Ako vyťažiť z koučingu maximum za čo najmenej peňazí

Spísal som pre teba 11 tipov, bezohľadu na to, či sa jedná o tvoj prvý koučing, alebo už máš s koučingom skúsenosti.

Spísal som pre teba 11 tipov, bezohľadu na to, či sa jedná o tvoj prvý koučing, alebo už máš s koučingom skúsenosti. Enjoy! 

PRED KOUČINGOM

1 – Naštuduj si rozdiel medzi koučingom a inými profesiami

Ak si ešte na koučingu nebol/a, stráv aspoň 10min tým, že si na internete prečítaš o tom, ako funguje koučing. Pomôže ti to lepšie sa pripraviť a zreáliť svoje očakávania.

Kouč ti samozrejme rád vysvetlí špecifiká koučingu, pretože žiadny kouč nechce, aby si jeho klient myslel, že je u mentora (alebo psychológa), no keď ti to vysvetlí na session, tak za to platíš, doma si to môžeš naštudovať free ;). 

2 – Vyber si kouča, ktorý ti sedí ľudsky, ale aj profesionálne

Ak kouč ponúka vstupnú session grátis, tak to využi. Zvyčajne rýchlo zistíš, či ti ten kouč sedí ľudsky, alebo nie.  

Druhá vec – zamysli sa nad tým, akého kouča potrebuješ a nie len nad tým, s akým koučom bude príjemné spolupracovať.

Ak si prokrastinátor a máš problém s exekúciou, nájdi si prísneho kouča, ktorý sa ťa bude pýtať, čo a kedy urobíš a keď sa budeš vyhovárať, tak sa nebude báť šplechnuť ti do tváre, že sa vyhováraš. Nebude ti to príjemné, ale ak presne to potrebuješ, tak si presne takého kouča hľadaj.

3 – Premysli si, čo vlastne chceš dosiahnuť

Koučing je o tvojich cieľoch a čím viac si vopred premyslíš, čo vlastne chceš dosiahnuť, tým lepšie.  

Keď máš pocit, že tvoj život sa nejako zacyklil, ale nevieš, čo s tým, kouč je tu na to, aby ti pomohol a neočakáva od teba, že budeš vedieť, čo máš robiť (keby vieš, tak nie si na koučingu), ty si však stále môžeš premyslieť aspoň kontúry toho, čo by si chcel/a.

Čím lepšie budeš mať premyslené, čo vlastne chceš, tým skôr sa dostanete na koučingu k riešeniam a tým menej zaplatíš. 

4 –  Priprav sa urobiť niečo inak

“Definicía šialenstva je robiť všetko rovnako a očakávať odlišné výsledky.

Albert Einstein (údajne)

Ak nie si ready vyjsť zo svojej komfortnej zóny a urobiť nejaké zmeny, tak možno koučing ani nie je pre teba.

Sebarozvoj trvá dlho, dosahovať výsledky je ťažké a ak chceš niečo, na čom ti záleží, budeš asi musieť niečo iné obetovať. Stojí to za to!!! Ale si na to ready? Ak nie, bude to plytvanie časom vás oboch + plytvanie tvojich peňazí.

POČAS KOUČINGU

5 – Ak máš úzky budget, povedz o tom svojmu koučovi

Ak napr. vieš, že viac ako 1hod koučingu by už bola nad tvoj budget, povedz to koučovi hneď – nepôjde až tak do hĺbky (čo možno nebude pre teba ideálne), ale aspoň sa uistí, že dostaneš za daný čas maximálnu hodnotu a neskončíte niekde v strede.

6 – Neomáčkuj, hovor k veci

Nerozprávaj 15min o niečom, čo sa dá povedať aj dvoma vetami. Kouč ťa nechce prerušovať, aby neprišiel o dôležitú nuansu, no je na tebe hovoriť k veci a bez omáčok.

Možno sa bojíš, že povieš primálo a niečo vynecháš – neboj sa!, kouč ti v takom prípade sám povie “povedz mi o tom viac”.

Ale ak povieš zbytočne veľa, čas sa už vrátiť nedá. A preto – snaž sa hovoriť čo najviac k veci, ušetrí ti to veľa peňazí. 

7 – Preber zodpovednosť, hľadaj riešenia

Paradoxne, zodpovední ľudia, čo koučing potrebujú najmenej, z neho vyťažia najviac.

Ja sám, keď som so svojim koučom (áno, aj koučovia majú koučov, dokonca by som povedal, že ak kouč sám nemá kouča, je to zvláštne), tak sa snažím ako ďábel a kouč ma iba usmerňuje otázkami, dáva mi vedieť, keď si protirečím, robí poznámky, kreslí myšlienkové mapy a stráži, aby som nestratil focus. Nemusí to zo mňa ťahať.

Ty si šofér a kouč je len spolujazdec, ktorý ti pomáha. Nikdy od neho neočakávaj, že za teba preberie volant. Je to tvoj život a úspešnosť koučingu je tvoja zodpovednosť. S takýmto nastavením z neho dostaneš maximum. 

8 – Neodíď bez jasných akčných krokov

Na konci každej koučingovej session by si mal/a mať aspoň 1 konkrétnu vec, ktorú urobíš. Hodnota koučingu je v tom, že ti niečo pomôže urobiť a nie, že ste si dobre pokecali :).  

Ja preferujem, aby boli tie akčné kroky naplánované na ten istý deň ako bol koučing + na zajtra. A čo sa dá vybaviť do 5min je ideálne vybaviť hneď na mieste. Čím skôr, tým lepšie!

Nezabudni, chceš niečo dosiahnuť, na to treba makať a preto nikdy neodíď bez domácich úloh!

PO KOUČINGU

9 – Urob to a čím skôr

Nevyhováraj sa. Neodkladaj to. Urob, na čom ste sa dohodli! Bodka.

10 – Zapíš si hlavné uvedomenia

Aké nové uvedomenie bolo kľúčové? Ktorá 1 otázka bola sama o sebe hodná celého koučingu? Ale aj zlyhania – čo ti po koučingu nevyšlo tak, ako si chcel/a? Aké máš z toho poučenie?

Debriefing je super vec – zapíš si to niekde, nech sa na to vieš pred ďalším koučingom pozrieť, pomôže ti to zlepšovať sa a dostať z budúceho koučingu ešte viac ako z toho minulého.

11 – Podeľ sa o zistenia z koučingu s niekým blízkym, ale nie s celým svetom

Rozprávajte sa doma o tom, čo ste na koučingu preberali a na čom makáš – jednak vás to zblíži a jednak to tebe pomôže tie veci urobiť. 

Ale pozor, neodporúčam písať všetky svoje ciele hneď verejne na facebook, pretože tvoj mozog dostane výborný dopamínový pocit z toho, že hovoríš o svojich cieľoch (akoby sa už stali, ale pritom o nich len píšeš, čo tvoj mozog moc nerozlišuje), ľudia ti dajú lajky a srdiečka, to je tiež výborný pocit, ale na druhú stranu, tvoj mozog už dostal pocit uspokojenia a preto jeho vôľa makať na tom cieli oslabne.

Je to možno paradoxné, ale je to tak, čiže zdieľaj, ale veľmi opatrne.

ZÁVER

Ak máš niekoho, kto sa chystá na koučing, neváhaj mu/jej tento článok preposlať a ak by si niečo doplnil/a, budem rád, keď mi to napíšeš do komentára pod článok :).  

Ďakujem za prečítanie a držím ti palce, nech z koučingu vyťažíš maximum za čo najmenej peňazí! 

Pre rezerváciu prvého koučingu so mnou bezplatne, klikni sem.

Mišo 

Author

Pridaj komentár