sebarozvoj

Ako mať veľa motivácie – vždy, všade a grátis

V tomto krátkom článku ti predstavím 3 veci, ktoré mi prinášajú neobmedzenú motiváciu, sú free, dostupné 24/7 a fungujú dokonale!

Každý chce mať motiváciu. Čítame motivačné veci, chodíme na motivačné prednášky, dávame si na mobil motivačné tapety, radi sa stretávame s motivačnými ľuďmi a podobne. Motivácia chutí dobre.

Problémom je, že stojí peniaze, rýchlo vyprchá a často je tá motivácia proste umelá a ženie nás tam, kam by sme sa možno ani hnať nemali.

Tu sú 3 jednoduché veci, ktoré mi pomáhajú kedykoľvek, kdekoľvek a fungujú 100%tne. Ready? Sú to Nuda, Hnev a Núdza. Motivačné haluze oproti nim nemajú šancu!

Ako na ne:

NUDA

Cielene sa nudiť je najpodceňovanejší motivátor, aký poznám! Pritom, keď sa nudím, nikdy mi nechýba motivácia, je to ako ked stlačíš pružinu, ktorá je pripravená vystreliť – to je pre mňa nuda. Príklad: Jožko je prepracovaný a nevie si nájsť motiváciu začať makať na projekte. Choď na víkend / týždeň / mesiac niekam, kde sa unudíš k smrti (dedina v riti sveta postačí, nesmie tam byť skoro nič, čo sa dá robiť + žiadny internet) – garantujem ti, že po určitom čase sa ti bude chcieť VŠETKO a ten projekt si začneš plánovať perom na papier! Niekedy netreba víkend v riti sveta, stačí si sadnúť a 15min nerobiť nič, iba sledovať svoj dych. Zrazu sa ti bude chcieť všetko, ver mi ;) Všetko je lepšie ako nuda! Použiť nudu na motiváciu znamená obetovať malé straty za veľké zisky.

HNEV

Čo ťa serie? Ale fakt že serie. Som síce veľmi pozitívny a myslím, že hnev je zlý pán, ale výborný sluha! Hnev je určitá forma motivácie, ale taká “temná”. Ja by som ju využil. Príklad: Jožko si nevie nájsť motiváciu začať makať na projekte (ochrany životného prostredia). Začne si na internete čítať o motherfuckeroch, ktorí ničia prírodu pre peniaze. Tí motherfuckeri ho tak serú, že ho to vytrhne zo stoličky a začne makať. O motiváciu postarané! Pritom ani nepotrebuješ internet. Máš papier a pero? Vieš, do čoho sa chceš motivovať? Tak začni si spisovať veci, ktoré ťa serú – maj ich pred očami. Mne to trvá tak 3min, kým ten papier rozšklbem a idem robiť čokoľvek som odkladal! :)

NÚDZA

Čo ak zrazu nie je otázka, či sa ti chce alebo nie – čo ak zrazu musíš? Núdza nepozná nič také ako nedostatok motivácie, ak si v núdzi, motivácia je automatická. Nechce sa ti cvičiť? Čo ak ti doktor povie, že ak nebudeš cvičiť, tak zomrieš? Myslím, že toto je (bohužiaľ) ideálny klient pre trénera, lebo všetko, čo urobíš, vždy spraví, nevynechá jeden tréning! Jožko z nášho príbehu môže využiť tzv. “committment contract” – dobrovoľne sa zmluvne zaviaže, že ak do 30.6.2017 nebude projekt hotový, tak niekomu pošle 1000€. 1000€ je veľa, takže to MUSÍ urobiť. Núdza! Navyše, ak by tých 1000€ malo ísť spomínaným motherfuckerom, bola by to núdza + hnev dokopy a to je Molotow Coctail Motivácie ;).

Zopakovanie

Kedy si sa naposledy nudil/a? Čo ťa serie? Prečo sa vedome nevrhnúť do núdze?

Pokladať si tieto otázky sa najprv zdá odveci. Nikto sa nenudí rád, každý chce byť šťastný a prirodzene máme radšej istoty a nie núdzu. Možno ale preto sú tieto motivátory prehliadané, lebo sú kontra-intuitívne.

Pritom, tie tri spôsoby majú spoločné to, že fungujú vždy, všade, zdarma a dostanú zo mňa vždy len to naj.

Znamenajú malý 1 krok späť, aby som následne urobil 100 krokov vpred. A to je smart.

Mišo

ps: ak poznáte podobné smart tipy, budem rád, keď mi dáte vedieť.

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Comments

  1. Mna strasne motivuje sklamanie. Fakt, toto je asi najvacsi motivator, aky u seba poznam. Ked sa mi cosi nepodari, ked ma nejaky clovek sklame, ublizi mi, ked som na tom psychicky dost zle, to su tie najlepsie stavy, kedy sa nezvdavam a motivujem a makam. Asi sa to da nazvat aj vzdorom alebo aj takym klasickym pudom sebazachovy.

  2. Tak toto ma prekvapilo. Vtipné a zároveň pravdivé :) Moja skúsenosť s hnevom, ktorý motivuje:

    Zúčastnil som sa náročných bežeckých pretekov v horskom teréne. V polovici som už ale bol totálne v koncoch a vyšťavený. Musel som to vzdať – na občerstvovačke som oznámil svoj odstup, sadol si, otvoril pivo a premýšľal, ako sa dostanem späť. Po nejakej chvíli dobehol chlapík, ktorý tiež rozmýšľal, že skončí, no nakoniec pokračoval.

    Pozerám na neho, oblečeného v obyčajnom bavlnenom tričku. Ja som si pripravil výstroj pomaly ako na ultramaratón. Povedal som si, že on ma predsa nemôže obehnúť takto oblečený!

    Zobral som si teda svoje švestky, zrušil môj odstup a behal ďalej, že takto to nenechám. No a nakoniec som ho ešte aj predbehol a došiel do cieľa šťastný ako blcha :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *