Hľadaj riešenia sám v sebe! Polynézska HAKA Tika Tonu

Haka – maorský bojový tanec, ktorý pravdepodobne poznáte vďaka “All-Blacks”, novozélanskému rugbyovému mužstvu, ktoré nedávno obhájilo titul majstrov sveta. Haka má dlhú tradíciu, o ktorej si každý môže prečítať viac napr tu.

All Blacks – HAKA

Táto HAKA s názvom “Tika Tonu” však nie je bojový tanec rugbystov, ako ho poznáme.

Vznikla pred vyše 100 rokmi. Otec ju zložil synovi, pretože videl, že má v živote ťažké chvíle. Dnes sa ju často učia polynézski mladí muži vo veku, kedy robia životné rozhodnutia. Celá HAKA je o výzvach, nástrahách, vytrvaní a úspechu. Snaží sa dodávať mladým ľuďom silu riadiť svoj život, pozrieť sa do svojho vnútra a tam hľadať všetky odpovede.

Svedok a ženích v objatí na konci Tika Tonu Haka. Svedok mu pripravil toto haka ako prekvapenie. Akoby mu hovoril: “Pre teba bratku, nech sa ti darí!”

Pri HAKA nejde len o text, ale o samotné prevedenie! Nedávno začal sociálnymi médiami kolovať záznam z Tika Tonu HAKA na jednej maorskej svadbe a poviem vám, keď som to videl, padla mi sánka meter pod zem!


Krásna tradícia, neskutočné zimomriavky! Svedok ju zorganizoval svojmu priateľovi ženíchovi ako neočakávané prekvapenie, ktoré nevestu priviedlo až k slzám. Ako neskôr povedala, neskutočne ju dojala krása a aj ona sa sama nakoniec pridala, keď videla, že ženích a aj družičky sa pridali tiež.

Tu je ešte jedna haka tika tonu. Opäť, zo svadby:


Táto druhá mala tiež neskutočnú silu! Brutál. Strašné zimomriavky!

Na záver tu mám ešte jednu, ktorá je z workshopu, kde túto haku učili mladých maorských chlapcov. Krásne!

Úryvok z textu, ktorý som niekde vygooglil. Je tam toho dosť, ale tak zopár viet som preložil:

“…buď verný tomu, kým si, synu…”

“…čo je pravda, to je pravda…”

“…synu, aj keď sa ti problémy zdajú neriešiteľné,

bezohľadu nad tým, ako dlho nad tým rozmýšľaš,

odpoveď na tvoje problémy je priamo tu, v tvojom vnútri.

Áno!, Skutočne! Áno!, Áno!, Áno!”

Dávam to sem preto, lebo ma to strašne inšpirovalo a lebo je to podľa mňa krásna tradícia, ktorou ľudia na opačnom konci zemegule vyjadrujú podporu a dodávajú kuráž svojim blízkym. Dodávajú im odvahu, pripomínajú im, že “čo je pravda to je pravda” (“tika tonu”). V mojej interpretácií – “nehľadaj chyby tam, kde nie sú”.

Nedávno som nahlas rozmýšľal, ako veľmi ma škrie, koľkým ľuďom chýba odvaha hľadať riešenia sami v sebe, byť verní tomu, kým sú a bojovať s prekážkami. Teraz nehovorím o krátkodobých strachoch, hovorím o dlhodobých zmenách, o ťažkých rozhodnutiach a životných voľbách. Ani ja nie som najodvážnejší na svete, ale keď mi niekto povie “Mišo, obdivujem, ako sa do všetkého vrháš, chcem mať tiež toľko odvahy!”, toto ma vážne viac serie a chcem pomôcť. Ukázať cestu? Urobiť niečo, čo iným dodá odvahu? Fakt chcem, ale neviem ako :/ O to viac ma potešilo, keď som na toto natrafil!

Často nám nechýba motivácia, tá je vnútri. Nechýbajú nám spôsoby, tých je milión. Chýba nám často práve tá odvaha. Pripomenutie princípov. Tieto videá si teda definitívne ukladám a budem si ich púšťať v časoch, keď budem sám potrebovať povzbudiť a pripomenúť si, že čo je pravda, to je pravda. Tebe som aspoň napísal článok s vysvetlením, pusti si tie videá, nemusíš rozumieť, pochopíš! A budem hľadať ďalšie nápady, ako ti dodať odvahu a pripomenúť pravdu.

Ak poznáte iné tradície, ktorými si ľudia navzájom dodávajú odvahu, hocikde na svete, budem rád, keď mi o nich dáte vedieť do komentára pod článok.

Tika Tonu.

Mišo

Author

Pridaj komentár