Ako si zaregistrovať .blog doménu a získať nefér výhodu, kým je dostupná

V tomto článku sa dozvieš, ako si zaregistrovať cool domény ako napr. www.cestovatelsky.blog, prípadne www.crossfit.blog alebo hoci aj www.slovensko.blog a prečo by ťa to malo zaujímať.

Dnes som si pozeral niečo u Tima Ferrissa na blogu a všimol som si, že URL už je zrazu www.tim.blog

timblog

Hovorím si, že “cool, doména .blog, to som ani nevedel, že taká existuje, pozriem sa, koľko stojí“.

Mrkol som svoj obľúbený WebSupport.sk a tam som dal čisto zo zvedavosti, koľko stojí www.miso.blog – avšak zistil som, že taká koncovka nie je v ponuke…

misoblogwebsupport

Tak moment, ako to? Odkiaľ ju Tim má? Trvalo to asi minútu googlenia a zistil som, že .blog domény predáva Automattic (firma Matta Mullenwegga, ktorá stojí za WordPressom, ktorý poháňa vyše štvrtinu internetu)…

Oukej, to znie zaujímavo… Ako som sa ešte do-googlil, predaj je spustený už 2 mesiace, teda presne od 21.11.2016, čo nie je včera, ale, väčšina lukratívnych slovenských domén je ešte stále voľná a dokonca som našiel aj veľa zaujímavých anglických…

Napríklad:

 • www.cestovatelsky.blog
 • www.futbal.blog
 • www.akoschudnut.blog
 • www.politicky.blog (aj www.kapitan.blog :))
 • www.zensky.blog
 • www.bratislava.blog
 • www.biznis.blog

a podobne. Je tiež veľká šanca, že je voľné aj tvoje krstné meno + .blog, zatiaľ som našiel skoro všetky, presvedč sa!

jankablog

Ako na doménu s koncovkou .blog

 1. Choď na www.get.blog, vyhľadaj si domény, ktoré ťa zaujímajú.
 2. Ak si tam prvýkrát, budeš musieť potvrdiť svoj email – zadáš ho, príde ti aktivačný kód, ten napíšeš na stránke a si tam
 3. Nakupuješ – trvá to minútu, iba vyplníš meno, adresu a zaplatíš to kartou a máš doménu. Nižšie v článku sa dozvieš, ktorú som kúpil ja a za koľko :).

Prečo by ťa mala zaujímať doména s koncovkou .blog?

 • je to osobnejšie ako .com, prípadne kratšie, takže namiesto www.nazov.com/blog máš k dispozícií www.nazov.blog
 • je to menej prepchaté, keďže je to stále nové, môžeš si regnúť napr. www.cestovatelsky.blog, co znie oveľa lepšie ako www.cestovatelsky.sk a podobne
 • je dosť možné, že budeš mať lepší google ranking vo vyhľadávaní, ľudia si často vyhľadávajú blogy na rôzne témy, napr. ak zvažuješ založiť politický blog, prečo rovno nie na www.politicky.blog? Toto je mega zaujímavé aj preto, lebo vlastne budeš “vlastniť kategóriu”, bude veľa politických blogov, ale tvoj bude ten jediný politicky.blog ;) (odporúčam hlavne v nových, relatívne horúcich témach, ktoré ešte len vznikajú, lebo napr. ak aj založíš napr. www.medialny.blog, tak super, ale len preto, že vlastníš doménu tak nebudeš vlastniť kategóriu, ktorá je prepchatá ako sviňa. Hľadal by som veľmi nové kategórie alebo si dokonca vymyslel vlastnú… (povedzme ak sa chceš mega vyprofilovať ako bloger-autorita o ketóze, je stále za najnižšiu cenu www.ketoza.blog, pripadne drahší www.keto.blog)

Pozor, čo od domény s koncovkou .blog neočakávať

 • môžeš mať kľudne www.motivacny.blog (dnes 21.1.2017 je stále k dispozícií) a tešiť sa, že rozmakáš mega motivačný blog, ale keď tam nebudeš dávať kvalitné články, ľudia ho čítať nebudú
 • anglické “silné” slová (napr. fitness.blog a podobne, proste niečo, čo ti dá mega výhodu v googli) sú buď všetky preč, alebo sú šialene drahé – urob si vlastný prieskum.
 • podľa mňa nemá zmysel dávať .blog tam, kde je lepšie .sk alebo .com, napríklad ak zakladáš hotel, určite znie lepšie www.hotel.sk ako www.hotel.blog (to druhé evokuje skôr blog o hoteloch ako stránku hotela)

Asi chápeš, kam tým mierim – je to príležitosť, ale samo o sebe sa to neoplatí a rovnako ako inde v živote platí motto, že “len preto, že sa niečo dá, to neznamená hneď že je to aj dobrý nápad“.

Cena domény s koncovkou .blog

 • Pokiaľ to slovo nie je nejaké populárne v angličtine, tak stojí doména na rok $33, čiže cca 31€ (k 21.1.2017). Na porovnanie, .sk, .com, .cz., .eu sú lacnejšie, okolo 10-15€ rok plus-mínus, ale na druhej strane, sú rôzne kreatívne koncovky, ktoré stoja oveľa viac. Myslím, že cena je fér.

Keďže Janka (moja priateľka) mi hovorila, že chce prerobiť svoj Travel Hacker blog (www.travelhack.me), napadlo mi, či nechce zaregistrovať www.travelhacker.blog – checkol som to, na moje prekvapenie stála len tých 33 dolárov, tak ju má kúpenú a keď bude prerábať blog, pôjde to rovno tam :) Myslím, že SEO upgrade +100%. (ale napr. na porovnanie, travel.blog už bola preč a hacker.blog stojí $2900).

Práve zakúpené, travelhacker.blog už nie je v ponuke...

Kúpené!, travelhacker.blog už teda nie je v ponuke… domény sa míňajú

4 tipy na využitie .blog domény

Keď teda máš čo povedať a chceš reálne blogovať, popremýšľaj nad tým, či to nie je arbitrážna príležitosť a šanca na nefér výhodu. Môže byť, ale nemusí. Tu sú moje 4 tipy, ako to využiť:

 1. Ak tvoje “slovo” nebolo voľné ani pre .com ani pre .sk, ale nájdeš ho ako .blog -> napríklad, povedzme, že sa voláš Katka, ale žiaľ, katka.sk či katka.com už boli preč… A teraz, voilá, katka.blog je voľná (aktuálne, 21.1.) a za najnižšiu sadzbu…
 2. Pre názov blogu s prídavným menom, napríklad www.cestovatelsky.blog, www.politicky.blog, www.zdravy.blog a pod… (všetky sú práve teraz voľné a za najnižšiu sadzbu
 3. Ak vychytáš nejaké “cool” poangličtené slovo, napr. www.biznis.blog pre svoj nový biznis blog… (moja rada ale je, nech sa číta tak sa aj vyslovuje a je to celkom hovorové, lebo www.lajfstajl.blog vyzerá proste divne.
 4. “Niche”, na ktorú sa špecializuješ a o ktorej píšeš. Napr., www.coffee.blog je za $120000, ale www.greencoffee.blog je za $33… A ešte super trik je pridať niečo, čo ľudia googlia, napr. predponu “top” a podobne, čiže ak chceš mať “top travel blog”, za $33 je k dispozícií toptravel.blog ;)

Oplatí sa “iba” zmeniť koncovku? (Že máš už .com/.sk a zmeniť to na .blog)

Neviem, to mi moc ako arbitrážna príležitosť až tak nepríde, napríklad ja mám misoduchon.com a mám pocit, že zmena na www.misoduchon.blog by mala len veľmi malý efekt, takže to neriešim, riadim sa tým, že obsah je prvoradý (a verím, že vy tiež), ale tak je to príležitosť, niekto ju môže brutálne využiť a tak to sem dávam.

Viac info o .blog

Všetko o .blog nájdeš priamo v tomto článku od wordpress.com (je tam aj krátke video Matta Mullenwega), sú tam aj FAQ.

Záver

Samozrejme, nie som žiadny expert na marketing, ani na blogy, len dnes som si to všimol, že “aha, Tim Ferriss má cool doménu”, napísal som to do fb skupiny Tim Ferriss Slovak / Czech,  spravil uvodný search a povedal som si, že to možno niekomu, kto ma sleduje, fasa pomôže.

Ak vieš o niekom, komu by sa tento článok hodil, pošli mu ho, kým je ešte stále tak veľa super domén voľných.

UPDATE: chcem oceniť WebSupport, že tak rýchlo zareagovali a medzičasom už si možno .blog doménu registrovať aj cez nich, čiže ak chcete, môžete to spraviť jednoducho cez www.websupport.sk

------------

Prihlás sa tu na odber môjho newslettra a okrem cool tipov nezmeškáš žiadny môj nový článok alebo workshop a ako darček ti príde aj moja večerná a ranná rutina pre top deň, v pdf, s detailným komentárom! Je to 100% free, píšem to vždy len ja a dá sa z neho kedykoľvek odhlásiť jedným klikom.

6 Comments

Leave a Comment.