cestovanie, podnikavosť

Ako efektívne pracovať počas cestovania po svete

V minulosti som bral cestovanie ako nepriateľa produktivity, dnes viem, že aj vlk (travel bug) sa dokáže nažrať aby koza (výplata) ostala celá.  

Na začiatok si treba uvedomiť, že ak chceš na 100% pracovať, tak necestuj a ak si chceš na 100% užívať cestovanie, tak nepracuj.

Moja filozofia ale je, že si chcem cestovanie užiť na tých najkvalitnejších 80% a popritom spraviť aspoň 20% práce, ktorá prinesie 80% efektu. 80% + 80% = 160%. Veľa ľudí sa ma pýta, ako to zvládam počas tolkého cestovania, pretože len za minulý rok som bol 10 týždňov na cestách a bol som produktívnejší ako kedykoľvek predtým a tieto tipy sú presne o tom, ako maximalizovať agregovaný output (užiť si cestovanie a aj zamakať).

Cestovanie je ostrý test efektivity a produktivity

Snažiť sa byť produktívny počas cestovania je ako trénovať beh so závažiami na nohách – je to oveľa ťažšie, ale keď ich dáš potom dole, behá sa ti oveľa lepšie.

Detto, ak zvládam bť produktívny v ťažkých podmienkach, viem, že v ideálnych podmienkach som potom mašina.

Toto sú hlavné “závažia”, ktoré prináša cestovanie:

1. Pokušenie nepracovať je privysoké. Viem o tom svoje, byť v tropickom raji ma značne demotivuje odpisovať na emaily niekde v tieni, kde je wifi.

2. Aklimatizácia zhoršuje focus. Od jetlagu, cez oslabenú imunitu, až po zvláštne reakcie tvojho žalúdka na nové jedlá, myseľ to má veľmi sťažené.

3. Internet. To je samostatný bod, buď hľadáš wifi, alebo nefunguje, alebo musíš pracovať z nejakého miesta od ruky, alebo chytíš víry, s ktorými potom bojuješ.

4. Vyrušenia. Na letisku, v autobuse, v letovisku, na pláži, v kaviarni, to je jedno kde, ale za mňa osobne toto je najhoršie oproti tomu, keď som sám vo svojom “produktávnom hniezde”.

5. Vzdialenosť. Čim väčšia, tým horšie, lebo telefonovanie je drahšie, časový posun väčší, tým pádom ak riešiš niečo s domovinou, trvá všetko dhšie.

6. Zladenie očakávaní. Ak necestuješ sám, musíš brať ohľad aj na parťákov / frajerku / a pod, ktorí možno nechcú pracovať vôbec a máte spoločné aktivity. Vzťahy sú dôležitejšie ako práca.

Dobre, teraz máš základné útrapy. Poďme na konkrétne tipy, ktoré sa mi osvedčili. Väčšina môjho cestovania sa dá rozdeliť na 2 tipy, prvým sú krátke tripy (3-5 dní), druhým sú dlhšie tripy (2-4 týždne). Podľa toho sú tipy aj rozdelené.

DLHÉ CESTOVANIE

Špecifické je to, že máš viac času na aklimatizovanie, alebo “naostrenie sekery” predtým ako začneš rúbať drevo.

1) Zameraj sa na výsledok a nie na proces

Úplne najzákladnejšie je zamerať sa na konečný výstup a nie na pracovanie ako také. Nie je nič horšie zistiť po 5 hodinách, že si iba odpovedal na emaily a hasil minipožiare a reálne nič neurobil.

Ak viem, že cieľom je vytvoriť excel tabuľku, tak viem, že cieľom nie je hrať sa s tým poldňa, ale urobiť to podľa kritérií, uložiť to a poslať to. Poznám veľa ľudí, ktorí si myslia, že len pretože sú pripojení na pracovný email, vedú debaty s kolegami a majú otvorené dokumenty, že pracujú.

2) Maj rutinu

Toto odporúča každý digitálny nomád a cestovateľ, nie len ja. Buď pracuj ako prvú vec ráno, alebo si vyhraď čas večer, alebo choď deň práce + deň voľna na striedačku, no maj rutinu. Nie je nič horšie, ako povedať si, že “uvidím, ako bude čas”. Nikdy nebude čas, musíš si ho urobiť a keď ho nemáš pred-dohodnutý, je ťažšie začať.

Mne sa osvedčujú tieto 2 rutiny ak som niekde dlhšie ako týždeň:

•buď prvá vec ráno hneď po zobudení a krátkom tréningu

•v strede dňa medzi (spoločnými) aktivitami

Naopak, mne sa zle robí večer, lebo ak mám naplánovanú prácu na večer, mozog počas dňa už. nejako príde na dôvod, prečo to nechať na ďalší deň. Okrem toho večer je aj vyčerpanejšia “will power” a navyše, keďže veľa práce robím cez notebook, nepreferujem čumieť doňho večer, lebo sa mi potom horšie zaspáva.

3) Lokálna simkarta

Lokálna simka sa zvyčajne oplatí už ak budeš v krajine viac ako 2 dni – dám ti konkrétny príklad, v Čiernej Hore stojí 1MB od tvojho domáceho operátora až 2,5€!, alebo si môžeš za 10€ kúpiť SIMku zo 6GB…

Pokiaľ máš všade wifi a/alebo nepotrebuješ veľa net, tak prežiješ, ale napr. na Zanzibare si neviem predstaviť, žeby som nemal lokálnu simku…

Základné pravidlo je, že si nekupuj hneď od predavačov čo na teba vybafnú na letisku, ale vojdi do prvej trafiky a spýtaj sa na cenu simkarty s prednabitým netom, povedia ti koľko GB na koľko dní a frčíš.

4) Nastav si procesy ešte pred odchodom

•nastavené autoreply na email, v prípade núdze presmerovanie na kolegu

•zadelegovaná práca, kde treba niečo riešiť lokálne

•všetky digitálne dokumenty mať pre istotu pripravené na online cloude

•čokoľvek digitálne sa dá robiť offline mať nachystané na offline evernote

•informovanie kľúčových ľudí doma, že máš obmedzený prístup na net a čas

•nainštaluj si appky všade kde netreba ísť cez prehliadač, je to rýchlejšie

•urob si zoznam vecí na zbalenie, ak si niečo kľúčové zabudneš doma, si v keli

Tieto tipy viacmenej platia aj pre krátke cestovanie, takže plynulo premostím.

KRÁTKE CESTOVANIE

Krátke cestovanie je pre mňa do 10 dní, zvyčajne napr. predĺžený víkend alebo týždeň. Špecifické je to, že tam nie je čas na aklimatizovanie, všade si len raz, treba konať pohotovo.

5) 80/20

Zameraj sa na tie najdôležitejšie aktivity, ktoré prinesú najväčší výsledok. Ak budeš mať viac času, môžeš stihnúť aj viac ak chceš, ale keďže počas krátkeho cestovania je čas ultravzácny, potrebuješ vedieť prioritizovať a nič nie je horšie, ako zachádzať so všetkými povinnosťami s rovnakou dôležitosťou.

6) Stanov očakávania vopred a ber ohľady na druhého

Už pred cestou je dobré mať prehľad o tom, koľko a akej práce potrebuješ počas cesty urobiť. Failing to plan means planning to fail.

Nám s Jankou sa potom osvedčilo to, že jeden druhému povieme, že by sme potrebovali počas dňa / týždňa popracovať. Ten druhý musí vedieť hlavne že “prečo” chceš počas spoločného času pracovať a nie len že “teraz na poldňa MUSÍM pracovať a basta”.

Vždy tak nájdeme spôsob, ako sa zladiť, ideálne pracujeme obaja, alebo keď jeden pracuje, druhý má priestor na svoje iné aktivity a nikto nie je urazený alebo zanedbaný.

Za mňa platí, že lepšie polku dňa naplno pracovať a potom polku dňa si naplno užívať, ako celý deň mať roztriešený tým, že sa snažím robiť dve veci naraz.

7) Malé obety pre veľké zisky

Toto je vysoko individuálne, ale ak si mám vybrať, či mám pracovať 3 hodiny v krásnom prostredí (kde je ale veľa vyrušení – na pláži, v bare, atď…) alebo byť 2 hodiny zavretý v pivnici, kde som nerušený, tak obetujem tie 2 hodiny, nech sa práce rýchlo zbavím a môžem sa o to rýchlejšie naplno venovať iným veciam.

Rovnako, ak sa dá priplatiť si povedzme 5€ za 5-hodinovú cestu vlakom v prvej triede namiesto druhej, môže to znamenať rozdiel medzi produktívnymi 5 hodinami vs. 5 hodinami nervov, kde nejde klíma, plaču deti, tlačia sa ľudia, je tam nervozita. Je to 1€/hodinu produktívnej práce a to je no-brainer.

8) Zapni si časomieru

Mne k efektivite pri práci, kde je náročné sústrediť sa, pomáha, ak mi pred očami beží odpočítavanie času, lebo ma to drží prítomného v okamihu. Pri cestovaní je veľmi jednoduché podľahnúť vyrušeniu a o hodinu si uvedomiť, že vôbec netušíš, ako sa stalo, že si pozeráš youtube videá o výlete, ktorý máš na druhý deň booknutý.

9) Nepi alkohol počas presunov

Dlhšie presuny ma fyzicky ničia a tak nevidím dôvod si to ešte zhoršiť alkoholom – samotné pitie je príjemné, ale čo príjemné nie je je deň potom… Umocnený jet lag, oslabená imunita, spomalený mozog. Proti poháru vína večer na pláži nič nemám, ale ja osobne si tým pádom neplánujem prácu na ďalšie ráno.

10) Otoč nevýhody na výhody

Niekoľkohodinová cesta vlakom offline (+ vypadáva signál, nie je elektrina) môže byť obmedzujúca, ale mne osobne sa vtedy veľmi dobre robia offline veci, na ktoré sa treba sústrediť dlhšiu dobu. Som doslova “present in the moment”, lebo nikde inde sa byť nedá :D. Konkrétne ak viem, že v piatok budem 5 hodín vo vlaku, tak už si počas týždňa hromadím prácu a potom ju zmáknem všetku naraz, je to bomba!

ZÁVER

Ešte raz chcem zdôrazniť, že cieľom je maximalizovať celkový output a nie pracovať za každú cenu. Ak by som sa vrátil z dovolenky s tým, že som z nej nič nemal, ale hlavne že som efektívne pracoval, tak mi to moc nedáva zmysel. Detto naopak, len pretože je dnes v móde vedieť byť prítomný v danom okamihu a romanticky si užívať západ slnka, to neznamená, že máš silene čumieť na západ slnka, ak ťa svrbí ruka aby si napísal email. Fuck západ slnka, choď písať email.

Pri cestovaní aj pri živote platí, že treba byť hlavne praktický a to pre mňa znamená poznať samého seba a byť samým sebou – ak tam patrí to, že počas cestovania čo to popracuješ, tak budem rád, ak ti tento článok dal pár tipov, ak naopak práca a cestovanie sú pre teba protiklady, tak nerieš efektívnu prácu počas cestovania, lebo najefektívnejšie pre teba bude, ak nebudeš pracovať vôbec.

Cheers! :)

ps: ak sa ti článok páčil, možno ťa zaujme aj článok 4 spôsoby ako sa sústrediť na dôležitú prácu.

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *