ako byť fit, cestovanie, podnikavosť, sebarozvoj

Ako si otestovať luxusný životný štýl a prečo to odporúčam každému

Exotické dovolenky, nóbl reštaurácie, fajnové bývanie, pravidelné výlety do Milána, hromada voľného času, wellnessík a rýchle auto k tomu. Zaujalo ťa to?

Luxusný životný štýl je niečo, čo by málokto odmietol. Máme to predprogramované v mozgu, sme ako straky, ktoré sú automaticky priťahované ku všetkému, čo sa ligoce.

Tým nechcem povedať, že sme všetci chamtiví ziskuchtiví oportunisti, pretože mnohí z nás už (našťastie) zistili, že sú aj dôležitejšie veci ako značka auta. Len chcem podčiarknúť fakt, že keď vidíme niečo pekné, drahé, pohodlné, super-útulné, luxusné alebo veľmi kvalitné, automaticky produkujeme hormóny, ktoré v našej hlave vytvárajú pozitívne pocity a to nás priťahuje.

ako sa tvojmu mozgu páči táto predstava? :)
Ako sa tvojmu mozgu páči táto predstava? :) Ja som to vedel!

JE DOBRÉ ALEBO ZLÉ, ŽE NÁS PRIŤAHUJE LUXUS?

Táto vlastnosť nášho mozgu a špeciálne hormón dopamín majú na starosti to, že sme prirodzene hnaní dopredu, máme túžbu niečo dosiahnuť a dokážeme sa prekonať aj v časoch, keď sa nám zrovna nechce.

Je pravda, že ak by sme nemali potreby, ktoré nám drahé veci pomáhajú splniť (napr. potrebu uznania, rastu, vplyvu, atď), všetci by sme (asi) boli šťastnejší. Možno by sme mali menej stresu, ale tipujem, že by sme ešte stále žili v chatrčiach, technologický pokrok minimálny, medicína v plienkach a dožívali by sme sa priemerne 50 rokov.

Všetko, čo by sme riešili, by boli spodné poschodia Maslowovej pyramídy potrieb – hlad, smäd, spánok, prístrešok, bezpečie, sex, deti, spolunažívanie v kmeni a to by bolo všetko…

Maslowova pyramída ľudských potrieb
Maslowova pyramída ľudských potrieb

Ak si mám vybrať, volím také potreby a takú dobu, aká je teraz – áno, naša uponáhľaná mentalita má muchy, ale verím tomu, že aj vďaka nej žijeme v najúžasnejšej dobe v histórií ľudstva, plnej možností a príležitostí a že je len na nás, ako s tým naložíme.

ALE ČO AK SI SPLNÍM SNY A ZISTÍM, ŽE SOM NEŠŤASTNÝ?

Oukej, doba ponúka možnosti, plnenie si svojich snov a budovanie životného štýlu podľa vlastných predstáv. No má to aj svoje nástrahy.

Neviem si predstaviť, že sa raz zobudím v drahom dome, alebo na tropickom ostrove a uvedomím si, že všetko, na čo som tak tvrdo makal za to v skutočnosti nestálo, že to bolo mačacie zlato a že som premrhal veľkú časť svojho života – to by bola ultimátna ľútosť.

Alebo druhý hororový scenár, že by som žil motto “zamakám a potom si budem užívať”, aby som celý svoj život makal na nejaký luxusný životný štýl a potom zistil, že ma absolútne neláka si ho užívať, že starého psa už novým trikom nenaučíš a že som sa celý život tešil na niečo, čo ma už vôbec neteší (lebo už nemám testosterón a podobne).

Jedno horšie ako druhé.

A tak som si namotivovaný Timom Ferrissom a jeho knihou “4-hodinový pracovný týždeň” povedal “fuck it”, idem otestovať luxusný životný štýl čo najskôr a zistím, ako chutí. Tim totiž učí ľudí, ako si nadizajnovať svoj životný štýl aj bez toho, aby si bol milionár. Ak ste ešte knihu nečítali, tu je o nej pár mojich myšlienok.

tumblr_inline_n323btNAQe1s074ib

Moja logika bola aj je takáto: Keď je luxusný životný štýl taký super a pomôže mi zvýšiť kvalitu života, tak viem, že nebudem sklamaný, keď ho dosiahnem ho. A naopak, ak je to len falošné pozlátko, tak sa aspoň po zvyšok života nebudem hnať za niečím, čo budem potom ľutovať.

A TAK SA AJ STALO

Posledné roky som si plnil svoj ideálny životný štýl, snažil som sa robiť to čo najefektívnejšie, vyhodnocoval som, porovnával a prišiel som na brutálne veci, ktoré som sa o sebe naučil. Dnes už mám na luxusný životný štýl oveľa reálnejší pohľad – zistil som, ktoré moje sny boli totálne odveci a naopak, o ktoré luxusné veci sa oplatí bojovať.

To najlepšie? Stále mám 20-niečo a všetky sny som si plnil bez toho, aby som potreboval veľa peňazí, musel prestať robiť svoju trénerskú prácu, odohnal od seba blízkych ľudí alebo žil z ruky do úst. 

Som presvedčený o tom, že luxusný životný štýl si môže otestovať každý a taktiež to aj každému odporúčam čo najskôr, aby ste sa na vlastné oči presvedčili, ako chutí a nenaháňali sa po zvyšok svojho života za niečím, čo vás (pravdepodobne) neurobí šťastnými, a ak áno, aspoň viete, čo presne vám na tom najviac chutí a môžete sa zamerať na to!

3 KROKY AKO NA TO

Popíšem ti metódy, ktoré som využíval, praktické poučenia a dám ti čo najviac návodov, nech to môžeš zreplikovať.

Krok č.1: “Zadefinuj si svoj ideálny luxusný životný štýl”

Píš špecificky.

Ja sám som takéto cvičenia robil na milión sebarozvojových workshopoch alebo popri čítaní podobných kníh – proste ak nevieš, čo chceš, asi sa tam nedostaneš. Tieto cvičenia sú super, lebo pomenuješ svoje ciele.

Alica v krajine zázrakov
Alica v krajine zázrakov

Nanešťastie je to iba veda “dosahovania cieľov” a nie “veda naplnenia”, čiže tieto praktiky ti radia, ako dosiahnuť svoje ciele, ale nepomôžu ti uistiť sa, že ťa to aj urobí šťastným. A aj preto je oveľa efektívnejšie podosahovať / otestovať čo najviac z daných cieľov čo najskôr a neobetovať im celý život.

Môj ideálny luxusný život vyzeral asi takto:

“Ležím každý tretí mesiac na pláži na tropickom ostrove, mám sixpack a nemusím celý deň pracovať. Inak bývam v peknom dome so záhradkou, mám rýchle auto a víkendy trávim buď v Miláne na futbale, alebo v hoteloch v Tatrách. Moja firma funguje, mám pasívny príjem” 

To som si povedal, že by bolo mega!

(Pozn: toto sú časti v oblasti “lifestyle” a nie “life”, teda život ako taký, takže som zámerne vynechal veci ako rodina, priatelia, láska, zdravie, vzdelávanie sa, duševný kľud alebo celkové naplnenie, iba teda aby ste si nemysleli, že tieto veci som zanedbal – nezanedbal, myslím, že tie sú proste najdôležitejšie a basta, len teda v tomto článku sa sústredím na lifestyle, teda na to pozlátko, ktoré nás priťahuje)

Teraz si to poďme rozdrobiť na drobné, lebo to obsahuje viacero častí a každú ti vysvetlím zvlášť.

V mojom prípade to boli tieto časti: 

1) cestovanie (tropický ostrov)

2) fitness (sixpack)

3) čas (nemusím pracovať)

4) bývanie (dom so záhradkou)

5) majetok (rýchle auto)

6) zážitky (Inter Miláno)

7) relax (wellness hotely)

8) podnikanie (pasívny príjem)

V tvojom prípade ich môže byť viac alebo menej, len si hlavne zadefinuj svoj vysnívaný lifestyle a rozdrob si ho na časti.

Krok č.2 – základné pravidlá

Ako druhé, treba si zadefinovať pravidlá, lebo ak chceš hru vyhrať, treba vedieť, aké sú pravidlá. Týmito sa riadim ja a myslím, že by ti mohli dať dobrý kompas:

1) Testuj jednotlivo a nie všetko naraz

Aj tak nedokážeme multitaskovať a vieme robiť len jednu vec naraz, preto nemusíš byť hneď vysekaný milionár na luxusnom ostrove s drahým autom – môžeš skúšať po jednom, napr. najprv auto, potom ostrov, potom sixpack…

Výhodou testovania jednotlivo je to, že vieš lepšie pozorovať vplyv na tvoj život – proste ak dosiahneš všetko naraz a zistíš, že nie si až taký spokojný, bude ťažké identifikovať “zádrhle”, ale ak zmeníš vždy jednu vec izolovane, vieš si presne testnúť, či to tvoj život zlepšilo alebo nie. Ak potom budeš jednotlivé časti kumulovať, pohoda, ale jednotlivo sa aj ľahšie dosahujú.

2) Mať a vlastniť je rozdiel

Veľa ľudí si myslí, že na to, aby si mohli plne užívať výhody niečoho, tak si to musia kúpiť. Toto nemôže byť ďalej od pravdy, pretože takto minieš väčšinu peňazí len na to, že to môžeš vybaliť z krabice alebo za ten prvotný rauš z novoty, ktorý vyprchá asi tak po týždni. Potrebuješ vlastniť ostrov, aby si na ňom mohol chillovať? Jasné, že nie. Tak prečo si myslíš, že potrebuješ vlastniť auto, aby si si ho mohol užívať.

Tu je moja rada jasná:

Nekupuj si nič, čo si môžeš prenajať; neprenajímaj si nič, čo si môžeš zadarmo požičať; nepožičiavaj si zadarmo nič, za používanie čoho ti môžu zaplatiť…

Nezabúdaj, cieľ je testovať, peniaze sú prostriedok. Míňať nie je cieľ, práve naopak.

3) Experimenty majú dovolené zlyhať

Keďže ideš testovať experimentálny životný štýl, treba si hneď zadefinovať, že zlyhanie je dovolené. Inak povedané, treba uznať, že možno niečo proste bude naprd a s tým do toho treba ísť.

V reálnom živote je to iné, ak si na niečo makal 10 rokov (dovolenka, dom, auto) a potom ťa to neteší, urobíš všetko pre to, aby si sám seba presvedčil, že to stojí za to. Začneš žiť v sebaklame. Preto je dôležité naladiť sa na možnosť zlyhania a otvorene si to priznať hneď, ako to zbadáš.

4) Integruj a neseparuj

Posledný bod je mega dôležitý a znamená to to, že si nevytváraj žiadnu fiktívnu realitu, ale snaž sa tento luxusný životný štýl čo najviac začleniť do svojho bežného života. Pretože bežný život je tvoj život, toto je len pokus. Ak budeš testovať v umelých podmienkach, nezistíš, či ti to sedí do tvojho života alebo nie.

Ako príklad ti poviem bývanie – povedzme, že si chceš vyskúšať bývanie v luxusnom dome, preto ak je to možné, nerob tak vtedy, keď sa nič nedeje, ale otestuj to vtedy, keď normálne robíš veci, ktoré by si aj robil, či už pracovne alebo osobne. Zisti, či ti to zapadá do tvojho života a robí ho lepším, alebo nie.

Krok č. 3 – poďme hrať!

Oukej, máme zadefinované pravidlá, poďme na to, idem ti dať návody, ako som testovať jednotlivé oblasti môjho ideálneho životného štýlu, čiže: cestovanie, fitness, čas, bývanie, majetok, zážitky, relax, podnikanie.

Priatelia, ako som začal písať tento článok, uvedomil som si, že by mal milión slov a všetkých by vás zabil ? Idem teda na to postupne. V ďalších častiach budem písať o jednotlivých oblastiach, takže ak ťa zaujímajú iba niektoré z nich, pozrieš si tie a nemusíš čítať všetky. Ak sa ti článok páčil, daj mi vedieť, napíš do commentu, čo ťa zaujalo a aké časti ideálneho lifestylu ťa zaujímajú (nejaké ktoré som nespomenul?) a ja zatiaľ dorobím druhú časť, ktorá je venovaná plneniu si cestovateľských snov.

—KONIEC PRVEJ ČASTI—

Trailer na pokračovanie:

• Názov: “Ako na luxusné dovolenky, kým si stále mladý”

• Obsah:

◦Čo millenialov láka na cestovaní (stereotypy vs. skutočné dôvody)

◦Ako som navštívil 40 krajín sveta bez tučného konta (sny vs. plnenie si cieľov)

◦Seychelly, Maledivy, Filipíny, Brazília, Zanzibar – stáli za to? Čo som sa naučil?

◦Ako si dopriať exotické dovolenky – návod:

▪letenky

▪ubytko

▪strava

▪zážitky

▪pro-tips

◦Čo si z týchto experimentov odnášam do budúcna

◦Trailer na 3. časť ?

Mišo

Tags:

Comments

 1. Práve som bola naštartovaná a zvedavá na jednotlivé oblasti keď zrazu článok skončil :)
  ale páči sa mi to, aspoň budem netrpezlivo čakať na pokračovanie ;)

  1. hehe, diky :) aj ja som bol naštartovaný na písanie, keď som si spomenul, ako to dopadne, keď zrazu zistím, že som napísal 7000 slov :D pokračovanie čoskoro, dikes za prečítanie!

 2. Čawko Mišo…super článok, teším sa na jednotlivé pokračovania :) Keď si písal: “Posledné roky som si plnil svoj ideálny životný štýl”…zadefinoval si si na začiatku všetky ciele, pri niektorých si mohol využiť testovanie jednotlivo ako Miláno, welness a pod., ale taký sixpack si zrejme musel ťahať spolu s budovaním pasívného príjmu :) Moja otázka znie, ak môžem, kde u teba nastali zlyhania a ako si sa s tým vyrovnal, resp. nahradil si ich novým cieľom???

  1. Nazdar Dano, jasné, niektoré ciele som si plnil skôr (sixpack 2013), iné neskôr (Inter Miláno až 2016/2017), každopádne zlyhaní bolo mrte a budem o tom písať v jednotlivých pokračovaniach, ale také najmarkantnejšie ti poviem už teraz a to boli:

   1) keď som sa na Maldivách ocitol v úplnom raji a zistil, že by som v tom čase bol radšej na Slovensku, proste super achievement, ale veľmi zlý timing, poučenie, že nejde len o to, čo dosiahneš, ale aj kedy

   2) keď som mal ambíciu budovať Fitnessu ako samofungujúcu firmu, ale zlyhal som totálne, lebo nemala nastavené základné procesy. Vyrovnal som sa s tým, keď som objavil knihu “podnikateľský mýtus”, ktorá bola ako zjavenie

   3) keď som sa snažil mať všetko naraz a zistil som, že nemám nič a hlavne že nemám čas. Vyrovnal som sa s tým tak, že namiesto pridávania som začal veci / aktivity / ľudí / priority odoberať a to uvolnilo miesto aj čas na to, čo bolo dôležité.

   viac v dalsich dieloch.

   M :)

 3. Zaujimave, trochu mi to pripomina mna ale uz je medzi nami asi 15 rocny rozdiel:) Ako skusenostami oslahana napisem len tolko ze luxus je trochu taky zradny sen ( zila som v Katare a Emiratoch s membershipom do Hiltonia beach club, lodou na privatne ostrovy, drahe auto, apartman s vyhladom na more, sluzka na plny uvazok – a to som bola sedy priemer- takze okusila som:) … luxus je obmedzujuci a vyzaduje aby si ta nejako choval, nejako obliekal, cim viac luxusu tym viac ho je treba. Velky apartman vyzaduje vela luxusneho nabytku, byvat v 5 hviezdickovom hoteli vyzaduje stale chodit tip top nahodeny a personal Ti je v kuse na chrbte, v drahom aute decka nemozu zjest bagetu lebo sa zaspinis sedadla a v kuse musis davat pozor, umyvat a luxovat. Druha pointa moja je ze som zistila ze mozem sediet na super veceri v Kempinski hoteli alebo sa vyvalovat na plazi – pokial tam nie som s ludmi ktorych milujem, kamaratkami a nemam komunitu, mozu mi zlate rybky skakat pred ocami- nie som stastna. Ano, nieco fajn zazit ale s niekym. Stastie je vo vztahoch a v jednoduchych drobnostiach okolo nas. Takze som za nieco dosiahnut ale nepotrebujem uz mat viac ako vyuzijem. Zazila som, prejedla som sa a uz po tom netuzim:)))

 4. Toto nebol článok, toto už je návod ktorí ma automaticky stiahol aby som si napísal svoju definíciu “Kým chcem byť, a čo chcem robiť”.

  Tvoje pravidlá sa mi páčia. Pridal som si iba dve, ktoré by mne osobne mali pomôcť:
  5) Neber všetko tak vážne, Have Fun :).
  6) Rob veci inak ako väčšina = vystrč hlavu z krabice. (Ohýbanie pravidiel).

  Najviac by ma zaujímali časti:
  Čas, podnikanie, relax, zážitky.

  Teším sa na pokračovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *