iné

Hanbím sa, že žijem v krajine, kde je UBER nelegálny

Tak, práve v Bratislave vypli UBER, lebo podľa rozhodnutia súdu podniká nelegálne. Tu je pár mojich zážitkov s UBEROM a môj názor.

UBER je spása pre zahraničných turistov v cudzom meste

Dar Es Salaam

Prišli sme do Tanzánie, spomínam si, ako sa na nás doslova vyrojili taxikári, keď sme vystúpili z lode, ale tak, že sme sa až báli, či je to taxikár alebo únosca. 

A druhá vec – vidia bieleho turistu, dajú mu 5x vyššiu cenu, môžem potvrdiť, keďže som v tom regióne nebol prvý deň. Vytiahol som mobil, zavolal UBER, prišiel týpek, vedel som jeho meno, na akom aute príde, nemusel som vedieť ani slovo po svahilsky, destináciu som mu zadal cez appku, zaplatili sme asi 1,5€, mohli sme si dodatočne pozrieť trasu, či nás nevozil po okolí, platba prebehla bezhotovostne, stiahlo mi to z karty a mohli sme pokračovať v turistike – jednoducho, lacno, bezpečne.

Manila

UBER bol jednoznačne najrýchlejší, najlacnejší a najjednoduchší spôsob dopravy. Dokonca keď nás týpek viezol cez platený úsek, nemusel od nás pýtať peniaze, zadal do appky, že za nás platil poplatok, ja som to potvrdil, že “áno, bolo to tak” a strhlo mi to z karty. Jednoduché.

How I LOVE technologies like #UBER ! Saves money, saves time, is fun and Jonel doesn’t have to try to rob tourist like his yellow cab friends to earn his salary. Cheers! #Manila

A post shared by Miso Duchon (@misoduchon) on

Edinburgh 

UBERista nás doviezol na naše Airbnb ubytovanie, bol veľmi milý a pohodový, pokecal s nami, dal nám tipy, bola to pohodka. Po dokončení jazdy sa dalo dať mu sprepitné, cez appku, úplne jednoducho.

Myslím, že môžem pokračovať, ale všeobecne, keď s Jankou prídeme do cudzej krajiny, jedna z prvých vecí, je, že zapneme UBER a hovoríme si, že “vďakabohu je v tejto krajine UBER!” alebo “sakra, nie je tu UBER, čo iné tu teda je?”

Rovnako sa musia cítiť zahraniční turisti v Bratislave, hlavne tí, ktorí už urobili tú chybu, že nasadli do pristaveného taxíka, aby im za cestu z hlavnej stanice do centra naúčtoval taxikár 20€, ešte bol aj nepríjemny, však čo, vráti sa naspäť pred hlavnú stanicu, zapáli si cigu, príde ďalší. Tiež by ma sralo, že mi UBER kazí kšefty…

UBER šetrí čas, peniaze, energiu, nervy! 

Aby bolo jasné, nie som žiadny snob, ktorý sa vozí taxíkom hore dole, lebo nevie čo s peniazmi. Ja osobne som sa rozhodol, že 80-90% všetkej prepravy po Bratislave budem robiť na bicykli, lebo je to zdravšie, je to free, je to tréning za no-extra-time. Ak prší alebo je moc zima alebo je to rovnako rýchle ako UBER, tak beriem MHD, pohodka. No pre tých pár prípadov (2-3 týždenne), kedy by sa mi fakt zišlo auto, určite nemienim “chovať” auto – zbytočné srať sa s parkovaním v Bratislave, zbytočné platiť poistenie, zbytočné spohodlnievanie, proste vtedy si zavolám UBER. 

V minulosti som si na tieto prípady volal taxík. Mal som občas štastie na super vodiča, občas na idiota. To isté sa ti môže stať aj cez UBER, avšak s tým rozdielom, že keď dáš idiotovi nízke hodnotenie, už pre teba nikdy nepríde, prípadne ak sa nízke hodnotenia kopia, UBER ho proste vyhodí a uchráni tak ostatných pasažierov. Tento systém v zdieľanej ekonomike, vzájomných hodnotení cez appku a proste automatického vylúčenia neprispôsobivých je oveľa lepší ako “koncesia”, ktorú môže mať naozaj akékoľvek neokrôchané hovädo a platí mu na 10 rokov.

Neznášam spojovateľky!

Spojovateľky taxislužieb sú ľudia, ktorých pokazila ich práca – ani sa im nedivím, keď denne volajú s opitými ľuďmi, keď im ľudia volajú z hlučných priestorov a keď si objednajú voz a potom nezdvíhajú. Ani sa nedivím, že keď mi zdvihne spojovateľka, tak je sama veľmi nepríjemná, komunikuje so mnou ako s dobytkom a prenáša na mňa všetko negatívne, čo vo svojej práci nazbierala.

Toto všetko vie vyriešiť appka. Nepokazí sa, keď ju používajú opití ľudia, neprenáša to na slušných. Ak si zavoláš UBER cez appku a nedostavíš sa, strhne ti to peniaze. Objednať si cez appku môžeš od hocikadiaľ, nemusíš vedieť jazyk, nič, iba kliknúť. Spojovateľky si tam môžu nájsť inú prácu, kde na konci dňa nebudú hnusné a nepríjemné. (ps: sám som robil pár dní v call-centre – už nikdy viac, mal som pocit, že svet je peklo).

UBER dáva prácu ľuďom, ktorí by ju inak nedostali

Už niekoľkokrát sa mi stalo, že ma viezol zahraničný človek žijúci na Slovensku, ktorý už vedel čo-to po slovensky, ale stále málo, aby si našiel “klasickú” prácu. Alebo čo ma naposledy potešilo, keď ma viezol nepočujúci/nedoslýchavý vodič – dokonca UBER appka ma upozornila, že je nepočujúci, takže keď som mu chcel zavolať, že budem meškať, zbytočne som nevolal, poslal som mu správu do chatu, úplne jednoduché a inak ten vodič bol veľký pohoďák. 

Z úst taxikárov iba počúvam, že aký je UBER nelegálny, že preňho pracujú podvodníci a ľudia bez licencie – treba azda licenciu na to, aby som bol slušný človek, ktorý vie šoférovať??? Lebo aj ja už som niekedy niekoho niekam viezol a predstavte si, aj bez koncesie som to zvládol.

Nie sú to náhodou gauneri tí, čo vykrikujú proti UBERu?, lebo vedia, že ich pripraví o prácu??? Pretože už ma viezlo niekoľko bývalých taxikárov, ktorí presedlali na UBER a všetci sa zhodli, že je to rozhodne lepšie, jednoduchšie, super systém, pracujú, kedy chcú, nemajú šéfa vydriducha a spojovateľky neurotičky, je to moderné a zlepšuje život, spoznajú veľa cool ľudí, ktorí UBER využívajú, aj zahraničných a stále platia pekne dane a robia to na živnosť.

Môj brácho robil kedysi pre taxislužbu – keď mi ukázal tú výplatu, čo dostal za vyše 200 hodín odrobených, skoro som zaplakal, nehovoriac o tom, že tá výplatná páska URČITE nebola legálna, bol to zdrap papieru, takže určite zamestnávateľ zaplatil odvody, že???, ale tak šéf taxislužby tiež musí z niečoho žiť, spojovateľky tiež, všetko toto sú nedokonalosti, ktoré vie zdarma aplikácia vyriešiť a aj vyriešila, pretože odkedy jazdil pre UBER, hovoril, že je spokojný, vie si zarobiť, robí vtedy, keď chce, za usilovnosť si zarobí, keby sa flákal, tak si nezarobí, systém funguje, nikto ho nezdiera, nie sú tam zbytočné medzičlánky, všetci boli spokojní.

Tak, dnes sme sa poslednýkrát odviezli v Blave UBERom, dnes o 22:00 ho vypínajú ? mám pocit, akoby v roku 1995 zakázali…

Posted by Michal Duchoň on 27. marec 2018

ČO ĎALEJ?

Iste, UBER sa môže ešte odvolať, môže sa nejako adaptovať, môže byť upravený zákon, ľudia zatiaľ môžu používať Taxify, môže prísť nová appka, atď, atď…

Rovnako, UBER určite nie je dokonalý, svätý, ani sa nejdem tváriť, že vidím do všetkých súvislostí, ktoré k tomuto viedli.

ALE rovnako som nenapísal ani len 10% toho, prečo si myslím, že je UBER super, vôbec som nepísal o tom, že sa viem spojiť priamo s vodičom, že vidím, kde je, že má premakanú appku, ktorá funguje v skoro 100 krajinách, že má super support, že robí rôzne cool akcie, že dokonca môžeš pre väčšiu efektivitu ZDIEĽAŤ s iným človekom UBER a zaplatiť tak ešte menej, keďže idete obaja rovnakým smerom (naposledy som to využil v Lisabone, top!). Atď, atď atď.

Čo bude teda ďalej? No čo by bolo – ak si niekto myslí, že taxislužby ako dnes fungujú prežijú, tak je naivný neandertálec. Za chvíľu tu máme samoriadiace autá, nákupy si budeme objednávať hlasom cez Alexu a možno ani to nie, lebo AI väčšinu našich rozhodnutí urobí na za nás. Nepochybujem, že UBER je čoskoro späť, prípadne nová appka, nový systém, ktorý ešte zásadnejšie pochová všetko staré a neefektívne.

Najviac sa divím taxikárom, že protestujú proti UBERU, namiesto toho, aby ho využili – akurát ukázali, že nevidia ďalej ako na kraj svojho nosa, lebo keby videli, už dávno by buď jazdili na appku (a je mi jedno, či je to UBER, Taxify, Lyft, Hopin, Liftago alebo čokoľvek) alebo by si začali hľadať nový job, lebo lepšie teraz, ako o 5 rokov, keď zrazu taxi služby zo dňa na deň skončia ešte rýchlejšie, ako dnes skončil UBER. (Možno by mali taxikári stráviť trošku času s majiteľmi videopožičovní a DVD požičovní, len tak, na inšpiráciu, že ako to dopadlo, keď prišlo “nelegálne” pozeranie filmov cez internet – vari sa sťahovanie zakázalo a ochránili sa videopožičovne? Alebo sa poupravil zákon, vznikli firmy ako Spotify, Netflix a dnes tak patria videopožičovne už len do histórie. Presne tam, kam čoskoro budú patriť taxislužby, i keď niektoré asi prežijú, ale preto, lebo niektorým viac vyhovujú – a je to OK, lebo to rozhodne trh a nie sudca, čo prevody peňazí robí poštovými poukážkami, lebo internet banking je preňho moc zložitý.

Záver

UBER ukázal na to, aké sú taxislužby zastaralé a neefektívne. Keby neboli, tak by UBER neprežil. UBER uľahčuje život mnohým ľuďom, jediným, komu škodí, sú tradiční taxikári. Že im dal zákon za pravdu mi príde na hlavu.

Zákon má byť podľa mňa na to, aby ľudí chránil. Aby zabraňoval tomu, čo je nesprávne. Aby nenastal chaos. Aby veci fungovali lepšie. No v tomto prípade v mojich očiach zákon zlyhal a nedodal ani jedno z toho, čo mal.

A nasralo ma to tak, že som si ten zákon o cestnej doprave č.56/2012 aj prečítal a jediné, čo som si po jeho prečítaní povedal, je to, že je zastaralý a potreboval by zmenu každý polrok – lebo ozaj nedokážem pochopiť, že žijem v štáte, kde v roku 2018  je tu dane platiaca firma, ktorá odstraňuje neefektivitu, dáva prácu ľuďom a tým druhým šetrí peniaze, nervy a čas, je zastavená, lebo je podľa našich zákonov… nelegálna.

Po tom VŠETKOM, čo sa tu deje, je UBER ten nelegálny. Mamma mia!

Cheers!

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Comments

 1. samozrejme sa mozeme bavit, ci sa situacia nedala riesit inak (t.j. zmenou zakona tak, aby bol Uber ok), ale pravda je zial taka, ze podla sucasnych zakonov nelegalny je a bodka. Mna skor potesilo, ze bol slovensky sud ochotny a schopny rozhodnut v neprospech takej ekonomicky silnej entity (lebo to znamena, ze aspon nejaka spravodlivost u nas existuje)

  p.s. lacnejsi je zrejme preto, ze neplati u nas dane a ani odvody za vodicov, vodici ich pravdepodobne neplatili ani za seba a mozno ani boh nevie, ci Uber vobec niekde platil dane. Nijako extra neoblubujem klasicke taxiky a tiez som uber vyuzila na dovolenke a bola som spokojna, ale oni od zaciatku dobre vedeli, ze su tu nelegalne. Nech vyuziju svoju silu na lobing na zmenu zakona – ked bude kazdy vodic prihlaseny ako zamestnanec alebo bude fungovat ako samostatny podnikatel, bude appka fungovat rovnako dobre, akurat sa tato cast zdielanej ekonomiky z pololegalnej zony posunie do legalnej (a sluzba bude stat podstatne viac).

  1. Zuzi, dobrý názor, ale stále sa hanbím za to, že žijem v krajine, kde je UBER nelegálny :) Ja nepotrebujem “certifikovaného taxikára” aby ma odviezol, ja sa potrebujem dostať z bodu A do bodu B.

   Dobre, dane treba vyberať, ale poviem ti, že keď zakázali UBER, teraz budú všetci jazdiť na Taxify, keď zakážu Taxify, príde niečo ešte jednoduchšie ako UBER, rovnako ako si dnes píšu ľudia cez facebook skupiny a dohadujú sa na odvozoch z mesta do mesta – funguje to roky a platia snáď tí šoféri dane? No neplatia, lebo sú to bežní ľudia, čo si privyrábajú, pritom stoja štát dane, keďže nejdú autobusom a čo teraz, blokneme facebook?

   V Teheráne to funguje tak, že existujú miesta, kde keď stojíš, tak vidno, že oceníš odvoz, zastaví ti prvé auto, ktoré tadiaľ ide (lebo týpek ide sám v aute, tak prečo nezobrať toho človeka tým istým smerom), aj šofér si zarobí, aj pasažier ušetrí, nemajú na to žiadnu appku, proste to tak funguje, vyvinulo sa to tam úplne prirodzene. A rovnako pre mňa appka, cez ktorú ma niekto zoberie, je úplne normálna vec, ktorá mi ušetrí to, že by som stál na ulici a stopoval.

   Proste, ja sa budem prepravovať z bodu A do bodu B tak, že štát z toho na 99% neuvidí žiadne dane, to vidím ako nevyhnutnú vec, rovnako ako dnes pozeráme youtube bez plateia koncesionárskych poplatkov, otázka je, či je problém to, že ten systém neplatí dane (ale pritom funguje), alebo či sa netreba zamyslieť nad zmenou systému, aby fungoval, hlavne keď žijem v krajine, kde efektivita je cudzie slovo a tie dane vyberáme na to, aby sme vykrývali straty takých chujovín ako vlakov zadarmo, hlavne že firmy zdvíhajúce kvalitu ako regiojet (StudentAgency) sú tu šikanované, tak na toto ozaj nechcem platiť dane.

   1. Michal,

    Nesuhlasim s tvrdenim, ze sa potrebujete dostat z bodu A do bodu B a viac netreba. Ak by s vami vodic Uberu nabural a sposobil vam tazke zranenia, asi by vas zrazu trapilo, ze nemal poistenie zodpovednosti za skodu (ktore zo zakona musia platit taxikari).

    Nikomu standardne nevyhovuje platit akekolvek dane, napriek tomu mi projekt na dom robi certifikovany statik a architekt, ktory za dany projekt zodpoveda. Nakreslit dom zvladnem aj ja a bez licencii dokonca aj lacnejsie.

    Zakony maju ludi chranit pred rizikami, preto licencie.

    Suhlasim, ze svet sa meni a je potrebne sa adaptovat (aj menit zakony), ale su firmy ako Hopin, Taxify a pod, ktore ponukaju sluzby Uberu, a zaroven funguju v sulade so zakonmi. Ich JEDINOU nevyhodou je, ze nemaju globalnu posobnost a nevezmete si Hopin v Manille. Ale to je vyzva pre trh!

    A k plateniu dani. Vasa platba za Uber ide na ucet do Holandska, kde sa platia dane (10%). Ak tu Uber nieco platil tak len v minimalnej miete, aby zavrel usta odporcom. Cesty, po ktorych Uber jazdi(l) sa naozaj same od seba nestavaju.

    A teraz tak vseobecne. Na univerzite nas ucili, ze ak nieco skumame, mame sa vyhnut subjektivnemu pohladu. Mna taxikari v BA nikdy neokaslali. Zato som siel s Uberom, ktory soferoval Ukrajinec bez pracovneho povolenia, ktory netusil kde je Eurovea v BA. Na Ukrajine sa z toho stal dobry biznis. Peniazky ficali na konto ukrajinskej firmy, vodicov striedali, kedze sa tu bez povolenia nemozu dlho zdrziavat a platili im ukrajinsky plat.
    Podla vasej logiky by sme teda mali okamzite odsudit Uber.

    1. Neviem, na základe čoho by tu Uber mal platiť dane, keď tu máme voľný európsky trh.

     A po cestách, jazdia hlavne domáci občania a oni si ich zo svojich daní zaplatia, koniec koncov, ich zaplatí aj vodič Uberu vo forme DPH a spotrebných daní.

     1. Rešpektujem Váš názor, no tiež zastávam názor, že pôsobenie spoločnosti UBER na Slovensku bolo nelegálne.
      Zákony a regulácie sa nepíšu pre prípady, kedy všetko funguje, ale práve pre prípady, kedy dôjde ku komplikáciám (Ako napríklad nehoda s následkami na zdraví).
      Najväščí nesúhlas však asi mám s konštatovaním, že nevidíte dôvod prečo by tu UBER mal platiť dane. Zamestnaný človek (a to je aj šofér UBERU) musí na Slovensku platiť dane a odvody. Buď ich za neho platí zamestnávateľ, ak majú pracovnú zmluvu alebo si ich platí šofér, ak je živnostník.
      Preto ja nevidím jediný dôvod prečo by UBER alebo vodič NEMAL platiť dane a odvody.

     2. Voľný trh neznamená bezvládie. Pokiaľ tu niekto podniká, vzťahujú sa na neho naše predpisy – a aj tie DAŇOVÉ (osobitne v prípade, ak príjmy plynú aj priamo Uber vodičom na Slovensku).

      Pokiaľ ide o ten druhý odsek – presne to je ten problém, klient zaplatí niečo Uberu, ktorý to uleje do zahraničia, Uber niečo zaplatí vodičovi a nikto z nich v 90% nezaplatí ani dane a ani odvody na Slovensku.

    2. Súhlalsím do bodky (rovnaké je to s certifikovanými advokátmi, daňovými poradcami, lekármi, kozmetičkami, masérmi, kaderníkmi, kozmetikou, liekmi a mnohými inými vecami – čo je certifikované, je drahšie, čo nie je certifikované, vyzerá byť výhodnejšie, kým nenastane problém a netreba uplatňovať zodpovednosť).

     Akurát doplním, že netreba miešať príležitostný zárobok (blabla car, dohadovanie spolujázd cez fb a pod. a Uber a podobné firmy, ktoré to robia profesionálne a cielene).

     A áno, som za, aby sa zákony upravili a aby sa zdieľaná ekonomika zlegalizovala, pretože Uber (a všetky podobné služby na odvoz/dovoz), Airbnb a pod. majú svoje benefity, no nemali by fungovať systémom, že dane a odvody sa platia tam, kde im to najviac vyhovuje, Slovensko majú na háku a veď “na Slovensku/v krajinách bývalého východného bloku” je to aj tak jedno, aj tak sa všetko pokradne a cesty nikto neopraví a z odvedených peňazí ľudia nebudú mať nikdy nič užitočné….

     btw – podobný problém je to, že v Bratislave reálne žije oveľa viac ľudí ako je tu prihlásených na pobyt a tak Bratislava dostáva (po zohľadnení počtu obyvateľov) nepomerne menej peňazí na údržbu ciest, spracovanie odpadu a pod. Tiež si môžeme povedať, že je predsa bohatšia a nič pre svojich obyvateľov nerobí, ale správne a fér to rozhodne nie je (aj s ohľadom na to, že má oveľa menšiu šancu na podporu z eurofondov).

     Btw po druhé – @ Mišo: zamýšľal si sa niekedy nad tým, čo s takým Uber vodičom, ktorý by na Slovensku niekoľko rokov pracoval výlučne pre Uber, nebol by nijako evidovaný ako zamestnanec/podnikateľ a neodvádzal žiadne odvody do Sociálnej poisťovne? S dôchodkami je to síce všeobecne veľká bieda, ale stále platí, že aj málo je lepšie ako nič. Myslíš, že ho Uber finančne podporí na dôchodku, keď mu štát nebude môcť vypočítať žiaden dôchodok, pretože podľa slov. zákonov nesplnil minimálne podmienky, aby mu nejaký dôchodok mohol byť vyplácaný a tieto podmienky by bol býval bez problémov splnil, ak by jeho činnosť pre Uber bola riadne evidovaná a ak by za jej výkon niekto platil odvody do sociálnej poisťovne? Osobne si myslím, že Uber by sa na takého človeka zvysoka vykašľal (keďže už na ňom nič nemôže zarobiť) a nechal štát, nech sa o neho postará (presne t e n i s t ý štát, ktorý spoločne obabrali o odvody, keď za dotyčného chlapa nikto neodvádzal nič do nášho sociálneho systému, keď bol produktívny). A áno, viem že tieto inštitúcie sú skostnatené, drahé, neefektívne atď. – ale ASPOŇ nejakým spôsobom sa o väčšinu ľudí dokážu postarať (a to v postproduktívnom veku urobí na Slovensku možno 1% firiem).

   2. Dane ma až tak netrápia ako odvody. Lebo asi nie je fér, že niekto si zarába, ale zdravotku za neho musia platiť iní. Znenme systém, že dane za auto zaplatia všetci, takže využívanie ciest pohoda.
    A tí, čo robia spolujazdu na FB, tak to je zníženie si nákladov, nie zarobková činnosť. Ak si pripočítaš aj údržbu auta, nie len palivo, tak pri spolujazde nič neusetríš. Ale inak je UBER skvelá platforma, len občas narazí na zastaralé zákony. No myslím si, že by sa mal nájsť kompromis. Časť by sa prispôsobila zákonmi a druhú časť musí spraviť uber.

  2. Nerozumiem, ako môžeš mať z toho radosť, že súd v rekordnom čase zatrhol Uber a že sa ho nezľakol, pričom ten istý súd sa zľakne rozkrádačov DPH. Ak je toto spravodlivosť, tak máš pokrútené hodnoty a tvoja spravodlivosť vychádza z úplne iného uhľa pohľadu, teda je všetko, len nie spravodlivá.

   Uber, porušuje akurát tak skostnatené zákony tohto štátu. Internet je pre štát nepriateľ. Pribudla mu zdieľaná ekonomika a jedine čo náš štát spraví je že ju ide zatrhovať, daniť a regulovať. Pričom je tento boj márny. Internet je ako hydra. Sekneš jednu hlavu a vyrastú ďalšie dve. Namiesto toho, aby sa vláda postavila k tejto službe konštruktívne, tak jej ukazujú prostredník.

   Naviac ty tu ideš vykrikovať o nejakom neplatení daní a odvodoch. To je nejaká mantra? To už nemáš na čo poukázať? Čo tie jeho fantastické výhody ktoré nám ponúkol? To si myslím, že je omnoho viac, než nejaké hlúpe dane. Ešte sa mi inak nestalo, že by sa taxikár kvôli mne obťažoval pustiť taxameter, ale ani by som ho o to nežiadal, lebo tento štát je bahno, ktoré si moje prachy zaslúži v čo najmenšom množstve.

   Škoda, že v Nitre nemáme Uber, jazdil by som iba s nim. My máme klasické taxíky, ktoré sú polepené ako cirkusová maringotka a šoféri sú piráti ciest.

 2. Dobry clanok len by som ta chcel poopravit v pripade Alexii, Nemusis objednavat nakup cez Alexu lebo ta stale odpocuva :)

 3. Ahoj Michal súhlasím s tebou že jazda UBEROM má viacej výhod a mám z nej lepšie zážitky.
  K legislatívnym veciam nič UBERu nebráni aby žiadali od šoférov koncesiu, poistenie, a značenie áut.
  K plateniu odvodov a daní keďže sú všetci šoféri živnostníci sú povinný podávať daňové priznanie a platiť ich. A aj za to čo ide UBERU by mali platiť dane podľa paragrafu 7/a.
  Určite však nie som spokojný s týmto vývojom keďže mám najviac negatívnych skúseností (percentuálne) s taxikármi nehovorím že všetci sú zlí no pre mňa veľké percento je preto radšej používam UBER / TAXIFY. Je tam možná kontrola šoférov a jazdy.

 4. Je to hrozné, že Uber končí. Ja som tajne dúfala (žiaľ márne), že by sa mohol rozšíriť aj do iných miest na Slovensku.
  Je to naozaj super vec, nech si hovorí kto chce čo chce. Dúfam, že sa to čoskoro nejako vyrieši, lebo takýchto služieb založených na zdieľanej ekonomike bude len pribúdať.
  Minule som bola s našimi v Prahe a chcela som im ukázať ako fungujú nové technológie a zavolala som im Uber. Boli úplne milo prekvapení aj vodičom aj autom aj celým systémom. Asi sa im to naozaj páčilo, lebo včera mi volala mama a hovorila mi aké je to smutné, že Uber končí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *