Dostal som chuť na konšpiráciu (+Ryan Holiday a jeho nová kniha)

Inšpirovala ma najnovšia kniha Ryana Holidaya s názvom Conspiracy: Peter Thiel, Hulk Hogan, Gawker, and the Anatomy of Intrigue.

Keď sa povie konšpirácia, každý si automaticky predstaví niečo zlé – mocných oligarchov (Soros?), ktorí v pozadí ťahajú za nitky, s cieľom porušiť zákon, vykonať niečo nekalé, ovplyvniť diania a zhohatnúť.

No môže byť konšpirácia aj niečo pozitívne?

Presne túto otázku som sa začal pýtať samého seba, keď som včera dorazil najnovšiu knihu Ryana Holidaya s názvom Konšpirácia (v originále Conspiracy: Peter Thiel, Hulk Hogan, Gawker, and the Anatomy of Intrigue) a zanechala vo mne tak silný dojem, že som napísal tento blogpost na jeden dych.

Dej knihy v skratke

V roku 2007 napísal bulvárny plátok Valleywag (vlastnený Gawker Media) o Petrovi Thielovi (miliardár, zakladateľ PayPal), že je totálny gay. Jeho blízky a rodina o jeho sexuálnej orientácií vedeli, ale on túto informáciu považoval za súkromnú.

Tento bulvárny článok spustil sled udalostí, ktoré viedli k tomu, že o 10 rokov neskôr Gawker skrachoval pre súdny spor s Hulkom Hoganom. Až keď už bol súdny verdikt vydaný sa všetci dozvedeli, že to celé zorchestroval Peter Thiel, v pozadí, v dokonalej konšpirácií.

Prečo to Thiel urobil? Čo ho k tomu viedlo? Čo to znamenalo pre americkú ústavu? a to hlavné – čo sme sa všetko vďaka tomuto skutočnému príbehu naučili – je všetko v tej knihe :)

Niečo predsa prezradím…

Peter Thiel vedel, že bulvárny Gawker a podobné plátky ho serú, no keď sa radil s hocikým o tom, čo s tým, vždy dostal jednu z týchto odpovedí:

  1. zvykaj si, bulvár je nedotknuteľný,
  2. hraj ich hru, keď ich budeš kŕmiť informáciami, dajú ti pokoj.

Ani jedna z odpovedí sa mu však nepáčila a veta “nedá sa” ho neuspokojovala…

Na druhej strane majiteľ Gawkeru Nick Denton si až veľmi dobre uvedomoval nedotknuteľnosť bulváru. Akékoľvek snahy žalovať ich končili ešte skôr, ako začali, často pre prvý dodatok (úplá sloboda slova) alebo pre Streisand-Effect (keď bulvár uverejnil niečo škandalózne o Barbare Streisand, tá sa išla súdiť a celý proces iba spôsobil, že sa o škandále dozvedelo EŠTE VIAC ľudí.

Gawker preto neváhal uverejniť každú špinu, ktorú na koho známeho jeho reportéri našli, ich príjmy rástli a nikto si nevedel dať rady, čo s nimi, pretože keď ich žaloval, tak buď prehral a navyše sa “celým hovnom ešte viac zamazal”…

Ako do toho zapadlo sexuálne video Hulka Hogana, na ktorom má sex so ženou jeho najlepšieho kamoša? Alebo ako s tým všetkým súvisí to, že Peter Thiel po odkrytí toho, že bol za celou konšpiráciou, verejne podporoval za prezidenta Donalda Trumpa? To už si fakt prečítaš, keď budeš chcieť :)

Čo bolo na tej knihe naj?

Nechcem prezrádzať nejaké dôležité časti, ale Ryan Holiday napísal naozaj bombastickú knihu! Celý príbeh som v napätí počúval (mal som ju v originále ako audioknihu) a ani neviem ako, 11,5 hodín príbehu som zhltol ako nič.

Najviac sa mi páčilo:

  • že to nebolo súdenie toho, či to bolo morálne alebo nie, autor nepretláčal svoje osobné názory, podľa mňa 10 ľudí si prečíta a bude mať 10 rôznych názorov.
  • všetky rozhodnutia boli vykreslené do posledného detailu – prečo sa kto ako rozhodol, čo tomu predchádzalo, aké boli očakávania, kto sledoval aký cieľ, aké boli nečakané dôsledky, top analýza, keďže Holiday mal hromadu osobných interviews so všetkými protagonistami celého príbehu.
  • vhodne roztrúsené citáty od Machiavelliho, alebo napríklad Napoleóna v štýle “keď nepriateľ robí chybu, hlavne ho neprerušuj” a podobne :).
  • dej mal spád a keďže to bolo všetko podľa skutočného príbehu, všetko sa dalo priebežne dohľadávať.
  • zdanlivo nesúvisiace veci, ktoré nakoniec spolu pozapadávali, občas ako súhra okolností, ale často ako využité príležitosti – pretože konšpirácia je presne o tom – niečo kuť v tichosti, spájať bodky, čakať na svoju šancu a keď to vyjde na povrch, je už zvyčajne neskoro, lebo zdrvujúci úder už bol zasadený
  • perfektné poučenia z chýb Gawkeru, ktorý bol v presvedčení, že je nedotknuteľný a to ho nakoniec stálo celú existenciu, pretože len pretože niečo vyzerá ako konšpiračná teória (niekto reálne uverejnil konšpiračnú teóriu, že niekto v úzadí sponzoruje snahy o zbankrotovanie Gawkeru, čomu ale NIKTO nevenoval žiadnu pozornosť a článok upadol do zabudnutia…).

Záver

Ako som napísal v nadpise, dostal som chuť na konšpiráciu :) Neklamem, naozaj. Podľa mňa, svet potrebuje viac konšpirácií a nie menej.

Viac ľudí, ktorí si povedia, že “nedá sa” neexistuje a rozhodnú sa s tým niečo robiť. Nie verejne, nárazovo, ale v tichosti, trpezlivo, organizovane.

Predstav si napríklad, že chceš ochrániť lesy pred znečisťovaním, ktoré páchajú ziskuchtivé rezorty a chceš dať prijať zákon, ktorý by tie lesy a rezortom sprísnil kontroly – čo je lepšie?, vykvákať, na čom makáš verejne, aby mali majitelia rezortov dosť času pripraviť sa, zalobovať proti tvojmu zákonu a postarať sa o to, aby nič podobné neprešlo, alebo v úzadí spriadať plány, zbierať podporovateľov, pripravovať zákon, sám lobovať, čakať na príležitosť a vybaliť celý zákon, keď už bude na boj proti nemu neskoro? Ja hlasujem za druhú možnosť. Konšpirácia sama o sebe je neutrálne slovo, jej prostriedky a ciele sú to, čo ju robí pozitívnou alebo negatívnou.

Ak som ťa navnadil, knihu vrele odporúčam, bola to moja 7. prečítaná kniha tento rok (#humblebrag :)) a zatiaľ jednoznačne najlepšia, takže dávam tip!

Zároveň, ak ešte nemáš Audible a regneš sa tu, dostaneš hneď 2 free audioknihy grátis a ak sa rozhodneš do 30 dní membership zrušiť (kľudne aj hneď po ich stiahnutí), tak neplatíš ani cent. Ja si na audible fičím už niekoľko rokov a keďže veľa behám a cestujem, prečítal som vďaka nim kvantum kníh za no-extra-time…

Ak si už knihu čítal/a, daj mi vedieť, ako sa ti páčila, napr. do komentu, budem rád.

Detto ak máš zaujímavý názor na tému konšpirácií, budem rád, keď sa podelíš so mnou a ostatnými.

Pekný večer priatelia!

Cheers :)

Author

2 komentáre

SouthernGirl 16. marca 2018 Reply

Thanks for the tips guys!! ??

Pridaj komentár