Ak by som sa mal zbaviť všetkého, čo nepotrebujem, čo by som si nechal? (+ reálny zoznam)

Túto otázku som si aj v realite zodpovedal, pretože som sa presťahoval a nechal si iba zlomok pôvodných vecí – tie, ktoré kvalitu môjho života NAOZAJ zvyšujú. Ktoré to sú?

Pred mesiacom som písal článok „Prečo predávam 90% svojich vecí“, s jasným cieľom – do 5.3.2017 sa všetko, čo vlastním, zmestí do auta. O dôvodoch si môžete prečítať v tom článku, každopádne, podarilo sa a 5.3.2017 sa moje fyzické majetky zúžili na objem jedného auta :) Čo som si nechal?

Moje 4 krabice

Na tejto fotke sú prvé 4 krabice. Každá krabica má 25x34x26cm, čiže pre cestovateľov, 2 plné krabice sa zmestia do príručnej batožiny do lietadla :). Poďme na jednotlivé krabice:

Krabica vľavo hore – šport + doplnky

Nechal som si také veci, ktoré bežne používam a predal všetko, čo bolo také že „just in case“.

Ostalo:

 • Gymnastické kruhy s popruhmi
 • Modré gumené siliče úchopu
 • Krajčírsky meter
 • Lakrosová & golfová loptička
 • Hodinky s GPS + heart rate hrudný pás
 • Čelovka na beh v tme
 • Neoprénové rukavice a ponožky do ľadovej vody
 • Základné doplnky (proťák, glukóza, BCAA, maltodextrín, kreatín, D3, krill oil, zinok a pár iných)

Predal som o.i.:

 • Milión iných vecí (boxerske rukavice, tenisky, bandáže, TRX, power bandy, blackroll, švihadlá, lano, rebrinu, záťažovú vestu – samé užitočné veci, ale všetko skôr také „pre istotu“ ako „pre bežné cvičenie“ a zisťujem, že naozaj to, čo som si nechal mi stačí, lebo môj tréning je bodyweight na preliezkach alebo v neznámom prostredí kde nie je hrazda tak kruhy, potom beh, otužovanie, keď cestujem, beriem siliče úchopu a na mobilizáciu používam loptičky. Zistil som dokonca, že ma nebaví ani používať kaliper a váhu a v rámci 80/20 sa spolieham na 2 ukazovatele – obvody (merané krajčírskym metrom) + vizuál (foto / zrkadlo) + výkonnostné ukazovatele + zdravie (štandardné testy u doktorky).

Čo mi to dalo: predaj všetkých cvičebných vecí mi pridal možno až 300€, lebo ako tréner som ich mal celkom dosť, ale zisťujem, že núdza je najlepší učiteľ a páči sa mi, že ma minimalistické vybavenie núti cvičiť efektívne.

Čo sa doplnkov týka, sú to skôr staré zásoby, ktoré som sa rozhodol domíňať :) Ale ak by som mal zredukovať svoje zásoby na 3 typy, tak by som si spravil vlastné „stacky“, takéto:

 1. Po tréningu (mixka proťák + glukóza/maltodextrín + kreatín), niečo, čo viem zmiešať s vodou a mám
 2. Večer (mixka zinok + horčík + D3 podľa ročného obdobia + krill oil podľa príjmu omega3) pre lepšie fungovanie a zdravie
 3. Núdzové (sem radím Melatonín pre prípad rozhádzaného biorytmu na jeho upratanie a zlepšenie spánku (max. 1-2x do mesiaca) a tiež predtréningovku (kofeín+taurín+NO+BCAA a pod), ktorú si dám tiež tak 1-2x do mesiaca).

Krabica vpravo hore – knihy + ofis

Moje 4 krabice

Nechal som si tie najlepšie knihy, ktoré otvorím minimálne 1x za rok a vyslovene ma teší ich vlastníctvo, ako napr. 7 návykov / 8.návyk od Coveyho alebo Tools of Titans od Tima Ferrissa, tie Coveyho si pozerám vždy, keď mám pocit, že strácam „big picture“ (makro), Tools of Titans si naopak otváram ako inšpiráciu pre mikro, random, niekde, niečo, vždy rozprúdi myšlienky proaktívnym smerom.

Nechal som si:

 • 10 kníh (zoznam si nechám pre seba, lebo niektoré idem v priebehu marca dávať do súťaže ;) Môžem dať vedieť v apríli).
 • Zápisník
 • Peračník (kde je pero, ceruzka, guma, strúhadlo, zvýrazňovačka, páska…)
 • Sluchátka (spomínal som už, že si celkom frčím na audiokníhách a podcastoch?)

Predal som:

 • Asi 50 kníh, ktoré boli super, ale boli viac na okrasu ako na reálny úžitok, lebo som ich už čítal a niekomu inému poslúžia viac ako keď iba mne zapadajú prachom.
 • Office zaridenie – mal som asi 30 pier, 7 zvýrazňovačiek, zakladače, pásky, post-ity, lepidlá – top výbava, ale opäť, iba zapadala prachom, aj tak 90% času využívam iba tých 10%, čo som si nechal :).
 • Tlačiareň so skenerom a kopírkou
 • Náradie

Toto prinieslo tiež cca 300€, hlavne knihy, čo je každoročne moja vysoká položka v rozpočte.

Krabica vľavo dole – brain food

Moje 4 krabice

Túto kategóriu som nazval veľmi odľahčene „brain food“, ale berte to s rezervou :) Len som to chcel nejako pomenovať, je tam káva, čaj, huby, (Four Sigmatic), MCT, kokosáč, ghee, aeropress, mlynček. + Shaker, ktorý by viac zapasoval do krabice „šport + doplnky“, ale tam sa už nezmestil :).

Nechal som si: v skratke „také veci, ktoré mi zlepšujú život a používam ich, bez toho, aby som mal polročnú zásobu vopred a zbytočný luxus.

Čo tým pádom odišlo:

 • Drahý kávovar, pretože nás moc rozmaznával a zistili sme, že pijeme až príliš veľa kávy, keďže nás viac baví si na ňom robiť kávu ako by sme ju reálne potrebovali a to mne celkom narúšalo biorytmus.
 • Veľa zásob kávy, čajov, olejov a podobne, zvykneme nakupovať vo veľkom, aby sme ušetrili a mali všetko po ruke, ale naposledy sme to fakt prehnali :).

Predajom nepotrebných vecí prišlo asi 200€, na čom má hlavný podiel predaj zásob kávy.

Krabica vpravo dole – travel krabica

Moje 4 krabice

Táto jedna celá krabica sú veci, ktoré využívam na cestovanie. Možno to vyzerá tak, že je ich strašne veľa, ale všetko sú to do veľkej miery „umožňovače“, ako napr. 100ml fľaštičky, tuby, mapa Milána/Tatier kam chodím často, rozdvojka, dvjitá USB nabíjačka, power bank, pršiplášť, dva pasy, maska na spanie, nafukovací vankúšik, štuple do uší, umelá lyžicovidlička ktorú ti nevyhodia z príručnej.

Čo som si nechal – všetko, čo si brávam do príručnej batožiny, či už idem na mesiac na Zanzibar alebo na víkend po Európe, na túto krabicu som celkom hrdý, lebo sú tam samé smart veci.

Predal som naopak magnetky a hromadu haraburd, ktoré boli síce pekný suvenír, ale ak som si mal vybrať, či mi život zlepšujú alebo skôr zapratávajú, hlasoval som za tú druhú možnosť.

Predajom týchto nepotrebných vecí prišlo možno 50€.

———

Oblečenie

Oblečenie, topánky, sako, spodné prádlo, ponožky a zimné veci

Toto hovorí samo za seba, všetko, čo nosím, ono by to vyzeralo, že je toho oooveľa menej, keby použijem vákuové baliace vaky a topánky pobalím efektívnejšie, ale vedel som, že mám dosť miesta, tak som to neriešil.

Čo je na fotke:

 • Vak Exisport vpravo dole – moje všetky topánky, tenisky, fivefingers. Nie veľa
 • Vak Diadora vľavo dole – moje zimné veci, asi 2 mikiny, zimná bunda a niektoré teplé oblečenie, ktoré zaberá veľa miesta a chcel som ho iba premiestniť
 • Vak UNDER ARMOUR – v ňom sú všetky moje ponožky a spodné prádlo
 • Obal ALAIN DELON – môj oblek + 2 kravaty + 2 najslušnejšie košele
 • Biela taška vpravo hore – tá je najväčšia, i keď tak nevyzerá, sú tam všetky moje tričká, košele, gate…

Čoho všetkého som sa zbavil (predal alebo daroval pre Oblačko):

 • Veľa tričiek. Asi 20-30, ktoré som nosil každé max. 1x do roka
 • Niektoré tenisky a nepotrebná obuv.
 • Vyhodil som staré ponožky a spodné prádlo.
 • Vytriedil som tiež staršie košele, športové súpravy, rifle a pod.

Tieto čistky veľa peňazí nepridali, lebo 80% som daroval a veci, čo sa predali, šli za zlomkové ceny, ľudia naozaj neradi kupujú oblečenie po druhých, hoci 40eurovú košeľu, ktorá vyzerá ako nová, tak 4€ ti za ňu nedajú…

Iné

IMG_3956

Toto sú veci, ktoré sú kombinácia 3 kategórií:

 1. A) inde nezaradené, ale používam pravidelne – notebook, základná drogérka (kefka, pasta, holenie, sprcháč),
 2. B) nepoužívam skoro vôbec, ale nemôžem vyhodiť – napríklad zmluvy, dôležité dokumenty, prípadne poznámky ku školeniam, ktoré organizujem. Hľadám spôsoby, ako archivovať digitálne, úspech je, že som vyhodil asi 90% zbytočných papierov (všetko recyklovane samozrejme :)).
 3. C) nie je nevyhnutné, ale asi by som si tak či tak kúpil – napr. 1 predlžovačka, víno a nejaké veci do kuchyne typu olivový olej, koreniny, zostatky ryže a pod…

Výsledok

IMG_3959

Na obrázku je výsledok – 7 krabíc, 5 tašiek a bicykel (ten som predtým nespomínal, ale to je vec, ktorú využívam denne). Na 100% to všetko dokopy váži menej ako ja (84kg) a určite sa to zmestí aj do auta.

Predal som veci za vyše 1000€ (ešte sú nejaké, ktoré som nikde nespomenul, typu elektronika a pod), čo ma prekvapilo asi najviac, pretože sa to najviac nazbieralo z takých malých 3-5 eurových predajov + pár väčších, ale naozaj by som si nikdy nepredstavil, že vlastním veci za liter, ktoré nepotrebujem.

Rovnako asi ty by si si klopal na čelo, keby ti poviem, že „poď, ideme do nákupného centra, prejdeme všetky obchody a v každom kúpime niečo, čo sa nám pozdáva a možno zíde a minieme 1000€. Ale presne to všetci robíme, len neminieme 1000€ naraz, ale po častiach…

A naopak, bedákame, že nemáme peniaze, všetci sme motivovaní žiť naplno, ale keď keď si chceme splniť nejaký sen, zaváhame, lebo na to nemáme prachy, pričom by sme mali, keby predáme čo i len polku toho, čo nepotrebujeme…

Ale to je mudrovanie druhým do životov, ono, keď vám to niekto povie, začnete sa obraňovať a obhajovať každú jednu chujovinu, čo doma máte, ale až keď na to prídete sami, zistíte, že naozaj máte plno nepotrebných vecí. Aj mne keby niekto kecá do života, tak ho nepočúvam, ale keďže som si toto uvedomil sám, tak som naplno zistil, aká je to pravda.

Čo ďalej?

Ako som písal v článku o tom, prečo sa všetkého zbavujem, môj cieľ je:

 • udržať si väčšiu slobodu (ten pocit, že som sa dokázal presťahovať ako nič – vybaľovanie vybavené do hoďky so všetkým!),
 • podniecovať vynaliezavosť (napr. ako som si namiešal vlastné potréningové prípravky zo surovín, ktorých som mal mrte, bola to inak aj sranda, počítanie všetkých hodnôt, váženie a pod),
 • poznať svojich susedov (hneď v prvý deň som sa s jedným zoznámil úplne automaticky (možno sa zľakol jak som naňho vybafol :)), ale super pocit, vedieť hneď, že nemám prebytok vecí a že asi budem niečo potrebovať požičať.
 • investovať do vzdelávania a zážitkov (yes, to sa deje, menší prebytok cashu mi zrazu dovolil pozerať sa menej prísne na výdavky zvyšujúce kvalitu môjho života a vedomosti a uvedomujem si, že to bol viac mentálny ako finančný blok, ktorý sa uvoľnil, hlavne preto, lebo sa inak pozerám na to, čo je bohatstvo.
 • využívať ja veci a nie ony mňa – mám menej vecí, ale skoro žiadne potreby niečo používať/nosiť, len preto, aby som to využil. Naopak, všetko, čo si nechávam sa snažím, aby bolo maximálne užitočné.
 • zvyšoval kvalitu a nie kvantitu – aby bolo jasné, nie som minimalista, ktorý bojuje proti konzumerizmu – áno, veľa názorov máme spoločných, ale mne ide o efektivitu. Ak mi nákup zvýši efektivitu, som in. Ale super vec, že teraz si dávam veľký pozor, čo kupujem a zameriavam sa skôr na kupovanie niečoho, čo už používam, ale hľadám niečo lepšie a zároveň sa snažím predať to, čo už mám…

Bonusové výhody, s ktorými som nerátal:

 • Mám neskutočný prehľad o tom, čo mám a čo kde mám. Je to neuveriteľné. Ale vieš ako, je rozdiel mať 10 hračiek a mať ich 100 :).
 • Oveľa viac využívam tie veci, ktoré naozaj potrebujem. Asi preto, že sa nestrácajú v bordeli.
 • Mať v byte viac priestoru je akoby mi niekto uvoľnil ručnú brzdu kreativity, akoby sa mi lepšie dýchalo, menej „konzumujem“ (očami všetko, v čom sa topím) a viac „generujem“ (nápadov, ideí, ale aj prítomnosti v okamihu).

Mám dokonalý systém?

Určite nie. A čo je vlastne dokonalosť? A aký je vlastne môj systém? (okrem “mať len toľko vecí, aby sa mi to zmestilo do auta a zbaviť sa zvyšku”).

Čo ja viem, že určite sa ešte objavia veci, ktoré som mohol predať už do 5.3.2017, ale z nejakých dôvodov som zaváhal a nechal si ich a naopak, je dosť možné, že niečo, čo som predal, mi začne chýbať a zistím, že som si to mal radšej nechať.

Človeku sa menia hodnoty, projekty a podobne, to tiež ovplyvňuje vlastníctvo vecí, ale zistil som, že urobiť si taký malý „audit“ svojich vecí je super vec, ktorú rozhodne nechcem robiť raz za 5 rokov, pretože veľká nevýhoda je to, že potom ak sa to na teba zosype všetko naraz, tak to zaberá toľko času, že radšej ani nezačneš a budeš nabaľovať a nabaľovať veci.

Pravidelné odľahčovačky

Ja som sa rozhodol pre túto stratégiu a kľudne sa pridaj – v rámci môjho mesačného debriefingu si vždy spravím malý audit vecí, aspoň 10min preletenie, napr. vždy nejakú inú kategóriu a spýtam sa veľmi prísne, či tam nie sú veci, na ktoré iba sadá prach a neplánujem ich do budúcna nijako využiť, hoci si sám sebe klamem, že sa mi zídu :).

Urobiť takýto check raz za mesiac a dať prá vecí na predaj je easy, zaberie pár minút a zabezpečí, že si udržím prehľad a nezačnem zase veci len tak pridávať. Za posledný mesiac som urobil 2 dražby viacerých vecí na svojej fb page, myslím, že to skúsim ešte minimálne v apríli a zistím, či to má význam. Teraz sa nebojte, nechcem vás zahlcovať haraburdami, hovorím o prečítaných knihách, darčekoch, ktoré nevyužívam, elektroniku, ktorú som už nahradil, ale niekomu by sa mohla hodiť a podobne.

Názov článku je „Ak by som sa mal zbaviť všetkého, čo nepotrebujem, čo by som si nechal?“ – v tomto článku som odpovedal. A čo ty? Ak by si si musel/a nechať iba 10% svojich vecí, ktoré by to boli? Možno je to dobré teoretické cvičenie, lebo tie veci o tebe veľa prezradia, ale v mojom prípade sa už teraz presviedčam, že to bolo aj mega praktické cvičenie a zatiaľ najdôležitejšia vec, akú som v tomto roku urobil :).

Ak máte podobné skúsenosti, budem rád, keď sa podelíte v komentároch.

Mišo

Author

11 komentárov

Majka 8. marca 2017 Reply

Parada. Velmi fandim. Som zastancom declutteringu a doma to praktizujem. Mam rodinu (dve deti) a celkom casto sa stahujeme (za poslednych 10 rokov 4x). Zatial je to vzdy na jedno stahovacie auto (nie kamion), ale do tyzdna fungujeme normalne (ziadne nevybalene skatule). Mne sa zda, ze toho mame stale dost, ale ludia, ktori k nam pridu vidia a citia rozdiel. Menej vecí, menej stresu a menej upratovania. :-)
Zdielam https://www.facebook.com/decluttering/.

Miso 9. marca 2017 Reply

Majka dikes, zrovna včera mi niekto spomínal niečo ohľadom MK a som si na teba spomenul :) Stránka vyzerá super, budem sledovať, práve som si požičal knihu od Marie Kondo, teším sa na čítanie + na príspevky na tvojej stránke ;) m

Peter 9. marca 2017 Reply

Mega článok, Mišo. teda celá tá burza vecí bola skvelá. a musím uznať, že si ma inšpiroval, zvážiť, či všetko, čo mám, skutočne potrebujem. :) Diky

Miso 9. marca 2017 Reply

dikes, som rád :) pozitívom burzy je, že je to férové a vecí sa zbavíš rýchlejšie, negatívom je, že tam máš obmedzený počet účastníkov a často veci idú viac pod cenu ako keby si to nechal týždeň na bazoši… :)

matej 10. marca 2017 Reply

Ďakujem Mišo, blogpost neoceniteľnej hodnoty + oceňujem, že si dal aj zoznam vecí s vlastným vysvetlením. Inšpiroval si ma viac sa zamyslieť, čo používam väčšinu času (aj keď toho veľa nevlastním, nájdu sa veci, ktoré používam zriedkavo), prípadne myslieť dopredu, ako to využijem v budúcnosti, resp. ako ma vlastnenie konkrétnej veci posunie ďalej, prípadne ako to urobiť smart, aby som dosiahol maximálnu efektivitu. Ešte jedna vec, tiež si myslím (a už skoro 4 roky nad tým “rozmýšľam”), že by bolo dobré dať svoje postrehy, progres či tipy aj verejne na blog, kde by som sa zbavil ilúzií, dostal spätnú väzbu, no zatiaľ som sa k tomu nedokopal (rozhodovacia paralýza a perfection bias).

Bella 5. júna 2017 Reply

hmm…pekne. ale inspirovat sa nemozem, kedze nic z uvedenych veci nevlastnim a nikdy som nevlastnila (sportove naradie, kavovar atd). ale zaujimalo by ma…ako sa da predat napr dve zvyraznovacky, ci post-itove papiere, zvlast ak su uz pouzivane. lebo takych blbosti by sa u mna naslo dost, aj ked zijem len v jednej izbe. nepouzivam a vyhodit nechcem, kedze tie veci su este funkcne. ale seriozne…kto to kupi a kde, ked za par centov moze mat nove?

Miso 5. júna 2017 Reply

Čauko Bella, dobrý point. ja som z toho urobil “balík” a nepredával som to jednotlivo, takže post-ity + zvýrazňovače, ale boli tam aj lepiace pásky, špendlíky, bielitko, taký organizér na dokumenty, zápisník, ceruzky, strúhatko, spinkovač a podobne, proste urobil som “office balík” a hľadal som jedného človeka, čo možno práve zariaďuje kancel / pracovňu / písací stôl a ocení naakumulovanú hodnotu – a aj som našiel :) takže takto, zase nebolo to za 100€, ale ako balík to malo väčšiu hodnotu a ja som sa aj zbavil viac vecí naraz a dotyčná osoba si aspoň zaobstarala viac vecí naraz za menej času – win-win :) M

Peter 15. augusta 2017 Reply

Ahoj, zverejnis vysledky mesacnych debriefingov? Aky mas z toho celeho pocit po par mesiacoch? Zvykol si si zit s menej vecami? Alebo si musel dokupovat?

Peter 15. augusta 2017 Reply

A este jedna vec – mas tam minimum veci co sa tyka domacnosti – typu kuchynske nacinie, taniere, hrnce, susiak na pradlo, vysavac, zehlicka, praci prach, deka, vankus a pod. Ako riesis pri stahovani toto?

Pridaj komentár