sebarozvoj

Ciele bez debriefingu sú len prdy do tmy (+ tipy z môjho debriefingu roku 2016)

Povedané inak – ak sa nepoučíš zo svojich chýb, budeš nútený si ich zopakovať. Debriefing je dokonalá 80/20 aktivita: prináša veľa za málo času – daj jej šancu!, dám ti tu pár tipov, ako na to! 

Debriefing v skratke, je zhodnotenie toho, čo sa práve stalo. Či už si večer píšeš do denníčka, vo firme hodnotíš kvartál alebo robíš ročný review, jedná sa v mojich očiach o nejaký debriefing. Toto je kritické z jedného dôvodu – najviac sa z danej skúsenosti naučíme práve vtedy, keď sa zastavíme, všetko si ešte raz prehráme v hlave, pospájame bodky, všimneme si opakujúce sa vzorce a povieme si “ahaaa, ty vole!”.

Napriek tomu, v dnešnej dobe málokto zdôrazňuje dôležitosť debriefingu, ale odvšadial sa valí samé “vrhni sa na ciele roku 2017 naplno s naším ultimátnym návodom”, “ako mať v roku 2017 dvakrát väčší penis” a pod… – oukej, ja som zástanca veľkých cieľov, ale vieš čo?, skoro nikde som nenašiel vetu typu “urob krok späť a vyhodnoť si predchádzajúci rok”. Každý má len osvedčené tipy (=to, čo ľudia chcú) no málokto píše o dôležitosti sebareflexie (=to, čo ľudia potrebujú).

V tomto článku sa s tebou podelím o môj debriefing roku 2016, zverejním tipy, postupy, grafy :D a dúfam, že tam nájdeš idey, ktoré budeš môcť zreplikovať. A keď už nič, píšem tento článok tak, aby keď si ho otvorím vo februári alebo v júli, kedykoľvek budem stratený, si pripomeniem to, čo som sa naučil tento rok a snáď mi to pomôže “nakalibrovať svoj kompas” :)

Môj proces debriefingu roku 2016

Nerobím debriefing len preto, že sa nudím, ale preto, že od neho niečo očakávam. Tu sú moje hlavné ciele:

Akonáhle netušíš, ako robiť debriefing, nevadí, spýtaj sa seba samého, že čo od neho očakávaš. Potom bude ľahké posúdiť, či ti daná metóda pomôže to dosiahnuť. Napr. ak je tvoj hlavný cieľ debriefingu “zaznamenať rok 2016 pre ďalšie generácie” tak by som ti radil zbierať veľa obrázkov a videí a čo najviac všetko popísať a’lá memoáre, naopak ak ideš do takých cieľov ako ja, radšej by som šiel viac analyticky… Nie je to žiadna veta, ale vždy začni týmto: PREČO TO ROBÍŠ?

Keď to máš zodpovedané, smelo do tohoooo!!! Tu je proces, ktorý som zvolil na základe mojich cieľov:

Krok 1: Všetko si zmapovať

Toto by som neflákal, hoci je to presne často dôvod, prečo sa ľuďom nechce robiť debriefing, lebo to trvá čas. Mne to trvalo asi 2 hoďky, ale dalo mi to maximálny insight! Ako som to urobil:

Najprv som si spísal všetky svoje aktivity, ktorým som sa počas roka venoval. Nepísal som tam jednorázové veci typu “oslava narodenín” či “vysypanie smetí”, lebo to by bola špáranica v mikre, snažil som sa ísť 80/20 a zgrupovať to do kategórií, ktoré sú manažovateľné ako celok. Moje rozdelenie bolo:

V podstate, akokoľvek si to rozvrhneš ty, tak bude. Keď som študoval, mal som tam veľkú položku škola, keď som bol aktívny v AIESEC, mal som tam veľkú položku AIESEC, keď som mal full-time job, mal som tam toto, keď som mal projekt “vysekať sixpack” mal som tam aj toto, proste, pozri si, aké máš projekty a rozdeľuj podľa nich, pretože keď si vyfiltruješ aktivity podľa projektov, budeš môcť hodnotiť aj samotné projekty (čo je super “meta” pre tvoje “makro”), prípadne zistíš, že niektoré projekty bude najlepšie, keď proste necháš tak a bude to to naj :)

KROK 2: Pridanie atribútov

Potom, ku každému som si do excelu zaznačil trvanie, že v ktorých mesiacoch som sa tomu koľko venoval, ďalej, či to bola všeobecne pozitívna, negatívna alebo neutrálna (=nenaplnila očakávania, ale zlá nebola) skúsenosť a hlavné ponaučenie. Vyzerá to asi takto (nechcem to moc zoomovať, lebo tam mám veľa osobných vecí).

debriefing_aktivity_2016

Atribúty sú dôležité, ak chceš robiť “analýzy”… Napríklad, mňa veľmi potešilo, že som mal všetky projekty roztriediteľné podľa toho, či boli pozitívna, negatívna alebo neutrálna skúsenosť. Keď som si vyfiltroval iba pozitívne, lepšie sa mi identifikovalo, čo majú spoločné (napríklad najpozitívnejšie eventy, ktoré som organizoval, mali spoločné, že mali existujúci DOPYT, naopak tie najhoršie zase to, že som sa snažil ten dopyt vytvoriť…) Čo sa týka mojich indivindi projektov, najviac radosti priniesli tie, ktoré som robil pod vlastným menom individualisticky, zase najmenej radosti priniesli kolaborácie. Ale ak by sme sa bavili o príjme za čas, tam boli úplne iné poučenia – čiže toľko vzorka makro pohľadu… je to fascinujúce :)).

Tiež aj hlavné poučenia – jednotlivo nedávali zmysel, ale keď som ich videl viacero pokope, vídal som vzorce. Napríklad trip na Maledivy som si neužil tak ako trip na Filipíny – možno to nedáva zmysel, lebo Maledivy sú oveľa luxusnejšia destinácia, ale keď som pozbieral viacero poučení, videl som, že to nebolo o destinácií, ale o očakávaniach, ktoré som mal, lebo keď som sa pozrel na všetky lifestyle design aktivity, videl som, že tie najpozitívnejšie mali spoločné to, že mali nižšie očakávania ako bola realita.

pozn: ja viem, že všetky tieto poučenia možno znejú ako škôlkarske učivo, ale poviem ti jedno: ak niečo čítaš v sebarozvojovom článku, tak si tú radu osvojíš OVEĽA menej ako keď ti vyplynie z vlastného bádania. Prísť na niečo “sám” (hoci si to už predtým počul) je úplne nový level! Trust me bro.

KROK 3: Vŕtanie sa v dátach :)

Potom to bolo totálne porno (total naked, all details exposed) – šiel som mesiac po mesiaci, vždy som v exceli vyfiltroval, aby zostali len aktivity, ktoré som robil v daný mesiac alebo mi okupovali pozornosť (lebo napr FIBO bolo v aprili ale riesil som to cely rok) a pozrel som si vseobecny feeling, kolko pozitivnych, negatívnych a neutrálnych aktivit som robil. Pre lepší feeling z daného mesiaca som si preletel svoje emaily a facebook wall, aby som si viac spomenul, aky bol ten mesiac. Následne som obodoval dany mesiac od 1-10 v tychto oblastiach:

debriefing_mesiace_obodovane_2016

(počet x znamená počet týždňov v mesiaci, ktoré som riešil niečo, napr. ak som v marci riešil všetky 4 týždne FIBO ale bol to pain in the ass, tak to boli 4 červené x… a spočítal som si zbežne xká, aby som mal prehľad o tom, koľkým veciam som sa venoval… Ak som sa niečomu venoval síce celý mesiac, ale bolo to, že 1-2 emaily týždenne, tak som dal iba jedno x do toho mesiaca – jasné, dokonalejšie by bolo vypísať si počet hodín, ktoré som daný projekt riešil, ale nezabudni, že ja chcem 80/20 a nie 100/100, čiže toto zabralo 20% času a prinieslo 80% info ;)

debriefing_grafy_2016

Vznikli mi tak celkom pekné prehľady toho, že ako sa vyvíjali tieto 4, pre mňa dôležité veci, ktoré často pekne indikujú, či robím niečo dobre, alebo nie. Tam to ale nekončí.

Tieto 4 som potom dal dokopy (radost+energia+prijem-workaholizmus) a vyslo mi skore, ktore som si nazval kvalita mesiaca a vyšiel mi takýto graf:

debriefing_kvalita_mesiaca_2016

ešte som si urobil aj “KVALITA MESIACA OČISTENÉ O PRÍJEM” aby som si porovnal, či príjem z aktivít nejako ovplyvňuje všeobecnú kvalitu a či som ziskuchtivé hovädo – zistil som, že tvar krivky sa nezmenil, ale že ak beriem do úvahy aj príjem, tak rozdiely mezdi minimami a maximami sú väčšie, čiže príjem je pre mňa proste amplifikátor – čo ma teší a budem rád, keď to tak ostane a nestane sa z príjmu nejaký “substitút” a pod…

All right, toľko upozornenie, poďme k veci…

Teraz som sa poriadne zapozeral na všetky grafy a začal dávať veci do súvislostí. Samozrejme, najviac mi vystrelili do očí v grafe kvalita mesiaca marec a jún. Tu sú niektoré otázky, ktoré som si položil:

samo o sebe to nemusí dávať veľa infa, preto je dobré pozrieť sa na mikro, teda jednotlivé mesiace a aktivity a ich poučenia
samo o sebe to nemusí dávať veľa infa, preto je dobré pozrieť sa na mikro, teda jednotlivé mesiace a aktivity a ich poučenia

pár varovaní:

KROK 4: Zosumarizovanie toho celého dokopy

Toto je 5 najväčších poučení, ktoré som zistil z môjho debriefingu a najradšej by som si ich dal vytetovať na predlaktia ako má Ryan Holiday :) Ale vraj dať to do článku tiež pomáha, tak poďme na to!

#1 – NIČ nie je lineárne!

Je to funny, hoci propagujem pravidlo 80/20 asi všade, sám občas skĺznem do pasce lineárneho rozmýšľania. Konkrétne tu sú moje poučenia z debriefingu roku 2016:

Poučenie do roku 2017: neplánuj si, že niečo sa bude zlepšovať rovnomerne (napr. že sa naučíš 250 nových slov mesačne a teda 3000 ročne), je to veľký ojeb, pekné v teórií, ale neplatné v praxi. Nájdi 1-2 projekty, ktoré prinesú 2500 slov za minimum času a zvyšných 500 doklepeš nejakou appkou, ktorá ti každé ráno vygeneruje 1-2 nové slová… O nelinearite by som mohol napísať knihu, ale ak to mám zhrnúť do jednej rady, je to táto: Keď si stanovíš cieľ, predpokladáš v ňom lineárny sled udalostí/zlepšení? Akonáhle je odpoveď áno, tak hneď viem, že mám ilúziu a mal by som to preplánovať…

#2 – ak sa nevieš rozhodnuť, správna je tá možnosť, ktorej sa bojíš

Pred pár dňami mi písal kamoš o radu, lebo sa rozhoduje, že ako ďalej so svojimi projektami a dal so mu presne túto radu, lebo mi vyšla ako tá naj z môjho debriefingu.

Poučenie do roku 2017: V žiadnom prípade sa neriaď strachom, keď si budeš stanovovať ciele a robiť rozhodnutia. Strach je dobrý sluha, keď ide o prežitie, ale otrasný sluha, keď ide o naplnenie potenciálu či žitie extraúžasného života (true story!). Pozri si svoje ciele. Spýtaj sa pri každom: je tento plán výsledok odvahy alebo strachu? Akonáhle zistím, že je to výsledok strachu, HOCI, plánuj rásť a nie “prežiť”, tak viem, že si koledujem o malér, lebo 2016 ukázal (a dovolím si povedať, že predch. roky tiež) že cesta vpred je cez odvahu a nie cez strach!

#3 – “all in” alebo “drop”

Toto nadväzuje na predchádzajúci bod. Akonáhle som váhal, najhoršie rozhodnutia majú spoločné to, že som do toho šiel na pol rite, naopak tie najlepšie mali často spoločné to, že som do toho šiel all in! Súvisí to aj s prvým poučením, pretože 1 vec, do ktorej som šiel naplno (napríklad #treningpodlamisa od apríla) mi priniesla viac radosti ako všetky ostatné trénerské projekty, ktoré som robil na pol rite. Myslím, že aj ľudia to cítili… Detto šport a cvičenie – tréning podľa GST bol fajn a priniesol mi super learning, ale nešiel som na 100% a podľa toho som sa na to aj rýchlo vybodol, naopak otužovanie som bral so 100% vážnosťou a za pár mesiacov som dosiahol brutál progres…

Poučenie do roku 2017: Mišo, hell yeah or no!, rozumieš? :) Som rád, že sa chápeme!

#4 – energia je cyklická

Asi každý rok som si vždy na začiatku roka stanovoval ciele tak, akoby som mal stále rovnké množstvo energie. Toto je ilúzia, keď som to tento rok začal trackovať, zistil som, že som NIKDY nemal rovnako energie a že bola stále na hojdačke. Prečo je to dôležité uvedomenie?, no napríklad, ak chceš začať niečo NOVÉ, tak “číhaj” na moment, kedy budeš energeticky na maxime a vtedy choď all-in (u mňa to boli jún a teraz koniec roka), naopak ak si na dne, nevrhaj sa do nových projektov, lebo ťa jebne (ja som bol na prelome februára a marca vyžmýkaný ako citrón, ale keďže som mal naplánované ciele a napriek udalostiam som sa ich držal, bol marec taký aký bol. Naopak, potom som za týždeň v Iráne dobil baterky a #treningpodlamisa vypálil na výbornú!).

Poučenie pre rok 2017: Budeš mať ups & downs. Keď budeš UP, spravíš 80% všetkého, čo sa rok spravíš (nie nadarmo energia a kvalita mesiaca silno korelujú), naopak, keď budeš DOWN, je načase radikálne dobiť batérie, napr. v zahraničí, ale neplánuj si rok, akoby si bol stále v konštantnom leveli energie – vieš, kto je?, priemerní ľudia, ty si hojdačka plná extrémov, plánuj (resp. neplánuj) podľa toho! Ako to dať do praxe? Možno takto: Zmier sa s tým, že počas roka budeš aj na vrchole aj vyflusnutý – ak by si 3-4x menej času, aké ciele by si si stanovil?

#5 – ciele sa menia pod vplyvom neočakávaných udalosti – adaptuj sa

Hanbil som sa to priznať, ale dosiahol som presne 0 mojich cieľov na rok 2016, ktoré som si stanovil na začiatku roka 2016. Dôležité: počas roka som dosiahol veľmi veľa a toto bol ten naj rok, aký som mal, ale na začiatku roka som mal ciele, ktoré absolútne nepočítali s nepredvídanými udalosťami, boli lineárne, ďalej, často som sa riadil strachom, vypočítavo nešiel all-in tam, kde som mal ísť all in a nepočítal s tým, že energia je cyklická… Mal som perfektné ciele, ALE, 29.1. som mal haváriu, ktorú som rád, že sme prežili a ktorá znamenala mega škrt cez rozpočet a prehodnotenie hodnôt, ďalej na začiatku marca som dostal výpoveď z priestorov na Továrenskej a všetky premyslené Fitnessa ciele zrazu boli otočené o 180°, projekty, ktoré som si myslel, že budú mega, boli o ničom, naopak, prišli také, o ktorých by som ani nesníval, povedal som si, že silvester v zahraničí o rok isto nie (a napriek tomu som práve na Zanzibare a som HAPPY), proste, na začiatu roka 2016 by som dal všetko, čo som vtedy vedel, za čo i len polovicu toho, čo som nevedel…

Poučenie do roku 2017: Ber stanovovanie cielov menej vážne, čím dlhšie ich budeš stanovovať, tým horšie sa ti budú meniť. Preto som tento rok zvolil radikálne odlišný prístup. Minulý rok som debriefingom strávil možno hoďku a potom 3 dni plánoval ciele. Teraz som to zobral z opačného konca, debriefing je to, na čo som sa zameral a ciele sa plánujú oveľa jednoduchšie. NIKDY nezabudni, že ani len netušíš, čo všetko sa môže stať. Plánuj podľa toho a nie s klapkami na očiach, lebo čím “lepšie naplánované” ciele (čítaj “čím dlhšie ich budeš plánovať”) tým menej sa ich budeš chcieť vzdať, keď pochopíš, že realita sa zmenila…. V mojej reči – ak budem mať do budúcna hodinu na planning cieľov, strávim 50 minút debriefingom…

Záver článku: Tento článok vznikol preto, aby som dal trošku nápadov a inšpirácie ostatným, ktorí sa tiež neuspokoja s priemerom, ale chcú žiť “extraordinary.” Zlá správa je, že to vyžaduje trpezlivosť a aktivity ako debriefing. Dobrá správa je, že sa o sebe naučíte mrte veľa a začnete rozumieť tomu, čo je naozaj “sebarozvoj” – to nie sú len motivačné sračky, ale to je veda o tom, ako byť lepší ako včera. Tak ako v akejkoľvek kategórií, či už cvičíš, alebo zarábaš, vzdelávaš sa, cestuješ, alebo len chceš byť viac happy, niektoré veci fungujú viac ako iné. Za mňa je to jasné – motivačné chobotiny (=to, čo ľudia majú radi) nefungujú, aktivity ako debrifing a iné nepopulárne aktivity (=to, čo ľuďom pomôže) fungujú.

Ešte raz 5 poučení v skratke:

 1. Keď si stanovíš cieľ, predpokladáš v ňom lineárny sled udalostí/zlepšení? Akonáhle je odpoveď áno, tak hneď viem, že mám ilúziu a mal by som to preplánovať…
 2. Spýtaj sa pri každom: je tento plán výsledok odvahy alebo strachu? Akonáhle zistím, že je to výsledok strachu, HOCI, plánuj rásť a nie “prežiť”, tak viem, že si koledujem o malér. Odvaha je cesta vpred.
 3. Mišo, hell yeah or no!, rozumieš? Choď all-in alebo to dropni.
 4. Zmier sa s tým, že počas roka budeš aj na vrchole aj vyflusnutý – ak by si 3-4x menej času, aké ciele by si si stanovil?
 5. NIKDY nezabudni, že ani len netušíš, čo všetko sa môže stať. Plánuj podľa toho

Toto je 5 poučení v skratke, ale okrem toho mám mrte mikro poučení a debriefing, ku ktorému sa môžem kedykoľvek počas roka vrátiť. Tu sú konkrétne prípady, kedy si to otvorím:

Momentálne mám 30.12. a 31.12. na premýšľanie nad cieľmi na rok 2017. Mám pár crazy nápadov a už teraz vidím, že mi tento debriefing pomohol tie ciele trošku “navigovať”.  Samozrejme len celý rok ukáže, či to k niečomu bolo, predpokladám, že na koni roku 2017 zase zistím, koľko omylov som urobil, ale vieš čo?, o tom je sebarozvoj, byť lepší ako včera a nie byť dokonalý…

Na Silvestra a Nový rok budem v Tanzánií na Safari, na džípe sa preháňať okolo levov, slonov, hrochov a antilop, ale mám lokálnu SIMkartu a net, tak keď niekto hodí comment alebo otázku, odpoviem hneď ako to pôjde! ;) Budem len rád, ak sa mi podarí helfnúť.

Všetkým prajem super začiatok roka 2017! Možno vám toto celé analyzovanie príde ako psycháčina, ale mne to naozaj funguje a som happy, tak ak to tiež niekomu pomôže, poteší ma to, každopádne, nevyhovárajte sa, berte životy do svojich rúk a buďte happy :)

ps: sorry, ak v článku chýba občas interpunkcia, väčšinu som napísal na pláži cez mobil, vieš ako, 80/20 ;)

Mišo

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Comments

 1. Super rozsiahly (veľa užitočných detailov) a poučný (sakra, idem do toho) článok :D.
  Práve včera som si počuval NLP podcast s otázkou pre modelovanie: “Aký bol môj rok 2017”.

  Oproti tvojmu postupu mi to príde ako alchýmia a čistá fikcia :D :D.

  Ale skúsim to skombinovať, využijem Debriefing a následne si stanovím trochu reálnejší rok 2017.

  Prajem pekný výlet na Safari. ;)

 2. Skvely clanok, tiez si robim svoju vlastnu analyzu a urcite vyuzijem aj tvoje tipy. Predsa len nie som az taky grafovy typ a skor rada carbem na papier. ?
  Moje ponaucenie z roku 2016 je:
  Ist do veci naplno a neuspokojit sa s komfortnou zonou, lebo presne za nou ma cakali tie najlepsie zazitky a skusenosti. A take motto do roku 2017: Stastie=vzrusenie. Mat stastny zivot znamena mat vzrusujuci zivot.

  A mozno taka otazka pre teba, vyhodnocujes si aj ludi? Urcite aj tam sa da uplatnit 80/20. Pripadne aky je tvoj nazor. U mna je to dost dolezita sucast spravit si taky zoznam kto a kolko pozitivnych emocii priniesol a aj na zaklade toho venovat viac casu pozitivnym ludom a nezaoberat sa tak tymi zvysnymi.
  Dakujem, maj krasneho silvestra ?

  1. čau Saška, diky moc za comment :) áno, vyhodnocujem, v polke 2016 som si napr. na fb unfriendol cca 900 ľudí, ktorých veci som z rôznych dôvodov už nechcel sledovať, v osobnej rovine vyhodnocujem tiež, verím tomu, že ľudia, ktorí ťa najviac obklopujú, ťa najviac ovplyvňujú, ale nemám nejaký návod, možno iba 1 slovo, ze ako na to: “neospravedlňujúco” ;) cheers!

 3. Servus Miso,

  paradne zhrnutie a inspiracia. Tiez si robim kazdy rok reflexiu, v niecom podobnu, v niecom inu a v niecom sa teraz rad inspirujem :)

  Co ale identifikujem ako slabinu je priebezny tracking tychto cielov a stava sa mi, ze sa zahltim nepodstatnymi vecami, ktore sa vyskytnu. Najviac mi zatial fungovalo tyzdenne planovanie priorit a taskov(kde mam vzdy aj maly debriefing), ale nejak to nestaci. Zas k dennemu planovaniu som sa nidky nedokazal dokopat.

  Ako riesis priebezny tracking/planovanie casu ty? Funguje to? Ako sa ti to podarilo adaptovat?

  1. sevas Peťo, dikes za input!, popravde, nemám pevnú formu, že tyzdenne priority alebo mesacne, lebo co sa mi casto stavalo, bolo to, ze nieco som si tam dal, od zaciatku som vedel, ze sa mi to nechce robit a potom bud som sa dl toho dokopal posledny den alebo som si nasiel dovod, preco to presunut na dalsie obdobie :) ale k veci: funguje mi makromanažment, cize co najcastejsie sa zastavit a pozriet na najblizsie obdobie, ci uz je to kvartal, alebo mesiac, zvycajne to nie podla kalendara, ale podla milniku, cize napr “oddnes az po odlet na filipiny” – take obdobie beriem ako projekt a tam presne davam priority a ostatne ulohy. medzi priority davam ina veci, bez ktorych proste nie je mozne aby som tl nedal (napr dat si vybaviť pas :D ) akonahle ten task je “vypustitelny”, teda, ze mizem odletiet aj bez jeho finišu, tak ode medzi normalne ulohy… ma to psychologicky efekt, lebo o to rychlejsie zmiznu priority a potom necitim tlak a lepsie sa mi robia nepriority :) cize, skratene: custom length obdobia podla milnikov, podporene makro pohladom, no a co najmenej priorit, idealne len jedna a zvysok tasky, ktorych by som sa nerad stal otrokom :) tesim sa ako pokecame viac osobne, m

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *