23. apríl: legenda, citát, narodeniny a kniha

Toto je článok o dnešnom dni a môj verejný záväzok na záver.

Legenda

23. apríl je v Anglicku a mnohých iných krajinách sviatok Svätého Juraja. Neviem ako vy, ale ja milujem legendu o Svätom Jurajovi, ktorý premohol draka a zachránil princeznú, pretože je to skvelá metafora na dosahovanie našich cieľoch.

Prvýkrát som na túto legendu natrafil vďaka prednáškam Jordana Petersona a keďže to so mnou silno zarezonovalo, nečudo, že aj vo svojej audioknihe (ktorá je o prekonávaní strachu a o odvahe) hovorím dosť veľa o rytieroch, drakoch a princeznách :).

Citát

Jeden z mojich obľúbených citátov je od Theodora Roosevelta a svet ho pozná aj ako úryvok s názvom “človek v aréne”:

Nie je to kritik, na kom záleží – ten človek, ktorý vypichuje zakopnutia a čo mohlo byť urobené lepšie. Všetky zásluhy idú človeku, ktorý je v aréne, s tvárou zaprášenou, spotenou a od krvi. Ktorý sa statočne snaží, robí chyby a skúša znova a znova, pretože bez pádov neexistuje úspech; ale ktorý koná; ktorý má entuziazmus a zanietenie; ktorý maká na tom, čo má zmysel a ktorý pri najlepšiom spozná triumf úspechu a pri najhoršiom, aj keď zlyhá, tak zlyhá odvážne, takže nikdy nebude medzi zbabelcami, ktorí nepoznajú ani víťazstvo, ani prehru.

Theodore Roosevelt

Pre mňa je tento citát perfektnou pripomienkou, že s drakom sa nedá bojovať tak, že budeš sedieť v hľadisku a kritizovať ostatných, ale že musíš ísť do ten arény, spotiť sa, robiť chyby a snažiť sa s entuziazmom!

Len nedávno som zistil, že Roosevelt tento citát povedal 23. apríla 1910 :).

Narodeniny

Do tretice, 23. apríla mám narodeniny, takže je to vždy pekné na chvíľu sa zastaviť a obzrieť sa späť, vyhodnotiť uplynulý rok a kam som sa posunul, pokecať s ľuďmi, ktorých mám rád a pripraviť sa na ďalší rok :).

Narodeniny sú o takýchto pekných momentoch, predtým mi volali aj starí rodičia, aj ocino, no a takto sa podarilo dať dokopy videohovor s mojou mamou, sestrou z Francúzska a bráškom počas pracovnej doby.

Veľa v tomto svete je neisté, ale ak je niečo, čím som si na najbližší rok istý, tak je to tým, že v ňom strávim veľa času v aréne, bojujúc proti drakovi, snažiac sa o svoje ciele!

Kniha

Keďže 23. apríl je tiež medzinárodný deň knihy a ja už som viacmenej cez svoj Patreon ohlásil túžbu napísať knihu, rozhodol som sa spraviť verejný záväzok a to taký, že táto kniha vyjde presne o rok, 23.4.2021, na medzinárodný deň knihy a moje narodeniny zároveň.

Budem vás samozrejme o tejto mojej ceste pravidelne informovať cez svoj newsletter!

Mišo

Author