Vitaj na blogu misoduchon.com!

Moje meno je Mišo Duchoň a na tejto stránke nájdeš krátke zhrnutie toho, čo nájdeš na mojom blogu, ak si tu prvýkrát, rovnako aj niečo v skratke o mne. Enjoy!

V skratke o mne:

Mám 29 rokov, bývam v Bratislave, pochádzam z Prievidze. Odjakživa veľmi aktívny, športovo založený, proaktívny a tvorivý. Neznášam výhovorky a zbavovanie sa zodpovednosti a naopak, verím tomu, že kto chce byť skutočne slobodný a šťastný, musí prebrať 100% zodpovednosť za svoj život.

Už niekoľko rokov pôsobím ako tréner a lektor, pretože ma vždy zaujímalo ľudské telo a optimalizácia môjho výkonu. Jedného dňa som prišiel na uvedomenie, že tvoje telo ťa buď brzdí alebo poháňa a odkedy som sa na to začal pozerať takto (zjednodušene) čiernobielo, začal som jesť, cvičiť, oddychovať a proste žiť tak, aby ma moje telo dlhodobo poháňalo.

ako lektor na školení Ovládni Svoje Telo

Samozrejme, moje myšlienky, názory a vedomosti sa vyvíjali postupne, nebolo to o tom, že som sa zobudil a hneď som vedel, že chcem mať veľa energie a hneď aj vedel, ako na to. Vedel som, že chcem byť FIT, až postupne som si definoval, čo to znamená, na čom mi záleží menej (veľké svaly) a na čom oveľa viac (mať veľa energie). Postupne aj tréningy, ktoré som robieval sa začali meniť. Pôvodne som pôsobil ako individuálny všeobecný tréner, postupne som sa našiel v dynamických skupinových tréningoch, ktoré dobíjajú energiou. Dnes pôsobím v SOWA gyme, ktorý som spoluzakladal a kde ťa aj rád uvidím :).

Taktiež ma môžeš stretnúť na Obstacle Course Race (OCR) pretekoch, keďže aktívne pretekám za Team OCRA Slovakia.

Po pretekoch Tvrďák BB s mojim najväčším fanúšikom, mojim otcom :)

Okrem trénerstva sa považujem za podnikavého človeka – keďže som študoval ekonomické štúdia, rád spájam podnikanie s témou ako byť fit a možno aj preto sa medzi moje „biznisové“ aktivity radí vedenie startupu Neseda (unikátna stolička pre aktívnych dynamických ľudí), organizovanie trénerských školení alebo najnovšie budovanie SOWA gymu.

Neseda tím, december 2017

V záplave motivačných haluzí sa stráca čaro poctivého sebarozvoja určeného pre vytváranie kvalitnejšieho života pre seba a druhých. Niekedy jednoduchá vec ako objavenie svojich hodnôt a talentov môže mať veľký efekt na spoznanie samého seba a žitie naplneného života. To je pre mňa sebarozvoj a nie „dokážeš lietať, ak na to dostatočne veľa myslíš“ bla bla bla… Aj naučenie sa niečoho nového, ako funguje tvoje telo považujem za sebarozvoj, rovnako učenie sa cudzieho jazyka, v podstate všetko, čo ti pomáha byť lepší – to len motivačná literatúra na 99% (česť výnimkám) špiní meno sebarozvoju, takže nehádžme všetok sebarozvoj do jedného vreca :).

Vraj sebarozvojové cvičenia a aktivity sú moja úchylka, keďže ich asi robím trošku viac ako bežný človek :) ale všetko to vychádza z mojej filozofie, ktorá je založená na prebratí zodpovednosti za svoj život a jeho smerovanie. Nie som proti spontánnym rozhodnutiam a zážitkom (tie sú často naj), ale z dlhodobého hľadiska preferujem mať nad svojim osudom kontrolu a nespoliehať sa len tak na to, že „ako bude tak bude“ :) Povedané jednoducho – nemôžeš sa spoliehať, že jedného dňa sa zázračne zobudíš a povieš si „wow môj život je super!“ – nie, musíš pre to niečo robiť, je to proces a nikdynekončiaca cesta (aspoň pre mňa).

Možno v minulosti to tak ľudia neriešili a proste si užívali prítomný moment, ale tiež v minulosti neboli pretlakovaní reklamy, billboradami, časopismi a „influencermi“, kde odvšadiaľ dostávaš dojem, že musíš byť lepší, štíhlejší, bohatší a neviem čo ešte… Žijeme v dobe sociálnych médií, kde vidíme samé highlighty zo životov druhých, realitu prifarbenú cez filtre a tak podvedome nadobúdame dojem, že ostatní sa majú oveľa lepšie ako my… Takže možno v minulosti bolo jednoduchšie byť spokojný a vyrovnaný, dnes je dôležité niečo pre to aj urobiť, hlavne teda filtrovať hlúposti a sám prísť na to, kto som, čo ma napĺňa a ako chcem žiť – určiť si vlastné štandardy a neriadiť sa tými vymyslenými z reklám, ktoré majú len jeden cieľ – aby v nás vzbudili túžbu niečo si kúpiť.

Cestovanie je pevnou súčasťou môjho života. Svet je veľká kniha a kto necestuje tak akoby čítal iba prvú stranu. Cestovanie ma dobíja mentálnou energiou, inšpiráciou a ak si idem oddýchnuť, tak aj fyzickou, no taktiež vie byť aj únavné a energiu brať, takže sa pokúsim pozdieľať svoje tipy, ako baterky dobíjať a nie vybíjať. (Inak tu si značím, že ktoré všetky krajiny som už navštívil).

//Ak nechceš zmeškať žiadny z mojich článkov, prihlás sa na odber môjho newslettra tu//

Akých hodnôt sa pri písaní držím

Mám 4 základné hodnoty, ktoré dávam do svojich článkov. Tu sú, aj s vysvetlením, cez ktoré ma aj trošku lepšie spoznáš:

  1. zodpovednosť: píšem proaktívne, neviním okolie, ale pýtam sa, aké sú moje možnosti a čo môžem JA urobiť. Nepíšem pre ľudí, ktorí sa vyhovárajú a odmietajú zodpovednosť za svoj osud. Preto tu nenájdeš reaktívne sťažovanie sa ani bedákanie nad tým, čo sa mi stalo, ale naopak, riešenia, ktoré vychádzajú z toho, že som sa rozhodol prebrať zodpovednosť. Ak chcem mať kvalitnejší život, viem, že to mám vo svojich rukách.
  2. perspektíva: snažím sa vidieť „big picture“, uvedomujem si, že je viac toho, čo neviem ako viem, že mám v živote veľa toho, za čo môžem byť vďačný a rovnako, nemám rád skratky, ak mi pomôžu krátkodobo, ale z dlhodobého hľadiska ma skôr posunú naspäť. Všetko je to o perspektíve. Preto napr. nevidím zmysel v naháňaní peňazí AK mám v konečnom dôsledku skončiť opustený a smutný – o tom je perspektíva – vidieť cez stromy les.
  3. efektivita: dobré riešenie, ktoré je praktické a funguje, je pre mňa lepšie, ako výborné riešenie, ktoré v praxi nefunguje alebo je nepraktické. Pre mňa efektivita je v prvom rade vybrať správne aktivity a nesnažiť sa niečo robiť rýchlejšie / lacnejšie, čo by som nemal robiť vôbec. No keď už mám správne aktivity, snažím sa robiť ich efektívne a šikovne. Nehľadám dokonalosť, hľadám zlepšenie.
  4. diskomfort: Poznáš citát, že „všetok rast začína za hranicami tvojej zóny komfortu“? Ja sa ním riadim. Nie som masochista, ktorý sa vyžíva v tom, že trpí, ale uvedomujem si, že čím viac diskomfortu vedome aplikujem do svojho života dobrovoľne, tým lepšie budem znášať akýkoľvek diskomfort, ktorý príde – a on príde. Preto sa otužujem, snažím sa žiť minimalisticky, preferujem intermittent fasting alebo preferujem náročnejšie cvičenie pred pohodlnejším. Slovami Jerzyho Grekoreka: „Hard choices, easy life. Easy choices, hard life“.

Čo je mojim cieľom? Prečo robím tento blog?

Mojim cieľom je pomôcť ľuďom, aby žili svoj vlastný život plnohodnotne. Rovnako ako mňa ovplyvnili mnohé super blogy, aj ja budem rád, keď týmto blogom pomôžem niekomu žiť kvalitnejšie a tak zlepšovať svet okolo seba. Dostať úprimné poďakovanie za môj článok je krajší pocit ako dostať výplatu za prácu, ktorú nikto neocení.

Môj blog robím vyslovene ako niečo, čo ma baví a dáva mi pocit sebarealizácie, ale viem, že ak by som sa chcel zapáčiť každému, tak sa nezapáčim nikomu (plus veľmi rýchlo by ma to prestalo baviť), aj preto som spísal pravidlá, ktoré tu platia, aby ostalo zachované to, prečo som vôbec blogovať začal a neotočilo sa to celé proti mne :). V skratke ale, nedávam sem guest posty, kto číta tento blog je tu dobrovoľne, z newslettra sa dá kedykoľvek odhlásiť, nezdieľam/nenapíšem o niečom len pretože ma o to poprosíš, nerobím PR spolupráce a na záver, netvárim sa, že som neomylný – ak urobím chybu, priznám to.

Ako ostať v kontakte

Najjednoduchšie je, keď sa prihlásiš na odber mojich článkov cez email – príde ti každý môj nový článok na mail a všeobecne, keď mám niečo cool nové, tak to dávam vedieť von cez svoj newsletter.

Dá sa z neho kedykoľvek odhlásiť a aj zase kedykoľvek prihlásiť. Ak nechceš, aby ti spadol do spamu alebo promotions alebo tak nejak, ulož si adresu news-zavináč-misoduchon-bodka-com do kontaktov, napr. ako „Mišo Duchoň Newsletter“ a tým pádom by ti nikdy nemal spadnúť do spamu ani nikam.

Taktiež, celkom aktívne komunikujem cez svoj facebook, kde sa poteším interakcií – newsletter je taká jednostranná komunikácia s anonymným publikom, naopak, keď mi napíšeš pod príspevok na facebooku, tak jednak je to osobnejšie a jednak sa vie do pokecu pridať aj niekto iný a môžeme mať zaujímavú diskusiu, ktorú si vie každý pozrieť. Iba klikni v mojom profile na „sledovať“ a budeš vidieť moje príspevky.

No a do tretice, tu ma nájdeš na instagrame , kde stačí kliknúť na sledovať a budeš vidieť nejaké moje fotky a videá a možno aj mudrovačky :).

Záver

Diky, že si sa zastavil/a na mojom blogu, či už pravidelne, alebo len jednorázovo, je to super pocit, vedieť, že zo všetkých blogov, ktoré môžeš práve čítať, si teraz na to mojom. Je to privilégium, cením si to!

Ešte raz rekapitulácia na záver:

Cheers! :)

Mišo