ako byť fit

4 jednoduché stratégie ako schudnúť prvých 5kg v roku 2019

Dal som dokopy moje top 4 tipy na schudnutie, bezohľadu na to, ako sa stravuješ a ako športuješ 🙂

Ty vieš, čo nemáš jesť a že sa máš viac hýbať

…len to proste nerobíš 🙂 naozaj nepotrebuješ DOKONALÝ tréningový a výživový plán, stačí ti na začiatok priemerný plán, ktorého sa ale budeš držať. Perfekcionizmus je ultimátna prokrastinácia, často hľadáme dokonalý začiatok, že nakoniec ani nezačneme…

Ako hovorí Derek Sivers “keby viac informácií bolo riešením, tak už sme dávno všetci milionári so sixpackmi” 🙂 Na čom záleží je praktická aplikácia informácií a to je niečo, kde všetci zlyhávame…

Taaakže, tu sú moje 4 opatrenia, ktoré môže urobiť KAŽDÝ, aby dal dole prvých pár kíl a potom sa rozhodneš, čo ďalej – ale hlavne začneš NEJAKO a dosiahneš prvé skoré víťazstvá, ktoré ti pomôžu pokračovať a vylepšovať za behu. Kam až to dotiahneš je čisto na tebe, ale prvých 5kg vie schudnúť naozaj každý…

Stratégia 1 – Čo začneš trackovať, to sa začne zlepšovať!

Čo môžeš robiť:

Prečo to funguje: Pretože “zíde z očí, zíde z mysle” funguje aj naopak – máš na očiach, máš na mysli. Ak zvýšiš vnímavosť, budeš sa oveľa viac riadiť tým, čo vieš, že máš robiť.

Mne to funguje naozaj so všetkým, aj so spánkom. Ak sa cítim dlhodobo unavený, začnem si značiť každý deň počet naspaných hodín. Funguje to skvele, lebo večer už podvedome myslím na to, že ráno tam nechcem napísať nízke číslo, to zvýši “mindfulness” a to mi pomôže ísť skôr spať. Píšem si to zo appky “Zdravie” na iPhone, kde mi krásne ukazuje aj priemerné hodnoty a keďže som súťaživý človek, láka ma “uspieť”.

Ak ti je otravné značiť si všetko, kľudne si znači LEN TO ZLÉ s čím máš problém – napríklad všetko sladké, alkohol a pečivo, lebo v daný moment máme pocit, že “však len kúsok” ale ak uvidíš, koľko toho ješ za týždeň, alebo že “ak to zjem, budem to musieť zapísať” tak voilá – oveľa ľahšie sa poslúchnuť :).

Za mňa je toto stratégia č.1 a kľudne už môžeš aj zavrieť tento článok, ak si začneš trackovať (sledovať) ukazovatele spojené s tvojou hmotnosťou, tak schudneš, BODKA!

Stratégia 2 – s kým si, taký si!

Čo môžeš robiť:

Prečo to funguje: pretože sme naprogramovaní na snahu zapadnúť – keby sme neboli, tak dávno vymrieme, čo znamená, že sa podvedome snažíme zapáčiť sa ľuďom okolo seba a to robíme o.i. tak, že robíme veci rovnako alebo podobne ako oni – takže radšej sa obklop fit ľuďmi (alebo tými, čo tiež na sebe makajú).

A nemusí to byť ani naživo! Ja sám si dávam aj pozor na to, aby som sledoval na sociálnych médiach ľudí, pre ktorých je normálne byť fit – a naopak tragédov, leňochov a výhovorkárov si skrývam alebo unfriendujem.

Niekto raz povedal, že “si priemerom 5 ľudí, s ktorými tráviš najviac času” a podľa mňa mal úplnú pravdu! Zmeň svoje okolie, urob malé zmeny, odober 2-3 najhorších (alebo ich zober so sebou na svoju cestu), pridaj 2-3 ktorí potiahnú teba a bude dobre, lebo S KÝM SI, TAKÝ SI.

Stratégia 3 – Čo sa nekúpi, to sa nezje!

Čo môžeš urobiť:

Problém so sladkosťami a pochutinami je ten, že aj keď odoláme, tak ich prítomnosť doma nám odčerpáva silu vôle. Vôľa je vyčerpateľná, vôľa je unaviteľná ako sval – alebo ti ešte nikdy nebolo divné, že skoro všetky “opúšťačky” v strave sa dejú večer a nie ráno? 🙂

Moja stratégia je teda jasná – v prvom rade hlúposti ani nekupovať, v druhom sa ich ale rýchlo zbavovať – či už sa jedná o darček alebo to u teba ostalo po párty, ZBAV sa toho, inak to zješ a keď to zješ, sabotuješ svoje ciele.

Bonus: veľa ľuďom je ľúto niečo vyhodiť, lebo “je toho škoda” – nie, nie je, ak nemá padnúť na pozitívny účinok, nech radšej nepadne na žiadny účinok ako na účinok negatívny (=ty, o polnoci, celá bonboniera na šupu zjedená).

Stratégia 4 – mrkva je preceňovaná, ber palicu!

Toto vychádza z anglického “carrot and stick”, čo sú synonymá pre pozitívnu a negatívnu motiváciu. Pozitívna motivácia je taká, že “keď niečo urobíš, toto dobré sa stane”, no a negatívna je, že “keď niečo NEurobíš, tak toto zlé sa stane”.

Veľa ľudí zakladá svoje chudnutie na pozitívnej motivácií (“mrkva”), kedy si povedia, že ako dobre sa budú cítiť, aby potom vo februári skonštatovali, že “fuck it, nestojí to za to, dobre sa cítim aj tak” :D. Naproti tomu negatívna motivácia (“palica”) je neúprosná a je aj vedecky dokázané, že funguje lepšie.

Čo môžeš urobiť:

všeobecne stávky a/alebo peňažné pokuty fungujú skvele, netreba to komplikovať, daj niečo, čo je realistické, verejný záväzok spojený s negatívnou motiváciou a uvidíš, že všetko sa ti zrazu bude chcieť viac :D.

“Chceš byť v top forme alebo len viac fit?”

Toto je dôležitá otázka na koniec, pretože ak chceš byť vo svojej top životnej forme, tak jednoduché stratégie neexistujú – je potrebné dať si svoje telo ako prioritu a makať, obetovať čas, energiu a peniaze. Zistiť, čo funguje najlepšie tebe. Individualizovať. Vychytávať detaily. Tam “jednoduché” stratégie neexistujú a kto tvrdí, že áno, tak chce na tebe zarobiť…

Ak ale chceš byť len viac fit – zhodiť pár kg, viac sa hýbať, mať viac energie a cítiť sa lepšie (dostať sa “zo 4/10 na 7/10”), tak tam existujú aj jednoduché stratégie, ktoré nevyžadujú individuálneho trénera, rozbor krvi, drahý jedálniček na mieru, špeciálne vybavenie a tonu doplnkov 🙂 ja som ti dal 4 jednoduch.é tipy, skús a uvidíš 🙂 a ak máš nejaké svoje tipy, budem rád, keď doplníš do commentu pod článok.

Ja som tento článok napísal primárne pre svojich kamošov a ľudí, ktorí ma sledujú, lebo viem, že teraz riešite viacerí takúto vec a často si chodíte po rady čo jesť, ako cvičiť a podobne – pritom tieto veci vieš urobiť HNEĎ a ešte predtým, ako začneš upravovať svoju stravu alebo tréningový režim :) Takže začni tu a pokecajme pak vo februári, že jak to ide :)

Prajem ti nech sa ti darí! :) Cheers!

REKAPITULÁCIA – TO-DO LIST PRE TEBA:

1 – každé ráno si zaznač, koľko vážiš
2 – nájdi si parťáka alebo sa niekam pridaj
3 – vyčisti si svoj byt od hlúpostí a pokušení
4 – podmieň zlyhanie negatívnou motiváciou

Mišo

——–

—–

Ak chceš zostať v kontakte, prihlás sa na môj newsletter, cez ktorý zdieľam svoj nový obsah, tipy, novinky, pripravované eventy a špeciálne akcie iba pre mojich subscriberov:

Tags:

Comments

 1. Rok 2018 se dle mého zapsal do historie lifehackingu a biohackingu mimojiné tím, že problém redukce a regulace tělesného tuku byl finálně vyřešen.

  Když jsem skrze newsletter zjistil, že Mišo na toto téma napsal článek, byl jsem velmi zvědav, co bude jeho obsahem.

  Po letmém pohledu na obsah článku jsem však naneštěstí šokován a zklamán.

  Vidím čtyři z mnohokrát viděných strategií, o nichž již nejspíš velká část čtenářů s dlouhodobým zájmem o tuto tématiku v minulosti slyšela, ba je snad dokonce již ve vlastních více či méně úspěšných pokusech o redukci obvodu pasu aplikovala.

  Pokud tedy máte po přečtení Mišova článku podobně jako já pochybnosti o tom, že tyto strategie jsou tím, co vám doposud chybělo k tomu, abyste konečně jednou pro vždy trvale redukovali a následně utržovali své tukové zásoby pod kontrolou, tak mám pro vás dobrou zprávu!

  Redukovat tělesný tuk je velmi jednoduché když víte jak na to.

  Takže jak na to?

  Jednoduše…

  “PŘESTAŇTE KURVA ŽRÁT VY TLUSTÁ PRASATA!”

  Haha, legrace.

  Odpovědi najdete ve videu níže:
  https://www.youtube.com/watch?v=APhNExaARrk

 2. Paráda Mišo,
  vidíme veci rovnako/ veľmi podobne. Prajem výživný vstup do nového roku a teším sa na ďalšie tvoje postojovky v roku 2019.
  Cheers!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *