne.

Najviac sa mi páčili tie mapy, ktoré sú v knihe, lebo v podstate je tam 10 máp a k nim 10 kapitol a každá kapitola, keď som ju čítal, som sa stále vracal k mape a hovoril si, že “ahaaa, to vole, fakt” ?

Pre mňa osobne to bolo niečo ako geografia + dejepis (čiže kúpil by som ju niekomu, koho zaujíma aspoň 1 z týchto oblastí), ale podané maximálne zaujímavo, pragmaticky, veľa súvislostí, faktov, ktoré som predtým nevedel, zhltol som ju veľmi rýchlo, čítal som ju teraz niekedy január/február v originále, ale existuje už aj po slovensky, je Jankina, jej sa tiež veľmi páčila, ona tieto veci môže ešte viac ako ja :).

Pozri knihu V zajatí geografie (a malý náhľad do nej) na Martinuse po slovensky, prípadne aj po anglicky (Prisoners of geography).

3) Chris Guillebeau – Vedľajší príjem

Chris je jeden z mojich obľúbených autorov, pretože na svojom blogu píše o sebarozvoji (konkrétne ako si ísť svoje), o travelhackingu (ako precestoval všetky krajiny sveta pred dovŕšením 35 rokov) a podnikavosti (ako začať podnikať z ničoho a živiť sa tým).

Mohol by som dať teda tipy na jeho predchádzajúce knihy a tam to ukončiť ? ale veľmi ma v roku 2017 potešila jeho nová kniha Side hustle, ktorá teraz vyšla po slovensky.

Kniha je o tom, ako začať rozvíjať malé podnikanie (a.k.a. bokovku), napríklad popri zamestnaní alebo inom podnikaní a dáva konkrétny proces, ako sa za 27 dní dopracovať od prvej idey až k prvému príjmu.

Čo sa mi na nej páči, že je veľmi praktická. Žiadne motivačné haluze typu “buď druhý Steve Jobs!”, nie, proste hovorí skôr niečo ako “je v pohodke byť zamestnaný, ale rovnako je v pohodke si popritom spraviť vedľajší príjem – napríklad na cestovanie, kúpenie si vecí, ktoré si vždy chcel/a, alebo proste pre potrebu sebarealizácie a nemusíš ani stresovať nad tým, že sa nestaneš druhým ESETom, proste začni v malom a užívaj si to” – niečo také :).

Knihu som čítal minulý rok, dala mi veľa tipov, ako nájsť a validovať ideu, hlavne ma ale ukľudnila, lebo predtým som si hovoril, že podnikanie je “všetko alebo nič”, teraz viem, že to môže byť aj pokovka a stále to môže prinášať príjem a hlavne radosť – presne ako naša workoutová akadémia SOWA :).

Komu by som knihu kúpil?

1) zamestnancovi, ktorý stále fantazíruje o tom, že odíde z práce a začne podnikať, ale nevie sa k tomu odhodlať, lebo očividne, priveľké riziko – tak začni s bokovkou 1-2 hoď každý deň a uvidíš, ako to pôjde a tu je kniha, ktorá ti k tomu helfne ?

2) každému študentovi – pretože kým v zásade nemáš čo stratiť, môžeš skúšať rozbehnúť niečo popri škole – čas máš, peniaze na rozbeh netreba. Rodičia, odporúčam pre decká od 15 rokov.

3) starším ľuďom, ktorí ocenia trošku inšpirácie a nie sú hneď ku všetkému odmietaví vetou “toto už nie je pre mňa” ? 

Plus bonus, veľmi kvitujem aj nízku cenu!

Pozri knihu Vedľajší príjem (a malý náhľad do nej) na Martinuse po slovensky, alebo aj po anglicky (Side hustle).

4) Gary Keller & Jay Papasan – Jediná vec

Toto je pre mňa skvelá kniha v tom, že keď som ju minulý rok čítal, tak som tam nenašiel jedinú novú vec, ktorú som predtým niekde nečítal a predsa som si povedal, že super kniha ? 

Kniha je o tom, ako sa lepšie rozhodovať. Opäť, ako sa nesnažiť robiť všetko skvele, ale premýšľať nad tým, ktorú jednu vec, keď urobíš, tak všetko ostatné pôjde lepšie alebo už to nebude treba robiť vôbec? Alebo, ktorých 20% aktivít, keď urobíš dobre, tak prinesie až 80% výsledkov?

Knihu by som prirovnal k takej “sprche” v oblasti efektivity, je to osvieženie, ale potrebné, no a kúpil by som ju:

1) inteligentnému študentovi, ktorý má rád sebarozvoj (napríklad sebe samému vo veku 20 rokov by som kúpil asi 3 výtlačky :D)

2) podnikateľovi, ktorý má každý deň nekonečný to-do-list, obmedzený čas, energiu a pozornosť a potrebuje sa rozhodnúť, čo urobiť, aby to malo najlepší impact (takže preto som ju čítal už v 2 jazykoch, anglicky a česky a idem si asi osviežiť aj po slovensky :)).

Kniha práve vyšla po slovensky, pozri knihu Jediná vec (a malý náhľad do nej) na Martinuse po slovensky.

5) Gary Vaynerchuk – Crushing it!

GaryVee napísal v roku 2009 či kedy knihu “Crush it!” (Roztoč to!) a toto je akoby pokračovanie, voľný preklad “Roztočili to! / Točia to”, pretože je o podnikateľoch, ktorý vybudovali svoj osobný brand na sociálnych médiach.

Obsahuje Garyho tipy, zaujímavé príbehy, značnú dávku motivácie, ale aj futuristické predpovede o budúcnosti sociálnych médií.

Knihu som čítal minulý mesiac, musím sa priznať, že ani nie tak preto, lebo chcem budovať svoj osobný brand, ako skôr preto, že mám Garyho rád, bol som zvedavý na jeho novú knihu a keď mi Samo napísal, že ide objednávať z Amazonu, neodolal som ?.

Kúpil by som ju 3 typom ľudí:

1) fanúšikom Garyho Vaynerchuka

2) blogerom, či už začínajúcim alebo pokročilým, ja osobne si myslím, že skôr začínajúcim, lebo tí pokročilí ak už sú pokročilí, tak to znamená, že už tie veci robia ? Po dočítaní som ju dal Janke, tipujem, že si tam našla možno 10% nových vecí, čo je ale dostatok na to, aby bola kniha užitočná :).

3) asi sebe samému okolo roku 2014, keď som chcel byť influencer :)

Paradoxne vďaka tej knihe som sa ešte viac utvrdil, že momentálne vôbec neriešim nič také ako budovanie osobného brandu a že mám momentálne úplné iné záujmy, ale napriek tomu, v pohodke kniha, pretože aj keď zrovna tvoj cieľ nie je byť influencer, myslím si, že každý má svoj osobný brand, či sa ti to páči, alebo nie :).

Na slovenskom Martinuse ju v čase písania tohto článku ešte nemajú, ale vieš si ju na slovensku objednať napr. tu, prípadne z anglického/nemeckého Amazonu :).

6) Rutger Bregman – Utopia for realists

kniha má rôzne obálky, ja som mal tú oranžovú :).

Holandský autor, ktorý píše veľmi pútavo, o ekonomických veciach, demografických, politických, no a všetko je podložené zaujímavým výskumom, príbehmi, hypotézami… Je to dosť o fututistických veciach, nad ktorými si momentálne niekto môže povedať, že to je utópia, ale autor ukazuje, že je to v skutočnosti dosť reálne, len treba vedieť, ako na to.

Knihu som kúpil Mišovi Trubanovi, keď som robil väčšiu objednávku kníh a hovoril som si, že toto sa mu bude určite páčiť (alebo minimálne hodiť), no predtým som ju prečítal počas nedávneho tripu do Milána. Zaujímavá, otvorila mi trošku myseľ, dobrá na vybalansovanie všetkých tých self-help kníh, a prezradím, že mi trošku aj zbúrala predsudky, napríklad v tom, že ak dáš bezdomovcovi peniaze, tak ich hneď prepije (výskumy ukazujú, ako vo veľa experimentoch na skoncovanie bezdomovectva bolo najefektívnejšie dať proste človeku cash a dokázal sa postaviť na nohy a že to bolo ešte aj efektívnejšie ako dotovať nejaký program a podobne…)

Odporúčam pre ľudí, ktorých zaujíma sociológia, behaviorálna ekonómia, politika, demografia, história, výskumy a radi sa učia nové veci a challengujú svoje staré dogmy :).

Kniha je zatiaľ len v angličtine, kúpil som si ju na Martinuse po anglicky tu.

7) Jocko Willink – Discipline Equals Freedom

Jocko je bývalý veliteľ jednotiek Navy SEALS, veľmi inteligentný týpek, ktorý veci nekomplikuje – “Nechce sa ti? nevadí!, to je OK, ale urob to aj tak!? Je to taký manuál o tom, ako sa z človeka bez disciplíny vymakať na makača – nejesť sračky len pretože tvoj mozog dostal chuť, cvičiť pravidelne, vstávať skoro, budovať disciplínu, robiť veci, ktoré si zaumieniš, prebrať zodpovednosť.

Kniha je dosť krátka, prečítal som ju za 3 hodiny a daroval som ju Vladovi Zlatošovi, pretože som si povedal, že sa mu bude totálne páčiť.

Komu ju odporúčam? Možno je to nečakané, ale prokrastinátorom by som ju nekupoval – asi ich to namotivuje, začnú makať, ale do týždňa sú späť (podľa mňa).

Myslím, že človek by mal najprv trošku sledovať Jocka napríklad na facebooku, zvyknúť si na jeho štýl a potom keď si povie, že “toto je ono!, tak si ju kúpiť sám pre seba a riadiť sa tým”. Nie, nemyslím si, že si ju stačí prečítať a hneď z teba bude Jocko, v mojom prípade to bolo super čítanie na 3-hodinový let z Bali do Malajzie, vypichol som si z nej pár vecí, ktoré ma zaujali, tie ostali, zvyšné neostali, dobrá “sprcha”, to čo najviac zarezonovalo ostalo, myslím, že oveľa dôležitejšie je sledovať Jocka priebežne a neustále si pripomínať, že disciplína je dôležitejšia ako motivácia.

Knihu na martinuse ešte nemajú, ale našiel som ju na tejto stránke, z ktorej si ju objednáš asi lacnejšie ako zo zahraničia. Ja som si ju kúpil na letisku :). 

8) Elena Botelho & Kim Powell – The CEO next door

Autori pochádzajú z konzultačnej firmy, ktorá headhuntuje, posudzuje a pripravuje ľudí na riadiacu pozíciu. Zvyčajne som k podobným knihám typu “ako byť dobrý šéf” a podobne veľmi skeptický, pretože sú to často veľmi povrchné knihy, kde sa dozvieš, že treba vstávať o 4 ráno ako Tim Cook (Apple CEO), zároveň treba nosiť iba 1 tričko ako Mark Zuckerberg, zároveň si treba plánovať deň do poslednej minúty ako Elon Musk, veľa čítať ako Warren Buffett, každý deň dať aspoň hodinové kardio ako Mark Cuban, na konci knihy máš pocit, že si totálny lúzer, ostatní sú nadľudia a ešte viac ťa to zasekne ako si už dávno bol/a :D.

Táto kniha je iná, pretože ide viac do hĺbky, je praktická, nie je vôbec motivačná, skôr za zameriava na občas až kontraintuitívne schopnosti a črty dobrých CEOs – minimálne z výskumu autorov – a ako ich kultivovať.

Knihu som kúpil samému sebe a musím povedať, že to bola dobrá kúpa, lebo mi pridala super čiastočky skladačky do všetkého, čo v týchto dňoch riešim. Počas toho nedávneho milánskeho tripu mi ju čítali aj Dušan Plichta a Viktor Štefaňák a obom sa tiež veľmi páčila, takže ak by som ju mal niekomu kúpiť, tak asi človeku, kto nezačína, ani študentovi, ale skôr niekomu, kto už má s riadením firmy / projektu skúsenosti a tým pádom si tam vie nájsť zaujímavé postrehy – ak si ju totiž prečíta niekto, kto tie veci ešte nerobí, tak môže mu to dať síce zaujímavé tipy, ale podľa mňa by to bolo skôr také “just in case” čítanie a nie “just in time” čítanie, lebo napríklad môžeš si prečítať o tom, ako vyvažovať to, aby si nebol ani moc mäkký ale ani moc prísny, ale najviac ti to dá, keď už vieš seba samého ohodnotiť, preskúmať svoj štýl a uvedomiť si, či funguje alebo nie a ak nie, čo s tým :).

Kniha je zatiaľ len v angličtine (keďže vyšla asi pred 2 týždňami :)), kúpil som si ju na Martinuse tu.

9) Neil Gaiman – Norse Mythology

Tu bude stručný, lebo som ju ešte nedočítal ? Mám ju v obývačke a keď sa mi ešte večer nechce spať, tak si prečítam pár strán, nejaký príbeh a idem spať :).

Neil Gaiman je skvelý autor, spôsob, akým vie podať príbehy, je fascinujúci, mám rád jeho štýl písania, preto som si ju kúpil v origoši po anglicky, ale vyšla už aj po česky.

Sú to príbehy zo severskej mytológie, tešia sa na teba Thor, Loki, Odin a ďalší, kúpil som si ju tiež pre vybalansovanie sebarozvojových kníh, myslím, že každý by si mal raz za čas prečítať aj nejaké fantasy/sci-fi/rozprávky a podobne, je to super oddych pre mozog, návrat do detských časov, kedy sme mali radi rozprávky (a vedeli sme aj viac snívať) a keď už nič, rozprávka na dobrú noc je určite lepšia ako emaily / správy / facebook na dobrú noc ?

Knihu som si z Martinusu kúpil po anglicky, majú ju aj po česky, po slovensky vyjde 10.5.2018.

10) Ryan Holiday – Conspiracy

Perfektná kniha o konšpiráciach a zamysleniach, či je konšpirácia vždy automaticky iba zlá vec (spoiler: podľa mňa určite nie, ak je jej cieľom dobrá vec a použité sú etické metódy, len pretože niečo spriadaš po tichu, s komplicmi, to rozhodne nemusí byť zlá vec, práve naopak, niekedy postupovať potichu, s komplicmi, je lepšie ako ísť verejne…)

No ale nie je to žiadna filozofická rozprava, ale celá kniha je príbeh o tom, ako bulvárny plátok Gawker nasral Petra Thiela, Peter Thiel bol zúfalý z toho, akú moc má bulvár a buď sa s tým zmieriš, alebo začneš hrať ich hru, no bojovať s nimi je nemožné – Peter si povedal, že nemožné neexistuje, začal spriadať plán, koordinovať veci z úzadí a až o niekoľko rokov, keď Gawker zbankrotoval, vyšlo na povrch to, že za tým stál v úzadí Peter Thiel.

Mal na to právo? Áno. Nerobil nič nelegálne. Bolo to etické? To si netrúfam hodnotiť, rovnako ako to, či práca bulváru je etická, každé hovno ma muchy, každý príbeh zaujímavé uhly pohľadu, túto knihu som mal ako audioknihu z Audible, 11,5 hodiny som zhltol ako nič, skvelý príbeh, skvelý research, veľa zamyslení, Ryan Holiday je extratrieda!

Odporúčam kúpiť samému sebe ? Mňa zaujala natoľko, že som o nej spravil zvlášť článok tu na mojom blogu, mrkni si a ak ťa to zaujalo, choď do toho, nájdeš tam aj tip, ako si spraviť účet na Audible a stiahnuť si knihu zdarma :). Číta to autor knihy sám, veľmi zrozumiteľne, pútavo, za mňa zatiaľ kniha roka, asi pretože to bol skvelý balans medzi skutočným pútavým príbehom a kopou poučení, citátov a zamyslení.

11) Walter Isaacson – Leonardo da Vinci

Ak predchádzajúca kniha bola mojou najobľúbenejšiou, tak táto bola naopak mojou najneobľúbenejšiou ? Je to životopis Leonarda da Vinciho, napísaný Walterom Isaacsonom, tým, ktorý napísal napr. životopis Stevea Jobsa (ktorý sa mi páčil oveľa viac :)).

Najprv poviem, čo je dobré: jednoznačne brutálny research, fakty, malé nuansy. Ak ťa fascinuje Leonardo da Vinci tak isto ako mňa, prídeš si na svoje, podľa mňa jeden z najúžasnejších ľudí histórie, takže už len to ma nakoplo siahnuť po nej.

Bolo super vidieť, ako sa génius vypracoval úplne normálnou cestou, bolo super vidieť, ako sa jeho genialita prejavovala v malých veciach, ako mu občas osud prial, občas nie, čo s tým robil a myslím si, že ak ťa fascinuje Leonardo da Vinci, tak po prečítaní ťa bude fascinovať ešte viac.

Čo sa mi na tej knihe ale nepáčilo, bolo to, že bola mega dlhá a že bola mega nudná ? Mal som ju ako audioknihu – pdf príloha bola skvelé doplnenie, ale rozhodne nenaplnila očakávania, pretože predtým som v podobnom rozsahu mal ako audioknihu životopis Arnolda Schwarzennegra a počúval som ju počas behania a bicyklovania a bolo to skvelé, túto som počúval počas bicyklovania a behania a strááášne ma to nudilo ? takže len také varovanie. Ak by som ju mal čítať znova, asi by som si ju nezobral ako audio, ale ako tlačenú a vždy, keď by bolo niečo nudné, to by som preskočil a išiel ďalej :).

Na martinuse nájdeš tu anglický originál, celkom veľká kniha, odporúčam milovníkom životopisov, leonarda, umenia a vynálezov, naopak ako audio neodporúčam nikomu a tiež ju neodporúčam, ak chceš niečo akčné :).

Záver

Priatelia, každý si vyberá, čo do seba dáva – niekto Nový Čas a večerné správy, iný radšej kvalitné knihy, ja si vyberám to druhé, pretože to tvorí to, aký si ty sám, aké máš myšlienky, činy a život – nemôžeš čakať, že budeš konzumovať hnoj a reklamy a mať potom v hlave proaktívne nápady, široký rozhľad a byť príjemný spoločník do diskusie, rovnako ako nemôžeš očakávať, že keď budeš jesť fast food a piť sladké žbrndy, tak že tvoje telo bude fungovať a vyzerať skvele.

Takže, vyberaj rozumne ? Ak ti moje tipy pomohli, som rád! :).

ps1: len teda full disclosure ako vždy, že Martinus odkazy sú prelinkované affilmi, čo znamená, že tvoja cena je rovnaká, ale ja dostanem malé odporúčacie percento. Dávať tipy je niečo, čo ma baví a ak mi za to príde nejaký afil z martinusu, to ma vždy poteší (ani nie finančne, lebo sú to drobné, ako skôr morálne, že “aha, odmena” :)) – za to si kúpim ďalšie knihy, dám ďalšie tipy, niektoré knihy podarujem, alebo posuniem ďalej a myslím, že všetci budú happy :).

ps2: ak máš tiež nejaké tipy na knihy, budem rád, keď dáš tu do komentára – jednak tým obohatíš tento článok o ďalšie užitočné tipy pre ostatných a jednak ja sám sa dám rád inšpirovať.

Cheers!

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Comments

  1. Po predchádzajúcom článku o knihe Ryana Holidaya som si povedal: “Škoda že nie je svk verzia, kúpil by som ako darček. Hm asi by som Mišovi mohol napísať či nemá tipy na viac kníh” :D Ako som si už pri Tebe zvykol, veľmi podobné zmýšľanie, veci v živote samé prídu a dnes bum e-mail s tým čo som potreboval. Vďaka :)

  2. Absolutne peckove knihy! Niektore mam na mojom wish liste! SKVELE TIPY! Moc dakujem! Este najst koncentraciu a viac casu a precitam si vsetky!
    Dakujem Michal!

  3. Osobne odporúčam knihu, ktorú som dokončil nedávno. Je podložená veľa researchmi, faktami, protichodnými myšlienkami a niekedy ťa 3 strany položia a ďalšie 2 dni nečítaš, len nad tým uvažuješ. Ide o knihu od Adama Granta, Dávat a Brát (eng. https://www.martinus.sk/?uItem=149114). Kniha poukazuje na to, ako ľudia, ktorí odovzdávajú svoj čas/energiu druhým môžu byť ešte úspešnejší ako tí, ktorí ho len berú pre seba.

  4. Opäť super výber – ako vždy! Michal, vďaka za inšpiráciu. Práve som si stiahla do čítačky Prisoners of geography z Amazonu a to ešte nemám dočítané Tribe of mentors :)

  5. Ahoj Mišo, vďaka za tipy na dobré čítanie. Je z čoho vyberať :). Ja som si naposledy prečítala knihu ktorú by som zaradila do povinného čítania. Je o vzťahoch a vhodná pre slobodných a hľadajúcich, a tiež pre zadaných. Vlastne, pre každého, kto túži po hlbokom, šťastnom a trvácnom manželstve. A možno pre ľudí otrávených z doby sexuálnej neviazanosti. Kniha má názov Láska, sex a chození. Autor Andy Stanley v nej priateľským a živým spôsobom rozoberá kľúčové body pre výber a najmä budovanie seba ako vhodného partnera pre manželstvo.

  6. Vďaka za tipy, dve z nich už mám kúpené … pri listovaní v kníhkupectve jednu z nich odporúčal aj neznámy okoloidúci mladík … :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *