Vitaj na blogu misoduchon.com!

Moje meno je Mišo Duchoň a na tejto stránke nájdeš krátke zhrnutie toho, čo nájdeš na mojom blogu, ak si tu prvýkrát, rovnako aj niečo v skratke o mne. Enjoy!

V skratke o mne:

Mám 28 rokov, bývam v Bratislave, pochádzam z Prievidze. Odjakživa veľmi aktívny, športovo založený, proaktívny a iniciatívny. Motto blogu je „prestaň sa vyhovárať!“, pretože to dosť vystihuje moju filozofiu života – neznášam výhovorky a zbavovanie sa zodpovednosti a naopak, verím tomu, že ak chceš zmeniť svet, musíš najprv zmeniť seba. Viac o mne, čomu sa venujem a prečo píšem o čom píšem nájdeš v ďalšom odstavci.

O čom píšem

Sú 4 témy, o ktorých píšem – ako byť fit, podnikavosť, sebarozvoj a cestovanie. Je možné, že občas napíšem niečo aj do kategórie iné, ale tieto 4 sú ťažiskové. Prečo tieto 4?

ako lektora ma môžeš stretnúť na školení Ovládni Svoje Telo

Ako byť fit: celý život som športoval a od konca r. 2013 pôsobím ako tréner. Školím tiež na školeniach výživových poradcov, robil som blog Fitnessa.sk (po pár rokoch som ho zrušil, aby som sa posunul ďalej), organizoval som workshopy (napr. certifkované školenie FMS organizujem doteraz v spolupráci s Efectfit ako taký side hustle) a taktiež dodnes robím školenia v spolupráci s Vladom Zlatošom (napríklad školenie Ovládni Svoje Telo, kde školíme ja, Vlado a Tina). Trénersky pôsobím v SOWA, ktorú som spoluzakladal. Chcem, aby ma moje telo nebrzdilo, ale poháňalo. V tejto kategórií teda nájdeš články, v ktorých sa delím o to, ako byť (podľa mňa) fit :). Nepíšem tu ale veľa, oveľa radšej vzdelávam osobne, lebo to má väčší impact, takže tých článkov tu až tak veľa nebude, zato ťa rád uvidím v SOWA alebo na školení Ovládni Svoje Telo. Taktiež ma môžeš stretnúť na Obstacle Course Race (OCR) pretekoch, keďže aktívne pretekám za Team OCRA Slovakia.

Po pretekoch Tvrďák BB s mojim najväčším fanúšikom, mojim otcom :)

Podnikavosť: moje vysokoškolské štúdium som strávil na ekonomicky zameraných programoch, mal som rôzne líderské pozície, ešte počas školy som si založil vlastnú s.r.o. a odvtedy sa považujem za podnikavca. Podnikanie je pre mňa o vytváraní hodnoty a o maximálnej sebarealizácií a nie o tom ako „mať pasívny príjem a chillovať na pláži“ :).

Dnes popri niektorých menších projektoch uplatňujem svoju podnikavosť najviac ako CEO firmy Neseda, ktorá vyrába inovatívnu stoličku, ktorá je špeciálne nadizajnovaná pre ľudí ako som ja :) (viac o nej na webke). Ale všeobecne, podnikavosť nie je iba „práca“ alebo „zarábanie“, podnikavý je aj zamestnanec, ktorý vo voľnom čase organizuje charitatívne zbierky, na ktoré ľudia radi chodia a prispievajú.

Neseda tím

Sebarozvoj: v záplave motivačných haluzí sa stráca čaro poctivého sebarozvoja určeného pre vytváranie kvalitnejšieho života pre seba a druhých. Niekedy jednoduchá vec ako objavenie svojich hodnôt a talentov môže mať veľký efekt na spoznanie samého seba a žitie naplneného života. To je pre mňa sebarozvoj a nie „dokážeš lietať, ak na to dostatočne veľa myslíš“ bla bla bla… Moja frajerka Janka hovorí, že sebarozvojové cvičenia sú moja úchylka, keďže ich asi robím trošku viac ako bežný človek :) ale všetko to vychádza z mojej filozofie, ktorá je založená na prebratí zodpovednosti za svoj život a jeho smerovanie. Nie som proti spontánnym rozhodnutiam a zážitkom (tie sú často naj), ale z dlhodobého hľadiska preferujem mať nad svojim osudom kontrolu a nespoliehať sa len tak na to, že „ako bude tak bude“ :) v tejto kategórií zdieľam teda cvičenia a praktické tipy, ktorými sa sám riadim.

Cestovanie: už od vedenia medzinárodnej organizácie AIESEC Bratislava (2009-2010), vďaka ktorej som ešte ako študent videl krajiny ako Litva, Malajzia, Portugalsko, Macedónsko, či India, som si uvedomil, aké oči-otvárajúce je cestovanie! Teraz je cestovanie pevnou súčasťou môjho života a vychytávky z mojich +50 navštívnených krajín nájdeš v tejto kategórií. (Inak tu si značím, že ktoré všetky krajiny som už navštívil). Inak moja frajerka Janka robí blog Travel Hacker a tipy z našich ciest píše zvyčajne ona, je v tom fakt top a napísala aj knihu, takže nechcem písať nič dvojmo, radšej jej pomôžem a potom zdieľnem jej článok, no čisto moje články nájdeš v tejto kategórií.

O čom píšem najviac? Približne 50% všetkých článkov je sebarozvoj, 25% ako byť fit, 10% podnikavosť a 5% cestovanie :) zvyšok sú „iné“.

//Ak nechceš zmeškať žiadny z mojich článkov, prihlás sa na odber môjho newslettra tu//

Akých hodnôt sa pri písaní držím

Mám 4 základné hodnoty, ktoré demonštrujem vo svojich článkoch. Tu sú, aj s vysvetlením, cez ktoré ma aj trošku lepšie spoznáš:

  1. zodpovednosť: píšem proaktívne, neviním okolie, ale pýtam sa, aké sú moje možnosti a čo môžem JA urobiť. Nepíšem pre ľudí, ktorí sa vyhovárajú a odmietajú zodpovednosť za svoj osud. Preto tu nenájdeš reaktívne sťažovanie sa ani bedákanie nad tým, čo sa mi stalo, ale naopak, riešenia, ktoré vychádzajú z toho, že som sa rozhodol prebrať zodpovednosť.
  2. perspektíva: snažím sa vidieť „big picture“, uvedomujem si, že je viac toho, čo neviem ako viem, že mám v živote veľa toho, za čo môžem byť vďačný a rovnako, nemám rád skratky, ak mi pomôžu krátkodobo, ale z dlhodobého hľadiska ma skôr posunú naspäť. Všetko je to o perspektíve. Preto napr. nevidím zmysel v naháňaní peňazí AK mám v konečnom dôsledku skončiť opustený a smutný.
  3. efektivita: dobré riešenie, ktoré je praktické a funguje, je pre mňa lepšie, ako výborné riešenie, ktoré v praxi nefunguje alebo je nepraktické. Pre mňa efektivita je v prvom rade vybrať správne aktivity a nesnažiť sa niečo robiť rýchlejšie / lacnejšie, čo by som nemal robiť vôbec. No keď už mám správne aktivity, snažím sa robiť ich efektívne a šikovne.
  4. diskomfort: Poznáš citát, že „všetok rast začína za hranicami tvojej zóny komfortu“? Ja sa ním riadim. Nie som masochista, ktorý sa vyžíva v tom, že trpí, ale uvedomujem si, že čím viac diskomfortu vedome aplikujem do svojho života dobrovoľne, tým lepšie budem znášať akýkoľvek diskomfort, ktorý príde – a on príde. Preto sa otužujem, snažím sa žiť minimalisticky, preferujem intermittent fasting alebo preferujem náročnejšie cvičenie pred pohodlnejším. Slovami Jerzyho Grekoreka: „Hard choices, easy life. Easy choices, hard life“.

Čo je mojim cieľom? Prečo robím tento blog?

Mojim cieľom je pomôcť ľuďom byť praktickejší a efetívnejší pri preberaní zodpovednosti za svoj vlastný život. Rovnako ako mňa ovplyvnili mnohé super blogy, aj ja budem rád, keď niekomu pomôžem žiť lepšie. Dostať úprimné poďakovanie za free článok je krajší pocit ako dostávať výplatu za prácu, ktorú nikto neocení.

Môj blog robím vyslovene ako niečo, čo ma baví a dáva mi pocit sebarealizácie, nepotrebujem ho „škálovať“ ani „monetizovať“, aj preto som spísal pravidlá, ktoré tu platia, aby ostalo zachované to, prečo som vôbec blogovať začal a neotočilo sa to celé proti mne :). V skratke ale, nedávam sem guest posty, kto číta tento blog je tu dobrovoľne, z newslettra sa dá kedykoľvek odhlásiť, nechcem sa stretnúť aby som predebatoval možnosti spolupráce, nezdieľam/nenapíšem o niečom len pretože ma o to poprosíš, nerobím PR spolupráce a na záver, netvárim sa, že som neomylný – ak urobím chybu, priznám to.

Ako ostať v kontakte

Najjednoduchšie je, keď sa prihlásiš na odber mojich článkov cez email – príde ti každý môj nový článok na mail a všeobecne, keď mám niečo cool nové (napr. „dopísal som free ebook“, „mám súťaž o cool veci“ a podobne) tak to dávam vedieť von cez svoj newsletter. Dá sa z neho kedykoľvek odhlásiť a aj zase kedykoľvek prihlásiť. Ak nechceš, aby ti spadol do spamu alebo promotions alebo tak nejak, ulož si adresu news-zavináč-misoduchon-bodka-com do kontaktov, napr. ako „Mišo Duchoň Newsletter“ a tým pádom by ti nikdy nemal spadnúť do spamu ani nikam.

Taktiež, celkom aktívne komunikujem cez svoj facebook, kde sa poteším interakcií – newsletter je taká jednostranná komunikácia s anonymným publikom, naopak, keď mi napíšeš pod príspevok na facebooku, tak jednak je to osobnejšie a jednak sa vie do pokecu pridať aj niekto iný a môžeme mať zaujímavú diskusiu, ktorú si vie každý pozrieť. Iba klikni v mojom profile na „sledovať“ a budeš vidieť moje príspevky.

No a do tretice, tu ma nájdeš na instagrame , kde stačí kliknúť na sledovať a budeš vidieť nejaké moje fotky a videá a možno aj mudrovačky :).

Záver

Diky, že si sa zastavil/a na mojom blogu, či už pravidelne, alebo len jednorázovo, je to super pocit, vedieť, že zo všetkých blogov, ktoré môžeš práve čítať, si teraz na to mojom. Je to privilégium, cením si to!

Ešte raz rekapitulácia na záver:

Cheers! :)

Mišo