Moje 4 dôvody, prečo som si ešte nenakúpil bitcoiny ani žiadne iné kryptomeny

Krátke a výstižné. Zároveň, ak sa mýlim, budem rád, keď sa to vďaka tomuto článku dozviem.

Tento blogpost je niečo ako môj denník, že ako dnes uvažujem a vôbec žiadne „ostré vyhradenie voči kryptomenám“. Proste, nenakúpil som, nechystám sa a možno tieto moje 4 dôvody pomôžu niekomu preklenúť zmätok z toho všetkého a rozhodnúť sa, či nakúpiť, alebo nie :).

1) nemám FOMO

FOMO (fear of missing out, teda „strach, že niečo zmeškám“) je podľa mňa nesprávny motivátor niečo urobiť, kúpiť, niekam ísť a podobne. A predsa neskutočne funguje! Nie nadarmo je „najnižšia cena len dnes do polnoci“ a potom stúpa, proste pomáha to ľuďom rozhýbať sa, lebo vďaka FOMO sa boja, že o tú najnižšiu cenu prídu.

No a rovnako je to aj s bitcoinami a inými kryptomenami – veľa ľudí motivuje na nákup to, že vidia, ako im to všetko rastie pred nosom a oni jediní nechcú byť tí, čo sa nestanú milionármi…

Priatelia, poviem Vám, že ak sa všetci stanete milionármi, tak budem len a len rád. Nemyslím si, že ak niekto v mojom okolí získa, tak ja automaticky stratím, na svete je dosť pre každého a všetci si môžeme užívať hojnosť a čo sa týka finančnej prosperity, je nekonečne veľa spôsobov, ako na to.

2) nie som investor 

Kúpa bitcoinov a iných kryptomien je pre drvivú väčšinu ľudí investícia – proste kupujú pre to, aby zarobili (a nie napr. preto, aby nimi platili, ale sú aj takí). Ale pri investovaní platí, že môžeš aj stratiť. Si na to ready? Lebo história si už pamätá veľa smutných bankrotov v časoch, kedy vládlo investičné šialenstvo a potom to zrazu krachlo.

Taktiež, keď investuješ, tak na trhu nie si sám. To, že investuje aj tvoj kamoš Peťo neznamená, že trh je plný Peťov. Na trhu sú totiž kvantá profíkov, ktorí investujú profesionálne. Chápeš? Profesionálne. Ak sa niečo brutálne udeje, oni zareagujú okamžite, ty až keď si to prečítaš na internete, ale vtedy už zareaguje každý.

No a moja posledná otázka – keď už teda chceš investovať, tak prečo investuješ práve do bitcoinu / iných kryptomien? Prečo nie do zlata? Prečo nie do akcií nejakej firmy? Prečo nie do nejakej nehnuteľnosti? Prečo nestavíš na víťazstvo nejakého športového klubu? Všetko sú to riziká s cieľom zarobiť / ušetriť, ale všade môžeš aj prerobiť.

Pre mňa osobne dáva investovanie zmysel, ak:

 • danej problematike rozumiem a viem robiť rozhodnutia,
 • ideálne mám nejakú informačnú výhodu oproti zvyšku sveta a
 • mám peniaze, ktoré si môžem dovoliť stratiť

Ja osobne nemám voči zvyšku sveta žiadnu informačnú výhodu a rovnako ani nerozumiem kryptomenám či pohybom cien akcií na toľko, aby som vedel robiť kvalifikované rozhodnutia, to je pre mňa stopka už tu a nemusím riešiť, či na to peniaze mám, alebo nie. Iste, stále môžem byť proste „gambler“, kedy hrám vyslovene na šťastie, ale to ma neláka.

Veľa ľudí však nielenže nespĺňa prvé dva body, ale taktiež ani nespĺňajú tretí bod, ktorý sám o sebe keď nespĺňaš (že nemáš peniaze, ktoré môžeš stratiť), tak si nezodpovedný investor, no a keď okrem toho nespĺňaš ani jeden z prvých dvoch bodov (know-how alebo informačná výhoda) tak nie si ani nezodpovedný investor, ale nezodpovedný idiot :). Podľa mňa.

3) investujem sám do seba

Keď aj mám nejaké peniaze, ktoré si môžem dovoliť minúť (povedzme, že napríklad 1000€), moja otázka je, že keď ich už chcem investovať, ako ich investovať čo najlepšie? Do čoho mám investovať? Lebo do niečoho „investovať“ znamená, že tomu verím a že si prajem, aby to uspelo.

Ja osobne som už dávnejšie urobil rozhodnutie, že ak mám investovať, tak budem investovať do seba, respektíve do takých rizík, ktoré môžem sám ovplyvniť.

Čiže ak mám 1000€, môžem si nakúpiť bitcoiny alebo iné kryptomeny, ale taktiež si môžem za tie peniaze:

 • zobrať mesiac voľna, ktorý strávim čítaním kníh, vymýšľaním a pracovaním na novom startupe, prípadne spontánnym spoznávaním sveta – všetko aktivity, ktoré môžu mať niekoľkonásobnú návratnosť.
 • zaplatiť trénera / tréningy na 3 mesiace + nejaké to vybavenie, aby som investoval do svojho tela. Akú cenu má pre teba cítiť sa viac fit, mať väčšie sebavedomie a fungovať lepšie?
 • kúpiť vzdelávací kurz alebo školenie, kde sa môžem naučiť veci a spoznať ľudí, ktorí mi môžu zmeniť život.
 • dať vytlačiť cca 100ks svojej knihy. Ak tam rátam základnú grafiku, zalomenie, korektúru a základnú tlač, môžeš si za 1000€ sám vydať knihu, ktorá ti zmení život. Teda samozrejme ak máš čo povedať a ľudí zaujíma to, čo chceš povedať.
 • urobiť prvý prototyp nejakého nápadu, webu, proste čohokoľvek, čo vyžaduje nejakú vstupnú investíciu.
 • a tak ďalej a tak ďalej…

Pointa je, ak mám zvyšných 1000€, na akého koňa chcem staviť? Ja osobne som rád tým koňom a tiež aj džokejom a stávkarom zároveň. V rukách mám všetko, nemusím čakať na tribúne, som priamo v deji, keď prehrám, ide to celé na moje triko, keď vyhrám, beriem to tiež sám. Čiže tu ani tak nejde o to, že by som bol rizikoaverzný, ani nie, len keď už riziko, tak chcem byť v centre diania a nie tŕpnuť pri televízore :).

4) momentálne bitcoiny ani iné kryptomeny nepotrebujem

Verím tomu, že príde doba, kedy budú kryptomeny bežným platidlom alebo iným nástrojom a že ich proste budem potrebovať. Blockchain je fenomenálny vynález a finančná stránka je podľa mňa len jedna z mnohých, ktoré pretočí naruby. Ale kým to tak nie je, snažím sa mať radšej menej vecí ako viac :).

Kto je potom dobrý investor do kryptomien?

Ako som písal, moje dôvody sú čisto subjektívne a môžu sa hocikedy zmeniť. Rovnako si ani nemyslím, že ak niekto nakupuje bitcoiny alebo iné kryptomeny, tak má automaticky buď FOMO, alebo je investor, alebo neinvestuje do seba alebo to robí preto, že ich potrebuje. Ja len viem, prečo to ja nie som a sú to tie 4 dôvôdy.

Vidím ale aj veľa správnych dôvodov u ľudí, ktorých poznám, kedy si hovorím, že to robia dobre, napríklad sa mi veľmi páči prístup Juraja Bednára, ktorý podľa mňa absolútne nemá FOMO (lebo mal bitcoiny nakúpené, keď ešte o nich 99,9% sveta ani nepočulo), investuje veľa aj do seba, ale zároveň sa pri finančných investíciach riadi tzv. barbell stratégiou N. N. Taleba, je pre mňa vzorom inteligentného investora, ktorý má svoju filozofiu, neriadi sa davovou psychózou, má v investíciach systém, pekne diverzifikované riziko, keďže ak sa nemýlim investuje minimálne aj do zlata a ešte aj danej problematike kryptomien veľmi dobre rozumie. Ani to nezaručuje, že o svoje investície nepríde, ale keď už riskovať, tak rozumne ako on.

Záver

Takže priatelia, ak zajtra vystrelia kryptomeny 100-násobne a všetci, opakujem VŠETCI mi budú hovoriť, že ak nakúpim, tak na druhý deň budem mať ďalší 100-násobok, tak nekúpim. Ak zajtra kryptomeny spadnú 100-násobne a VŠETCI mi povedia, že mám kúpiť TERAZ, lebo pôjdu zase hore, aj tak nekúpim. FOMO nie je dobrý dôvod na kúpu.

Ak mi zajtra zavolá môj dobrý kamoš, ktorý je obchodník na burze a bude mi chcieť vysvetliť, ako investovať do bitcoinov a že mi s tým aj pomôže a zadarmo, tak mu pekne poďakujem, ale nebudem sa s ním chcieť stretnúť. Proste (momentálne) nie som investor, snažím sa byť dobrý v iných veciach.

A do tretice, ak zajtra dostanem milión eur, ktoré budú absolútne free cash a nebudú mi chýbať, keď ich stratím, tak aj tak si kryptomeny nenakúpim. Už keď mám investovať, tak do seba, aby som to potom zhodnotil a vrátil svetu niekoľkonásobne, ale nezabudol by som ani na svet a najbližších, lebo nikdy nevieš, či sa svojich výnosov z investícií aj dožiješ. Nezabúdaj to „investovanie“ (do hocičoho / seba) vyvažovať aj „míňaním“, „užívaním“ či „darovaním“.

Cheers!

ps: budem rád, ak sa o svoj názor podelíš v commente. Radšej budem, keď sa vďaka tvojmu commentu budem cítiť hlúpo 5 min po prečítaní, ako keby mám ostať hlúpy po celý život :)

DOPLNENÉ: okrem komentárov tu priamo pod článkom som dostal veľmi KVALITNÉ komentáre aj pod facebook post na mojom profile s týmto článkom, odporúčam prečítať, hlavne spomínaný Juraj Bednár nesklamal :) !

Čo tak dostávať všetky moje nové články priamo na tvoj email? Nič to nestojí, 100% žiadny spam a z odberu sa dá hocikedy odhlásiť.

Nazdar, volám sa Mišo, mám 29 a som kouč, tréner, podnikavec, športovec, syn, otužilec, fanúšik, cestovateľ, bloger, lektor, brat, kamoš – pre každého niekto iný, ale vždy sa snažím byť proaktívny, prítomný v okamihu, vedome chodiť mimo svoju zónu komfortu, byť efektívny a nezabudnúť si ten život aj užívať. Na konci skoro všetkého zvyčajne píšem „cheers!“, tento blog robím vo voľnom čase a keď chceš ostať v kontakte, budem rád ak sa subscribneš na môj newsletter. Cheers! :)

11 Comments

 1. Mišo Mišo o čom je tento mail ? Ani moja mama ktora ma 76 rokov si nenakupila nijake kryptomeny . Ja zas nejem mäso. No a čo ??? Nikde nie je napisane prečo by niekto mal alebo nemal kupovať kryptomeny. Každeho slobodna voľba. Nemusiš nikomu nič vysvetlovat….

  Reply
  • Nazdar, podľa tvojej logiky by potom ale nemali byť ani blogy :) nikto by nič nezdieľal, nevysvetľoval… A predsa, blogovanie je podľa mňa super. Ale diky za comment :D

   Reply
 2. Súhlasím, treba investovať do toho, čomu človek rozumie, napríklad do seba ;-)
  Ako lekárka príliš často vidím, že si ľudia zabúdajú užívať život, len snívajú o tom, ako si ho užijú niekedy v budúcnosti. A potom ich prikvačí vážna choroba. Až vtedy sa spamätajú a začnú „žiť“.

  Reply
 3. ja si do kryptomien odkladám ako do “prasiatka” ? alebo akoby do banky nie som investor a neriadim sa ani fomo ( aj ked boli alebo sú extrémne nízko tak som kupil za viac ). ked mam na konci mesiaca 30-50 zvyšných eur(po odrátaní vsetkych výdavkov- to znamena aj investícii do seba) tak si za to nakúpim ? a viem ze to ma obrovský potenciál tak tie prachy nezmiznú len tak ?a ked chcem ist niekam na dovolenku alebo nieco podobne tak vytiahnem z “prasiatka” a idem ? nečakam na nejake prémie a podobne. a používať ich chcem v budúcnosti tak ze za tréning alebo permanentku u mna si moze niekto kupit za litecoiny. dokonca aj nájom mozem platit v kryptomene ?

  Reply
 4. Michal pekné zhodnotenie tvojich dovodov … takisto si myslím že pre vačšinu ľudí to je nevhodná forma investície (možno sa to v dohľadnej dobe zmení ak sa začnú niektoré meny masovejšie používať).

  Popravde drvivá vačšina ľudí čo sa ! hrá !, a to doslova hrá s kryptomenami sú v strate pretože nakupovali koncom minulého roka (FOMO) takže sa poskladali na zisky iným.

  Trh je silno zmanipulovaný veľkými hráčmi, ktorí sú tam kvoli zisku a nie technológii. Dá sa na tom zarobiť stále, ale žerie to obrovské množstvo času a štúdia (zvyčajne aj obetovanie spánku a iných aktivít podľa udalostí na trhu).

  ++ niektoré znalosti sa dajú aplikovať do iných oblastí investovania (celkovo technická analýza trhu a čítanie indikátorov) takže sa to dá brať ako možné vzdelávanie sa formou hry trochu vymakanejší „Cashflow“ od Kiyosakiho :D

  ++ Super pre vyskúšanie si ako s tebou narábajú emócie pri volatilite trhu (určite ale nehrať s veľkými čiastkami)
  „Paper trading“ takéto emócie nevyvolá resp minimálne.

  ++ uvedomil som si, že až strata mi dala dostatočný dovod sa učiť viac a robiť následne lepšie rozhodnutia (aplikovateľné do iných oblastí = zdravie, vzťahy, šport, celkovo financie) a neinvestovať do niečoho čo nepoznám :D

  Z hľadiska 80/20 mi to vychádza = (pre pekný zisk // za min. vloženého času a pozornosti na vývoj trhu)
  By som musel jedine nakúpiť a dúfať že sa zhodnotia = v momentálom období mi to príde ako gambling = preto časté odporúčanie dať tam len peniaze ktoré si možeš dovoliť stratiť.

  Ak s tým bude niekto reálne obchodovať = daytrading, začína to byť časovo neefektívne (čumenie do monitora hodiny denne, sledovanie grafov, noviniek a špehovanie profitraderov na twitteri) resp. silno závislé na znalostiach.

  Takže je vhodné si zvážiť či sa vyznám lepšie v inej oblasti, kde by som svoje peniaze a čas zhodnotil/využil prospešnejšie :)

  Reply
 5. Sod ti fa mettere le librerie ma nin ti fa fare il download. la pure ita il contrario. Noi preferiamo di gran lunga la pure ita ma è solo un modestissimo parere personale ? se hai bisogno di assistenza è preferibile contattarci dall“apposito widget oppure via email androidabaweb@gmail.com . grazie ?

  Reply

Leave a Comment.