ako byť fit, cestovanie, podnikavosť, sebarozvoj

4 tipy na inšpiratívne knihy + myšlienky z nich a čo mi dali

V tomto článku ti prezradím, aké knihy som čítal počas marca a dám ti krátke resumé z každej knihy – možno ťa niektorá zaujme, alebo minimálne nejaká myšlienka z nej :)

Na začiatku marca som vyhlásil na svojom facebooku “marec mesiac knihy”, starostlivo vybral 4 knihy a zaviazal sa napísať z každej praktické tipy sem na blog. Najprv podľa čoho som vyberal knihy:

1. kritérium – keďže na blogu mám 4 kategórie článkov (sebarozvoj, ako byť fit, cestovanie a podnikavosť), chcel som jednu do každej kategórie.

2. kritérium – nechcel som nejaký brutálny bestseller, ale hľadal som knihy, ktoré sú také stredne známe, nech sú tipy z nich nové pre väčšinu z vás, aj keď určite sa ku každej knihe nájdu ľudia, ktorí autora poznajú.

3. kritérium – praktickosť. Hľadal som knihy, ktoré slúžia ako “plugin”, ktorý môžeš pridať do svojho systému a nie veľké komplexné atlasy na “kompletný reboot”. Z takých sa aj lepšie vypichujú idey, neviem si predstaviť, že idem vypichnúť to naj z knihy “funkčná anatómia”, lebo to je proste masívna mega kniha :))

4. kritérium – kniha je k dispozícií aj v slovenskej (českej) verzií – pretože tipy a súťaže som nechcel limitovať jazykovými znalosťami a potešiť možno aj niekoho, kto si anglickú knihu ešte len tak z fleku neprečíta.

5. kritérium – stotožňujem sa s tou knihou, resp. sa mi páči, lebo nechcem písať o niečom, čomu neverím, ale naopak, chcem, aby to aj mne zapadlo do môjho systému, aby som sa niečo dozvedel a písal od srdca pridával svoje postrehy.

Taaak, toto boli kritéria, našiel som 4 knihy, ktoré ti za chvíľu predstavím. Priznávam, pôvodný plán bol napísať 4 samostatné články a dávkovať ich na svoj blog postupne, ale tento plán som si potom rozmyslel a rozhodol sa napísať jeden článok, kde budú všetky 4 – je to praktickejšie, nech môžeš porovnať 4 a vybrať si keď tak jednu svoju a nie čítať každý článok a aj ja som si uvedomil, že momentálne nemám čas písať 4 recenzie/výcucy, že na každú knihu už recenzie sú, tak sa v rámci pravidla 80/20 zameriam na tie naj praktickejšie tipy a radšej pridám viac svojich postrehov. Na konci článku píšem, aký bol môj “marec mesiac knihy” :) Ale myslím, že finálny výsledok je ešte lepší! Hoci článok je dlhý ako sviňa, pravdepodobne si prečítaš iba o tej knihe, ktorá ťa zaujala na prvý pohľad a ostatné len preletíš. To je OK :) Poďme na to :)

Vybral som tieto 4 knihy:

knihy

Kategória podnikavosť: Michael E. Gerber – Podnikateľský mýtus

Kategória sebarozvoj: Chris Guillebeau – Práca, pre ktorú ste ako stvorení

Kategória cestovanie: Louisa Thomsenová Britsová – Kniha o hygge

Kategória ako byť fit: Stuart McGill, PhD – Mechanika zad

Poďme na jednotlivé knihy a poučenia z nich:

Ako podnikať tak, aby som nebol otrokom vlastnej firmy?

podnikatelsky_mytus_info

Ku knihe Michaela E. Gerbera Podnikateľský mýtus som sa dostal v čase, keď som naplno rozbiehal Fitnessu – robil som tréningy, organizoval školenia a workshopy, chystal zájazd na FIBO, vylepšoval gym, budoval brand, no proste nenudil som sa… práve naopak, začal som zisťovať, že “byť sám sebe šéfom” sa takisto rovná “byť sám sebe zamestnancom” a mal som šéfa otrokára – samého seba :D

Snažil som sa robiť všetko, byť všade, makať. S kamošmi, ktorí na tom boli podobne, sme mali taký vtip: “Čo je najlepšie na podnikaní?, že si môžeš vybrať, ktorých 18 hodín denne pracuješ.” :D Postupne som zisťoval, že mi to prerastá cez hlavu a tak som sa na facebooku spýtal kamošov, či by mi vedeli poradiť nejakú knihu o tom, ako sa nestať “sám sebe otrokom”, ako podnikať tak, aby môj podnik nerástol iba vtedy, keď budem pracovať viac (lebo viac to už fakt nešlo :)) a všeobecne ako tomu dať celému systém…

Takmer jednohlasne mi kamoši poradili knihu “podnikateľský mýtus”, ktorú som registroval podľa názvu (Tim Ferriss ju často spomínal, po anglicky “the e-myth revisited”), ale vôbec netušil o čom je. Dal som tomu šancu. Zrovna sa blížili moje narodky, moja mama sa ma pýtala, čo by som chcel, povedal som jej, že tú knihu, ona mi ju podarovala a hneď ako som ju dostal, som sa zvedavo začítal.

Pamätám si to, bol koniec apríla, vonku teplo, šiel som si sadnúť do trávy, slniečko svietilo a ja som začal čítať. Zo začiatku ma zaujala, je to písané formou príbehu o podnikateľke Sáre, ktorá si otvorila cukráreň a ktorá sa rozpráva s autorom knihy, ktorý ju počúva, pýta sa otázky a dáva jej rady. Približne v štvrtine knihy som si uvedomil, že tá Sára, to som presne ja :) (rovnaké pozorovanie mali aj iní kamoši, ktorí knihu čítali). Skoro mi vybuchol mozog, lebo toľko podobností, toľko rovnakých chýb a toľko cenných poučení, fakt som mal pocit, že čítam niečo užitočné.

Asi ti nemusím hovoriť, že knihu som prečítal na jeden šup a hneď na to som si ju prečítal znova a najbližšie 2 týždne o ničom inom nehovoril, všetko som videl cez optiku “podnikateľského mýtu”.

Hoci som si zaumienil, že v týchto recenziách dám čo najviac praktických tipov z kníh, nerád by som ti dal priveľa vopred, lebo čítanie knihy samo o sebe je zážitok “aha momentov”, no samozrejme, praktická aplikácia je najdôležitejšia, ale tu je základ:

Komu odporúčam knihu:

Záver:

Kniha nie je o tom, ako pracovať 2 hodiny mesačne a mať pasívny príjem. Kniha je pre ľudí, ktorí chcú pracovať na svojom podnikaní, len chcú pracovať lepšie, udržateľnejšie, kvalitnejšie. Ja osobne sa dnes riadim princípmi z knihy, stále sa považujem za začiatočníka a praktická aplikácia je to, na čom makám, ale keby môžem vrátiť čas, prečítam si ju oveľa skôr.

Ak si chceš knihu kúpiť a urobíš tak cez môj afil link, budem len rád:

gerber

Každopádne, spýtaj sa najprv kamošov, či ju nemajú, ak si v start-up komunite, tak sa s tebou stavím, že ju má tucet tvojich kamošov a isto ti ju niekto požičia. Ja som ju chcel vlastniť, lebo som vedel, že prečítať raz mi stačiť nebude a tiež si veľmi rád robím do knihy poznámky.

Ako si nájsť zamestnanie, v ktorom budem ako ryba vo vode?

guillebeau_praca_info

Druhá kniha je na vybalansovanie zase o zamestnaní. Autor Chris Guillebeau ma zaujal už svojimi predchádzajúcimi knihami, ktoré sú silno proaktívne, plné výborných nápadov a všeobecne veľmi rád ho čítam, lebo s ním mám veľa spoločných názorov a preto, keď v roku 2016 vyšla v anglickom origináli “Born for this”, tak som si ju hneď kúpil. O to viac ma potešilo, že v roku 2017 vyšla aj v slovenčine a tak nebolo o čom :).

Kniha nie je o tom, ako pracovať menej. Opäť, som silno proti bullshitom typu “zarábaj milióny pasívneho príjmu z pohodlia domova”. Táto kniha je o tom, ako mať prácu, ktorá ma živí a napĺňa zároveň. Môže to byť aj podnikanie, aj živnosť, aj full-time job, ale v tejto knihe ide hlavne o charakteristiky tej práce a “matching” s tebou, ako o hľadaní dokonalej práce. Dokonalá práca nie je. Ale nebol by tento svet krajší, keby toľko ľudí netrávilo väčšinu svojho denného času v práci, ktorú neznášajú?

Možno si povieš, že to je ľahké, že to nie je žiadna veda, ale mňa osobne nikto nepresvedčí o tom, že to NIE JE momentálne jeden z najväčších problémov ľudí v produktívnom veku. Hľadajú zmysel, hľadajú sebarealizáciu a to hlavné, dnes je toľko možností, čiže je oveľa ľahšie pochybovať o tom, či robíš to, čo by si mal robiť – v minulosti boli možno horšie pracovné podmienky, ale proste mal si prácu, bol si happy. Vyštudoval si vysokú školu, prácu si mal istú. Dnes sa dá živit prakticky čímkoľvek a tak je prirodzené, že ľudia potrebujú malý kompas, aby sa v tom nezbláznili.

Ešte jedna vec – asi týždeň dozadu som počul jednu babu, ako hovorila o svojej práci, niečo v štýle: “ak si mám vybrať, či budem mať dobré vzťahy s kolegami, alebo lepší príjem, tak jasné, že si vyberiem príjem…” Moc milá mi zrovna neprišla, ale to nie je point. Pointou je, ako často ľudia rozmýšľajú o tom, že “niečo za niečo”, akoby buď máš veľa peňazí a stres, alebo málo peňazí a pohodu. Buď využívaš svoje silné stránky a máš uznanie, no nemáš čas, alebo máš dosť času aj peňazí, no asi na úkor toho, že svoj job robíš z vypočítavosti a nie preto, že by ťa zrovna napĺňal. Súhlasím, nedá sa mať VŠETKO, ale, rozhodne sa dá mať prácu, ktorá ťa napĺňa, baví a živí a ty sa TEŠÍŠ do práce. To sa dá! a kto bude hľadať, ten nájde. Ja osobne sa tým riadim, svoj pracovný život som si nadizajnoval tak, aby som bol šťastný a som. Táto kniha mi pomohla, ale ako vždy, čítať nestačí, treba konať.

Najlepšie idey z knihy:

guillebeau_praca

Pre koho je kniha:

Záver:

Čo sa mi na knihe paradoxne páči, je to, že neponúka jeden “overený recept”, že urob toto a budeš mať dokonalú prácu. Knihu som prečítal iba raz, pretože obsahovala možno 300 ideí, z nich asi 10 sa “prilepilo”, teda ovplyvnili ma, nezabudol som ich, inšpirovali ma. S tými som ďalej pracoval. Veľmi mi kniha pomohla hlavne počas koncoročného debriefingu a celkovo, momentálne mám svoju prácu vyskladanú asi najlepšie, ako som kedy mal, pomer radosť:príjem:sebarealizácia nikdy nebol taký mega a som veľmi rád, že sa mi táto kniha dostala do rúk.

Ak si chceš knihu kúpiť a urobíš tak cez môj afil link, budem len rád:

guillebeau_praca

Dánske umenie mať dobrý život

hygge_kniha_info

Táto kniha je z kategórie cestovanie, ale nie je to klasická kniha o cestovaní alebo z ciest. V knihe sa ale “prenesieš” do škandinávie, takže sa to stále ráta :).

Kniha o hygge od Louisy Thomsenovej Britsovej je v skratke kniha o tom, ako si Dáni zvyšujú kvalitu svojho života tým, že prirodzene vyhľadávajú pohodlie, kvalitný čas strávený s blízkymi, ich domovy sú ich útočiskom, kde si vedia dobre oddýchnuť a celkovo, sú známy tým, že si vedia život vychutnávať. A o tom je HYGGE.

Hygge bolo jedným z top slov roku 2016, čo sa týka trendovosti a tak ste sa už s hygge asi niekde stretli. Ak nie, predstav si jeden z týchto obrazov: sedíš v chladný zimný večer v pohodlnom kresle, popíjaš horúce kakao a čítaš si knihu. Alebo si v útulnej kaviarni s priateľmi, debatujete, popíjate vínko, cítite sa príjemne. Prípadne si vychutnávaš rannú kávičku na záhradke, večer chilluješ v horúcej vani, si s kamošmi pri ohni – jeden hrá na gitare, panuje pohodová atmosféra, ALEBO, možno len neskoré nedeľné ráno, počas ktorého sa s niekým túlite v posteli… – toto všetko je HYGGE :).

Hygge je ťažké preložiť, ale sú preň kľúčové slová ako potreba tepla, bezpečia, pohodlia, ochrany, spolupatričnosti. Podľa mňa, skús dať na instagrame #hygge a uvidíš, s čím si ľudia asociujú toto slovo :).

Prečo som po knihe siahol ja? Dobrá otázka, pretože o tejto knihe som bol zo začiatku presvedčený, že toto si určite neprečítam, keď som si zhruba prečítal, čo je hygge :) Dôvod bol jednoduchý – kto ma pozná, vie, že ja som skôr anti-hygge, vyhľadávam cielene diskomfort a rád chodím mimo svoju zónu pohody, aby som sa zlepšoval. Otužujem, vyhľadávam dobrodružstvá, namiesto túlenia sa pri krbe radšej makám, namiesto chutného koláčika si dám radšej zdravú repovú šťavu, jem a pijem preto, aby som bol lepší a nie zhýčkanejší a vyznávam filozofiu, ktorá je blízka minimalizmu – teda nekupujem si hlúposti len preto, aby som mal pohodlnejší život, lebo viem, že je to rýchla cesta k vymäknutiu. Tak prečo by ma malo zaujímať, ako sa zabaliť do deky, pri krbe a popíjať horúce kakauko? :D

Musím však povedať, že aj keď na sebe makám a cielene chodím mimo svoju zónu komfortu, nie som martýr, ktorý sa rád týra. Aj ja chcem mať dobrý život. Aj ja si rád vychutnávam pohodlie. Len to pre mňa nie je hlavný motivátor ako pre niektorých ľudí. Uvedomil som si, že kto chce tvrdo makať, musí aj tvrdo regenerovať. Za každý odmakaný 16 hodinový deň si preto rád doprajem “hygge ráno”, kedy si s Jankou varíme, popíjame kávičku, máme pohodičku (napríklad včera som makal do 23:30, dnes ráno som o 11:00 chilloval v horúcej vani a čítal si :D)… Vidíš, ja sám si tiež rád doprajem pohodu, ale dávam si bacha na to, aby som lepšie zregeneroval a nie aby sa zo mňa stal rozmaznaný snob.

No a ako som sa začítal do knihy o hygge, zistil som, že hygge nie je o tom, ako byť rozmaznaný snob. Hygge je umenie toho, ako si dopriať pohodlie, ale nezpohodlnieť. Ako si dať sladký koláčik, ale nemať nadváhu. Ako večer chillovať, ale cez deň pracovať. Ako tráviť super čas s priateľmi, ale nevyhýbať sa v práci nepríjemným rozhovorom. Hygge si uvedomuje kontrast a ja som zistil, že presne toto mám rád – kontrast tepla a chladu, príjemného a nepríjemného a tak som si knihu prečítal a bolo to super rozhodnutie!

V knihe sa dozvieš čo to o Dánskej mentalite, ktorá mi je veľmi sympatická. My sme ešte dnes ovplyvnení socíkom a komančským myslením, ale zlepšuje sa to – Dáni sú zase ovplyvnení pod vplyvom N.F.S. Grundtviga z 19teho storočia, ktorý spojil myšlienku osvietenstva s osobnou slobodou. Veril, že Dánsko by sa nemalo usilovať o vonkajší majestát (navonok), ale radšej o blaho svojich ľudí (vnútri) a preto je v Dánsku taký dôraz na kvalitné vzdelávanie a dobré životné podmienky.

Postupne mi to začalo dávať zmysel a autorka plynulo prechádza k tomu, ako sa to prejavuje dnes, čo sú také klasické hygge súčasti života Dánov, až po jednotlivé oblasti separátne, že ako si Dáni prinášajú hygge domov, do práce, do stretnutí s priateľmi, atď atď.

Kniha je krátka, za jeden večer ju máš prečítanú. Dala mi veľa inšpirácie, ako oddychovať kvalitnejšie a inšpirovala ma viac vyhľadávať hygge momenty ako skvelý kontrast k môjmu obľúbenému diskomfortu.

jedna taká prkotina, ktorú som si z knihy zapamätal a asi nikdy nezabudnem (alebo to bolo niekde inde? to je jedno…), je to, že stropové svetlo je jedna z najmenej hygge vecí a uvedomil som si, aká je to pravda :D keď je večer a my máme pozažínané akoby sme boli v office. Naopak, čo je hygge, je tlmené svetlo lámp, prípadne sviečky alebo kozub. Možno je to blbosť, ale už len to, že to vnímam, je super, lebo večer oveľa automatickejšie prepínam do hygge módu, s cieľom obnovy síl a vychutnávania si večerov spolu – lebo ak by sme iba pracovali a iba boli mimo svoju zónu komfortu, tak o čom by bol ten život?

Pre koho je kniha:

Záver:

Kniha je plná tipov, zamyslení, ale hlavne vysvetlení, že “prečo a ako” a nie len iba “čo”, čiže nie je to iba zoznam toho, čo všetko sú hygge veci, ale skôr zamyslenia o tom, prečo ich Dáni vyhľadávajú a ako to prirodzene prišlo… je to o mentalite.

Ak si chceš knihu kúpiť a urobíš tak cez môj afil link, budem len rád:

hygge kniha

Ako sa zbaviť bolestí krížov a rozumieť svojej chrbtici

mcgill_kniha_info

Asi každý tréner sa už stretol s menom Stuart McGill. Ak nie, povedal by som ti v skratke, že je to možno najväčší odborník na chrbticu na svete.

Musím si zaklopať, moja chrbtica je v pohode, snažím sa veľa nesedieť a keď už, tak striedať polohy, pravidelne cvičím, neprepaľujem to, dávam si bacha na “rovný chrbát” pri mnohých cvikoch, alebo skôr po prečítaní knihy lepší termín “neutrálnu polohu”, no a aj keď nie som zástanca cvičenia “podľa pravítka”, také to prehnané dbanie na správnu techniku, tak aj tak viem, že McGill je expert a keď som videl knihu v kníhkupectve, siahol som po nej, hlavne, aby som vedel poradiť iným, pretože chceš či nechceš, ak máš sedavú prácu alebo veľa cvičíš a nevieš, čo robíš (alebo najčastejšie oboje) tak pravdepodobne sa u teba objavia bolesti chrbtice a budeš to potrebovať riešiť.

Najdôležitejšiou časťou knihy je pre mňa “demýtizácia”, ktorú by si mal prečítať každý, kto má problémy s krížami. Doktori často poradia zle, prípadne odporúčia operáciu vtedy, keď by ju možno nebolo treba, to je fakt. Každý máme svoje zdravie vo svojich rukách a čím viac tomu budeme rozumieť, tým lepšie.

V druhej kapitole sa vrátime k základom: ako funguje tá chrbtica – je rovná, alebo má prirodzené zakrivenia? Čo sú to stavce a ako fungujú. Ako fungujú platničky? Prečo chrbtica niekedy bolí, čo to môže spôsobiť? Akú rolu hrajú svaly? Ako sa zvyšuje záťaž podľa polohy bremena, vzdialenosti od chrbtice a polohy tela? Aký je mechanizmus zranenia?

Tu by som chcel všetkých upokojiť – toto nie je zdravoveda – tisícstranová kniha, ani učebnica na skúšku z medicíny – celá kniha má do 200 strán, je písaná zrozumiteľne, je v nej veľa ilustrácií, je prečítateľná za dva večery, ale ako vždy, ide o aplikáciu.

Ešte v knihe nájdeš aj časti o seba-diagnostike, odstraňovaní bolesti (ak máš) a ako fungovať tak, aby ti tvoja chrbica slúžila dlho a bezbolestne.

V knihe sa mi páčil príbeh o vzpieračovi, ktorý si zranil chrbticu a potom, po zranení urobil 4 svetové rekordy – pritom pred zranením nemal žiadny! Zranenie ho donútilo odvojiť si tú najlepšiu techniku a to nielen že zapríčinilo, že mohol ďalej pretekať, ale že jeho výkony sa ešte zlepšili!

Myslel som si, že v knihe bude prevládať názor typu “strong first”, teda že sila je rozhodujúca, ale prekvapivo, McGill tvrdí, že pre chrbticu je vytrvalosť svalov dôležitejšia a až potom ide sila.

Samozrejme, ja osobne som zástanca 80/20 a preto sa teraz určite nejdem učiť napríklad lepší bedrový ohyb pri sexe, aby som šetril svoju chrbticu – chcem mať zdravý chrbát, aby som v týchto prípadoch mohol robiť čo chcem a ako chcem :p O svoje telo sa starám, ale chcem ho aj využívať. Ale teda aby som bol fér, táto kniha je primárne pre tých, čo už bolesti majú a dáva rady v prípade, že máš pri sexe bolesti chrbta – v tom prípade som ticho a ak sa ich chceš zbaviť, počúvaj McGilla.

Pre koho je táto kniha:

Záver:

Teraz nejdem polemizovať o tom, či je lepšie, byť ohybný ako dážďovka a robiť Ido Portal veci, alebo sa snažiť za každú cenu držať chrbticu v neutrálnej polohe, každý má inú filozofiu života, iné priority, záujmy. Ale všetci máme stavce a platničky. Práca Dr. McGilla je výborná a v tejto knihe je kvalitný extrakt.

Ak si chceš knihu kúpiť a urobíš tak cez môj afil link, budem len rád:

mcgill kniha

Záver tohto článku:

Taaakže, zhrnutie, tento článok bol o týchto knihách:

Kategória podnikavosť: Michael E. Gerber – Podnikateľský mýtus

Kategória sebarozvoj: Chris Guillebeau – Práca, pre ktorú ste ako stvorení

Kategória cestovanie: Louisa Thomsenová Britsová – Kniha o hygge

Kategória ako byť fit: Stuart McGill, PhD – Mechanika zad

knihy

Na všetkých knihách mám affiliate preklik, čo znamená, že teba kniha stojí rovnako, ale ja dostanem odporúčací bonus, 7% hodnoty tvojej objednávky, ktoré sa mi zrátavajú a potom ich môžem minúť na kredit na knihy. Je to cool, poteší ma to a beriem to ako také poďakovanie za tip, ale úprimne, je to pár eur, čo mi tým príde, nezarobím si tým, no poteší ma to. Priemerne mi tak príde cca 10€ mesačne, takže toľko full disclosure :) Ak si chceš kúpiť hoci aj inú knihu, provízku dostanem, stačí kliknúť na jeden z linkov v článku a keď už budeš na stránke martinusu, tak si niečo objednať, alebo kľudne klikni sem a nakupuj:
martinus.sk
Ak sa chceš tiež registrovať na afil, robí sa to na partner.martinus.sk, ale mám pre teba radu – ak budeš písať len preto, aby si mal províziu, ľudia to budú cítiť a nikto ti nebude dôverovať. Ja to beriem tak, že píšem o tom, o čom by som písal tak či tak aj zadarmo a ten afil je len príjemný bonus, takže ak dávaš často odporúčania na knihy, príde ti extra pár eur na nové knihy, čo poteší, ale ak si myslíš, že sa tým začneš živiť, tak neodporúčam.

Aký bol inak môj “marec mesiac knihy” :)

Nuž, podľa mňa môj marec bol mesiac rôznych vecí, ale knihy asi až na poslednom mieste :) Bol mesiacom sťahovania sa, kedy som dokončil predaj 90% svojich vecí, taktiež bol mesiac otužovania, lebo sme mali až dva verejné otužilecké tréningy, na ktorých bola super účasť, potom bol mesiacom prípravy mojich outdoor tréningov, mesiacom dokončenia povinností v No Will No Skill Academy, mesiacom organizovania FIBO výpravy, FMS školenia a školenia Ovládni svoje telo, ďalej, bol som 3x niekde prednášať,  zase som bol v Miláne na futbale, no a pomedzi to som si niekde našiel čas na knihy, podcasty a písanie tohto skoro 5-tisíc-slovného článku :D. Myslím, že som stále čítal viac ako bežný človek, ale určite by som marec 2017 nenazval mesiacom knihy. Ale s čítaním som v pohode, takže aj s týmto som v pohode :)

Ako vždy, na konci mesiaca si urobím debriefing mesiaca, aby som sa poučil, ale povedal by som, že tieto 4 knihy mi dali veľa.

Vďaka podnikateľskému mýtu si dávam veľký pozor na bezhlavé rozbiehanie projektov a práve naopak, podnikol som kroky na budovanie štruktúr, vďaka Guillebeauvi beriem svoj pracovný život s väčším nadhľadom a zvážil som nové možnosti, vďaka hygge si dávam záležať, aby naše momenty pohodky s Jankou boli viac o kvalite a vďaka McGillovi som sa o chrbtici naučil viac nového ako som predtým vedel dokopy starého :).

Ak ste niektoré z tých kníh čítali a viete ich tiež odporúčiť, budem rád, keď napíšete do komentára, prípadne čo iné ste si v nich všimli. Alebo možno ste čítali v marci inú knihu a viete, že by sa páčila mne a ľuďom, čo čítajú môj blog. Každopádne, za každú interakciu dííík a verím, že ste si v článku našli aspoň niečo užitočné :).

Mišo

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *