sebarozvoj

Čo je cieľ koučingu, v akých oblastiach pomáhaš a oplatí sa to vôbec?

V tomto článku odpovedám na otázky, ktoré som dostal ohľadom koučingu. Keďže som si povedal, že to asi zaujíma viac ako jedného človeka (možno aj troch!!! :D) tak že odpovede dám sem, na svoj blog.

Tu sú dané otázky, ktoré som dostal a v tomto článku na ne odpovedám + pridal som dole 2 bonusové a odpovede na ne.

Čo presne je cieľom koučingu? 

Kouč pomáha druhému človeku “dostať sa odtiaľ, kde ja, tam, kam sa chce dostať”. 

To je taká širšia definícia, no to platí aj na mentora, športového trénera, právnika, taxikára – aj drogový díler, keď si to tak vezmeš, pomáha druhému človeku niekam sa dostať :)

Kouč to ale robí špecifickým spôsobom a tu sú hlavné črty:

1 – kouč neradí človeku, čo má robiť. Názor a skúsenosti kouča v danej oblasti nie sú vôbec podstatné (narozdiel od športového trénera alebo mentora). Kouč sa pýta správne koučovacie otázky, aby pomohol svojmu klientovi nájsť riešenia v sebe, pretože verí, že ten človek vie, čo má robiť, len si to potrebuje utriediť. Takou otázkou by mohla byť: “Čo môžeš urobiť ešte dnes, aby si sa dostal/a bližšie k svojmu cieľu?

2 – kouč dáva pozor, aby klient neskĺzol do reaktívneho hľadania vinníka, vinenia svojho okolia a zacyklenia sa v tom, čo je problém, ale aby proaktívne hľadal riešenia a zameral pozornosť na to, čo môže urobiť ON. Áno, ak je niečo hovno, netreba sa tváriť, že je to veterník, treba poznať situáciu taká, aká je. Ale odtiaľ pomáha kouč svojmu klientovi hľadať riešenia vo svojom okruhu vplyvu. Napríklad, keď hovorí o tom, čo všetko by rád robil, ale nemôže, tak kouč sa môže spýtať otázku “a čo MôŽEŠ urobiť?” … no a následne, keď človek povie, tak ja sa v tom rád ešte špáram a pýtam sa “čo EŠTE môžeš urobiť?”, aby sme zrazu zo situácie “nedá sa” mali situáciu “tu je 10 konkrétnych vecí, ktoré môžeš urobiť…”

3 – kouč pomáha svojmu klientovi vidieť niečo, čo predtým prehliadal. Typický príklad je, keď si jeho ciele protirečia, vtedy ho na to upozorním a často je to taký “aha moment”, že si uvedomí, že to ho možno brzdilo, napr. “hovoríš, že chceš byť slávny, ale na druhú stranu hovoríš, že neznášaš kritiku…” – to nemusí automaticky znamenať, že sa nestane slávnym, len si môže uvedomiť, že ten strach z kritiky (prípadný perfekcionizmus) je niečo, čo ho brzdí a nikdy si to predtým neuvedomil… A opäť, ja nehovorím, čo je správne a ako to má robiť, ja len vrhám svetlo na to, čo bolo predtým prehliadané.

4 – kouč smeruje svojho klienta do akcie. Ja osobne nenechám nikoho odísť z koučovania bez toho, aby si naplánoval konkrétne akčné kroky – ideálne už na daný deň. Ak mi povie, že “ďakujem, mega si mi pomohol, ja si to ešte premyslím a zajtra sa na to vrhnem” tak na to ešte ide otázka v štýle “a prečo nie už dnes?” prípadne “je to to najlepšie, čo môžeš urobiť, čo by urobilo tvoje najlepšie ja?” a často ten človek povie, že “vlastne hej, prokrastinujem, urobím toto, vtedy” a keď sa spýtam, že “ako by si to mohol spraviť ešte lepšie?” tak ideálne je, aby povedal, že “už nijak, toto je to naj, dikes!”. Ale je to každého slobodná voľba, ak si nechce naplánovať konkrétne akčné kroky, tak je to jeho rozhodnutie. No väčšinou to problém nie je, lebo už od začiatku koučovania zdôrazňujem, že to, čo reálne človek urobí, je na ňom a keď už si platí za koučing, bola by škoda, aby tie zistenia nepremietol do konkrétnych akčných krokov, ktoré potom prinesú konkrétne výsledky, ktoré sú to, prečo sa ten koučing oplatil…

A mohol by som pokračovať, no teda na otázku “čo je presne cieľom koučingu” by som asi povedal, že “najčastejšie je to pomôcť druhému človeku dosiahnuť svoje ciele prostredníctvom utriedenia myšlienok, preskúmania možností, zamerania svojej pozornosti na svoj okruh vplyvu a rozhodnutia sa o konkrétnych akčných krokoch”.

ps: toto je u mňa taký najčastejší formát, kedy sa za cca 2 hoďky dostávame od hmlistých cieľov ku konkrétnym akčným krokom (niekedy už za polhodinu, inokedy za 3 hodiny), ale musím povedať, že je to zároveň veľmi vzácny formát, keď pracujem s proaktívnymi ľuďmi, ktorým naozaj treba položiť len správne otázky a oni sa “pokoučujú” skoro až sami, sami si pripravia plán a frčia 🙂 a povedia mi, že “paráda, však ja som vedel, čo mám spraviť, ale konečne som si to zadefinoval cez štrukturovaný proces”.

Realita je ale taká, že často strávime veľa času nad definovaním cieľa a zistíme s daným klientom, že to možno ani nie je ten cieľ, ktorý chce a potom ideme hlbšie a definujeme, že kde sa ten cieľ vlastne zobral, aké má ten človek hodnoty, ako mu to zapadá do celého života a často začneme riešiť nejaký cieľ, ale skončíme pri celkom hlbokom sebapoznávaní a zamýšľaním sa nad otázkami, ktoré si daný človek sám sebe v živote nepoložil… Môj cieľ nie je natiahnúť na 3 hodiny niečo, čo sa dá vyriešiť za 30min, ale ono je to často prirodzený výsledok toho, ak človek nevie poriadne odpovedať na otázku “čo vlastne chceš?“. Keď nevieš, tak ti môžem pomôcť definovať to, sú na to cvičenia a otázky, no bude to trvať nejaký čas, môže byť? Ja ti určite nepoviem, čo chceš, ale môžem ti pomôcť lepšie to zadefinovať, lebo to je predpoklad toho, aby sme to potom aj dosiahli.

Ako výsledný produkt tvojho pôsobenia, kým iným sa stane dana osoba? 

Čo badám na sebe (keď som bol koučovaný) a na svojich klientoch, tak mám pocit, akoby ten človek “povolil ručnú brzdu” – už sa hýbal vpred, vedel, čo chce, ale vďaka koučingu dokázal identifikovať, čo ho brzdí, zameral sa na to, čo ho poháňa a začal akcelerovať.

Veľmi pekný príklad je Matej (jeho plná referencia je tu), ktorý mi na druhom koučovacom stretnutí povedal, že “vďaka tomu koučovaciemu rozhovoru som ušetril rok života, lebo si mi pomohol definovať, čo mám robiť a za mesiac som sa posunul tak, ako predtým za rok”.

Zároveň ti ale dám aj to, čo NIE JE výsledný produkt koučovania, no ľudia to často mylne očakávajú a majú predsudky:

Na aké oblasti sa tvoja pomoc vzťahuje? 

Najčastejšie riešim tieto témy:

Ono témy môžu byť fakt rôzne, toto boli tie najčastejšie, ale často to nie je o danej OBLASTI, ale skôr o “charaktere problému”-Dám ti v rámci podnikania 3 príklady, kedy by som šiel za mentorom (odborníkom na danú oblasť, ktorý ma bude učiť zo svojich skúseností) a kedy za koučom (odborníkom na správne otázky).

Problém, s ktorým idem za mentorom:

Problém, s ktorým idem za koučom:

A opäť len pripomeniem, že ja nikomu nehovorím, čo má robiť, ale prostredníctvom vhodných otázok si rozanalyzujeme situáciu taká, aká je, zistíme, aké riešenia (o ktorých vieme) sú k dispozícií, zvážime prípadné pre a proti, definujeme si strachy ktoré nás brzdia, ale aj potreby, ktoré nás ženú vpred a konáme.

ps: už sa mi inak veľakrát stalo, že som riešil aj témy, o ktorých mám NULA skúseností (napr. rodičovstvo, polyamória, freelancing, grafický dizajn a filmová produkcia, atď) ale vtedy sa ukázala sila koučingu, že prostredníctvom správnych otázok vieš pomôcť človeku možno aj ešte lepšie, keď sa v danej téme nevyznáš, lebo sa pýtaš zvedavé otázky na pochopenie témy a tie odpovede potom pomáhajú klientovi lepšie pochopiť svoju vlastnú situáciu.

Takže pokiaľ vyslovene nezistím z úvodnej vstupnej konzultácie (krátky rozhovor, ktorý je zdarma a koná sa ešte pred samotným koučingom – rezervácia tu), že danému človeku neviem pomôcť (napr. že “potrebujem, aby si ma naučil MS Excel”) alebo proste že jeho cieľ nie je etický, prípadne je nerealistický (“hľadám si kouča, vďaka ktorému schudnem za mesiac 20kg”) tak mu poviem vopred, že s čím mu viem a s čím mu neviem pomôcť a nechám ho samého rozhodnúť sa, či chce so mnou spolupracovať…

BONUSOVÁ OTÁZKA: má koučovanie danú hodnotu?

Ja sám som mal rôzne koučingy za rôzne ceny a u mňa je odpoveď “jednoznačne áno”, ale ja som ten typ klienta, ktorý sa skoro až odkoučuje sám, ktorý aktívne hľadá riešenia, ktorý prišiel s konkrétnym cieľom a ktorému aj malé nasmerovanie hoci len priemerného kouča pomôže neskutočne napredovať.

Ale na druhú stranu, myslím si, že koučing sa až tak moc neoplatí ľuďom, ktorí prenášajú zodpovednosť na kouča a očakávajú, že za nich niečo urobí, ďalej ľuďom, ktorí sú v príliš veľkom finančnom strese a preto počítajú každú minútu a prídu s tým, že “do hodiny musím zmeniť svoj život, viac si nemôžem dovoliť” (rovnaká paralela keď niekto medituje iba 5min, lebo nemá viac času – presne takým by pomohlo, keby tomu dali aspoň 20min) alebo do tretice, keď ten človek poriadne nevie, čo chce dosiahnuť, ale príde s tým, že “pokoučuj ma”, lebo si myslí, že “pokoučuj ma” znamená, že ho namotivujem, prezradím mu tajomstvo úspechu a jeho život sa zmení :).

Veľmi rád pracujem s ľuďmi, ktorých život je už dobrý, ale chcú, aby bol ešte lepší. Takí ľudia z toho dostanú veľkú hodnotu, keď vedia, čo to “lepší” znamená, pretože hoci aj 5% zlepšenie má u hodnotu oveľa vyššiu ako je samotná cena koučingu. Ja sám som taký, preto rád používam koučovacie nástroje na samého seba, preto si hľadám koučov a vidím reálne výsledky. Keby som tomu sám neveril, tak to nerobím. Ale ako som písal vyššie, rozhodne to nie je pre každého a preto som zaviedol úvodný nezáväzný free telefonát vopred, nech si stanovíme očakávania a predídeme sklamaniu.

BONUSOVÁ OTÁZKA: čo ešte potrebujem vedieť o koučingu?

Tu sú najdôležitejšie veci, ktoré som ešte nespomenul:

1 – koučing je 100%tne dôverný a bezohľadu na to, či sa jedná o môjho kamoša alebo neznámeho človeka, tak nikde nikomu nehovorím o ničom, čo zaznie na koučovacom rozhovore, nikde neuvádzam, že mám s daným človekom koučovací vzťah (pokiaľ sa sám nerozhodne zdieľať, že ho koučujem).

2 – podľa etického kódexu kouča nevediem z koučovacím stretnutí žiadne audio, video ani písomné záznamy. Zo stretnutí si nerobím žiadne poznámky, informácie, ktoré odznejú, si nikam nezaznamenávam, takže človek sa nemusí báť, že bude čokoľvek kedykoľvek použité proti nemu. Nemusí sa báť, že ak sa mi niekto nabúra do počítača alebo mi ukradne zošit, tak že tam nájde informácie o mojom klientovi, lebo žiadne záznamy nevediem. Samozrejme, počas stretnutia veľa píšem na papier, spisujem možnosti, robím myšlienkové mapy a snažím sa cez grafické metódy pomôcť klientovi upratať myšlienky, ale všetky tieto poznámky mu potom odovzdám. V prípade, že človek má záujem o kontinuálnu spoluprácu a je preňho dôležité, aby sme pokračovali tam, kde sme predtým skončili, tak akýkoľvek záznam mu ostáva a poprosím ho, aby ho doniesol na to ďalšie stretnutie – môže to byť poznámkový blok alebo iný formát.

3 – koučing nie je záväzný a mojim cieľom nie je ukázať človeku, v čom všetkom má nedostatky a predať mu celoročný koučingový program :) vždy na začiatku každému hovorím, že ak mu to nebude dávať hodnotu, môže to kedykoľvek ukončiť a keď sa po skončení bude chcieť dohodnúť na ďalšom stretnutí, bude to 100%tne na ňom. Ja sa zo zásady nepripomínam klientom a nikdy im nenavrhnujem ďalšie stretnutie, lebo viem, že keď chcú, ozvú sa sami a hlavne, keby ja vyvíjam iniciatívu, tak by som akoby predpokladal, že ten človek nie je proaktívny a treba ho naháňať – a to by šlo proti zásadám koučingu, ktorý sa naopak snaží z ľudí robiť zodpovednejších a proaktívnejších. Taktiež sa nemusia báť, že koučing je len brána k “upsellingu” nejakým mojich ďalších produktov, doplnkov, SOWA gym membershipu a podobne – koučing je samotný produkt, do každého jedného stretnutia dávam maximum, pretože druhú šancu mi už ten človek nemusí dať, no a čokoľvek bude chcieť daný človek všetko so mnou riešiť, som tu preňho.

Dikes za otázky, ak by si mal ešte nejaké, neváhaj sa pýtať. Prípadne ktokoľvek by mal nejaké, ktoré má pocit, že by mohli obohatiť tento článok, nech ich smelo napíše do komentára pod článok a ja odpoviem a dám ťa aj do cc nech vieš, že som odpovedal.

Pekný deň!

Mišo

 

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *